Zdrowie 5 lipca 2018

Barszcz Sosnowskiego. Roślina od której lepiej trzymać się z daleka

Okres letni obfituje w zdradliwe rośliny, które kuszą pięknie wyglądającymi owocami. Pewnie nieraz słyszeliście o tym, że jakaś roślina jest niebezpieczna po spożyciu, tak jak w przypadku konwalii czy pokrzyku wilczej jagody. Zjedzenie trujących owoców to nie jedyne ryzyko dla zdrowia.

Zupełnie innego typu zagrożenie stanowi barszcz Sosnowskiego. Ja bardzo dobrze znam tę roślinę i trzymam się od niej z daleka. Zaraz wyjaśnię dlaczego.

Barszcz Sosnowskiego, zwany inaczej zemstą Stalina, pochodzi z dawnego ZSRR i sprowadzono go do Polski, jako tani sposób wykarmienia zwierząt. To dwuletnia roślina, która w pierwszym rok wzrostu rozwija rozety, a w drugim roku tworzy pędy nasienne, a z nich nasiona. Po etapie owocowania obumiera. Jego wielkie liście od strony wewnętrznej są włochate, podobnie jak pusta w środku łodyga. Kwiatostan tworzą sporej wielkości baldachimy o średnicy nawet 70 cm! Barszcz zwykle osiąga 1,5 m wysokości, ale w Polsce dorasta nawet do 3,5 m, bo tutaj, jak na złość ma idealne warunki do wzrostu. Okres dojrzewania przypada akurat teraz, w lipcu.

Niestety pomysł sprowadzenia barszczu okazał się chybiony. Uprawy zaprzestano, a nawet zabroniono prawnie, ponieważ nie spełniła pokładanych w niej nadziei, a barszcz rozrastał się w sposób niekontrolowany dalej. Przy okazji okazało się, że stanowi on zagrożenie nie tylko przez nadmierną ekspansję w ekosystemie. Barszcz Sosnowskiego wydziela niebezpieczne dla zdrowia olejki eteryczne, tak że w mojej miejscowości, gdzie go nie brakowało, odpowiednie służby wycinały w pień ze dwa lata temu całe połacie. Niestety nasiona są bardzo trwałe i mogą wykiełkować nawet po kilku latach.  

Od barszczu lepiej trzymać się z daleka. Pokrywające roślinę włoski parzą – im wyższa temperatura i wilgotność powietrza, tym większe ryzyko nieszczęścia. Furanokumaryna, substancja wydzielana przez barszcz, pod wpływem działania promieni UVA i UVB związuje się z DNA komórek skóry wywołując silne reakcje fotouczuleniowe, które mogą przybrać charakter oparzeń II i III stopnia z ranami i pęcherzami, tworzyć trudno gojące i zostawiające po sobie blizny. Stan zapalny skóry toczy się kilka dni. Następnie zmiany ciemnieją i utrzymują się nawet przez kilka miesięcy, zachowując nadwrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Kontakt z rośliną może powodować zapalenie spojówek, a u osób bardziej wrażliwych nawet oparzenie dróg oddechowych. Spożycie rośliny może wywołać stan zapalny przewodu pokarmowego, biegunkę, a w rzadkich przypadkach krwotoki wewnętrzne.

Pierwsza pomoc*

  • Pierwsza pomoc po kontakcie z rośliną, gdy nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia, polega na umyciu skóry dużą ilością letniej wody z mydłem.
  • W każdym przypadku, niezależnie od stopnia nasilenia objawów poparzenia, należy chronić skórę przynajmniej przez 48 godzin przed ekspozycją na światło słoneczne (nawet jeżeli objawy nie występują).
  • Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich pęknięcia, można zastosować miejscowo łagodne kremy kortykosteroidowe, np. 1% hydrokortyzon.
  • Jeżeli wystąpią objawy, należy obowiązkowo niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

*źródło: mp.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 4 lipca 2018

Ktokolwiek wie, ktokolwiek widział… – wakacje, kiedyś, a dziś

W końcu nadeszło długo wyczekiwane lato, a wraz z nim wakacje. Dzieciaki z radością rzuciły w kąt plecaki i książki. Odebrały dyplomy i nagrody za rok ciężkiej pracy, a potem… wzięły i zniknęły!

Serio! Nie wiem jak to wygląda u Was – może w miastach jest inaczej? – ale u mnie na wsi zrobiło się wręcz przerażająco cicho i pusto.

Wiem, że w pierwszym tygodniu wakacji pogoda miała dziwny kaprys i uraczyła nas mocnym ochłodzeniem oraz deszczem. Ale wszystko wraca do normy, słońca znowu mamy coraz więcej, temperatura z dnia na dzień rośnie – nic tylko cieszyć się z wolnego czasu i korzystać!

A tymczasem, wybieram się z moimi dziećmi na spacer – jeden, drugi… – i nikogo nigdzie nie ma. Wyjechali wszyscy w jednym czasie na wakacje, czy może wciągnęły ich i pochłonęły w całości telewizory i komputery??

Dziwi mnie to o tyle, że za moich czasów było zupełnie inaczej. I nie wracam pamięcią do średniowiecza. Lata 90-te to wcale nie jest tak odległy termin. A mimo to, tak bardzo różnią się sposoby spędzania wolnych chwil przez dzieci.

Ja do dziś z uśmiechem na ustach wspominam te wakacyjne dni, które od rana do wieczora spędzałam ze znajomymi na dworze. Nie mieliśmy czasu jeść, bo byliśmy w ciągłym ruchu. Kiedy mama wołała nas na obiad, udawaliśmy, że nie słyszymy, a potem wpadaliśmy do domu tylko po kanapkę.

Pomysłów na zabawę bez użycia telefonów i innych wymyślnych akcesoriów/gadżetów mieliśmy mnóstwo. Wystarczało nam w zasadzie wzajemne towarzystwo i to co otaczało nas dookoła – patyki, kamienie, liście, czy piasek. Ewentualnie piłki, albo rowery.

A teraz, pomijając fakt, że dzieci dużo czasu spędzają w domach, jak już wyjdą na “świeże powietrze” często nie potrafią się bawić. Nie wiedzą czym i jak, jeśli nie dostaną gotowych, wypasionych zabawek, czy pomysłów.

Trochę mi żal, a nawet bardzo, że tamte czasy minęły, i że nasze dzieci ich nie zaznały. Czasem opowiadam o nich Jasiowi, który zresztą lubi słuchać takich historii. I wciąż domaga się więcej – Mamo, a opowiesz coś jeszcze?  🙂

Widzę po jego uśmiechu i rozmarzonym spojrzeniu, że świetnie odnalazłby się w grupie moich dawnych kolegów i koleżanek. Chętnie powspinałby się z nimi na drzewa, zrobił tajną bazę w krzakach, zagrałby w kapsle, palanta, czy chowanego po zmierzchu… 

Zresztą ja też bym tak jeszcze poszalała, zamiast prać, sprzątać i gotować! ?

A Wy, za jakimi wakacyjnymi zabawami i wspomnieniami najbardziej tęsknicie?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
Milena Kamińska
6 lat temu

Ja o „moich czasach” też opowiadam dzieciom, często zadają pytania i z chęcią słuchają. Mieszkałam w bloku gdzie większość moich sąsiadów w moim wieku to koledzy mało miałam koleżanek. Mimo to świetnie się z nimi dogadywałam. Była piłka nożna (efekty są do dzisiaj nikt z moich uczniów nie potrafi pobić mnie w odbijaniu główką ;-), nawet mój syn piłkarz i mąż ), był bejsbol, zabawy na trzepaku, wojna na jabłka na płytach (nie raz pozdzierane były nogi), chowanego, podchody, pielęgnowanie ogródka przed blokiem, adopcja bezdomnego psa i opiekowanie się nim )Puszek był wspaniały), skakanka, podpalanie ogniska lupą (to było nieodpowiedzialne),… Czytaj więcej »

Gry na wakacje – top 15. W sam raz do walizki, czy plecaka

Przed nami dwa miesiące wakacji i wiele okazji by spędzić wspólnie z dziećmi czas. Będą to wyprawy, spacery, czy pogaduchy do poduchy. Przed wyjazdem warto się przygotować także na deszczową pogodę i spakować zawczasu jedną z gier. Specjalnie dla Was wybrałam, te gry na wakacje, które w moim domu grane są najczęściej, a po drugie zajmują niewiele miejsca. W sam raz, by dopełnić plecak, czy walizkę.

Gotowi na listę najlepszych gier na wakacje? Z góry uprzedzam, że kolejność prezentowanych gier jest przypadkowa. Linki prowadzą zazwyczaj do naszych recenzji, w których możecie szczegółowo zapoznać się z prezentowanymi grami.

Dobble
Dzieciaki są niezwykłymi obserwatorami, nic nie umknie ich spostrzegawczości. Dlaczego tego nie wykorzystać i nie zaproponować im wspólnej zabawy w Dobble? Na czym ta gra polega? W wielkim skrócie: gracze ścigają się, by jak najszybciej odnaleźć na dwóch kartach takie same obrazki. Kto pierwszy, ten lepszy. Rozgrywka jest szybka i emocjonująca. Do zabrania gry na wycieczkę, przekonuje metalowe pudełko, w którym mieszczą się karty i dzięki temu niestraszny nam deszcz, czy ścisk w plecaku.

gry na wakacje

Jungle Speed/Prawo dżungli
To podobna gra jak opisana powyżej Dobble, z tą niewielką różnicą, że tutaj walczymy nie tylko o karty, ale o Totem.  Warto zaznaczyć, że jest to gra dla starszych dzieciaków. Przedszkolaki mogą mieć jeszcze spore problemy w dostrzeżeniu różnicy. Całość mieści się w płóciennym woreczku.

Cardline /Zwierzęta/Dinozaury
Kolejna propozycja, która mieści się w metalowym pudełku, co podczas podróżowania jest bardzo praktyczne. Można ją znaleźć w wersji z dinozaurami czy zwierzętami. Nie dajcie się zwieść, że gra jest banalna, bo czy wiecie, kto jest cięższy z tej dwójki: nasz rodzimy żubr, czy azjatycki jak? Gdy dochodzą kolejne karty wcale nie tak łatwo oszacować wagę, wiek, czy wielkość danego zwierzęcia.

cardline zwierzęta

Memo
Tej gry mam nadzieję, że nie muszę Wam przedstawiać. W naszym domu mamy, chyba z pięć, czy sześć wersji, a to z Zygzakiem, roślinami, owadami. Gra się nie nudzi, a ćwiczy bardzo dobrze naszą pamięć. Można w nią grać już z trzylatkami. Pamiętajcie tylko, że im młodsze dziecko, tym mniejszy zestaw par. No i warto na początku dać dzieciom fory, by nie zniechęcić ich przegraną.

gry na wakacje

Ligretto
Rozgrywek w Ligretto długo się nie zapomina. Była hitem numer jeden na studenckich imprezach. Cechują ją szybkość, spostrzegawczość i przewrotność. Po prostu jak najszybciej musicie pozbyć się swoich stosów kart, dokładając kolorami od 1 do 10 do kart przed Wami. Tu nie ma rund, wszyscy wykładamy karty w tym samy czasie. Zasada kto pierwszy, ten lepszy i tutaj się sprawdza. Jedno pudełko zapewnia karty dla 4 graczy, ale wystarczy połączyć z innymi zestawami i można grać nawet w dwanaście osób naraz. Istna jazda bez trzymanki.

gry na wakacje

Rummikub
Za tą grą nie kryje się tylko matematyka i związane z tym nieustanne obliczanie. Świetnie kształtuje ona umiejętność przewidywania ruchów, strategie, jak również logiczne myślenie. Można powiedzieć, że jest to wersja znanego Wam karcianego remika (jokera). Sprawdzi się już u sześciolatków, które szybko załapią proste zasady gry, a dla dzieci młodszych polecamy opartą na podobnych zasadach – Rummikub Junior.

Talia kart
Chyba każdy w domu ma talię kart. Propozycji gier jest naprawdę mnóstwo, ale wśród dzieciaków świetnie sprawdzą się takie gry jak: remik (znany też jako joker), wojna, tysiąc, trzy pięć osiem, pasjans, oczko, makao i wiele innych.

Szachy
Kolejny klasyk, który warto mieć. Szachy uczą logicznego i strategicznego myślenia. Warto zacząć uczyć już 5 latki od gier w zbijanie, takich jak warcaby. Później można wkręcać dziecko w grę w szachy. Ta gra jest idealnym łącznikiem między wnukami i dziadkami. Aż łezka w oku się kręci, gdy widzę, jak Marcin grywa z Dziadkiem i idzie mu coraz lepiej!

Scrabble
Przyszedł czas by podszkolić nieco nasz ojczysty język. Scrabble to gra zdecydowanie dla dzieci szkolnych, które nie mają trudności w czytaniu i składaniu słów. Czasem można się naprawdę zdziwić jakie słowa tworzymy, by tylko zdobyć kolejne punkty. Doskonałym towarzyszem wakacyjnych podróży może być wersja kompaktowa – Scrabble Travel.

gry na wakacje

Story cubes
Lubicie wymyślać opowiadania i historie razem z dziećmi? Pomoże Wam w tym 9 kostek story cubes, których ścianki ozdabiają najróżniejsze obrazki. Po rzucie kośćmi ustawiamy je w wybranej przez nas kolejności i opowiadamy historię mrożącą krew w żyłach, czy miłosną, wzorując się na obrazkach, które wyrzuciliśmy.

UNO
Kolejna karcianka, która gwarantuje dobrą zabawę. Razem ze znajomymi mamy już ustalone dodatkowe zasady, przez które gra staje się coraz bardziej emocjonująca. Polega na pozbyciu się swojego stosu kart poprzez dokładanie do głównego stosu odpowiedniej karty pod względem koloru lub cyfry. Czasem trzeba porażkę wziąć na klatę i dobrać z głównego stosu nawet szesnaście kart.

Hop! Hop!
Lubicie pograć w samotności albo zająć na chwilę dziecko? Gra Hop! Hop! wciąga w rozgrywkę, rozpalając szare komórki do białości. Proste zasady (przypominające warcaby) powodują, że gra może być przeznaczona dla dzieci młodszych. Jest solidnie wykonana, a kolory pionków, żabek zachęcają wręcz do zabawy.

LABIrynt, Getriko, Kubik
Podróżując w trakcie wakacji, coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych map i przerzucamy się na mapy Googla, albo inne nawigacje. Szkoda, bo zabijamy w sobie umiejętność orientacji w terenie, nasza wyobraźnia przestrzenna na tym bardzo cierpi i gdy trzeba wziąć mapę do ręki, to wielokrotnie ją obracamy, próbując odnaleźć nasze położenie i ustalić, w jakim kierunku jechać. Można jednak kształtować swoje umiejętności orientacji w przestrzeni, czy wyobraźnię geometryczną. Zachęcam do zapoznania się z tymi trzema grami, które szerzej opisałam tutaj.

Co jeszcze dorzucicie do listy?

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
Milena Kamińska
6 lat temu

5 sekund, monopoly, bierki, pchełki, pentago

MOlka
MOlka
5 lat temu

pędzące żólwie, robale

Anna
Anna
4 lat temu
Reply to  MOlka

gra Sen u nas na wakacjach króluje nawet 5latka uwielbia

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close