Lifestyle 15 września 2023

Blisko 90 proc. polskich rodzin kultywuje tradycję wspólnych posiłków 

Wspólne posiłki mają wiele zalet: podczas zaspokajania głodu dbamy o dobre relacje, wzmacniamy więzi społeczne i poczucie przynależności. Polacy doceniają te korzyści. Jak wynika z badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków” [1] przeprowadzonego na zlecenie Glovo, blisko 2/3 rodzin planuje wspólne posiłki, aby móc regularnie celebrować obiad czy kolację. 

Tradycja wspólnych posiłków jest u nas mocno zakorzeniona. Większość z nas uczestniczyła w rodzinnych spotkaniach. To właśnie wtedy budowaliśmy i zacieśnialiśmy więzi rodzinne. I mimo że świat wyraźnie przyspieszył i coraz trudniej nam znaleźć czas na jedzenie wspólnych posiłków, tradycja ta wydaje się być niezagrożona. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Glovo, rodzinne posiłki nadal są dla Polaków bardzo ważne. Blisko 90% respondentów deklaruje, że minimum raz w tygodniu spożywa wspólne posiłki, a połowa z nich (46%) codziennie.
Niestety, nie zawsze mamy czas i siłę na samodzielne przygotowanie posiłku. Ponad połowa uczestników badania zamawia obiad z dowozem najczęściej dlatego, że nie miała czasu zrobić go samemu, a 40% nie miała siły na jego przygotowanie. I coraz większą popularnością cieszy się zamawianie obiadów z dowozem. Prawie 1/3 badanych korzysta z takiej opcji od 3 do 5 razy w miesiącu, a ponad 60% 1 raz lub 2 razy.

Pizza i hamburgery – to zamawiają Polacy

Królową menu z dostawą jest… pizza. Z badania Glovo wynika, że aż 78% Polaków zamawia właśnie to danie, a jak deklaruje 33% badanych rodziców – na obiad najczęściej zamawiają dla swoich pociech pizzę margharitę.
Na drugim miejscu plasują się hamburgery – wskazało je 30% respondentów. Podium zamykają dania kuchni azjatyckiej – 25% rodaków zleca ich dostawę.

Wspólne posiłki wspierają zdrowe nawyki żywieniowe

Wspólne spożywanie posiłków to też okazja do wspierania zdrowych nawyków żywieniowych. Gdy jemy w towarzystwie, staramy się częściej wybierać bardziej wartościowe dania, jemy wolniej i nakładamy sobie mniejsze porcje.
Jak wynika z badania „Czy Polacy wciąż kultywują tradycję wspólnych posiłków? Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków”, ponad połowa respondentów (58%) deklaruje, że w ich rodzinie wszyscy starają się jeść zdrowo. Większy odsetek, bo 61% uczestników badania, twierdzi, że jedzenie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność – więc każdy członek rodziny je to, na co ma ochotę. Z kolei 38% badanych posiadających dzieci lubi poznawać nowe smaki.

Jak zaplanować wspólne posiłki? Kilka przydatnych rad

Zaplanujcie przynajmniej jeden posiłek w wybrany dzień tygodnia, a potem stopniowo zwiększajcie liczbę dni.
Pomyślcie, który z posiłków uda Wam się jak najczęściej jadać wspólnie i ustalcie z domownikami, że to będzie czas tylko dla Was.
Zaangażujcie rodzinę w przygotowania: dzieci mogą myć warzywa czy nakrywać do stołu, partner obierać ziemniaki – w ten sposób już podczas przyrządzania posiłku spędzicie wspólnie czas.
Podczas jedzenia nie prowadźcie trudnych rozmów – to ma być czas relaksu!
Jeśli nie macie czasu na gotowanie obiadu – zamówcie je do domu. Dania, na jakie macie ochotę, z ulubionej restauracji, na dogodną godzinę – dowiezie Wam Glovo, a Wy nakryjecie do stołu.
[1] Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 27 czerwca do 6 lipca 2023 r. na próbie 2000 pełnoletnich Polaków.
Źródło informacji: Glovo
Obraz RealAKP z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 14 września 2023

Objawy ciąży bliźniaczej. Po czym można poznać, że dzieci będzie więcej niż jedno?

Objawy ciąży bliźniaczej zdaniem wielu mam bywają nieco inne, niż objawy ciąży pojedynczej. Czasem kobiety orientują się, że coś może być na rzeczy jeszcze przed wykonaniem badania USG. Co prawda jedynie ono daje stuprocentową pewność co do liczby zarodków, ale ciekawość przyszłych rodziców nie dziwi.

Wiele w tej materii zależy od indywidualnej „czułości” mamy. To ona zauważa pojedyncze sygnały, które dają do myślenia, że nosi więcej, niż jedno dziecko. W internecie można znaleźć wiele spostrzeżeń kobiet, które nosiły pod sercem co najmniej bliźnięta.

Oto potencjalne objawy ciąży bliźniaczej:

Intensywna reakcja organizmu 

Wiele mam bliźniaków zwracało uwagę na to, że wczesne objawy stanu błogosławionego, takie jak nudności, wymioty, uczucie zmęczenia i wrażliwość piersi, w ich przypadku były bardziej nasilone niż w przypadku noszenia jednego dziecka.

Powiększony brzuch

Brzuch w ciąży mnogiej może powiększać się szybciej niż w przypadku pojedynczej. Ponadto inne charakterystyczne symptomy, takie jak ciężar i dyskomfort w obszarze brzucha, mogą występować wcześniej i być bardziej dokuczliwe.

Szybsze przybieranie na wadze

To kolejny objawy ciąży bliźniaczej, o której mówią mamy. Kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka częściej zauważają szybszy wzrost masy ciała w porównaniu do ciąż pojedynczych. 

Wczesne ruchy dzieci

Niektóre panie mogą poczuć ruchy w ciąży bliźniaczej wcześniej niż w przypadku jednego dziecka. Większa ilość płodów może powodować bardziej intensywny efekt poruszania się ich w brzuchu.

Wyższe poziomy hCG

Po zapłodnieniu organizm kobiety zaczyna wytwarzać hormon gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jego poziom gwałtownie rośnie w pierwszych kilku tygodniach odmiennego stanu. Wyższy niż standardowo może wskazywać na ciążę mnogą, ale o niej nie przesądza. 

Badanie ultrasonograficzne

To jest najbardziej pewny sposób na określenie liczby płodów. W przypadku podejrzenia ciąży bliźniaczej lekarz może zlecić wcześniejsze wykonanie badania ultrasonograficznego. 

Warto pamiętać, że objawy ciąży bliźniaczej nie są uniwersalne i mogą różnić się w zależności od organizmu i doświadczenia przyszłej mamy. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i udzieli potrzebnych informacji.


Źródło zdjęcia: Ignacio Campo/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 14 września 2023

Menopauzing czyli nowy początek. Jak zdrowo i z energią wejść w kolejny etap swojego życia – brytyjski bestseller wkracza na polski rynek

Menopauzing to więcej niż książka, to ruch. POWSTANIE. To brytyjski bestseller #1 Sunday Times`a. Książka Roku The British BookAwards 2023. 27 września premiera u nas! 

Jako kobiety wszystkie przez TO przejdziemy. Dlaczego więc tak mało wiemy o tym, czego doświadczymy wszystkie prędzej czy później? Najwyższy czas porzucić strach, dezinformacje i wstyd. Zbyt długo cierpiałyśmy w milczeniu. Nadszedł czas, aby się uczyć, dzielić doświadczeniami i przejąć kontrolę nad naszymi ciałami i życiem. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek.

Menopauzing to przewodnik, napisany w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób to absolutny „must read” dla wszystkich kobiet, które chcą dowiedzieć się i zrozumieć, co je czeka w okresie okołomenopauzalnym. Brytyjska dziennikarka Davina McCall razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom, dzięki czemu możemy zrozumieć, że chociaż każda z nas przeżywa ten czas inaczej razem tworzymy silną społeczność. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia.

O książce Menopauzing

„Boimy się tego, czego nie znamy. Boimy się menopauzy, bo nic o niej nie wiemy. Nie znamy jej zwyczajów, nie wiemy, kiedy może zaatakować i jaką bronią w nas wymierzy. Straszy się nas terapią hormonalną, która tak naprawdę daje nam szansę na komfortowe dalsze życie i przeżywanie pełni dojrzałości. Dlatego, gdy w październiku 2022 roku trafiła w moje ręce pachnąca nowością książka Daviny McCall i Naomi Potter Menopausing, zapragnęłam, żeby ukazała się po polsku.
Oto jest. Piękna i wartościowa, merytoryczna i bardzo kobieca, łamiąca tabu menopauzy. Autorki w ciekawy i przystępny sposób tłumaczą, co i dlaczego dzieje się z naszym mózgiem i ciałem w okresie przejścia menopauzalnego. I co zrobić, żeby nie wpaść w czarną otchłań menopauzy.” –  dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog, @dr_menopauza

O autorkach książki Menopauzing

Davina McCall jedna z najbardziej popularnych i lubianych prezenterek telewizyjnych w Wielkiej Brytanii. Jej misją stała się edukacja i wsparcie kobiet w okresie menopauzy. Jest autorką dwóch programów: Sex, Myths and the Menopause oraz Sex, Mind and the Manopause. Na swoim instagramowym profilu @davinamccall prowadzi cykl #MenopauseMonday, w którym oferuje kobietom pomoc i odpowiada na pytania.

Dr Naomi Potter jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem specjalizującą się w tematyce menopauzy, a także założycielką i kierowniczką Menopause Care Ltd, największej brytyjskiej kliniki zrzeszającej lekarzy specjalistów akredytowanych przez British Menopause Society. O menopauzie mówi w szczery i bezkompromisowy, ale przystępny sposób. Jej misją jest dostarczanie kobietom aktualnych, opartych na dowodach naukowych informacji, tak aby umożliwić im podejmowanie własnych decyzji dotyczących sposobu radzenia sobie w tym często trudnym okresie życia.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz olga volkovitskaia z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close