Najczęściej ten problem dotyczy chłopców. Czym jest perlak w uchu i jak się go leczy?
Perlak w uchu dziecka to jedna ze zmian zapalnych, które mogą rozwijać się latami, nie powodując z początku dużych dolegliwości. Dopiero z czasem, gdy objawy się pojawiają i nasilają, pada podejrzenie, że coś może być z uchem nie tak. Perlak to raczej rzadka przypadłość, która przeważnie dotyczy chłopców. Kiedy się tworzy, jak można go rozpoznać i leczyć?
Perlaki pojawiają się w 9–12 przypadkach na 100 000 osób dorosłych (mężczyźni chorują częściej) oraz u 3–15 przypadków na 100 000 dzieci. Diagnozowane są zazwyczaj dzieci w wieku 10 lat i aż ok. 70% zachorowań dotyczy chłopców. U małych pacjentów rosną one szybciej i częściej też nawracają. Również u osób z wadami czaszkowo-twarzowymi prawdopodobieństwo pojawienia się go wzrasta.
Czym jest perlak?
Perlak to guzek zlokalizowany w uchu środkowym. Nie bez przyczyny uzyskał taką nazwę – jest okrągły, podobny do perły także pod względem zabarwienia. Perlak powstaje z prawidłowych komórek, tyle że pojawia się w niewłaściwym miejscu, w obrębie kości skroniowej. Rozwinięcie się takiej zmiany nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż może ona rosnąć i uszkadzać sąsiednie struktury (np. błędnik, nerw słuchowy) powodując problemy ze słuchem czy zachowaniem równowagi.
Główny podział na perlaki prezentuje się następująco:
- Perlak wrodzony — występuje od urodzenia. Na początku nie daje żadnych objawów, najczęściej jest rozpoznawany u dzieci w wieku 4–5 lat.
- Perlak nabyty — może mieć charakter pierwotny (jako zaburzenie normalnego procesu złuszczania się naskórka) lub wtórny (na skutek wcześniejszego uszkodzenia błony bębenkowej w wyniku urazu, operacji, albo w efekcie zapalenia ucha środkowego).
W zależności od typu perlaka objawy i ich nasilenie mogą się nieco różnić.
Jakie objawy powoduje perlak?
Perlak zazwyczaj rośnie powoli i długo nie daje objawów. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami o jego obecności są nawracające wycieki wydzieliny z ucha, często o nieprzyjemnej woni. Może pojawić się powoli postępujący niedosłuch lub szum uszny, uczucie zatkanego ucha. Wraz ze wzrostem guzka stopniowo pogarsza się rozumienie mowy, pojawiają się problemy z rozmowami w hałasie. Jeśli perlak staje się bardzo duży i wychodzi poza ucho środkowe, chory może odczuwać zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Rzadko dochodzi do porażenia nerwu twarzowego. Zaawansowana choroba w bardzo rzadkich przypadkach przyczynia się m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy ropnia mózgu.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów perlaka?
Jeśli podstawowe objawy trwają od dłuższego czasu, należy się zgłosić do lekarza rodzinnego lub do otolaryngologa. Gdy dołączą do nich takie symptomy jak ból okolicy ucha, ból głowy, zawroty głowy lub porażenie nerwu twarzowego, wymioty lub gorączka, należy się udać na SOR, aby rozpatrzyć konieczność przyjęcia chorego na oddział otolaryngologii. W razie wystąpienia zaburzeń świadomości należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Jak leczy się perlaki?
Leczenie w tym przypadku opiera się na interwencji chirurgicznej, która daje szanse na całkowite wyleczenie. Leki (antybiotyki i steroidy) wdrażane są w obliczu ostrego stanu zapalnego i ropnego wycieku z ucha, aby przygotować pacjenta do zabiegu. Perlaki mają zdolność do odrastania, więc po operacji konieczna jest wieloletnia kontrola laryngologiczna, czasem do końca życia. Niekiedy konieczne są kolejne operacje.
Źródło: mp.pl
Fot. Anita Jankovic/Unsplash
- 8 przyczyn kaszlu u dzieci, które mogą was naprawdę zaskoczyć
- Czysty nos to zdrowe uszy
- 5 sposobów na zatkany nosek
- Domowe sposoby na kaszel. Znasz te produkty i na pewno masz w kuchni – wykorzystaj je!
- 10 naturalnych sposobów na pozbycie się bólu głowy
- 5 faktów i mitów na temat hipokaliemii
- 10 zasad bezpiecznych wakacji z noworodkiem i niemowlęciem