Co robić, gdy dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?
Skaleczenia i oparzenia u dzieci to wcale nierzadkie przypadki. Mogą dotyczyć różnych części ciała, także jamy ustnej, gardła i przełyku. Ponieważ dziecko może potrzebować szybkiej interwencji ze strony rodzica, warto wiedzieć, co wtedy zrobić, by nie pogorszyć sytuacji.
W jakich okolicznościach dziecko może skaleczyć lub oparzyć podniebienie?
To wyjątkowo nieprzyjemne sytuacje, które mogą co najmniej mocno wystraszyć zarówno dziecko jak i opiekuna. Dochodzi do nich zazwyczaj w wyniku nieszczęśliwego wypadku, gdy np. dziecko biegnie, trzymając w ustach patyczek po lizaku. W momencie, gdy upada/uderza się w coś, twardy przedmiot może mocno skaleczyć podniebienie lub gardło. Im młodsze dzieci, tym większe ryzyko, gdyż maluchy uwielbiają wkładać różne przedmioty do ust, a ich chód i utrzymywanie równowagi bywają zawodne. Zdarza się też, że jedno dziecko popchnie lub uderzy drugie, które w ustach będzie zagryzało np. ołówek, i nieszczęście gotowe. W błonę śluzową gardła mogą powbijać się przypadkowo takie elementy jak ości, fragmenty twardych pokarmów lub przedmiotów, którymi akurat dziecko się bawiło. Taka sytuacja może przytrafić się także dorosłemu.
A odnośnie do oparzeń chemicznych, zazwyczaj dochodzi do nich, gdy malec przebywający poza zasięgiem wzroku opiekuna połknie środki czystości lub preparaty do udrażniania rur. Żrące substancje powinny być przechowywane z dala od dzieci, ale niestety wypadki wciąż się zdarzają. Co wtedy robić?
Po czym rozpoznać, że dziecko ma kłopoty?
Uraz mechaniczny gardła
Jeśli doszło do rozerwania błony śluzowej, pojawia się krwawienie, dziecko odczuwa także ból.
Oparzenie
Wiele zależy od tego, czego, ile i w jakiej temperaturze wypiło dziecko. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy napije się gorącej herbaty, a inaczej, kiedy połknie żrący środek chemiczny. Najczęściej o tym, że coś jest nie tak, świadczy pieczenie, ból w jamie ustnej i gardle, ślinotok, trudności w połykaniu pokarmów. Oparzenia termiczne i chemiczne mogą dotyczyć całej jamy ustnej i/lub przełyku. Rozległe oparzenia gardła mogą powodować duszność.
Ciało obce w gardle
W takiej sytuacji dziecko może się krztusić, pojawiają się problemy z przełykaniem, ból w trakcie jedzenia lub połykania, uczucie, że coś przeszkadza. Jeśli ciało obce będzie zalegać dłużej, może rozwinąć się stan zapalny (zaczerwienienie, ropień). Duże przedmioty mogą powodować duszność.
Co robić, jeśli dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Skaleczenie błony śluzowej gardła
Gdy jest niewielkie i powierzchowne, wystarczy płukanie wodą utlenioną (łyżka 3% wody utlenionej na szklankę wody). Można również nałożyć wodny roztwór fioletu gencjanowego. Skaleczenia większe niż 1 cm lub głębokie powinien ocenić chirurg, który opanuje ewentualne krwawienie i założy szwy.
Oparzenia środkami chemicznymi
Tu potrzebna jest szybka pomoc lekarska. Do czasu jej uzyskania specjaliści polecają jedynie podać dziecku wodę lub mleko, by rozcieńczyć szkodliwy środek. Nie wolno prowokować wymiotów! Cofająca się treść z żołądka może dodatkowo uszkodzić błonę śluzową przełyku.
Ciało obce w gardle
Szybko usunąć je trzeba wyłącznie wtedy, gdy jest na tyle duże, że powoduje duszność lub bezdech. W takiej sytuacji należy wprowadzić palec wskazujący do gardła i wygarnąć przedmiot na zewnątrz. Jeśli to nie zadziała, konieczny jest manewr Heimlicha i wezwanie pomocy.
Mniejsze ciała obce wymagają użycia dłuższych kleszczyków, natomiast kiedy coś utknie w gardle dolnym, konieczne może być znieczulenie ogólne. Zazwyczaj po usunięciu problemu nie ma konieczności dodatkowego leczenia.
Wbite w gardło ciało obce
Należy zgłosić się do lekarza.
Źródło: mp.pl, pulsmedycyny.pl, youtube.com/@unirzeszowski
Fot. Ashton Bingham/Unsplash
- 5 sposobów na zatkany nosek
- Najczęściej ten problem dotyczy chłopców. Czym jest perlak w uchu i jak się go leczy?
- Kleszczowe zapalenie mózgu – fakty, które warto znać
- Ciało obce w uchu dziecka. Jak pomóc w takiej sytuacji?
- 8 przyczyn kaszlu u dzieci, które mogą was naprawdę zaskoczyć
- Angina u dzieci – objawy, leczenie
- Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby
- Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią skutecznie poradzić?