Na zakupach 27 listopada 2023

11 porad jak wybrać wygodny i uniwersalny kombinezon zimowy dla dziecka

Zima coraz bliżej, termometry w ostatnich dniach wskazują coraz to niższe temperatury, najwyższa więc pora, by rozejrzeć się za ciepłymi okryciami wierzchnimi dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Twojej pociechy – kurtka czy kombinezon i na co zwrócić uwagę przy zakupie, przeczytaj poniższy wpis.

Jako mama trojga dzieci będących w różnym wieku – od przedszkolaka po nastolatka – i lubiących aktywnie spędzać czas na dworze, w tym również uprawiać sporty zimowe, myślę, że mam dosyć duże doświadczenie w kwestii doboru wierzchniej części garderoby. Dlatego na pytanie – co wybrać na zimę: kurtkę czy kombinezon? – bez wahania odpowiem, że warto zaopatrzyć dzieci w dwa typy odzieży. Kurtka bowiem lepiej sprawdzi się w suche i cieplejsze dni, w drodze do przedszkola, szkoły, sklepu czy idąc w odwiedziny do kogoś. Natomiast kombinezon to absolutny must have na niepogodę, mroźne dni, zabawy w śniegu i długie spacery.

Jakie są największe zalety kombinezonu zimowego dla dziecka?

Po pierwsze: dzięki niemu dziecko jest okryte w całości – od stóp po głowę (zakładając, że ma kaptur) – w związku z tym nigdzie go nie podwieje (osobiście mam bzika na punkcie zakrytych pleców!) i nie ma możliwości, by za spodnie wpadł śnieg.

Po drugie: nie trzeba nosić szelek, jak to ma często miejsce w przypadku spodni narciarskich – z doświadczenia wiem, że one lubią się ześlizgiwać z ramion, a z kolei założone na krzyż lub mocniej zaciągnięte, potrafią uciskać ciało dziecka.

Po trzecie: nic nie spada z pupy.

Po czwarte: jest to wygodny typ okrycia wierzchniego, szczególnie w przypadku małych dzieci i niemowląt.

Jak wybrać dobry kombinezon zimowy dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  1.       Kombinezon zimowy musi chronić dziecko przed: wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem, w związku z tym powinien być wiatroszczelny, wodoodporny oraz posiadać ocieplenie. Ważnym aspektem jest też oddychający materiał, czyli taki, który odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, zapobiegając tym samym przegrzewaniu i poceniu.

W związku z tym przed zakupem koniecznie należy zwrócić uwagę na membranę kombinezonu, która określa, czy zastosowany materiał nie przepuści kropel wody do środka, a przy tym wypuści cząsteczki pary wodnej (potu). Generalnie membrana o wartości od 5.000 do 8.000 sprawdzi się podczas lekkich i umiarkowanych opadach deszczu bądź śniegu, zaś wartość 10.000 oznacza, że można w takiej odzieży wyjść na deszcz i długo bawić się w śniegu bez obawy o przemoknięcie.

  1.       Dobrze, jeśli kombinezon ma odpinany kaptur, który dodatkowo chroni głowę przed zimnem, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi i wysoką stójkę (kołnierz) wokół szyi.
  2.       Nagminnie gubiące się rękawiczki to istna zmora zimą! Dlatego według mnie najlepiej, gdy są one  wpinane do rękawów, albo wręcz do nich przyszyte. Jeśli nie ma ich w komplecie, dobrze by było, gdyby kombinezon posiadał głębokie i zapinane kieszenie.
  3.       W przypadku maluchów, które jeszcze nie chodzą samodzielnie, obowiązkowo nogawki muszą zakrywać stopy i zastępować w pewnym sensie obuwie. Natomiast w przypadku większych dzieci przydatnym elementem są gumki (paski) wszyte do nogawek, które można naciągnąć na buty, co zapobiega przedostawaniu się pod spód śniegu i wody.
  4.       Elementy odblaskowe rozmieszczone w kilku miejscach z przodu i z tyłu np. na nogawkach, rękawach i na plecach –  dzięki nim dziecko będzie bardziej widoczne po zmroku, a zatem bezpieczniejsze, zarówno na spacerze, jak i stoku narciarskim.
  5.       Regulowane zapięcia rękawów i nogawek zapobiegają dostawaniu się do środka śniegu, a także dodatkowo chronią kończyny przed wnikaniem zimna pod spód okrycia. Alternatywą dla zapięć na rzepy są klasyczne ściągacze.
  6.       Przedłużone wewnętrzne mankiety (czasem z otworem na kciuk) to również praktyczny element, zapobiegający wnikaniu zimna i śniegu pod rękawy.
  7.       Jeśli szukasz kombinezonu na narty, koniecznie sprawdź, czy dany model ma specjalną kieszeń na karnet znajdującą się na rękawie.
  8.       Regulowany obwód w talii pozwala oczywiście na dobre dopasowanie kombinezonu do ciała dziecka.
  9.   Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia: długi suwak (zamek) zdecydowanie łatwiej i szybciej zapiąć, niż guziki.
  10.   Dodatkowa warstwa izolacyjna chroniąca przed zimnem i wodą znajdująca się w obrębie pupy dziecka, teoretycznie nie jest obowiązkowa, bo pod kombinezon i tak zakładamy bieliznę termiczną, getry czy rajstopy, ale na pewno jest mile widziana i sprawdzi się podczas długich zabaw na śniegu, jazdy na sankach czy uprawiania zimowych sportów.

Poza tym dobry kombinezon musi też być wygodny, niekrępujący ruchów dziecka, wytrzymały i odporny na ścieranie. A jeśli przy tym wszystkim jest jeszcze łatwy w utrzymaniu czystości, to być może zasłuży na miano kombinezonu idealnego.

Cena kombinezonu zimowego dla dziecka – czy to duży wydatek?

Ceny kombinezonów zimowych dla dzieci są różne i wahają się od dwustu do nawet siedmiuset złotych. Z doświadczenia wiem, że w pierwszym odruchu potrafią wystraszyć, ale jak się człowiek zastanowi, ile wyda na zakup kurtki i ocieplanych wodoodpornych spodni, to koszt ten jest porównywalny, a może i nawet korzystniejszy – biorąc pod uwagę zalety noszenia kombinezonu.

Gdzie szukać odzieży zimowej?

Duży wybór kombinezonów zimowych, zarówno polskich, jak i światowych marek (głównie skandynawskich specjalizujących się w odzieży funkcjonalnej, odpornej na mroźną i mokrą pogodę) jest w sklepie internetowym MODIVO: https://modivo.pl/c/dzieci/sport/odziez-sportowa/kombinezony/kombinezony-zimowe

Tam zresztą znajdziemy nie tylko odzież dla dzieci, ale i dorosłych – dla mamy i taty. Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje sekcja Kurtki zimowe męskie 4F, w których znalazły się puchowe okrycia wierzchnie naszej rodzimej marki 4F.

 

 


Autorka wpisu: Fizinka

Obraz Dmitriy Gutarev z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 27 listopada 2023

Jeśli rezerwować noclegi na ferie to teraz. Potem będzie drożej

Do ferii zimowych zostało jeszcze kilka tygodni, ale nie warto czekać z rezerwacją, z każdym tygodniem będzie drożej. Jak pokazują dane z poprzednich sezonów, w najpopularniejszych górskich miejscowościach wraz ze spadkiem dostępności miejsc ceny na przestrzeni listopada i grudnia mocno idą w górę – wynika z analizy największego polskiego serwisu turystycznego, Nocowanie.pl.

Do ferii zimowych coraz bliżej. Rozpoczną się one w połowie stycznia i potrwają do 25 lutego. Tradycyjnie już 16 województw zostało podzielonych na grupy. Jako pierwsi na zimowy wypoczynek ruszą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Tydzień później rozpoczną się ferie dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, które potrwają do 4 lutego. Od 29 stycznia do 11 lutego wypoczywać będą dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ostatnia tura – od 12 lutego – obejmie województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

„Widzimy rosnące zainteresowanie rezerwacjami na ferie, szczególnie w obiektach górskich, w popularnych miejscowościach z najlepszą infrastrukturą do uprawiania sportów zimowych” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl. „Tradycyjnie już przoduje Zakopane, w którym w tej chwili średnia cena za osobę za noc kształtuje się na poziomie 89 złotych” – dodaje.

Drożej jest w również popularnej Wiśle, gdzie średnia cena za osobę za noc sięga 109 złotych, czy w Szczyrku (151 złotych). Gości o bardziej zasobnych portfelach, wybierających obiekty w wyższym standardzie przyciąga natomiast Karpacz, gdzie średnia z dokonanych już rezerwacji to już 210 złotych za osobę za noc.

„Wysoko na liście najczęściej wybieranych w tym czasie miejscowości znalazła się Krynica-Zdrój, coraz popularniejsza wśród miłośników narciarstwa biegowego, która poza wieloma atrakcjami oferuje noclegi w korzystnych cenach. Średnia cena osobodoby w czasie ferii wynosi tu w tej chwili nieco ponad 80 złotych” – podkreśla Zaniewski.

Tak ceny kształtują się na dziś, ale jak pokazuje przykład ubiegłego roku, w grudniu mogą się one mocno zmienić w porównaniu z listopadem. W ostatnim miesiącu 2022 średnia cena za osobę za noc na ferie dla całego kraju wzrosła względem listopada 2022 o 12%. Dla najbardziej popularnych miejscowości ten wzrost był znacznie wyższy – np. w Krakowie wyniósł blisko 40%. Pokazuje to, że pozostawiający decyzję na ostatnią chwilę muszą się liczyć nie tylko z tym, że z czasem spada dostępność miejsc noclegowych w korzystnych cenach, ale i z tym, że rynek na popyt odpowiada wzrostem cen. Spontaniczne podejmowanie decyzji o rezerwacji tuż przed wyjazdem – będące jednym z najmocniejszych trendów minionych wakacji – może się w tym przypadku okazać zupełnie nieopłacalne.

Na tych, którzy jeszcze wahają się, dokąd wyjechać na ferie, a nie potrzebują atmosfery zatłoczonych Krupówek i gwarnych kurortów, czekają gospodarze obiektów noclegowych w Bukowinie Tatrzańskiej – średnia cena za osobę za noc wynosi tu obecnie 64 złote, Poroninie (66 złotych) czy Białym Dunajcu (58 złotych).

KONTAKT:
Joanna Karpińska
tel. 501 738 565

 

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Petra z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 26 listopada 2023

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

Co roku, w dniu 26 listopada, obchodzony jest Dzień Niedoboru Żelaza. Ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” ma na celu zwiększenie świadomości na temat poważnego problemu zdrowia, jakim jest niedobór żelaza, a także zwrócenie uwagi na często niezauważane, niewłaściwie rozpoznawane czy pomijane objawy niedoboru żelaza i idące za nimi poważne konsekwencje zdrowotne, jak również na sposoby radzenia sobie z niedoborem żelaza.

Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza może dotyczyć każdego. To powszechne schorzenie, występuje już na całym świecie i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn; osoby młodsze jak i starsze [1]. Niedobór żelaza jest najbardziej rozpowszechniony wśród kobiet w okresie przed menopauzalnym, kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5 lat. [2] W Europie niedobór żelaza dotyka do 33% kobiet w okresie przed menopauzalnym, do 77% kobiet w ciąży oraz do 48% dzieci [2].

Znaczenie żelaza i jego niedoboru

Mówiąc prosto, bez wystarczającej ilości żelaza ludzkie ciało nie jest w stanie działać prawidłowo. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek oraz zapewnienia sprawnego funkcjonowania serca i mięśni szkieletowych [3]. Odgrywa również̇ istotną rolę w zwalczaniu infekcji i chorób [4], utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii [5] i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Niedobór żelaza oznacza, że jego ilość w organizmie jest niewystarczająca, aby mógł on prawidłowo funkcjonować.

Organizm przyjmuje żelazo głównie z pokarmu [6] Część puli żelaza zużywana jest do produkcji hemoglobiny, resztę żelaza organizm magazynuje. Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje, gdy poziom żelaza zmagazynowanego w organizmie jest tak niski, że organizm nie jest już w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hemoglobiny do budowania zdrowych czerwonych krwinek [7]. Wpływa to na stopniowe pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia i wystąpienie objawów klinicznych niedokrwistości [2].

Niedobór żelaza – objawy

Zauważanie u siebie objawów, takich jak: powtarzające się bóle głowy [8], uczucie zmęczenia psychicznego, drażliwość, zawroty głowy, szybka utrata koncentracji [1,8-9], bolesne, białe zmiany wewnątrz jamy ustnej lub czerwone, łuszczące się pęknięcia po jednej lub obu stronach jamy ustnej [9-11], uczucie zmęczenia fizycznego [8-9], zimne ręce i/lub stopy [9-10]; kompulsywne, powtarzające się żucie lodu czy pragnienie jedzenia substancji niejadalnych takich jak ziemia [10-11], większa niż zwykle liczba infekcji [10], wypadanie włosów kępkami lub w większej ilości [12], problemy ze słuchem [13] czy bladość najbardziej widoczna na twarzy [8-9] to oznaka, że w naszym organizmie może występować niedobór żelaza.

Należy pamiętać jednak, że występowanie objawów nie jest jednoznaczne, ponieważ mogą one łączyć się również z innymi schorzeniami [13].

Niedobór żelaza – przyczyny

Niemożliwe jest jednoznacznie wskazanie powodów niedoboru żelaza. Najczęstsze przyczyny tej dolegliwości to utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie (przy niedostatecznej podaży w diecie), ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie [2].

Niedobór żelaza – diagnostyka

Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór żelaza, powinniśmy wziąć żelazo „na poważnie” i rozpocząć diagnozowanie od badania morfologii krwi. W przypadku niedoboru żelaza badanie wykaże nam zmniejszone stężenie hemoglobiny (skrót Hb lub Hgb) [14].

Jednak, w celu wykrycia niedoboru żelaza, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych [15]. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu ferrytyny we krwi, która uznawana jest za jeden z najdokładniejszych parametrów w diagnozowaniu niedoboru żelaza [15] i badanie jej poziomu zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia, [16] ponieważ odzwierciedla poziom zmagazynowanego żelaza. Ale poziom ferrytyny w surowicy, może się zmienić pod wpływem takich chorób jak grypa, a tym samym, w celu postawienia prawidłowej diagnozy może być konieczne sprawdzenie dodatkowych parametrów [16] Należą do nich: TSAT lub wysycenie transferyny w surowicy [16], całkowita ilość żelaza w surowicy krwi [17], TIBC – czyli całkowita zdolność wiązania żelaza [18].

Niedobór żelaza – leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia niedoboru żelaza. Zależą one od poziomu niedoboru i historii chorób pacjenta. Sposoby te obejmują zwiększenie ilości żelaza w diecie, doustną suplementację żelazem czy przyjmowanie żelaza w formie dożylnej (poprzez infuzję lub zastrzyk [3].

Dieta osoby z niedoborem żelaza powinna opierać się na warzywach zielonych (pietruszce, szczypiorku), czerwonym mięsie oraz podrobach, produktach pełnoziarnistych, kaszy gruboziarnistej oraz burakach. Produkty bogate w witaminę C (owoce, warzywa) mają pozytywny wpływ na wchłanianie żelaza. Z kolei osłabiają je związki zawarte w kawie i herbacie, a także duża ilość błonnika oraz produkty mleczne.

Nie zawsze jednak sama zmiana nawyków żywieniowych może skutecznie pomóc w uzupełnieniu i/lub ustabilizowaniu poziomu żelaza w organizmie. Poza zmianą diety, gdy jest to możliwe i gdy sama dieta nie przynosi rezultatów stosuje się doustną suplementację lub preparaty dożylne. Szczególnym wskazaniem do zastosowania dożylnej formy podania żelaza jest: nietolerancja żołądkowo-jelitowa żelaza podawanego doustnie, ciężka czy utrzymująca się i trudna do opanowania utrata krwi, operacje żołądka (bypass, resekcja), które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledzają wchłanianie żelaza z jelit; zespoły złego wchłaniania (celiakia, choroba Whipple’a, przerost bakterii); brak skuteczności doustnej podaży żelaza u pacjentów ze współistniejącym stanem zapalnym, który w mechanizmie podwyższenia hepcydyny może utrudniać jego wchłanianie; chęć ograniczenia długości trwania terapii – stosowanie dożylnego żelaza pozwala na podanie prawie pełnej dawki zastępczej w jednym lub dwóch wlewach. Najwięcej doświadczeń potwierdzających skuteczność żelaza podawanego dożylnie zaobserwowano podczas leczenia osób z nieswoistym zapaleniem jelit, po operacjach żołądka lub z przewlekłą chorobą nerek [19].

Konsekwencje niedoboru żelaza

Jedną z konsekwencji nieleczonego lub nieskutecznie leczonego niedoboru żelaza jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Niedokrwistość z niedoboru żelaza – zwana powszechnie anemią – występuje, gdy poziom żelaza magazynowanego w organizmie jest tak niski, że organizm nie jest już w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hemoglobiny do zbudowania zdrowych czerwonych krwinek [7]. Hemoglobina to zaś białko znajdujące się wewnątrz czerwonych krwinek, które przenosi tlen do tkanek i narządów w całym organizmie. Proces ten jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania [20].

Do innych konsekwencji nieleczonego czy przewlekłego niedoboru żelaza zalicza się ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia, jak też wzmożone uczucie przemęczenia [2]. Niedobór żelaza nawet bez występowania niedokrwistości może być wycieńczający i może zaostrzać objawy pierwotnie występującej choroby przewlekłej, zwiększając ryzyko powikłań, a nawet śmierci [2]. Wśród dzieci niedobór żelaza może zaburzać rozwój poznawczy i motoryczny [2].

„Pomimo poważnych konsekwencji i powszechnego występowania niedoborów żelaza ta przypadłość jest wciąż niewystarczająco rozpoznawana. Wiele osób nie ma świadomości rozwijającego się u nich problemu zdrowotnego albo nie potrafią właściwie rozpoznać objawów. Właśnie dlatego pragniemy zwiększyć świadomość ludzi na temat roli żelaza, a także objawów i konsekwencji niedoboru żelaza w organizmie. Prowadząc kolejny już rok z rzędu kampanię chcemy zwiększyć „żelazną” wiedzę zarówno pacjentów, jak i środowiska medycznego, aby z większą czujnością zwracali uwagę na typowe objawy niedoboru żelaza, nie lekceważyli niedoboru żelaza i wsłuchiwali się w sygnały dawane przez organizm” – powiedział Grzegorz Sidorczuk, przedstawiciel organizatora kampanii.

Chcąc wziąć żelazo na poważnie, warto odwiedzić stronę internetową oraz profile social mediowe kampanii, na których znajdują się odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z niedoborem żelaza.

Kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” realizowana jest od kilku lat przez firmę Swixx Biopharma Sp. z o.o. i CSL Vifor zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Swixx Biopharma specjalizuje się w oferowaniu skutecznych terapii w wielu obszarach terapeutycznych. Chorzy cierpiący z powodu chorób rzadkich, na nowotwory, pacjenci diagnozowani w obszarze gastroenterologii oraz pacjenci wymagający pomocy psychiatrycznej jak i pacjenci, u których konieczne jest dożylne podawanie preparatu żelaza, mogą mieć dostęp do skutecznych terapii dzięki aktywnościom podejmowanym przez Swixx Biopharma. Misją firmy jest ścisła współpraca z partnerami i szerokimi społecznościami opieki zdrowotnej w celu odblokowania dostępu do innowacyjnych metod leczenia dla potrzebujących pacjentów, a ostatecznym celem jest wywarcie znaczącego i trwałego wpływu na zdrowie jednostek i społeczności, co realizowane jest m.in. przez takie kampanie jak „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała”.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej i nie powinien być traktowany jako zastępstwo konsultacji z profesjonalistą z dziedziny opieki zdrowotnej. Wszelkie decyzje dotyczące postępowania medycznego powinny być podejmowane przez profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom każdego pacjenta.

www.takeironseriously.com/pl

https://www.facebook.com/profile.php?id=61552193593542

https://www.instagram.com/wez_zelazo_na_powaznie_/

niedobór żelaza

 

NM-PL-2023-11-5939

Data zatwierdzenia: 19.11.2023 r.

[1] Barton JC, et al. BMC Blood Disord. 2010;10:9. Doi:10.1186/1471-2326-10-9;2.

[2] Strona internetowa: https://www.takeironseriously.com/pl/zwieksz-swiadomosc/o-nas (dostęp 6.11.2023 r.)

[3] Auerbach M, Adamson JW Am J Hematol. 2016;91(1):31-38.;

[4] Fernando B, et al. World J Gastroenterol. 2009 Oct 7; 15(37): 4638-4643

[5] Favrat B., et al. PLOS One 9(4): e94217. eCollection 2014

[6] https://www.takeironseriously.com/pl/niedobor-zelaza/czy-przyjmujesz-wystarczajaca-ilosc-zelaza (dostęp 6.11.2023 r.)

[7] Trost LB, et al. J Am Acad Dermatol. 2006;54(5):824-44.; 7.

[8] Pavord S, et al.BJH 2020; 188: 819-30

[9] Api O, et al. Turk J Obstet Gyncecol 2015 2015;12: 173-8

[10] Beard JL. J Nutr 2001; 131: 568-80

[11] Lumish RA, et al. The Journal of Nutrition 2014; 114 (10):1533-9

[12] Kantor J.Journal of Invetsugative Dermatology 2003; 121(5): 958-8

[13] Schieffer KM, et al. JAMA Otolaryngol Neck Surg. 2017;(800).

[14] Whitfield A, et al. Iron Deficiency Anemia Diagnosed in Female Teenagers. J Family Med Community Health. 2015. 2(7): 1058.

[15] Milman N. Ann Hematol. 2008;87(12):949-959.

[16] World Health Organization. WHO guideline on use of ferritin concentrations to assess iron status in individuals and populations.;2020

[17] Centre for Disease Control. Iron Status Indicators: National Report on Biochemical Indicators of Diet and Nutrition in the U.S. Population 1999-2002

[18] Soldin P et al. Clin Chim Acta. 2004 April ; 342(0): 211-217

[19] https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/4247-anemia-nie-zawsze-taka-oczywista-dozylne-podanie-preparatow-zelaza-w-praktyce (dostęp 6.11.2023 r.)

[20] Cashman MW, Sloan SB. Nutrition and nail disease. Clin Dermatol. 2010;28(4):420-5.

KONTAKT:

Jakub Diakun

e-mail: jakub@dwconsulting.com,.pl

tel. 609 874 447

Dagmara Wdowczyk

e-mail: dagmara@dwconsulting.com.pl

tel. 609 084 895

 

Źródło informacji: Dagmara Wdowczyk Consulting

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close