11 porad jak wybrać wygodny i uniwersalny kombinezon zimowy dla dziecka
Zima coraz bliżej, termometry w ostatnich dniach wskazują coraz to niższe temperatury, najwyższa więc pora, by rozejrzeć się za ciepłymi okryciami wierzchnimi dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Twojej pociechy – kurtka czy kombinezon i na co zwrócić uwagę przy zakupie, przeczytaj poniższy wpis.
Jako mama trojga dzieci będących w różnym wieku – od przedszkolaka po nastolatka – i lubiących aktywnie spędzać czas na dworze, w tym również uprawiać sporty zimowe, myślę, że mam dosyć duże doświadczenie w kwestii doboru wierzchniej części garderoby. Dlatego na pytanie – co wybrać na zimę: kurtkę czy kombinezon? – bez wahania odpowiem, że warto zaopatrzyć dzieci w dwa typy odzieży. Kurtka bowiem lepiej sprawdzi się w suche i cieplejsze dni, w drodze do przedszkola, szkoły, sklepu czy idąc w odwiedziny do kogoś. Natomiast kombinezon to absolutny must have na niepogodę, mroźne dni, zabawy w śniegu i długie spacery.
Jakie są największe zalety kombinezonu zimowego dla dziecka?
Po pierwsze: dzięki niemu dziecko jest okryte w całości – od stóp po głowę (zakładając, że ma kaptur) – w związku z tym nigdzie go nie podwieje (osobiście mam bzika na punkcie zakrytych pleców!) i nie ma możliwości, by za spodnie wpadł śnieg.
Po drugie: nie trzeba nosić szelek, jak to ma często miejsce w przypadku spodni narciarskich – z doświadczenia wiem, że one lubią się ześlizgiwać z ramion, a z kolei założone na krzyż lub mocniej zaciągnięte, potrafią uciskać ciało dziecka.
Po trzecie: nic nie spada z pupy.
Po czwarte: jest to wygodny typ okrycia wierzchniego, szczególnie w przypadku małych dzieci i niemowląt.
Jak wybrać dobry kombinezon zimowy dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Kombinezon zimowy musi chronić dziecko przed: wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem, w związku z tym powinien być wiatroszczelny, wodoodporny oraz posiadać ocieplenie. Ważnym aspektem jest też oddychający materiał, czyli taki, który odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, zapobiegając tym samym przegrzewaniu i poceniu.
W związku z tym przed zakupem koniecznie należy zwrócić uwagę na membranę kombinezonu, która określa, czy zastosowany materiał nie przepuści kropel wody do środka, a przy tym wypuści cząsteczki pary wodnej (potu). Generalnie membrana o wartości od 5.000 do 8.000 sprawdzi się podczas lekkich i umiarkowanych opadach deszczu bądź śniegu, zaś wartość 10.000 oznacza, że można w takiej odzieży wyjść na deszcz i długo bawić się w śniegu bez obawy o przemoknięcie.
- Dobrze, jeśli kombinezon ma odpinany kaptur, który dodatkowo chroni głowę przed zimnem, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi i wysoką stójkę (kołnierz) wokół szyi.
- Nagminnie gubiące się rękawiczki to istna zmora zimą! Dlatego według mnie najlepiej, gdy są one wpinane do rękawów, albo wręcz do nich przyszyte. Jeśli nie ma ich w komplecie, dobrze by było, gdyby kombinezon posiadał głębokie i zapinane kieszenie.
- W przypadku maluchów, które jeszcze nie chodzą samodzielnie, obowiązkowo nogawki muszą zakrywać stopy i zastępować w pewnym sensie obuwie. Natomiast w przypadku większych dzieci przydatnym elementem są gumki (paski) wszyte do nogawek, które można naciągnąć na buty, co zapobiega przedostawaniu się pod spód śniegu i wody.
- Elementy odblaskowe rozmieszczone w kilku miejscach z przodu i z tyłu np. na nogawkach, rękawach i na plecach – dzięki nim dziecko będzie bardziej widoczne po zmroku, a zatem bezpieczniejsze, zarówno na spacerze, jak i stoku narciarskim.
- Regulowane zapięcia rękawów i nogawek zapobiegają dostawaniu się do środka śniegu, a także dodatkowo chronią kończyny przed wnikaniem zimna pod spód okrycia. Alternatywą dla zapięć na rzepy są klasyczne ściągacze.
- Przedłużone wewnętrzne mankiety (czasem z otworem na kciuk) to również praktyczny element, zapobiegający wnikaniu zimna i śniegu pod rękawy.
- Jeśli szukasz kombinezonu na narty, koniecznie sprawdź, czy dany model ma specjalną kieszeń na karnet znajdującą się na rękawie.
- Regulowany obwód w talii pozwala oczywiście na dobre dopasowanie kombinezonu do ciała dziecka.
- Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia: długi suwak (zamek) zdecydowanie łatwiej i szybciej zapiąć, niż guziki.
- Dodatkowa warstwa izolacyjna chroniąca przed zimnem i wodą znajdująca się w obrębie pupy dziecka, teoretycznie nie jest obowiązkowa, bo pod kombinezon i tak zakładamy bieliznę termiczną, getry czy rajstopy, ale na pewno jest mile widziana i sprawdzi się podczas długich zabaw na śniegu, jazdy na sankach czy uprawiania zimowych sportów.
Poza tym dobry kombinezon musi też być wygodny, niekrępujący ruchów dziecka, wytrzymały i odporny na ścieranie. A jeśli przy tym wszystkim jest jeszcze łatwy w utrzymaniu czystości, to być może zasłuży na miano kombinezonu idealnego.
Cena kombinezonu zimowego dla dziecka – czy to duży wydatek?
Ceny kombinezonów zimowych dla dzieci są różne i wahają się od dwustu do nawet siedmiuset złotych. Z doświadczenia wiem, że w pierwszym odruchu potrafią wystraszyć, ale jak się człowiek zastanowi, ile wyda na zakup kurtki i ocieplanych wodoodpornych spodni, to koszt ten jest porównywalny, a może i nawet korzystniejszy – biorąc pod uwagę zalety noszenia kombinezonu.
Gdzie szukać odzieży zimowej?
Duży wybór kombinezonów zimowych, zarówno polskich, jak i światowych marek (głównie skandynawskich specjalizujących się w odzieży funkcjonalnej, odpornej na mroźną i mokrą pogodę) jest w sklepie internetowym MODIVO: https://modivo.pl/c/dzieci/sport/odziez-sportowa/kombinezony/kombinezony-zimowe
Tam zresztą znajdziemy nie tylko odzież dla dzieci, ale i dorosłych – dla mamy i taty. Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje sekcja Kurtki zimowe męskie 4F, w których znalazły się puchowe okrycia wierzchnie naszej rodzimej marki 4F.
…
Autorka wpisu: Fizinka
Obraz Dmitriy Gutarev z Pixabay