Catan: Świt ludzkości to najnowsza odsłona klasyka wśród gier planszowych, czyli gry Catan. Za czasów studenckich najczęściej granym tytułem był właśnie Catan. Nie było wieczoru bez partyjki. Świetna zabawa, dobre towarzystwo i proste zasady były kluczem idealnego wieczoru. Czy Catan: Świt ludzkości jest również tak dobry?
Catan: Świt ludzkości to historia pierwszych ludzi (pierwszych Homo sapiens), którzy wyruszyli z terenów Afryki na poszukiwanie nowych terenów łowieckich. Rozprzestrzeniając się po świecie, człowiek nieustannie musiał dostosowywać się do istniejących na danym terenie warunków klimatycznych. Ludzie nauczyli się rozpalać ogniska, suszyć żywność, wyprawiać skóry na ubrania, a także udoskonalili sprzęt myśliwski. W grze Catan: Świt ludzkości będziemy mieli okazję przenieść swoje plemiona z Afryki do Europy, Azji, Australii i Ameryk.
Fot. Catan: Świt ludzkości
Gra adresowana jest dla dzieci od dwunastego roku życia, a grać możemy już w trzy osoby. Ciekawa jestem czy w przyszłości będzie także dodatek dla czwartego i piątego gracza, bo chętnie zagralibyśmy w grę w większym gronie.
Catan: Świt ludzkości. Przygotowania rozgrywki
Przygotowanie gry Catan: Świt ludzkości jest prawie bardzo podobne do podstawowej wersji. Jak dobrze wiecie, prawie robi różnicę. Niestety nie mamy tu sześciokątnych elementów, z których powstaje plansza do gry, lecz już gotową dwustronną planszę. Liczba niedźwiedzi na lodowcu w górnej prawej części podpowiada nam, czy gramy w trzy, czy cztery osoby.
Planszę do gry należy ułożyć stroną odpowiadającą liczbie graczy. Następnie żetony z liczbami rozkładamy losowo na pozostałe sześciokąty. Wszystkie kontynenty, oprócz Afryki mają już stałe liczby, których nie można zmieniać – wielka szkoda. Domyślam się, że ten układ liczb jest korzystny dla wszystkich graczy. Przy losowym ułożeniu mogłoby być zdecydowanie trudniej pozyskać wybrane surowce.
Każdy gracz otrzymuje figurki w wybranym kolorze, a figurkę neandertalczyka i tygrysa szablozębnego należy umieścić na lodowcach, odpowiednio po lewej i prawej stronie.
Obok planszy, w dostępnym miejscu dla wszystkich graczy, należy położyć:
- tory postępu;
- karty postępów i kosztów;
- karty surowców;
- specjalne żetony zwycięstwa;
- kości.
Natomiast na planszy, Catan: Świt ludzkości, oprócz żetonów z liczbami należy umieścić następujące elementy:
- żetony obozowania;
- żetony odkryć;
- żetony punktów zwycięstwa za polowania.
Każdy z graczy otrzymuje dwie karty surowców, czyli jedną skórę i jedną kość.
Na koniec gracze rzucają kością, by zdecydować o kolejności w rozgrywce. Pierwszy gracz umieszcza jeden swój obóz na skrzyżowaniu pól, potem drugi i trzeci gracz. Potem znów jest kolej pierwszego gracza na umieszczenie drugiego obozu, a w trzeciej turze, ostatni gracz układa swoją figurkę jako pierwszy. Dodatkowo gracze układają figurki swoich odkrywców na planszy.
Fot. Catan: Świt ludzkości
Autorzy gry sugerują, aby początkowi gracze rozłożyli wszystkie elementy na planszy zgodnie z poniższym zdjęciem, które również znajdziemy w instrukcji. Natomiast w grze trzy osobowej białe figurki mają pozostać w pudełku – wytłumaczcie to ośmiolatce, która uwielbia biały kolor. =D
Catan: Świt ludzkości – zasady gry krok po kroku
Jeśli nie graliście jeszcze w grę Catan, to nie martwcie się. Postaram się Was przeprowadzić krok po kroku przez zasady. Na zachętę dodam, że są naprawdę proste i już po pierwszych turach załapiecie, o co chodzi.
Tura gracza dzieli się na dwie fazy:
- Faza zysku. Rzucacie dwoma kostkami, aby ustalić, które pola przynoszą zysk w tej turze. Wynik rzutu liczy się dla wszystkich graczy. Każdy, kto przy polu z sumą wyrzuconych oczek ma swój obóz, bierze z banku daną kartę surowca.
- W fazie akcji gracz może:
- handlować surowcami (wymiana surowców z bankiem lub innymi graczami);
- umieścić na planszy odkrywcę, który jest potrzebny, by badać i zdobywać kolejne kontynenty. Na planszy jednocześnie może być do dwóch odkrywców;
- poruszyć odkrywcą na kolejne skrzyżowania, początkowo mamy możliwość poruszania się w zakresie od jednego do trzech kroków (skrzyżowań);
- przekształcić odkrywcę w obóz, uciszając do banku odpowiednią liczbę kart;
- przesunąć znacznik postępu na wybranym torze: ubioru, wynalazków, żywności i polowania.
Fot. Fot. Catan: Świt ludzkości – tory postępu
W grze Catan: Świt ludzkości czekają na nas także zagrożenia w postaci neandertalczyka i tygrysa szablozębnego. Za każdym razem, gdy ktoś wyrzuci na kościach sumę siedem, może zabrać daną figurkę i zablokować wybrane pole innemu graczowi. Dopóki stoi tam neandertalczyk lub tygrys, pole to nie przynosi zysku, czyli nie możemy pobierać z niego surowców. Ponadto, jeśli przy wyrzuceniu siódemki mamy na ręce więcej kart niż siedem, musimy odrzucić wszystkie karty powyżej tej liczby.
W grze Catan: Świt ludzkości mamy również kilka żetonów odkryć, takich jak: zagrożenie, spustoszenie, polowanie. Mają one różne efekty, które należy wykonać od razu po odkryciu danego żetonu.
Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie dziesięć punktów. Jak można je zdobyć? Nie można pozostawać w jednym miejscu, tylko eksplorować nieznane tereny, zdobywać żetony obozowania, polować na dzikie zwierzęta. To wszystko sprawi, że wykażecie się zdolnością przystosowania się do różnych warunków, a wasze plemię wytyczy pierwsze szlaki i zapisze się na łamach historii.
Wrażenia z rozgrywek
Catan: Świt ludzkości to odświeżona wersja klasyka polecanego na wielu forach, nie tylko planszówkowych, ale także parentingowych. Nowa wersja wyciągnęła na światło dzienne wiele fantastycznych wspomnień nie tylko z czasów studenckich. Prostota zasad, interakcje z graczami i losowość sprawiają, że nie sposób rozegrać tylko jedną partię. Do tej gry, jak i klasyka, powraca się wielokrotnie i długo, długo się nie nudzi. A po dłuższej przerwie ponownie wciągnie w swój świat.
Catan: Świt ludzkości w swojej mechanice jest bardzo podobny do Catana. W przeciwieństwie do klasyka nie rozwijamy swoich wsi w miasta, tylko naszym celem jest zdobywanie nowych terenów, polowanie na zwierzęta. Poruszanie się po planszy jest bardzo fajne i wnosi powiew świeżości do rozgrywki.
Mechanika gry pięknie komponuje się z jej tematyką. Od pierwszych tur zostajemy pochwyceni i przeniesieni do początków ludzkości. Można odnaleźć w sobie odkrywcę, łowcę, czy zbieracza.
Graficznie Catan: Świt ludzkości jest dopracowany w każdym szczególe. Piękna dwustronna plansza, wszelkie żetony oraz figurki osadników, wiosek, neandertalczyka czy tygrysa dodają klimatu. Choć przyznam, że za plastikiem nie przepadam, to tutaj jest to wszystko dobrze skomponowane. Jedynie mogę mieć zastrzeżenia do roli tygrysa szablozębnego czy neandertalczyka, którzy zostali zdegradowani do roli „złodzieja” z podstawowej wersji. Można by im śmiało dać więcej możliwości działań.
W grę dobrze gra się nam zarówno w trójkę, jak i czwórkę. Im więcej osób tym ciaśniej na planszy, ostrzejsza rywalizacja, ale także większe szanse na handel wymienny. Wiekowo gra przeznaczona jest dla osób od dwunastego roku życia. Nasza ograna ośmiolatka świetnie odnalazła się w tej wersji Catana. Klasyk jej także niegroźny.
Podsumowując gra Catan: Świt ludzkości to tytuł, który będzie długo gościł na naszym stole, dając nam pozytywną dawkę energii na każdy dzień.
W pudełku znajdziecie nie tylko masę elementów, ale także tekturową wypraskę, tak graficznie ozdobioną, że pozwoli Wam utrzymać wszystko w ładzie. Ponadto znajdziecie tam:
- 1 dwustronną planszę
- 4 tory postępu
- 13 żetonów z liczbami
- 8 kart pomocy
- 80 kart surowców
- 1 podajnik na karty
- 48 figurek graczy
- 2 specjalne figurki
- 18 żetonów odkryć
- 33 żetony obozowania
- 14 żetonów punktów zwycięstwa
- 2 kości
- instrukcję
Dla kogo Catan: Świt ludzkości?
Dla wszystkich, którzy szukają pierwszej, idealnej gry z prostymi zasadami. Dla tych, którzy lubią wszelkie interakcje z graczami, od pomocnej ręki, po złośliwość i nieugiętość. Dla wszystkich fanów Catana, którzy szukają czegoś nowego, równie wciągającego i dobrego.
Autorzy gry Catan: Świt Ludzkości: Klaus i Benjamin Teuber
Wydawnictwo: Galakta
Liczba graczy: 3-4
Czas gry: 90 minut
Wiek: 12+
Zdjęcia: A. Jelinek
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Galakta
Fot. Catan: Świt ludzkości
Polecamy Wam także inne gry Wydawnictwa Galakta!
Kotkrywcy – znajdź wyjście z mrocznego grobowca faraona i nie daj się mumiom
Dzikie Serengeti – złap kamerę i zatrzymaj tę chwilę!
Andor Junior – zostań bohaterem i uratuj krainę Andor
Rozbrykane jednorożce, czyli jak się wzbogacić na obstawianiu magicznych wyścigów
Przygody Robin Hooda – recenzja gry przygodowej!