Czop śluzowy. Jak wygląda i na jak długo przed porodem może odejść?
Czop śluzowy to kolejne zagadnienie związane z ciążą i porodem. Wzbudza zainteresowanie wśród przyszłych mam, które często martwią się o to, czy zauważą jego odejście, a jeśli tak, to jak długo po tym może nastąpić poród. Co warto o tym wiedzieć?
Czym jest czop śluzowy?
Czop śluzowy (korek śluzowy, czy też czop Kristellera) to wydzielina, która zbiera się u ujścia szyjki macicy od początku ciąży, przybierając formę „korka”. Jest to twór uszczelniający, który zabezpiecza dziecko przed ryzykiem kontaktu ze szkodliwymi drobnoustrojami z zewnątrz. Dzięki niemu rozwijający się maluch jest dobrze chroniony przed rozwojem infekcji, która mogłaby zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli przydarzy się, że w trakcie trwania ciąży część uformowanego czopa ulegnie uszkodzeniu, zostaje on uzupełniony wydzieliną z pochwy. Jeśli dojdzie do jego wydalenia pod koniec ciąży, oznacza to, że szyjka macicy zaczęła się skracać, przygotowując się do porodu.
Jak rozpoznać czop śluzowy?
To nie zawsze jest proste do zaobserwowania, ponieważ bywa, że czop śluzowy odchodzi np. podczas wizyty w toalecie, co pozostaje niezauważone. Najczęściej przy jego odejściu przyszłe mamy zauważają na bieliźnie gęstą i bardzo obfitą wydzielinę delikatnie podbarwioną krwią. Krew w tym przypadku nie stanowi sygnału alarmowego, ponieważ wynika z uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych w szyjce macicy. Czop może odejść w jednym kawałku, przypominając korek, lub „na raty”. Warto przy tym wiedzieć, że kolor korka śluzowego nie w każdym przypadku jest taki sam. Może być on bardziej przezroczysty lub mieć zabarwienie różowe, brązowe, beżowe, czy nieco żółtawe. Zdecydowanie nie powinien mieć zielonego koloru. W takim przypadku może oznaczać infekcję lub wynikać z jeszcze innych przyczyn. Wszelkie wątpliwości odnośnie do koloru czy zapachu wydzieliny należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Czy po odejściu czopu trzeba od razu jechać do szpitala?
Czop śluzowy odchodzi pod koniec ciąży, ale równie dobrze może się to stać na kilka godzin, jak i na kilkanaście dni przed porodem. To indywidualna sprawa każdej kobiety. Zauważenie odejścia czopu jest jednym z objawów nadchodzącego porodu, ale nie jest jednoznaczne z koniecznością udania się do szpitala.
Natomiast to, co powinno skłonić do pilnej konsultacji ze specjalistą, to odejście czopa przed 36. tygodniem ciąży, oraz w przypadku, gdy jest on krwisty i pojawiły się nagłe, silne skurcze.
Co jeszcze może świadczyć o zbliżającym się porodzie?
Warto jeszcze przypomnieć, że poza odejściem korka śluzowego, pojawiają się inne objawy, takie jak: obniżenie brzucha, skurcze przepowiadające, ból brzucha kojarzący się z bólem miesiączkowym, oraz ból z krzyża. Takie objawy zbliżającego się porodu trudno jest przegapić.
Źródło zdjęcia: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-kobieta-siedzenie-dywan-7155528/
- Na czym polega poród vacuum (przy pomocy próżnociągu)?
- Poród kleszczowy — wskazania, przebieg, konsekwencje. Co trzeba o nim wiedzieć?
- Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
- Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?
- Strach przed porodem – dowiedz się jak go pokonać!
- Dziewiąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?