W szkole 10 września 2023

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom i szkolny bullying – jak z nim walczyć? 

Na całym świecie 10 września obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Decyzje o targnięcie się na swoje życie dotyczy często bardzo młodych osób, a nawet dzieci. Ostatnie dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych, szczególnie wśród osób nieletnich, są alarmujące – według danych pozyskanych z wojewódzkich komend policji, w ubiegłym roku odnotowano wzrost prób samobójczych nastolatków o 150%. Często przyczyną jest tzw. szkolny bullying, czyli brak akceptacji w szkole, wykluczenie, wyśmiewanie i agresja ze strony rówieśników.

Szkolny bullying – przejmujący dokument o agresji wśród młodzieży 

Z mobbingiem wiążą się trzy role: ofiara, sprawca i obserwator. Obserwator wyrządza taką samą krzywdę jak ten, kto atakuje. Może nawet większą, bo patrzy, ale nie wzywa pomocy. Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem, które stwarza warunki do nauki, rozwoju i budowania przyjaźni. Jednak dla wielu dzieci szkolna codzienność jest horrorem. Zjawisko to często pozostaje niezauważone. Poszkodowani uczniowie bardzo rzadko opowiadają o doświadczanej przemocy rodzicom, przyjaciołom, czy nauczycielom. Wstyd jest tak silny, że winą obarczają siebie. W związku z powrotem na szkolne korytarze bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował ważny i przejmujący dokument poświęcony temu problemowi ,,Szkolny bullying”, który porusza temat agresji wśród młodzieży. Można go zobaczyć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111752-005-A/re-szkolny-bullying/.

Wyszukują jakikolwiek powód, żeby cię zranić. To może być  twój wygląd, inteligencja, ubiór albo twój gust. Istnieje 1000 różnych motywów, ale żaden z nich nie powinien być powodem mobbingu w szkole. – Tak o szkole i swoich doświadczeniach opowiada Brian Giner. Kiedyś bał się pojawić na szkolnym korytarzu, dziś regularnie odwiedza szkoły – miejsca, które przez 12 lat były dla niego horrorem. Jest wolontariuszem i autorem książki ,,Pobity, ale niepokonany”. Organizuje warsztaty o mobbingu dla uczniów w Hiszpanii. Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla dzieci. Miejscem nauki i ich osobistego i społecznego rozwoju. Odtrącone i dręczone, niektóre dzieci przeżywają szkolną codzienność jako koszmar. Według raportów ONZ, aż co trzeci uczeń i uczennica doświadcza nękania w szkole. Przemoc przybiera formę zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej, a jej ofiary często pozostają w cieniu, nieśmiało udostępniając swoje doświadczenia. Przełamanie wstydu i otwarta rozmowa na ten temat, stanowią klucz do zrozumienia i rozwiązania tego problemu. Jak podkreśla Tadeusz Dubicki, pedagog, ekspert ds. bezpieczeństwa osobistego – Warto podkreślić, że agresor szkoli swój warsztat agresywnych zachowań najpierw na osobach najmniej podatnych i najbardziej niewinnych. Jeżeli nie zostanie powstrzymany w porę jego agresja i powszechne przyzwolenie na takie działania powoduje, że jego postawa agresywna jeszcze bardziej się umacnia.

Pedagodzy, wychowawcy i psychologowie szkolni powinni współpracować, aby tworzyć otoczenie sprzyjające emocjonalnemu bezpieczeństwu dzieci. Poznanie specyficznych potrzeb każdego dziecka i dostosowanie metod pomocy może okazać się kluczowe. Często zdarza się, że dzieci nie dzielą się swoimi problemami i oddzielają się od rówieśników, obarczając się winą za to co przeżywają. Takie zachowanie powinno być traktowane jako alarmujący sygnał dla pedagogów, wychowawców i psychologa szkolnego. Rozpoznanie przyczyn takiej sytuacji oraz udzielenie pomocy jest wówczas priorytetem. Rozmaite czynniki mogą wpływać na tę sytuację. Nierzadko jest to związane z problemami w rodzinie, niską samooceną, a także traumatycznymi przeżyciami, które dziecko doświadczyło lub nadal przeżywa. Właściwe wsparcie powinno koncentrować się na identyfikacji źródeł problemów oraz pomocy w ich pokonaniu. Kolejnym kluczowym aspektem wsparcia dla dzieci jest rola grupy rówieśniczej w szkole. Dzieci powinny być zachęcane do uczestnictwa w różnego rodzaju aktywnościach grupowych, takich jak koła teatralne czy sportowe, aby mogły poczuć się zaakceptowane i potrzebne. Tego rodzaju zaangażowanie sprzyja wzrostowi ich samooceny oraz integracji w środowisku szkolnym. Poprzez uczestnictwo w takich grupach, dzieci doświadczają poczucia ważności i zostają zauważone, co wpływa na ich samoocenę. dodaje Tadeusz Dubicki.

Wraz z początkiem roku szkolnego, kwestia zapewnienia bezpieczeństwa oraz udzielenia pomocy dzieciom powinna zostać priorytetem wszystkich placówek szkolnych. Dokument ,,Szkolny bullying” dostępny na darmowej platformie arte.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/111752-005-A/re-szkolny-bullying/, ukazuje druzgocącą rzeczywistość przemocy w szkole. Problem ten nie dotyka włącznie dzieci w Hiszpanii, dotyczy uczniów z całego świata. Dokument arte.tv dostępny jest do 3 lipca 2024 r.

 

INNE DOKUMENTY PORUSZAJĄCE TEMAT SZKOŁY:

Grecja: szkoła z jednym uczniem

Dostępne od: 07/02/2023

Dostępne do: 27/08/2024

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/104216-000-A/arte-reportage/

Opis: 

Jest tylko jedna taka klasa w całej Grecji. Na małej wysepce Arki do państwowej szkoły chodzi tylko jeden uczeń. Christos ma 12 lat i jest ostatnim dzieckiem na Arki. Dla nauczycielki Marii, która „dojeżdża” z sąsiedniej wyspy, wychowanie Christosa jest osobistą misją.

 

Bezdomni uczniowie

Dostępny do: 29/09/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/112475-003-A/re-bezdomni-uczniowie/

Opis:

Aż 42 tysiące dzieci we Francji nie ma prawdziwego domu. Mieszkają w samochodach, squatach, czy w przyczepach kempingowych. W kilku dużych miastach nauczyciele szkolni mobilizują się, by im pomóc.

 

Burkina Faso: Wojna ze szkołą

Dostępny do: 18/03/2026

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/112749-000-A/arte-reportage/

Opis: 

Prowadzą systematyczną wojnę z uczniami i nauczycielami. Ponad dwa i pół miliona uczniów w Burkina Faso nie chodzi obecnie do szkoły. Dla kraju liczącego 20 milionów mieszkańców jest to ogromna liczba dzieci, które nie mogą już korzystać z prawa do edukacji, ponieważ islamscy terroryści uważają edukację za szkodliwą.

 

Fobia szkolna

Dostępne od: 12/06/2023

Dostępne do: 31/12/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/097885-036-A/w-mojej-glowie/

Opis: 

Elia cierpiała na tak silną fobię szkolną, że zbliżając się do szkoły dostawała ataków paniki. By zostać w domu była gotowa na wszystko, łącznie z głodzeniem się i umyślnym powodowaniem różnego rodzaju kontuzji. Zrozumienie jej stanu i stworzenie wspierającej więzi z rodzicami zajęło sporo czasu. Dziś 16-latka uczy się zdalnie i odnajduje spokój dzięki kontaktowi z końmi.

 

Wykładowcy uniwersyteccy: powołanie wystawione na próbę

Dostępny do: 05/12/2023

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/108561-000-A/wykladowcy-uniwersyteccy-powolanie-wystawione-na-probe/

 

Kambodża: szkoła recyklingu

Dostępny do: 09/04/2049

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/087835-000-A/arte-reportage/

 

Soft power: Wojny uniwersyteckie

Dostępny do: 13/01/2029

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/103960-020-A/na-rewersie-mapy/

 

Kontakt dla mediów: Aleksandra Kulik, tel.: 506 029 442, e-mail: a.kulik@agencjafaceit.pl

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Engin Akyurt z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 9 września 2023

„Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” – Premiera 27 września!

Twoje dzieci potrzebują Cię jako stabilnego dorosłego. Nawet, a szczególnie wtedy, gdy sprawy stają się trudne! Jak zatem pokonać własne rodzicielskie lęki i zmartwienia? Nowa książka Jeannine Mik i Sandry Teml-Jetter, autorek bestsellerowego „Mamo, nie krzycz” pokazuje jak zmienić siebie, nie zmieniając swojego dziecka oraz jak stać się swoim własnym sojusznikiem w trudnym procesie wychowawczym. Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” w księgarniach już 27 września!

Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Czemu tak bardzo się boję? Czy nie powtarzam błędów swojej matki? W codziennym życiu rodzice spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami, takimi jak strach przed niepowodzeniami czy lęk o przyszłość swoją i swojego dziecka. Aby dobrze sobie z nimi poradzić, potrzebują impulsów do refleksji i natychmiastowej pomocy w uporaniu się ze niepokojem i paniką. Książka „Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” jest remedium na te problemy.

Dzięki niej rodzice mogą uwierzyć, że nie są sami z wyzwaniami i nauczyć się m.in. jak:

  • nie żyć ograniczanym przez innych ludzi,
  • traktować lęki jako doradców, a nie wrogów,
  • żyć w szczerości ze sobą i nie robić rzeczy, do których nie jesteśmy  przekonani  
  • rozpoznawać sygnały niepokoju i lęku płynące z organizmu
  • nie “zarazić się” burzą, która szaleje we wnętrzu dziecka, kiedy jest rozczarowane, złe lub smutne

Praktyczny poradnik składa się z trzech części, dzięki którym czytelnik przyswoi wiedzę w przystępny sposób. Oprócz wyżej wymienionych zagadnień w książce znajdują się rozważania na temat wpływu domu rodzinnego na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu i na kontakty z dziećmi. Autorki zachęcają również do przyjrzenia się swoim relacjom z innymi ludźmi oraz do zrozumienia własnych poglądów na najważniejsze tematy w naszym życiu: seksu i stosunków partnerskich, pieniędzy, wychowania oraz kontaktów z rodzicami/teściami.  

Rolą opiekuna jest towarzyszenie dzieciom przy zachowaniu wewnętrznej równowagi i reagowanie jak najlepiej w sytuacjach kryzysowych.  Tylko jeśli wiemy, jakie myśli, wątpliwości i wewnętrzne postawy nami kierują możemy być takimi rodzicami, jakimi naprawdę chcemy być. „Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” to rodzicielska lektura obowiązkowa!

 

„Chcemy cię zachęcić – zacznij działać, poznaj siebie i skonfrontuj się ze sobą.
Zmieniaj się. Tak długo, aż będzie to dla ciebie miłe. Autentyczne. Aż będziesz sobą.”
– J. Mik i S. Teml-Jetter

 

Jeannine Mik to dyplomowana trenerka komunikacji. Od 2003 roku prowadzi blog, na którym publikuje artykuły poświęcone świadomemu rodzicielstwu i stylowi wychowania inspirowanemu metodą Montessori. Przyświeca jej cel, by dzieci były traktowane przez  rodziców z szacunkiem oraz zrozumieniem. Młodszy wiek nie stanowi bowiem o ich niższej wartości.

Sandra Teml-Jetter jest coachką par oraz doradczynią rodzinną. Ukończyła w tym zakresie wiele specjalistycznych kursów i szkoleń, m.in. prowadzonych przez Jespera Juula (familylab). Prowadzi własną praktykę terapeutyczną i jest zdecydowaną orędownikiczką pozytywnego rozwoju emocjonalnego w rodzinie.

 

Tytuł: : Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać
Autorki: Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter
Wydawnictwo: Muza S.A.
Premiera: 27.09.2023

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Pexels z Pixabay

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 8 września 2023

Ruszyła nowa edycja programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Do akcji edukacyjnej dołączają też zerówkowicze!

Z początkiem września wystartowała 11. edycja programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem” realizowanego przez Mars i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. W zajęciach edukacyjnych weźmie udział nawet 150 000 dzieci z całej Polski! Najnowsza odsłona programu została rozszerzona również o zerówkowiczów z oddziałów szkolnych oraz przedszkolnych, dla których przygotowano dedykowane materiały.

11. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”

Celem inicjatywy jest edukacja dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych z całej Polski w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. 1% ze sprzedaży gum Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r. zostanie przekazany na realizację programu, w tym na materiały i zajęcia edukacyjne dla nawet 150 tysięcy dzieci. W tym roku inicjatywa została rozszerzona również o zerówkowiczów z przedszkoli oraz szkół. Ambasadorką programu, już po raz piąty, jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różczka.

Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” powstał w 2013 roku. Projekt jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród najmłodszych. Choroba ta może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami i zwiększać ryzyko występowania innych schorzeń. Od samego początku partnerami merytorycznymi inicjatywy są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal 82% sześciolatków , natomiast raport WHO Global Oral Health wskazuje, że aż 46% przypadków próchnicy wśród dzieci w wieku do 9. roku życia nie jest leczonych . Właśnie dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości tego, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz edukacja zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców.

Jako firma odpowiedzialna społecznie oraz producent bezcukrowych gum, których żucie jest ważnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej, od ponad dekady realizujemy wspólnie z partnerami program „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki tej wyjątkowej współpracy konsekwentnie uczymy dzieci jak dbać o zdrowy uśmiech. Program jest w pełni finansowany przez Mars Polska. Cieszymy się, że w tym roku, dzięki wsparciu partnerów, ale przede wszystkich konsumentów, którzy kupują w sklepach stacjonarnych gumy Orbit we wskazanym okresie, będziemy mieć szansę dotrzeć z edukacją nawet do 150 tysięcy uczniów – mówi Monika Piekarska, Kierowniczka ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

Przez ponad 10 lat nasz wspólny program przechodził liczne zmiany. W naturalny sposób ewoluował, żeby przekazywana wiedza była atrakcyjna i angażująca dla uczniów. W ramach 11. edycji zdecydowaliśmy się objąć działaniami również młodsze dzieci – zerówkowiczów. Dzięki nowoczesnym formom przekazu oraz rozszerzeniu programu, możemy docierać do coraz większej liczby dzieci i ich rodziców, uświadamiając jak poważnym problemem społecznym jest próchnica i ucząc jej przeciwdziałać – dodaje Małgorzata Szukała, Kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów, Polski Czerwony Krzyż.

Program Orbit „Dziel się Uśmiechem” opiera się na zajęciach prowadzonych w szkołach oraz w zerówkach przedszkolnych. Organizatorzy przekazują nauczycielom angażujące i zgodne z podstawą programową materiały, pozwalające na efektywną edukację i budowanie prawidłowych nawyków wśród uczniów. W ciągu 10 lat trwania inicjatywy, wzięło w niej udział blisko 900 tysięcy dzieci z całej Polski.

Celem projektu Orbit „Dziel się Uśmiechem” jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób, wykorzystując przy tym cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w łatwy sposób można włączyć do codziennej rutyny:
1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.

Aktualny stan profilaktyki jamy ustnej wśród dzieci wymaga naszej stałej uwagi i zaangażowania. Poprzez program Orbit „Dziel się Uśmiechem” wspieramy aktywną edukację w tym zakresie już od najmłodszych lat, wierząc, że przyniesie ona trwałe efekty i przyczyni się do poprawy zdrowia jamy ustnej dzieci w Polsce. Ma to ogromny wpływ na kształtowanie przyszłych nawyków zdrowotnych – podkreśla Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Działania edukacyjne na rzecz prawidłowego dbania o zdrowie jamy ustnej budują społeczną świadomość. To najlepsza droga, do poprawy stanu uzębienia Polaków. Edukację należy rozpoczynać na wczesnym etapie, aby jak najwcześniej uczyć dzieci jak prawidłowo dbać o zęby, by zapobiegać próchnicy. Należy podkreślić, że kluczową rolę w całym procesie odgrywają rodzice i opiekunowie. Ich ogromną rolą jest budowanie prawidłowych nawyków oraz wprowadzania zasad higienie jamy ustnej do codziennej rutyny – zaznacza Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu.
Działania promujące program „Dziel się Uśmiechem” obejmą TV, radio, digital, współpracę z Influencerami, materiały POS oraz działania PR. Za kreację i przygotowanie materiałów odpowiada agencja Brandcomm, działaniami PR zajmuje się grupa Garden of Words, z kolei agencja MediacomEssence zakupiła media.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Nowa edycja programu Dziel się uśmiechem

 

O firmie Mars, Incorporated
Mars Incorporated to prywatna firma rodzinna z ponad stuletnią tradycją, która produkuje znane i lubiane przez naszych konsumentów produkty: wyroby czekoladowe (m.in. MARS®, M&M’S®, SNICKERS®, TWIX®), gumy do żucia i miętusy (ORBIT®, WINTERFRESH®, AIRWAVES®) oraz jedzenie dla zwierząt (PEDIGREE®, CHAPPI®, ROYAL CANIN®, SHEBA®, WHISKAS®, PERFECT FIT®). Obecnie w 80 krajach na całym świecie Mars, Inc. zatrudnia ponad 140 000 pełnych entuzjazmu Współpracowników, których łączy i którym przyświeca Pięć Zasad. Każda z nich – Jakość, Odpowiedzialność, Wzajemność, Wydajność i Wolność – inspiruje w codziennej pracy. Wszystkich Współpracowników łączy również przekonanie, że świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się od tego, jak prowadzimy nasz biznes dzisiaj.

Więcej informacji o firmie Mars publikujemy na stronie www.mars.com

O Polskim Czerwonym Krzyżu

Polski Czerwony Krzyż od ponad 104 lat wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką oraz promuje idee niesienia bezinteresownej pomocy. PCK prowadzi działania w trzech strategicznych obszarach: gotowość do działania w czasach kryzysu, działania na rzecz zdrowia
i profilaktyki, aktywizacja społeczeństwa i niwelowanie nierówności społecznych. Organizacja działa zgodnie z 7 zasadami: humanitaryzmem, bezstronnością, neutralnością, niezależnością, dobrowolnością, jednością i powszechnością. Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. PCK jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, który obecny jest w ponad 190 krajach. Więcej na: www.pck.pl

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close