Blisko 90 proc. polskich rodzin kultywuje tradycję wspólnych posiłków
Objawy ciąży bliźniaczej zdaniem wielu mam bywają nieco inne, niż objawy ciąży pojedynczej. Czasem kobiety orientują się, że coś może być na rzeczy jeszcze przed wykonaniem badania USG. Co prawda jedynie ono daje stuprocentową pewność co do liczby zarodków, ale ciekawość przyszłych rodziców nie dziwi.
Wiele w tej materii zależy od indywidualnej „czułości” mamy. To ona zauważa pojedyncze sygnały, które dają do myślenia, że nosi więcej, niż jedno dziecko. W internecie można znaleźć wiele spostrzeżeń kobiet, które nosiły pod sercem co najmniej bliźnięta.
Intensywna reakcja organizmu
Wiele mam bliźniaków zwracało uwagę na to, że wczesne objawy stanu błogosławionego, takie jak nudności, wymioty, uczucie zmęczenia i wrażliwość piersi, w ich przypadku były bardziej nasilone niż w przypadku noszenia jednego dziecka.
Powiększony brzuch
Brzuch w ciąży mnogiej może powiększać się szybciej niż w przypadku pojedynczej. Ponadto inne charakterystyczne symptomy, takie jak ciężar i dyskomfort w obszarze brzucha, mogą występować wcześniej i być bardziej dokuczliwe.
Szybsze przybieranie na wadze
To kolejny objawy ciąży bliźniaczej, o której mówią mamy. Kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka częściej zauważają szybszy wzrost masy ciała w porównaniu do ciąż pojedynczych.
Wczesne ruchy dzieci
Niektóre panie mogą poczuć ruchy w ciąży bliźniaczej wcześniej niż w przypadku jednego dziecka. Większa ilość płodów może powodować bardziej intensywny efekt poruszania się ich w brzuchu.
Wyższe poziomy hCG
Po zapłodnieniu organizm kobiety zaczyna wytwarzać hormon gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jego poziom gwałtownie rośnie w pierwszych kilku tygodniach odmiennego stanu. Wyższy niż standardowo może wskazywać na ciążę mnogą, ale o niej nie przesądza.
Badanie ultrasonograficzne
To jest najbardziej pewny sposób na określenie liczby płodów. W przypadku podejrzenia ciąży bliźniaczej lekarz może zlecić wcześniejsze wykonanie badania ultrasonograficznego.
Warto pamiętać, że objawy ciąży bliźniaczej nie są uniwersalne i mogą różnić się w zależności od organizmu i doświadczenia przyszłej mamy. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i udzieli potrzebnych informacji.
Menopauzing to więcej niż książka, to ruch. POWSTANIE. To brytyjski bestseller #1 Sunday Times`a. Książka Roku The British BookAwards 2023. 27 września premiera u nas!
Jako kobiety wszystkie przez TO przejdziemy. Dlaczego więc tak mało wiemy o tym, czego doświadczymy wszystkie prędzej czy później? Najwyższy czas porzucić strach, dezinformacje i wstyd. Zbyt długo cierpiałyśmy w milczeniu. Nadszedł czas, aby się uczyć, dzielić doświadczeniami i przejąć kontrolę nad naszymi ciałami i życiem. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek.
Menopauzing to przewodnik, napisany w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób to absolutny „must read” dla wszystkich kobiet, które chcą dowiedzieć się i zrozumieć, co je czeka w okresie okołomenopauzalnym. Brytyjska dziennikarka Davina McCall razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom, dzięki czemu możemy zrozumieć, że chociaż każda z nas przeżywa ten czas inaczej razem tworzymy silną społeczność. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia.
„Boimy się tego, czego nie znamy. Boimy się menopauzy, bo nic o niej nie wiemy. Nie znamy jej zwyczajów, nie wiemy, kiedy może zaatakować i jaką bronią w nas wymierzy. Straszy się nas terapią hormonalną, która tak naprawdę daje nam szansę na komfortowe dalsze życie i przeżywanie pełni dojrzałości. Dlatego, gdy w październiku 2022 roku trafiła w moje ręce pachnąca nowością książka Daviny McCall i Naomi Potter Menopausing, zapragnęłam, żeby ukazała się po polsku.
Oto jest. Piękna i wartościowa, merytoryczna i bardzo kobieca, łamiąca tabu menopauzy. Autorki w ciekawy i przystępny sposób tłumaczą, co i dlaczego dzieje się z naszym mózgiem i ciałem w okresie przejścia menopauzalnego. I co zrobić, żeby nie wpaść w czarną otchłań menopauzy.” – dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog, @dr_menopauza
Davina McCall jedna z najbardziej popularnych i lubianych prezenterek telewizyjnych w Wielkiej Brytanii. Jej misją stała się edukacja i wsparcie kobiet w okresie menopauzy. Jest autorką dwóch programów: Sex, Myths and the Menopause oraz Sex, Mind and the Manopause. Na swoim instagramowym profilu @davinamccall prowadzi cykl #MenopauseMonday, w którym oferuje kobietom pomoc i odpowiada na pytania.
Dr Naomi Potter jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem specjalizującą się w tematyce menopauzy, a także założycielką i kierowniczką Menopause Care Ltd, największej brytyjskiej kliniki zrzeszającej lekarzy specjalistów akredytowanych przez British Menopause Society. O menopauzie mówi w szczery i bezkompromisowy, ale przystępny sposób. Jej misją jest dostarczanie kobietom aktualnych, opartych na dowodach naukowych informacji, tak aby umożliwić im podejmowanie własnych decyzji dotyczących sposobu radzenia sobie w tym często trudnym okresie życia.