Zawroty głowy. Przyczyny problemów i sposoby walki
Zawroty głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która choć raz przytrafiła się każdemu z nas. Pojawiają się bez ostrzeżenia, w jednej sekundzie ciało staje się jak z waty, pocimy się, trudno jest utrzymać równowagę, bywa też, że to, co widzimy, staje się rozmazane, a dźwięki dochodzą jak z oddali, pojawiają się mdłości. Mnie problem dopadł dziś rano i trzymał przez wiele godzin, z powodu niepożądanego działania leku. Postanowiłam się zagłębić w temat i przedstawić go nieco bliżej.
Najczęściej zawroty głowy powstają z banalnych powodów i nie są powodem do obaw, szczególnie jeśli pojawią się sporadycznie, np.odczuwamy zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka (zawroty ortostatyczne). Więc czym są i z czego mogą wynikać zawroty głowy?
Zawroty głowy. Przyczyny
“Wirowanie” w głowie wynika z zaburzenia funkcji układu nerwowego, który decyduje o utrzymaniu równowagi. Najczęściej za kłopoty odpowiada chwilowe zaburzenie pracy lub nawet uszkodzenie błędnika. Ale nie tylko.
Zawroty głowy, jak wyżej wspomniano, najczęściej są efektem niegroźnych sytuacji, takich jak:
- gwałtowna zmiana pozycji,
- nabieranie zbyt głębokich oddechów,
- wpływu np. alkoholu lub przyjmowanych leków.
W takich przypadkach wiadomo czego nie robić, by uniknąć nieprzyjemnych doznań – nie wstawać nagle, oddychać spokojnie, uważać na ilość wypijanych trunków i ich jakość. Bezwzględnie należy czytać ulotki dołączone do opakowań leków, ponieważ nawet uważany powszechnie za bezpieczny specyfik, dany lek może niespodziewanie zaszkodzić.
Mogą je również powodować takie czynniki, na które powinniśmy zwrócić większą uwagę, jak:
- ciąża,
- nerwice i stres,
- choroba lokomocyjna,
- niskie ciśnienie oraz nadciśnienie
- anemia.
Problemy takie jak anemia lub niedociśnienie/nadciśnienie powinny być kontrolowane przez lekarza. Podobnie jak ciąża, podczas której zawroty głowy mogą bardzo utrudnić zwykłe funkcjonowanie i narazić przyszłą mamę np. na niebezpieczny upadek. W przypadku choroby lokomocyjnej jest kilka sposobów na przetrwanie (np. przyjęcie odpowiedniego leku przed podróżą). W przypadku zaburzeń błędnika, tak jak podczas choroby lokomocyjnej, rozsądnym pomysłem jest unikanie takich rozrywek jak np. karuzele czy huśtawki oraz przebywania na dużych wysokościach.
Poza tym, „wirowanie w głowie” może wynikać z bardziej poważnych i potencjalnie niebezpiecznych przyczyn, których nie wolno ignorować. Oto najważniejsze:
- choroba Meniere’a,
- migrena,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczka
- guz mózgu,
- krwotoki, udar,
- uraz, np. wstrząśnienie mózgu.
Zawroty głowy. Leczenie
Jeśli problemy wystąpiły z banalnych powodów, które wspomniane zostały na samym początku artykułu, przeciwdziałanie nie jest skomplikowane. Należy po prostu unikać prowokowania sytuacji, w których zazwyczaj kręci się nam w głowie. Gdy przykre objawy już wystąpią, zazwyczaj wystarczy złapać głęboki oddech, przystanąć lub przysiąść na chwilę, odpocząć, by świat przestał wirować. Sposób leczenia zależy od przyczyny, która spowodowała zawroty głowy i powinien zostać dobrany przez specjalistę po ustaleniu diagnozy.
Natomiast gdy zawroty głowy są bardzo dokuczliwe i towarzyszą im inne, niepokojące objawy należy zgłosić się po poradę do lekarza, a nawet udać na izbę przyjęć szpitala, ponieważ mogą sygnalizować stan zagrożenia dla życia.
Do symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność lub zaalarmować osobę towarzyszącą, należą:
- silny ból głowy,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia mowy (bełkot, niezrozumiała mowa, trudności z wypowiadaniem wyrazów),
- zaburzenia świadomości i czucia (takie jak drętwienie ciała, niedowłady, mrowienie), utrata przytomności.
W momencie wystąpienia silnych objawów, należy bezzwłocznie udać się po pomoc lekarską.