Targi 21 lutego 2019

Targi Mamaville po raz pierwszy w Krakowie!

Była Warszawa, był Wrocław, był Gdańsk, przyszła pora na Kraków. Już 3 marca Targi Mamaville po raz pierwszy zagoszczą w Grodzie Kraka. Przybywajcie, bo będzie się działo!

Konkurencja nie śpi, wejście na rynek ze swoimi produktami okupione jest ciężką pracą. Właśnie dlatego pierwsza krakowska edycja Targów Mamaville została przygotowana szczególnie starannie. To wydarzenie z pewnością zapoczątkuje cykliczną krakowską imprezę, a wszystkie krakowskie centusie będą z radością biegły na zakupy dla dzieci i nie tylko.

Premierowe targi pełne będą małych i dużych niespodzianek. Nowi wystawcy, nowe kolekcje znanych marek, warsztaty dla dzieci i rodziców, niespodzianki dla maluchów i strefa relaksu dla wszystkich. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo każdy wystawca ma w zanadrzu coś, czym pragnie zaskoczyć tych, którzy odwiedzą jego stoisko.

Targi Mamaville w Krakowie adresowane są do rodzin i rodziców oczekujących na dziecko. Wizyta na targach to idealny moment na skompletowanie bądź uzupełnienie wyprawki, poznanie nowych rozwiązań w dziedzinie pielęgnacji niemowląt, uzupełnienie wiedzy poprzez udział w warsztatach lub kupno podręczników, bo tych też na targach nie zabraknie. Dla dzieci to okazja do uzupełnienia garderoby (zazwyczaj na Targach Mamaville dostępne są ubranka do rozmiaru 122) i wyproszenia nowych zabawek. Wiele z nich można przetestować na miejscu.

Krakowska edycja będzie gościła nie tylko stałych wystawców, ale też tych, którzy po raz pierwszy postanowili wystawić swoje kolekcje na Targach Mamaville. Niektóre kolekcje będą przygotowane specjalnie z myślą o krakowskiej imprezie – nie będą dostępne w normalnej sprzedaży. Jak zwykle, tak i tym razem, w gronie wystawców nie zabraknie młodych mam, które zainspirowane macierzyństwem projektują ciekawe ubranka, akcesoria, mebelki i gadżety. A kto najlepiej wie, czego potrzebują mamy, jak nie mamy właśnie?

Krakowska pierwsza edycja Targów Mamaville została zorganizowana z rozmachem. Goście mogą liczyć na obecność ponad 100 wystawców i aż 700 miejsc parkingowych. Hala będzie tak zaaranżowana, by można było się po niej swobodnie przemieszczać, także z wózkiem. W razie potrzeby mama i dziecko będą mogli skorzystać z ustronnego kącika. Wszyscy zdołają zaspokoić głód w strefie kulinarnej.

 

Miejsce targów: EXPO KRAKÓW ul. Galicyjska 9

Data: 3 marca (niedziela), godziny 10:00 – 17:00

Wstęp wolny

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Mamaville w Krakowie

Blog w Roli Mamy obejmuje patronatem medialnym pierwszą krakowską edycję Targów Mamaville.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 21 lutego 2019

Zawroty głowy. Przyczyny problemów i sposoby walki

Zawroty głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która choć raz przytrafiła się każdemu z nas.  Pojawiają się bez ostrzeżenia, w jednej sekundzie ciało staje się jak z waty, pocimy się, trudno jest utrzymać równowagę, bywa też, że to, co widzimy, staje się rozmazane, a dźwięki dochodzą jak z oddali, pojawiają się mdłości. Mnie problem dopadł dziś rano i trzymał przez wiele godzin, z powodu niepożądanego działania  leku. Postanowiłam się zagłębić w temat i przedstawić go nieco bliżej.

Najczęściej zawroty głowy powstają z banalnych powodów i nie są powodem do obaw, szczególnie jeśli pojawią się sporadycznie, np.odczuwamy zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka (zawroty ortostatyczne). Więc czym są i z czego mogą wynikać zawroty głowy?

Zawroty głowy. Przyczyny

“Wirowanie” w głowie wynika z zaburzenia funkcji układu nerwowego, który decyduje o utrzymaniu równowagi. Najczęściej za kłopoty odpowiada chwilowe zaburzenie pracy lub nawet uszkodzenie błędnika. Ale nie tylko.

Zawroty głowy, jak wyżej wspomniano, najczęściej są efektem niegroźnych sytuacji, takich jak:

  • gwałtowna zmiana pozycji,
  • nabieranie zbyt głębokich oddechów,
  • wpływu np. alkoholu lub przyjmowanych leków.

W takich przypadkach wiadomo czego nie robić, by uniknąć nieprzyjemnych doznań – nie wstawać nagle, oddychać spokojnie, uważać na ilość wypijanych trunków i ich jakość. Bezwzględnie należy czytać ulotki dołączone do opakowań leków, ponieważ nawet uważany powszechnie za bezpieczny specyfik, dany lek może niespodziewanie zaszkodzić. 

Mogą je również powodować takie czynniki, na które powinniśmy zwrócić większą uwagę, jak:

Problemy takie jak anemia lub niedociśnienie/nadciśnienie powinny być kontrolowane przez lekarza. Podobnie jak ciąża, podczas której zawroty głowy mogą bardzo utrudnić zwykłe funkcjonowanie i narazić przyszłą mamę np. na niebezpieczny upadek. W przypadku choroby lokomocyjnej jest kilka sposobów na przetrwanie (np. przyjęcie odpowiedniego leku przed podróżą). W przypadku zaburzeń błędnika, tak jak podczas choroby lokomocyjnej, rozsądnym pomysłem jest unikanie takich rozrywek jak np. karuzele czy huśtawki oraz przebywania na dużych wysokościach.

Poza tym, „wirowanie w głowie” może wynikać z bardziej poważnych i potencjalnie niebezpiecznych przyczyn, których nie wolno ignorować. Oto najważniejsze:

  • choroba Meniere’a,
  • migrena,
  • stwardnienie rozsiane,
  • padaczka
  • guz mózgu,
  • krwotoki, udar,
  • uraz, np. wstrząśnienie mózgu.

Zawroty głowy. Leczenie

Jeśli problemy wystąpiły z banalnych powodów, które wspomniane zostały na samym początku artykułu, przeciwdziałanie nie jest skomplikowane. Należy po prostu unikać prowokowania sytuacji, w których zazwyczaj kręci się nam w głowie. Gdy przykre objawy już wystąpią, zazwyczaj wystarczy złapać głęboki oddech, przystanąć lub przysiąść na chwilę, odpocząć, by świat przestał wirować. Sposób leczenia zależy od przyczyny, która spowodowała zawroty głowy i powinien zostać dobrany przez specjalistę po ustaleniu diagnozy.

Natomiast gdy zawroty głowy są bardzo dokuczliwe i towarzyszą im inne, niepokojące objawy należy zgłosić się po poradę do lekarza, a nawet udać na izbę przyjęć szpitala, ponieważ mogą sygnalizować stan zagrożenia dla życia.

Do symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność lub zaalarmować osobę towarzyszącą, należą:

  • silny ból głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia mowy (bełkot, niezrozumiała mowa, trudności z wypowiadaniem wyrazów),
  • zaburzenia świadomości i czucia (takie jak drętwienie ciała, niedowłady, mrowienie), utrata przytomności.

W momencie wystąpienia silnych objawów, należy bezzwłocznie udać się po pomoc lekarską.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Poradnikowe poniedziałki 18 lutego 2019

Pielęgnacja twarzy, ciała i włosów domowymi sposobami

Ostatnio odwiedziłam pewną młodą mamę, która borykała się z zaczerwienioną pupą u swojej córeczki. U niemowląt to częsty kłopot, ale nie zawsze zwykłe maści działają jak trzeba. Tymczasem ona posłuchała babci i do pielęgnacji skóry pod pieluszką wykorzystała mąkę ziemniaczaną. Pomogło! Są różne sposoby, by pielęgnacja twarzy i ciała stała się bardzo prosta.

Podkusiło mnie więc, by przejrzeć szafkę w kuchni i sprawdzić, jakie produkty nadają się nie tylko do np. zjedzenia, ale wykorzystania jako naturalna i zdrowa podstawa do pielęgnacji  twarzy, skóry i włosów.

Domowe sposoby na pielęgnację twarzy, skóry i włosów

Siemię lniane

To nie tylko doskonały dodatek do musli czy sposób na zaparcia, ale także dobry i sprawdzony pomysł na pielęgnację skóry i włosów. Nadaje się po wcześniejszym zagotowaniu do chwili, aż puści charakterystyczny “śluz”, jako dodatek do kąpieli łagodzących stany zapalne skóry. Należy łyżeczkę siemienia zalać szklanką zimnej wody i gotować kilka minut. Gdy ziarna puszczą śluz należy je przelać przez sitko lub gazę. Do wywaru dolać mniej więcej szklankę wody i spłukać nią włosy. Będą gładsze i bardziej lśniące.

Ocet jabłkowy

Ja mam swojski, domowej roboty. Może być też ocet śliwkowy czy z jakiegokolwiek innego owocu. Dwa razy w tygodniu płuczę włosy roztworem litra wody i dużej łyżki octu jabłkowego — maksymalnie dwóch, żeby nie przesuszyć włosów. Zapach szybko się z nich ulatnia, a włosy są sypkie, piękne, ja sobie to bardzo cenię. Doceniam również domowy tonik z octem. Aby go otrzymać, wystarczy wymieszać jedną część octu z dwiema częściami wody lub naparu z ziół. Taki tonik postoi w lodówce dobry tydzień, więc nie ma sensu robić go więcej z myślą o pielęgnacji twarzy. W moim odczuciu ocet czuć jednak na twarzy dłużej niż na włosach.

Płatki owsiane

Klasyka 🙂 Doskonale sprawdzają się jako składnik maseczki na twarz lub domowego peelingu. Aby stworzyć szybką maseczkę w najprostszej postaci, wymieszaj jogurt z płatkami, aby zmiękły i napęczniały. Możesz do tego dodać także miód. Nałóż na twarz i po kwadransie zmyj. Z kolei do peelingu potrzeba oliwy lub naturalnego olejku, miodu i garści pokruszonych płatków. Wymieszaj wszystko razem i wmasuj w mokrą skórę po prysznicu. Spłucz i nałóż oliwkę lub balsam. Super sprawa!

Kawa

A dokładnie fusy pozostające z aromatycznego napoju, mogą zdziałać cuda dla urody. Więcej pisała o tym na blogu Fizinka, więc pozwolę sobie podać link do przepisów na domową pielęgnację z użyciem kawy -> Kawa dobra nie tylko do picia.

Miód

Ten cudowny dar pszczół jest wyjątkowo doceniany w kosmetyce. Nadaje się jako element maski do włosów i pielęgnacja twarzy, ale jest też niezastąpionym sposobem na regenerację spierzchniętych ust. Wystarczy ich skórę posmarować na noc miodem ( nie zlizujcie ;)!), by rano zauważyć poprawę ich stanu.

Cukier/sól

Oba te produkty są niezastąpione, gdy chcemy stworzyć domowy peeling. Zarówno sól, jak i cukier, wystarczy wymieszać np. z oliwą z oliwek i wmasować w ciało po kąpieli, a następnie spłukać. Nie ma nic prostszego na gładką skórę!

Oliwa lub olej

Oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy i wiele, wiele innych, to nie tylko podstawa domowych peelingów, ale także genialny sposób na odżywienie i wygładzenie włosów. W zaciszu domowym można wykonać (najlepiej przez noc, najkrócej 30 minut przed myciem głowy) tzw. olejowanie, czyli natarcie włosów wybranym olejem. Ja stosuję ten sposób dwa razy w tygodniu, na przemian z płukanką z octu jabłkowego. Efekty olśniewają! Kapka oleju lub oliwy nałożona na wacik kosmetyczny doskonale zmyje wodoodporny makijaż z powiek 🙂 To również mój stały w wykorzystaniu patent.

Pielęgnacja twarzy, skóry i ciała jest naprawdę prosta. Jeśli znacie jeszcze inne, sprawdzone domowe sposoby z wykorzystaniem podobnych produktów, podzielcie się nimi w komentarzach.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close