10 zasad bezpieczeństwa podczas upałów
Choć kalendarzowe lato jeszcze nie nadeszło, za nami i przed nami już fala upałów. Temperatury od kilku dni przekraczają 30 stopni, a skwar leje się z nieba. Z powodu globalnego ocieplenia klimatu taki stan pogodowy pojawia się coraz częściej i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie dzieci, osób chorych i w podeszłym wieku.
Większość z nas zachowuje zdrowy rozsądek i instynktownie unika zagrożeń związanych z wysokimi temperaturami. Ale niestety, mimo że wszędzie trąbi się o zasadach bezpieczeństwa, nadal zdarzają się przypadki narażania zdrowia swojego i innych. Tylko w tym tygodniu media poinformowały o dwóch sytuacjach pozostawienia dzieci w samochodzie – znowu mogło dojść do tragedii.
Zebrałam zasady, o których każdy z nas – a zwłaszcza rodzic – powinien pamiętać w czasie upałów:
Nawadnianie organizmu
W czasie upałów najlepsza jest woda mineralna, ale nie tylko – dokładne wskazówki, po jakie płyny sięgnąć, znajdziecie tutaj. Ważne, by przypominać o piciu dzieciom. Butelkę wody powinny mieć cały czas w zasięgu ręki i wypijać od dwóch do dwóch i pół litra wody dziennie. Jeśli maluszek jest karmiony wyłącznie mlekiem mamy, częściej przystawiajmy go do piersi.
Sami odmówmy sobie kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, które sprzyjają odwodnieniu.
Unikajmy słońca
Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w porze, kiedy jest najbardziej gorąco. Nie spacerujmy i nie przebywajmy na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. Będąc na dworze, szukajmy cienia i przewiewnego miejsca.
Odpowiednie ubranie i krem z filtrem
Pamiętajmy o smarowaniu dzieci kremem z wysokim filtrem ochronnym. Zakładajmy lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach. Pamiętajmy, by dzieci przebywające w słońcu miały czapeczkę z daszkiem.
Nie osłaniamy dziecka leżącego w wózku pieluszką
Wydaje nam się, że pieluszka chroni maluszka przed słońcem i daje trochę cienia. Tymczasem nawet cienki materiał narzucony na budkę powoduje, że w wózku nie ma cyrkulacji powietrza i robi się cieplej niż na zewnątrz.
Lekkie posiłki
Gdy jest wysoka temperatura powietrza należy przygotowywać lekkie posiłki, wykorzystując owoce i warzywa, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Unikajmy tłustych i wysokokalorycznych dań.
Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego unikajmy pokarmów z surowych jajek i pamiętajmy o myciu rąk.
Nie zostawiamy dziecka w zaparkowanym aucie
Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci (i zwierząt!) w zaparkowanym pojeździe! Samochód w pełnym słońcu może się nagrzać nawet do ponad 50 stopni, co grozi przegrzaniem organizmu i w konsekwencji śmiercią.
Wietrzenie mieszkania
Mieszkanie wietrzymy rano, wieczorem i w nocy, kiedy temperatury są niższe niż w ciągu dnia. Następnie najlepiej zamknąć okna dopiero nad ranem, aby zatrzymać jak najdłużej chłodne powietrze. W dzień unikajmy otwierania okien głównie od najbardziej słonecznej i najcieplejszej strony. W ciągu dnia rolety, żaluzje lub zasłony powinny być zaciągnięte.
Fontanna – to nie plac zabaw
Nie pozwalajmy dzieciom chłodzić się w fontannach. Woda w fontannie krąży w układzie zamkniętym, nie jest filtrowana ani oczyszczana, a to sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów.
Unikajmy skrajnych temperatur
Nie powinniśmy gwałtownie wychodzić na zewnątrz z mocno klimatyzowanego chłodnego pomieszczenia, czy samochodu– duża różnica temperatur może spowodować szok termiczny. W aucie nie doprowadzajmy do temperatur 17-19 stopni, bo różnica między temperaturą we wnętrzu pojazdu a tą na zewnątrz powinna wynosić tylko kilka stopni.
A teraz koniecznie zajrzyjcie do tekstu Mirelli o tym, jak będąc mamą przetrwać upały.
Wychodząc na dwór z małym zawsze zabieram dobry krem z filtrem, czapkę no i oczywiście coś do picia. Często dodaje do cisowianki cytrynę z miętą. Picie jest orzeźwiające. A małemu takie bardziej smakuje.