Znad kołyski 10 listopada 2014

Ulga na dziecko w górę o 20 procent

Od jakiegoś czasu można zauważyć, że ustawodawstwo polskie zmierza, choć mozolnie, w kierunku rozwoju instrumentów polityki prorodzinnej. Temat pomocy rodzinom najczęściej pojawia się w kontekście zbliżających się wyborów i nie raz stanowi  ”kiełbasę wyborczą”. Czy projekt modernizacji ulgi na dzieci, który niedawno trafił do Senatu też nią będzie?

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 23 października 2014 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje znaczące zmiany w zakresie zasad rozliczania tzw. ulgi na dzieci. Uregulowania w tym zakresie w zmodernizowanej wersji zaczną obowiązywać już w zeznaniach rocznych za 2014 r.

Zmiany wprowadzane nowelizacją, przyniosą korzyści przede wszystkim rodzinom wielodzietnym. Dzięki unormowaniom zawartym w uchwalonej przez Sejm ustawie zwiększeniu ulegną kwoty ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko o 20% w stosunku do obecnie obowiązującej. Do tej pory ulga pozwalała odpisać od podatku:

na pierwsze dziecko 1112,04 zł,
na drugie 1112,04 zł,
na trzecie 1668,06 zł,
na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie 2224,08 zł.

W  wyniku nowelizacji miesięczna kwota ulgi na trzecie dziecko wzrośnie:

ze 139,01 zł do 166,67 zł,
a na następne dzieci ze 185,34 zł do 225 zł.

To z kolei spowoduje, że w przypadku trzeciego dziecka kwota rocznego odliczenia wzrośnie z 1.668,12 zł do 2.000,04 zł,
a w odniesieniu do kolejnych z 2.224,08 zł do 2.700 zł.

Aktualizacja ustawy wprowadza także możliwość „odzyskiwania” ulgi przez rodziców (opiekunów prawnych), w przypadku których przysługująca im ulga jest wyższa niż podatek, od którego jest odliczana. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania odliczenia „na dzieci” ustawodawca przewidział możliwość uzyskania dodatkowego, w stosunku do zwrotu podatku, wsparcia finansowego dla takich rodzin. Jednak nie będzie mogło ono przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu, pomniejszonej o składki odliczone w PIT-36L i PIT-28 lub wykazane w PIT-16A. Wysokość przysługującego dodatkowego wsparcia podatnicy będą wykazywać na nowym formularzu PIT/UZU stanowiącym część uzupełniającą zeznania podatkowego PIT-36 i PIT-37.

Resort finansów, uzasadniając celowość wprowadzenia nowych rozwiązań, dokonał symulacji na konkretnych kwotach. Wskazał m.in., że gdy jedno z małżonków uzyskuje minimalne wynagrodzenie (tj. 1.680 zł miesięcznie), natomiast drugie nie osiąga dochodów i zajmuje się wychowaniem trójki dzieci, wówczas zgodnie z obowiązującymi przepisami z rozliczenia za 2014 r. zwrot z tytułu omawianej ulgi wyniósłby u nich 430,93 zł (czyli podatek po odliczeniu składek zdrowotnych). Natomiast zgodnie ze zmienionymi zasadami rozliczania małżonkowie odzyskają (uwzględniając wyższą kwotę ulgi na trzecie dziecko) z tytułu omawianej ulgi łącznie 4.224,12 zł, czyli dodatkowo 3.793,19 zł, gdyż kwota ta nie przewyższa łącznej kwoty pobranych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne podlegających odliczeniu. Ci sami rodzice skorzystaliby na zmianach również wówczas, gdyby posiadali tylko dwoje dzieci. Na starych zasadach mogliby bowiem odliczyć tylko 430,93 zł, a według nowych dodatkowo zyskaliby 1.793,15 zł zwrotu.

Ulga podatkowa na dziecko przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik miał władzę rodzicielską, sprawował nad dzieckiem opiekę jako opiekun prawny lub rodzina zastępcza (opiekunowie prawni oraz rodziny zastępcze mogą dokonać odliczenia tylko wówczas, gdy dziecko u niech mieszkało).

Teraz nowelizacją zajmie się Senat, miejmy nadzieję, że zostanie ona zatwierdzona. Szkoda, że analogicznie nie zostały zwiększone kwoty dla rodzin z jednym lub dwójką dzieci, które jednak stanową większość w naszym społeczeństwie.

Z ulgi mogą skorzystać także rodzice pełnoletnich dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci do ukończenia 25. roku życia,  jeżeli się uczą. Ulgi podatkowe na dzieci przysługują, jeżeli roczny dochód dziecka nie przekracza kwoty 3089 zł.

Ulga nie przysługuje: rodzinom z jednym dzieckiem z dochodami rocznymi powyżej 112 tys. zł. Podobnie jak osobom samotnie wychowujących jedno dziecko w związku pozamałżeńskim – skorzystają oni z ulgi tylko wtedy, gdy ich roczny dochód nie przekroczy 56 tys. zł.


Źródło:
Gazeta Podatkowa

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AgaElaKinga JurkiewiczMilena Kamińska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Milena Kamińska
Gość
Milena Kamińska

Dobrze wiedzieć, może tymi mozolnymi kroczkami dojdziemy do fajnej i zadowalającej oferty

Kinga Jurkiewicz
Gość

Hmm tylko najpierw trzeba mieć z czego tyle odliczyć wiec na pewno nie jest to dla zarabiających najniższą krajową …wiec jak dla mnie to polityka prorodzinna nijaka.

Ela
Gość
Ela

Przydatne informacje, dzięki!

Aga
Gość
Aga

Ucieszyłam się,że w końcu coś się zmieni i dostaniemy pieniążki na 4 naszych dzieci.
Ale wyszło jak zwykle.
Odliczenie nie przysługuje rolnikom,którzy płacą ubezpieczenie KRUS.
Tak więc odliczymy tylko kwotę za niecałą 2 dzieci.
Nie mamy tyle dochodu aby odliczyć na całą 4.
I tak wychodzi,że ulga jest ale dla bogatych :(

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close