Zmarszczki wokół oczu – pielęgnacja i prewencja
Zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki, pojawiają się u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, u jednych szybciej, u innych później, jednak fakt jest taki, że to bardzo delikatny obszar twarzy, podatny na procesy starzenia.
Zmarszczki wokół oczu – przyczyny powstawania
Skóra wokół oczu (jak zapewne sami zaobserwowaliście) jest cienka, wrażliwa i wiotka, ponieważ pozbawiona jest solidnego „rusztowania”, na które składają się: mięśnie oraz tkanka tłuszczowa. Jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm, co oznacza, że jest trzy razy cieńsza niż w innych partiach twarzy. Na 1cm2 znajduje się tylko 20 gruczołów łojowych, a tymczasem na policzkach mamy ich około ośmiuset.
Ponadto codzienna i niemalże nieustanna praca mięśni w okolicach oczu sprawia, że skóra wokół nich ciągle się marszczy np. podczas mrużenia (gdy razi nas słońce), czy uśmiechania się. Jeśli do tego dodamy nieodpowiednią pielęgnację, przyczyniającą się do wysuszenia lub nawet odwodnienia, to mamy idealne warunki do powstawania zmarszczek.
Zmarszczki wokół oczu – czy można im zapobiegać i skutecznie się ich pozbyć?
W celach prewencyjnych lub gdy kurze łapki są płytkie, odpowiednią pielęgnacją możemy zapobiec przedwczesnemu ich powstawaniu bądź nieco je spłycić. Natomiast gdy zmarszczki są głębokie i utrwalone (w zaawansowanym starzeniu), nie ma co liczyć na cuda, stosując jedynie metody nieinwazyjne. Dlatego wniosek jest prosty – im wcześniej wdrożymy pielęgnację prewencyjną, tym lepsze efekty możemy uzyskać.
Zmarszczki wokół oczu – pielęgnacja skóry
Nawilżaj
Do pielęgnacji warto włączyć kosmetyki stymulujące produkcję kolagenu, intensywnie nawilżające i rozluźniające mięśnie oka. Pamiętaj, że dobrze nawilżona skóra jest jędrna, elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia. W kosmetykach szukaj takich substancji jak: kwas hialuronowy, ektoina, czy masło Shea.
Stymuluj
Podczas codziennej pielęgnacji nakładając krem lub serum, wykonaj delikatny masaż okolic oczu. Pobudzi on mikrokrążenie, przyspieszy metabolizm i pomoże usunąć wszelkie zastoje wodne lub limfatyczne. Ponadto dotlenieni, odżywi i przyczyni się do ujędrnienia skóry. Pamiętaj jednak o tym, by jej nie rozciągać – skup się na lekkim oklepywaniu opuszkami palców i okrężnym głaskaniu, poczynając od łuku brwiowego, przez skronie, po wewnętrzne kąciki oczu – w sieci znajdziesz mnóstwo filmików instruktażowych.
Wykonuj dokładny, ale ostrożny demakijaż
Mając na względzie fakt, iż skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, wykonując demakijaż, staraj się jej nie pocierać zbyt mocno i nie rozciągać.
Chroń przed słońcem
Każdego dnia przez cały rok (nie tylko w okresie letnim, chodź wtedy w szczególności) stosuj krem z filtrem UV, ponieważ promienie słoneczne uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, a to z kolei przyczynia się do wiotczenia skóry. Ponadto oprócz kremu warto też nosić okulary przeciwsłoneczne, które zapobiegną mrużeniu oczu, gdy razi słońce.
Zadbaj o cały organizm
Poza samą pielęgnacją skóry pamiętaj też o dobrze zbilansowanej diecie bogatej w warzywa, owoce i tłuszcze roślinne, zadbaj o odpowiednią ilość snu i wypijanej wody.
Zmarszczki wokół oczu – zabiegi u profesjonalisty
Gdy na profilaktykę jest już za późno i zmarszczki są głębokie, ratunku można szukać w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Najpopularniejsze zabiegi tego typu to:
– wypełnianie kwasem hialuronowym i botoksem,
– mezoterapia mikroigłowa i igłowa,
– wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego – jest to substancja, którą pobiera się wcześniej z krwi pacjenta,
– zabiegi laserowe.
- Mezoterapia mikroigłowa – co warto wiedzieć przed zabiegiem
- Wszystko o zmarszczkach
- Nawilżanie skóry (zimą) – jakich składników szukać w kosmetykach
- Kiedy sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym?
- Naturalny peeling – dlaczego warto go robić regularnie
- Domowe sposoby na sińce, opuchliznę i inne dolegliwości oczu
- Termolifting Zaffiro – zabieg, który pokochały gwiazdy!