W szkole 7 listopada 2024

Dlaczego nastolatki nie chcą nosić czapek?

Dlaczego nastolatki nie chcą nosić czapek? Na nic uwagi rodziców, na nic starania lekarzy, nie chcą i koniec. Jeśli noszą, to na pewno nie ze względów prozdrowotnych. Czapka to element stylizacji i tylko tak można na nią patrzeć. 

Dlaczego nastolatki nie chcą nosić czapek?

Powody są zdecydowanie inne niż w przypadku małych dzieci. Raczej rzadko zdarza się, by nastolatek odmówił noszenia czapki tylko dlatego, że drapie go w czoło albo jest za ciasna. W takim przypadku po prostu sięgnie po inną. Tymczasem nastolatki jakby się zmówiły, zdecydowana większość nie chce nosić czapek nawet zimą. 

Zanim ukamienujemy nasze pociechy, zastanówmy się, czy my sami chętnie zakładamy czapki. No właśnie.  Pierwszy powód pojawia się od razu: 

 

Nastolatki nie chcą nosić czapek, bo biorą przykład z rodziców. 

Jeśli my sami nie nosimy czapek, bo „wychodzimy tylko na chwilę”, „wcale nie jest tak zimno”, „fryzura się zepsuje”, to nie dziwmy się, że nasze dzieci niczym małe papugi biorą z nas przykład. Oczywiście to nastolatki, więc wiadomo – naśladują rodziców tylko wtedy, gdy jest to dla nich wygodne, niemniej fakt pozostaje faktem, dajemy im do ręki żelazny argument. 

 

Nastolatki czują się dorosłe 

Oto kolejny powód, dla którego odrzucają czapki. I chociaż może wydawać się śmieszny, to noszenie czapek kojarzy im się z dzieciństwem, kolorowymi pomponami i uciskiem na wysokości czoła. Kiedy dorośleją, odrzucają przedszkolną modę, a przy okazji buntują się. Ten brak czapki to jeden z objawów buntu nastolatka. Można rozumieć, co nie znaczy, że trzeba pochwalać. 

Dorosły nastolatek nie chce wyglądać głupio, więc oczywiste jest, że nie założy czapki, która nie będzie pasowała do jego osobowości. Czapka nie może być po prostu czapką, nawet nieludzko drogą i ciepłą. Musi być fajna, przy okazji modna, no i ma sprawić, że nastolatek będzie wyglądał zdecydowanie lepiej w czapce, niż bez niej. Znalezienie takiej nie jest niestety łatwe. 

 

Czapki psują włosy 

Jakkolwiek by to nie brzmiało, od mojego dziecka dowiedziałam się, że pod czapką włosy się przetłuszczają, głowa się poci, a fryzura wygląda jak po bliskim spotkaniu z piorunem. Rodzaj czapki nie ma znaczenia i mam nie negocjować, bo nawet przewiewne nie dają rady. 

 

Nastolatki chcą słuchać muzyki 

Sama bym tego nie wymyśliła, internet też na to nie wpadł, na szczęście mam pod ręką nastolatkę i mogę podpytać, w czym rzecz. Otóż moi drodzy: jak się nosi czapkę, to słuchawki douszne jakimś cudem spod niej wypadają. Może ona tam na coś naciska, nie wiem, bo rzadko używam. Natomiast jak się nosi nauszne słuchawki, te duże, to trzeba je założyć na czapkę i dźwięk jest do kitu. Tak czy owak, czapki i słuchawki się nie lubią. 

 

Kaptur zamiast czapki?

To swego rodzaju kompromis, na który warto pójść, dopóki zima nie rozgości się na dobre. Owszem, kaptur nie przylega szczelnie do głowy, ale na pewno stanowi warstwę, która przynajmniej trochę chroni przed utratą ciepła. 

Dlaczego kaptur jest lepszy od czapki? Nie psuje fryzury, co jest argumentem nie do zbicia. Jest mniej obciachowy, a jeśli nasz nastolatek jest introwertykiem, kaptur pozwala się schować i zniknąć w tłumie, czapka takiego efektu nie da. Nie wierzycie? Rozejrzyjcie się, ilu zakapturzonych małolatów chodzi po ulicach. Wbrew pozorom to nie tylko dresy, których lepiej omijać z daleka.

Alternatywą dla kaptura może być szeroki szalik sprytnie zamotany na głowie. 

 

Jak przekonać nastolatka do czapki

Stare metody zwykle są najskuteczniejsze, czyli jak nie prośbą, to groźbą. Brak czapki to nie tylko kwestia wyglądu (dla rodziców wygląd nie ma znaczenia, dopóki dziecko naprawdę nie poszaleje z ubiorem), ale też zdrowia. A brak zdrowia to określone konsekwencje zarówno towarzyskie (nie pojedziesz na wycieczkę, nie pójdziesz na urodziny, stracisz zajęcia dodatkowe itp.), jak i finansowe. Nic nie działa na wyobraźnię nastolatka lepiej niż informacja, że jeśli przez brak czapki się rozchoruje, to za leki zapłaci z własnego kieszonkowego. Pod warunkiem że rodziców stać na żelazną konsekwencję. 

 

Jest i światełko w tunelu dla rodziców: gdy naprawdę są mrozy, to wszystko przestaje mieć znaczenie, nawet wygląd. Tak twierdzi moja nastolatka. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 7 listopada 2024

Nowa zimowa atrakcja na Śląsku. Winter Legendia w Chorzowie od 7 listopada oczaruje magią zimy

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko zaprasza na premierową edycję Winter Legendii – nowej zimowej atrakcji, która przeniesie odwiedzających w niezwykły świat świateł, zabawy i zimowych smaków. Winter Legendia to wyjątkowe, pełne magii miejsce, które tej zimy po raz pierwszy otworzy się dla gości w zupełnie nowej odsłonie.

Nowości na premierowej edycji Winter Legendii – odkryj magię zimy

Podczas tegorocznej Winter Legendii goście będą mieli okazję skorzystać z nowych, specjalnie przygotowanych atrakcji, które z pewnością wzbudzą zachwyt wśród dzieci i dorosłych. Pojawią się między innymi snowtubing – ekscytujące zjazdy na dmuchanych oponach, kolejka „Przygoda w Igloo”, oraz Lodowy Labirynt. Na miłośników świątecznej atmosfery czeka także Chatka z Piernika.

Co więcej, wszyscy goście mogą cieszyć się dostępem do karuzel i atrakcji bez limitów przejazdów. Na odwiedzających czeka między innymi niezapomniana przejażdżka na diabelskim młynie Legendia Flower, skąd rozciąga się widok na cały park, migoczący tysiącem świateł, a także dostęp do Jamy Bazyliszka – wielopoziomowej sali zabaw z basenami z kulkami, labiryntami i multimedialną przejażdżką „Bazyliszek”, w której można zmierzyć się z legendarnym potworem za pomocą laserowej broni. Dzięki atrakcjom pod dachem, Winter Legendia zapewnia zabawę niezależnie od pogody.

Świetlne iluminacje na nowym poziomie – jakość i magia

Na tle poprzednich zimowych atrakcji w Legendii, Winter Legendia to zupełnie nowa propozycja. Setki tysięcy świateł rozświetlą park, tworząc scenerię niczym z baśni. Goście będą mieli okazję podziwiać dekoracje inspirowane bajkowymi motywami – to idealna propozycja na rodzinne spacery i pamiątkowe zdjęcia.

„Winter Legendia to zupełnie nowa koncepcja, stworzona z myślą o zimowej magii i wyjątkowych doświadczeniach. W tym roku podjęliśmy się organizacji wydarzenia, współpracując z firmą Multidekor – ekspertami od świetlnych dekoracji odpowiedzialnymi za iluminacje m.in. w Pałacu w Wilanowie. Dzięki tej współpracy możemy zapewnić naszym gościom dekoracje najwyższej jakości, które przeniosą Winter Legendię na nowy poziom wizualnych wrażeń” – komentuje Izabela Kieliś, dyrektor Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Świąteczne przysmaki i najlepsze ceny biletów – już od 35 zł

Zimowa wioska w Winter Legendii to także raj dla smakoszy – w powietrzu uniesie się zapach cynamonu, goździków i słodyczy, a na gości będzie czekać gorąca czekolada, grzane wino oraz zimowe specjały. Bilety ulgowe dostępne są już od 35 zł, a normalne od 45 zł – najlepsze ceny dostępne są przy zakupie online. Godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Legendia

Źródło informacji: Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 6 listopada 2024

Trwa ogólnopolska rekrutacja szkół podstawowych do 2. edycji Akademii Dobrej Energii Junior

Nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego z całego kraju wciąż mogą zgłaszać chęć udziału w 2. edycji bezpłatnego projektu społecznego Akademia Dobrej Energii Junior. Celem akcji, działającej pod honorowym patronatem minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej oraz rzecznik praw dziecka Moniki Horna-Cieślak, jest zaszczepienie w dzieciach dobrych nawyków, które ułatwią im dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne w przyszłości. W roku szkolnym 2024/2025 w projekcie mogą brać udział nie tylko trzecioklasiści, ale także uczniowie klas drugich szkół podstawowych.

Ideą projektu jest zapobieganie trudnościom na obecnym i w przyszłych etapach życia dzieci dzięki kompleksowemu, wspólnemu działaniu szkoły, nauczycieli i rodziców. Program Akademii Dobrej Energii Junior obejmuje trzy moduły, które można elastycznie włączyć do realizowanej podstawy programowej: tydzień ze zdrowiem fizycznym, tydzień ze spokojną głową oraz tydzień z rozwojem umiejętności. Do pierwszej edycji zgłosiły się 364 szkoły z całej Polski. W projekcie brały udział placówki publiczne i niepubliczne z miast oraz terenów wiejskich.

„W ubiegłym roku szkolnym do Akademii Dobrej Energii Junior dołączyło 447 nauczycieli nauczania początkowego. Dzięki ich zaangażowaniu ponad 7800 uczniów zyskało narzędzia pozwalające lepiej zrozumieć istotę i znaczenie profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego” – mówi Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle, firmy, która zainicjowała projekt przy współpracy z Uniwersytetem SWPS.

Akademia Dobrej Energii Junior również dla drugoklasistów

Nauczyciele, którzy zgłoszą chęć udziału w projekcie, otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych pozwalających na prowadzenie zajęć z dziećmi, w tym m.in. gotowych scenariuszy lekcyjnych oraz kart pracy dla uczniów. Organizatorzy akcji zadbali także o przygotowanie treści edukacyjnych dla rodziców, do kontynuowania pracy z dzieckiem również poza szkołą.

„Program został tak skonstruowany, aby z jednej strony umożliwić nauczycielom i rodzicom zdobycie aktualnej wiedzy na temat zdrowia i rozwoju dzieci, opartej na światowych raportach badawczych, z drugiej zaś dać im gotowe narzędzia do pracy, zarówno w szkole, jak i w domu” – wyjaśnia dr Anna Gorgolewska, psycholog dziecięcy, badaczka i dydaktyczka Uniwersytetu SWPS, która wspiera realizację projektu od strony merytorycznej.

Pierwsza edycja Akademii Dobrej Energii Junior adresowana była jedynie do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. W związku z licznymi zapytaniami ze strony nauczycieli organizatorzy postanowili w roku szkolnym 2024/2025 rozszerzyć projekt również o drugoklasistów.

Dobrostan polskich dzieci nie powinien być luksusem

Akademia Dobrej Energii Junior powstała jako społeczna inicjatywa będąca odpowiedzią na niepokojące wyniki badań dotyczące dobrostanu polskich dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Wynika z nich, że 94 proc. dzieci w wieku do 12 lat ma niewystarczający poziom sprawności ruchowej [WF z AWF, 2024], a ponad 30 proc. uczniów ma zwolnienie lekarskie z lekcji wychowania fizycznego [Ministerstwo Sportu i Turystyki, analiza roku szkolnego 2021/22]. Ponadto 73 proc. dzieci cierpi na wypalenie uczniowskie [Instytut Edukacji Pozytywnej, 2019], 58 proc. uczniów ma problemy z rówieśnikami [raport Rozmawiaj z klasą w ramach projektu „Szkoła z klasą”, 2020], a co trzecie dziecko w naszym kraju deklaruje, że ma problemy w nawiązywaniu przyjaźni [World of Influence UNICEF, 2020].

Problem dostrzegają m.in. nauczyciele. Jak zauważa Marlena Bany, nauczycielka nauczania początkowego z Zespołu Szkół w Janowcu, która w ubiegłym roku szkolnym zrealizowała program Akademii Dobrej Energii Junior ze swoimi uczniami, dobrostan polskich dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i mentalnego pozostawia wciąż wiele do życzenia.

„Jest bardzo dużo dzieci, które są >>odsunięte na bok<< – spędzają czas przede wszystkim z elektroniką: z tabletami, z telefonami. Często nie tylko nie mają one dobrego kontaktu z rówieśnikami, ale też nie komunikują się z rodzicami, co może wynikać m.in. z braku zaufania. Nierzadko negatywnie na samopoczucie dzieci wpływają sytuacje, z którymi mają one do czynienia w domu rodzinnym. Ten brak spokoju i komfortu psychicznego przekłada się następnie na ich sposób funkcjonowania w grupie, aktywność czy też zdrowie fizyczne” – mówi Marlena Bany.

Rekrutacja do 2. edycji Akademii Dobrej Energii Junior

Udział w projekcie Akademia Dobrej Energii Junior jest bezpłatny. Za pośrednictwem strony internetowej www.akademiadobrejenergii.org mogą się do niego zgłaszać nauczyciele klas drugich i trzecich publicznych oraz niepublicznych szkół podstawowych. Nabór do bieżącej edycji trwa od 1 września 2024 do 31 marca 2025 r.

Inicjatorem i organizatorem Akademii Dobrej Energii Junior jest VanityStyle Sp. z o.o. Projekt realizowany jest we współpracy z SWPS Innowacje – spółką celową Uniwersytetu SWPS. Honorowymi patronami są Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronatem objęło program Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Karta Praw Dziecka w Biznesie. Od samego początku akcję wspiera NODN Supernauczyciel.pl.

Źródła:

https://www.wfzawf.pl/files/raport_koncowy_2023.pdf

https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/minister-sportu-30-proc-polskich-dzieci-korzysta-ze-zwolnien-lekarskich-z-wf-cos

https://zdrowie.pap.pl/rodzice/stres-szkolny-niedostrzegane-cierpienie-dzieci

Rozmawiaj z klasą. Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek. Raport z badania

https://www.szkolazklasa.org.pl/wp-content/uploads/2021/07/fszk_raport_rozmawiaj_z_klasa_cc2.pdfhttps://www.unicef.org/innocenti/reports/worlds-of-influence

 

Źródło informacji: VanityStyle

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close