Zdrowie 26 sierpnia 2021

Syndrom dziecka potrząsanego — krzywda, która może stać się dziecku nie tylko w wyniku przemocy

Syndrom dziecka potrząsanego jest określeniem na skutki potrząsania dziećmi, które wynikają z uszkodzeń komórek nerwowych w mózgu. Tego rodzaju uraz może negatywnie wpływać na funkcjonowanie w przyszłości dotkniętego nim dziecka.

Z reguły kojarzy się z nim dzieci osób stosujących przemoc, tymczasem wystąpienie tego syndromu nie zawsze związane jest z patologiczną postawą rodziców. Zespół dziecka potrząsanego dotyczy przede wszystkim niemowląt do 9. miesiąca życia, choć nie jest to żelazna reguła. Ta tendencja wynika z faktu, że urazom u maluchów sprzyja niedostateczna ochrona mózgu. Ryzyko zwiększają miękkie ciemiączka, duża ciężka główka i zbyt słabe mięśnie szyi, które nie są w stanie utrzymać główki w jednym miejscu podczas ruchu.

Syndrom dziecka potrząsanego — przyczyny

Jak wynika z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań, syndrom dziecka potrząsanego najczęściej dotyczy rodzin, które funkcjonują w nie najlepszych warunkach socjalnych i ekonomicznych. To jest fakt. Dane statystyczne pokazują też, że najczęściej ofiarami potrząsania padają niemowlęta płci męskiej, a sprawcami przemocy są ojcowie lub opiekunowie, partnerzy matek. Ale syndrom dziecka potrząsanego nie musi być związany z zamierzonym czynieniem dziecku krzywdy. Czasem jest to efekt niebezpiecznych zabaw rodziców, na przykład zbyt gwałtownego bujania malucha, intensywnego kołysania w wózku, podrzucania na rękach, czy huśtania za nóżki lub rączki. Do syndromu może doprowadzić każda bardziej gwałtowna czynność opiekuna, w wyniku której dziecko zostanie potrząśnięte i nagle zatrzymane w ruchu.

Zespół dziecka potrząsanego — objawy

Objawy syndromu nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka, jednak ich skutki mogą pojawić się po latach. W wyniku gwałtownego potrząśnięcia główką dziecka może dojść do:

  • obrzęku mózgu, 
  • krwiaków w mózgu, 
  • krwotoku do siatkówki oka, 
  • uszkodzenia nerwów, 
  • urazów szyi i tym podobnych.

W przypadku gwałtownego szarpnięcia może dojść do poważnych uszkodzeń w obrębie mózgu, i mogą pojawić się objawy takie jak: płaczliwość, ospałość, niechęć do jedzenia i picia, brak prawidłowego kontaktu z dzieckiem, brak gaworzenia, uśmiechu czy skupiania wzroku. Może dojść do uszkodzenia mózgu i późniejszych nieprawidłowości w intelektualnym rozwoju dziecka, a nawet głębokiej niepełnosprawności. Na skutek szarpania dzieckiem może dojść także do śmierci — szacowana umieralność niemowląt z SBS wynosi średnio 20-25% wszystkich przypadków.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 25 sierpnia 2021

Jarzębina dobra nie tylko na korale! Sprawdzi się również w kuchni i domowej apteczce

Jarzębina, tudzież jarząb pospolity, to bardzo popularne drzewo. Rośnie w parkach, lasach, czy ogrodach. Sama również posadziłam sobie kilka szczepek i czekam niecierpliwie, aż urosną i będą cieszyć moje oczy pomarańczowo-czerwonymi owocami. Jednak jarzębina zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój urok, lecz również w związku ze swoimi właściwościami zdrowotnymi.

Jarzębina – właściwości

Być może niewiele z Was wie, ale owoce jarzębiny bogate są w witaminę C oraz antocyjany i karoten, którym zawdzięczają swoją barwę. Ponadto zawierają również kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i witaminy: B, E, K, P i nieco A.  

Owoce jarzębiny ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wzmacniające wykorzystywane są do walki z przeziębieniem i grypą, a także w ramach profilaktyki, w okresach obniżonej odporności. Nieznacznie obniżają także ciśnienie krwi, działają żółciopędnie i moczopędnie. Usprawniają pracę układu pokarmowego.

Jarzębina – zastosowanie

Pewnie wiele z Was zaskoczę, sama do niedawna też o tym nie wiedziałam, ale jarząb pospolity jest rośliną miododajną.

W sztuce kulinarnej z walorów smakowych i prozdrowotnych można wykorzystywać owoce jarzębiny, jednak co bardzo ważne – surowe owoce są niejadalne! Nie tylko dlatego, że mają gorzki smak, ale przede wszystkim dlatego, że zawierają trujący składnik – kwas parasorbowy – który wywołuje biegunkę i wymioty. Ulega on jednak rozpadowi pod wpływem działania wysokiej lub niskiej temperatury, należy więc jarzębinę poddać obróbce cieplnej lub przemrozić.

Jarzębinę najczęściej przerabia się więc na dżemy, konfitury, syropy, soki, nalewki czy musy. Można też ją suszyć, najlepiej w temperaturze około 30-40 stopni, i w takiej formie dodawać do herbat, nalewek, sosów lub przygotowywać z niej napar, do płukania jamy ustnej w przypadku chrypki, a także jako naturalny środek wzmacniający.

Napar można również stosować w przypadku zaparć, podwyższonego poziomu cukru we krwi oraz kamicy nerkowej i dny moczanowej. Aby go przygotować, należy rozdrobnione owoce zalać wrzącą wodą, przykryć naczynie i pozostawić na około 30 minut.

W przypadku biegunki warto spożywać marmolady i dżemy z owoców jarzębiny, a także przygotowywać odwary – w tym celu stołową łyżkę rozdrobnionych owoców zalewa się 1,5 szklanki letniej wody i gotuje około 5 minut pod przykryciem. Tak przygotowany odwar należy przecedzić i popijać 2-3 razy dziennie po mniej więcej pół szklanki.

Przy przeziębieniu i problemach z trawieniem wykorzystuje się nalewkę, tzw. jarzębinówkę, którą otrzymuje się poprzez zalanie owoców alkoholem.

 Jarzębina – zbieranie

Kwiaty jarzębiny zbiera się w okresie kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca. Owoce zaś gromadzi się, gdy osiągną pełną dojrzałość, mniej więcej od sierpnia do października. Odcina się wówczas całe baldachy i później oddziela od szypułek. Mówi się, że najlepszy czas na zbiory owoców jest po pierwszych przymrozkach, które sprawiają, że owoce tracą nieco swojej goryczy. Jeśli jednak chcemy zebrać je wcześniej, można je po prostu włożyć na trochę do zamrażalnika, uzyskując ten sam efekt.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zabawa 24 sierpnia 2021

Warszawskie Dni Rodzinne – weekend bezpłatnych wydarzeń dla rodzin

Warszawskie Dni Rodzinne to wspólne zwiedzanie muzeum, odkrywanie tajemnic baśniowej Lampy Alladyna podczas warsztatów podróżniczych, poznawanie nowych dyscyplin sportowych, zwiedzanie zakątków Starego Miasta czy zabawa w chemika w prawdziwym laboratorium. W ramach XV Warszawskich Dni Rodzinnych, które odbędą się w weekend 10-12 września, na małych i dużych czeka moc atrakcji. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a zapisy na nie ruszyły 23 sierpnia na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl

Lato dobiega końca, a wraz z nim do miasta wracają dzieci z wakacji. Koniec sierpnia i początek września to często trudny moment, kiedy najmłodsi muszą pogodzić się z tym, że beztroska dobiegła końca i czas iść do szkoły. Zwalcznude.pl jak co roku stara się przedłużyć nieco wakacje w stolicy i na początku września organizuje Warszawskie Dni Rodzinne. To też świetna okazja, by poznać bliżej ofertę warszawskich placówek oferujących zajęcia dodatkowe przez cały rok. Co w tym roku czeka na mieszkańców i mieszkanki miasta?

Moc wydarzeń w całym mieście!

Pierwsze wydarzenia odbędą się w piątek, 10 września. Na dzieci i ich rodziców czekają m.in. warsztaty plastyczne i komiksowe na Wawrze czy muzealne śledztwo w Muzeum Warszawy. W sobotę, 11 września, mieszkańcy i mieszkanki stolicy będą mieli w czym wybierać – to dzień, w którym dzieje się najwięcej. Na Wawrze zapraszamy na BIRTHDAY PICNIC organizowany przez British Wawer – wydarzenie pełne atrakcji i animacji oraz wyjątkowych pyszności. Sky This Warszawa na Ursynowie organizuje warsztaty z frisbee, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na Woli pokaże, jak kodować i pisać programy, a w Kawiarni dla dzieci Nutka Café & Klub Edukacji Muzycznej będzie można pośpiewać wspólnie ze swoimi przedszkolakami. Zakończenie rodzinnego weekendu, czyli niedziela 12 września, można spędzić m.in. w Małym Inżynierze na Ursynowie, gdzie organizatorzy szykują niesamowite pokazy o właściwościach substancji o ekstremalnie niskiej temperaturze, tajemniczej mgle czy wbijania gwoździa… bananem! Także na Ursynowie w MATPLANECIE dzieci nauczą się programowania, grając w Minecrafta oraz stworzą swoje własne gry komputerowe. To nie koniec nauki połączonej z zabawą, bo 18 września w szkole Gigantów Programowania w Śródmieściu dzieci wezmą udział w 9. edycji Koduj z Gigantami cyklu ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzonym przez najlepszych trenerów.

Zapisy na wszystkie wydarzenia odbywają się poprzez stronę www.warszawskiednirodzinne.pl/edycja-2021/wydarzenia-wdr-2021/

Piknik na błoniach PGE Narodowego

Ale to nie wszystko! Oprócz bezpłatnych wydarzeń w całym mieście 11 września na błoniach PGE Narodowego odbędzie się piknik sportowo-rodzinny. Blisko 100 organizacji i firm z całej Warszawy szykuje dla odwiedzających warsztaty, pokazy, animacje, treningi czy zabawy. Błonia obok stadionu w sobotę zamienią się w wielkie święto nie tylko dla rodzin i dzieci, ale też dorosłych, młodzieży i seniorów. W programie m.in. nauka rysunku ze szkołą Sealart, językowe łamigłówki ze szkołą językową Ach i Och, warsztaty z Klubem Sportowym Gimnastyki Artystycznej Legion-Warszawa. Dzieci będą mogły przenieść się do świata magii, nauki i eksperymentów na stoisku Małego Inżyniera, spróbować sowich sił w układaniu fryzur razem z Modnisiowem, pobawić się w detektywów i rozwiązać matematyczne zagadki z MATPLANETĄ czy przygotować własne babeczki wspólnie z cukiernią A.Blikle. Na zarówno małych i dużych czekają też alpakoterapeuci – będzie można nakarmić, pogłaskać i dowiedzieć się ciekawostek o tych niesamowitych zwierzętach – oraz wielka ciężarówka ze słodyczami firmy Wawel. Ponadto na stoisku Zwalcz Nudę każdy będzie mógł zostać maestro czekolady i, używając Czekolepek od Wedla, stworzyć własną czekoladową rzeźbę. Dzieci dowiedzą się także, skąd bierze się czekolada oraz poznają historię fabryki Wedla, która od 1931 roku znajduje się na Pradze-Południe. Na stoisku będzie też fotobudka oraz loteria fantowa.

Piknik na błoniach PGE Narodowego to swoiste zakończenie wakacji w mieście – dzieci mają okazję poczuć się jak w prawdziwym lunaparku. Zadbali o to organizatorzy. Na wydarzeniu nie zabraknie dmuchańców, sceny, muzyki i foodtrucków. Piknik odbędzie się 11 września w godz. 12:00-17:00.

Program pikniku jest dostępny na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl/edycja-2021/warszawski-piknik-rodzinny/.

Organizatorem wydarzenia jest Zwalcznude.pl. Partnerem Warszawskich Dni Rodzinnych jest miasto stołeczne Warszawa.

 

Warszawskie Dni Rodzinne 2021

10-12 września

Strona www: www.warszawskiednirodzinne.pl

Wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/259127322242536

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close