W szkole 12 października 2023

Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć?

Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć? Mamy październik i to pytanie padło zapewne w niejednym domu. Ponieważ niechęć do nauki w nastoletnim wieku jest dość powszechna, problem na pewno nie wynika z lenistwa poszczególnych uczniów. I to jest dobra wiadomość. Niestety jest też masa złych. Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć? Właśnie dlatego:

Nastolatki nie mają motywacji do nauki 

Brzmi patetycznie, może nawet zarozumiale, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Konia z rzędem temu, kto przekona nastolatka do wkuwania na pamięć budowy chełbi modrej. Pamiętacie w ogóle, co to jest?! 

Jeśli nastolatek nie widzi sensu w nauce danego przedmiotu, staje okoniem. Wizja dobrych ocen coraz częściej przestaje być motywacją, szczególnie w obliczu ostatnich badań (do których nastolatki też mają dostęp) wyraźnie pokazujących, że najlepiej w dorosłym życiu radzą sobie uczniowie, którzy wcale nie byli orłami w nauce. 

 

Nastolatki nie chcą uczyć się rzeczy, które ich nie interesują 

O tym, że programy szkolne są przeładowane, mówi się od lat i od lat nic z tym nie robi. A przecież trudno wymagać, by dziecko żywo zainteresowane biologią równie chętnie wkuwało fakty historyczne i odwrotnie. Jeśli więc nastolatek ma konkretne zainteresowania i rzeczywiście poświęca im czas, mniej ciekawe (jego zdaniem) przedmioty, można mu odpuścić. 

Zdradzę Wam (a mam dziecko w liceum) jak to wyglądało u nas w podstawówce. To, co było ważne, to przedmioty egzaminacyjne i tu litości nie było, chociaż talentu matematycznego dziecko po ojcu nie odziedziczyło. Było też powiedziane, że sobie dziecię ma wybrać przedmioty ważne i mniej ważne. W kontekście późniejszych wymogów przy rekrutacji ważne okazały się (poza egzaminacyjnymi) historia i muzyka. 

 

Nastolatki nie chcą się uczyć, bo mają ciekawsze zajęcia 

Te ciekawsze zajęcia nie zawsze oznaczają siedzenie w telefonie, chociaż na to też czas powinien się znaleźć. Takie mamy czasy i nie ma co psioczyć. Zamiast warczeć, że dziecko siedzi w internecie, lepiej się zainteresować, co konkretnie tam robi. Nie demonizujmy internetu, oprócz memów ze słodkimi kotkami jest naprawdę sporo wartościowych treści. 

Na pewno ciekawsze od nauki są zajęcia pozalekcyjne, które dziecko samo sobie wybrało. Dla prawidłowego rozwoju potrzebuje też czasu na spotkania z przyjaciółmi i zwykłe nastoletnie sprawy. Tymczasem plan lekcji jest coraz bardziej przeładowany, prac domowych coraz więcej, nie ma się co dziwić, że bunt nastolatka obejmuje także naukę. 

 

Presja nie jest tym, co motywuje nastolatki 

Nauczyciel urządza coraz więcej sprawdzianów, rodzic w domu niczym policjant pilnuje, czy dziecko się uczy, a jeszcze babcia wtrąci swoje trzy grosze o „tej dzisiejszej młodzieży”, która tylko głupoty ma w głowie. Dwie kartkówki, trzy sprawdziany, poprawa poprzedniego, jeszcze lektura do przeczytania i nauczenie się na pamięć jakiegoś wiersza. Święty by tego nie ogarnął, a co dopiero nastolatek. Przytłoczony nawałem obowiązków i presją na świetne wyniki olewa jednakowo wszystko. 

 

Niewłaściwe metody nauczania skutecznie demotywują nastolatki 

Współcześni nastolatkowie noszą w kieszeniach dostęp do całej wiedzy świata. No dobra, za część tego dostępu trzeba zapłacić, ale nie są to ceny zaporowe. Mogłoby się wydawać, że w takim razie, zamiast wkuwać tę wiedzę na pamięć, sensowniej byłoby uczyć, jak z niej korzystać i co można na jej bazie zrobić. Tymczasem w szkołach nadal rządzi skostniały system nauki pamięciowej. Nie ma się co dziwić, że nastolatki odmawiają tkwienia w systemie: zakuć, zdać, zapomnieć. One chcą wiedzieć, po co się uczą i jak będą mogły tę wiedzę wykorzystać w życiu. 

 

 

Celowo nie wspominam tu o problemach natury psychicznej, załamaniach, depresjach, a także czynnikach życiowych (rozwód rodziców, problemy finansowe, śmierć w rodzinie), bo one nie tyle wpływają na chęć do nauki, ile na faktyczne możliwości skupienia się i nie powinno się ich wrzucać do jednego worka. Niewątpliwie jednak nastolatki obarczone tego rodzaju problemami potrzebują pomocy. 

Nie było też moim celem odpowiadanie na pytanie, jak skłonić nastolatki do nauki. Ten tekst ma być raczej próbą pokazania problemu od drugiej strony i kluczem do zrozumienia nastolatka. Możecie się zdziwić, ale czasem właśnie to zrozumienie w oczach rodziców staje się największą motywacją. 

 

Ponieważ nie ma nic lepszego niż dowiadywanie się u źródeł, poprosiłam Duśkę o odpowiedź na pytanie: „Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć?”. Wkleiłam odpowiedź bezpośrednio z czatu, powstawiałam tylko przecinki, żeby się lepiej czytało. Wracała ze szkoły i chyba jej się ulało…

 

Bo ile można zakuwać, szkolny system jest do kitu, każe nam jakieś budowy dżdżownic pamiętać i jakieś inne i przez presję i przez to, że trzeba gonić za ocenami, nie zawsze jest czas na swoje pasje, a to prawdziwe pasje i rzeczy, do których ma się talent, mają faktycznie sens, bo najlepiej utrzymywać się z tego co się kocha i z czego się jest dobrym. 

 

Oceny nie świadczą o człowieku ani o jego faktycznych umiejętnościach, możesz uczyć się do 2. w nocy i powtarzać sobie wszystko, a to i tak nic nie da. Po co uczyć się rzeczy, które można wygooglać? My lubimy się uczyć, pod warunkiem że uczymy się tego, czego chcemy i pod warunkiem że nikt nas do tego nie zmusza i też czasami nauczyciele zniechęcają, ale to inna sprawa. Po prostu fajnie jest mieć też jakieś swoje prywatne życie, a nie całe życie spędzić tylko w szkole, i tak siedzimy w szkole długo i jeszcze siedzieć w domu to no ludzie!

 

A no i jeszcze jak jesteś w podstawówce, to ci idioci będą jazgotać nad uchem, drzeć się i jeśli faktycznie chcesz się czegoś nauczyć, to jeśli się ma tragiczną klasę to to i tak nic nie da, że chcesz. Chyba że będziesz noce zarywać, ale to wtedy bez sensu, bo i tak Ci się to na starość nie przyda.

 

A właśnie, większość wiedzy jest niepotrzebna i te rzeczy jedyne, do czego się przydadzą to do pomagania swoim dzieciom w lekcjach, bo już nawet nie w maturze ani nie w krzyżówkach, bo matura i tak, przynajmniej polski, to egzaminy jakiekolwiek są oparte na kluczu, a nie samodzielnym myśleniu a krzyżówki już niewiele osób rozwiązuje.

 

Jedyna motywacja czasami to drący się nauczyciel.
I ucz się teraz, gdzie się wykopuje węgiel.
Bo inaczej zostaniesz zjedzony wzrokiem.

 

Zostawiam Wam to, przemyślcie. Może te nasze dzieci wcale nie są takie krnąbrne i leniwe, jak nam się czasem wydaje. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 12 października 2023

Królewski Ogród Światła zaprasza po raz dwunasty. W tym sezonie z nowymi instalacjami!

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z marką Raffaello zaprasza do historycznych ogrodów wilanowskich na wyjątkową czasową wystawę świetlną – Królewski Ogród Światła. Zostanie ona otwarta w piątek 13 października 2023 r. o godz. 17.00 i będzie czynna aż do 29 lutego 2024 roku.

Królewski Ogród Światła od pierwszego sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy, zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i turystów. W tym roku goście będą mogli podziwiać całkowicie odmienione oblicze wystawy – i starsi, i młodsi znajdą wiele interaktywnych i edukacyjnych atrakcji, umożliwiających świetną zabawę.

– Realizacja tak wyjątkowego projektu była ogromnym wyzwaniem, ale nawet w trudnym okresie pandemii udało nam się udostępnić ekspozycję gościom i zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że korzystając z najnowocześniejszej technologii, po raz dwunasty możemy ożywić elementy historycznych ogrodów i sprawić, że ich popularność rośnie także w sezonie zimowym. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go wielokrotnie. Bardzo się z tego cieszymy – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

– Dla naszych gości mamy wiele niespodzianek. W 2023 roku wzbogaciliśmy ekspozycję o nowe efektowne instalacje, które przygotowywaliśmy już od zeszłego roku. Jestem przekonany, że wystawa zachwyci stałych odbiorców oferty naszego muzeum i sprawi, że kolejni goście przyjadą do Wilanowa z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale także ze świata – dodaje Grzegorz Mazur.

Królewski Ogród Światła – nowości sezonu 2023/2024

Na odwiedzających Królewski Ogród Światła w tym sezonie czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Nowy, imponujący 80-metrowy świetlisty tunel, w którym będzie rozbrzmiewać muzyka wzbogacona o animacje zaprowadzi gości na wystawę. Tunel został zrealizowany w technologii zastosowanej po raz pierwszy w Europie. To po prostu trzeba zobaczyć.

Na tarasie górnym ogrodu spotkają Państwo przestrzenne instalacje nawiązujące do astronomicznych pasji króla Jana III. Niespodzianką będą też elementy odnoszące się do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. W nowej odsłonie zachwycą znane z ubiegłorocznych edycji: brama do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu. 

Ogród Różany Raffaello rozkwitnie niespotykanym blaskiem! Marka Raffaello, chcąc zachwycić gości ogrodu, przygotowała wielkoformatowe kwiaty, róże inspirowane barwnymi odmianami pielęgnowanymi w historycznych ogrodach pałacu. Róża – królowa kwiatów – od czasów króla Jana III była ozdobą rezydencji wilanowskiej, co potwierdzają kronikarze. Dzięki Raffaello podtrzymujemy tę trzystuletnią tradycję także w zimowej odsłonie Królewskiego Ogrodu Światła.

Królewski Ogród Świateł

Na uwagę zasługują interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku, a w strefie Hemisfery – odnaleźć własną planetę. Wiele atrakcji powstało z myślą o najmłodszych i to specjalnie dla nich przygotowaliśmy strefę w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Znajdzie się w niej mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy. Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po „przybiciu piątki” ulubionemu pupilowi króla Jana III, na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę. 

Królewski Ogród Świateł

W piątki, soboty, niedziele i wybrane święta na fasadzie Pałacu Wilanowskiego pokażemy mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. W pałacowych oknach pojawią się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku i pokazu tańców dworskich. W tym sezonie będziemy mieli premierę zupełnie nowego filmu „Żywioły ziemi”. Ten wyjątkowo dynamiczny mapping ukazuje zagrożenia dla naszej planety; wirtuozerska dramaturgia i narracja.

Pałac w Wilanowie Królewski Ogród Świateł

Zwieńczeniem wizyty w Królewskim Ogrodzie Światła będzie wyjątkowa fotorama – stworzona specjalnie do pamiątkowych zdjęć, pozwoli uwiecznić czas dobrze spędzony w Królewskim Ogrodzie Światła. 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie aktywnie dba o środowisko i włącza się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Królewski Ogród Światła – ważne informacje:

GODZINY OTWARCIA

Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 13 października w godz. 17.00–21.00, a od 2 listopada w godz. 16.00–21.00. 

CENY BILETÓW

W tygodniu (poniedziałek–czwartek): 30 zł bilet normalny i 20 zł bilet ulgowy. 

W weekendy (piątek–niedziela) i inne dni z pokazami mappingów: 49 zł bilet normalny i 30 zł bilet ulgowy. 

MECENAS WYSTAWY

Mecenasem wystawy jest Raffaello, marka z portfolio firmy Ferrero. 

Grupa Ferrero od 10 lat wspiera Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w realizacji plenerowej wystawy Królewski Ogród Światła. 

WYKONAWCA WYSTAWY

Za świetlne instalacje odpowiada Multidekor, a realizacją mappingów zajmuje się Pro4Media.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.wilanow-palac.pl/wydarzenia/wystawy/krolewski_ogrod_swiatla

Bilety online: bilety.wilanow-palac.pl

Pałac w Wilanowie Królewski Ogród Świateł

Pałac w Wilanowie Królewski Ogród Świateł

 

KONTAKT

Królewski Ogród Światła

kos@muzeum-wilanow.pl, tel.: 882 341 106 oraz bpkos@muzeum-wilanow.pl

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Strefa gier i zabaw 11 października 2023

Warszawa: Instytut Książki zaprasza na „Zaczytane place zabaw”

Instytut Książki od kilku lat promuje ideę wspólnego, rodzinnego czytania. Tym razem proponuje nowy pomysł na rozbudzenie w dzieciach miłości do książek – serię spotkań z książką w krainie wyobraźni, która odbędzie się w lubianych i tłumnie odwiedzanych przez całe rodziny przestrzeniach Sal Zabaw Fikołki. Już 14 października w centrum handlowym Westfield Mokotów będzie miało miejsce pierwsze wydarzenie z cyklu „Zaczytane place zabaw”. Dwa kolejne zostały zaplanowane na 21 października (Westfield Arkadia) i 18 listopada (CH Wola Park). Tej jesieni nikt nie będzie się nudził.

O wartości czytania nikogo nie trzeba przekonywać, ale nie zaszkodzi przypomnieć, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat odgrywa fundamentalną rolę w rozwijaniu ich zainteresowań i pobudzaniu wyobraźni. Wspólna lektura książek i rozmawianie o bohaterach opowieści wzbogaca nie tylko słownictwo, ale także uwrażliwia i uczy rozpoznawania emocji. Ponadto, dzieci regularnie czytające mają dużo większą szansę na lepsze wyniki w nauce. Jednym słowem, korzyści płynące z kontaktu z książką są nie do przecenienia, a przyjemność jeszcze większa!

W ramach szóstej już edycji kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, popularne sale zabaw zamienią się w przepełnione magią zakątki, gdzie królować będzie książka czytana przez aktorów. Dzieci będą miały okazję poznać historię napisaną przez uwielbianą autorkę, Justynę Bednarek, która stworzyła m.in. kultową opowieść o ciekawych świata skarpetkach. Teraz pisarka przedstawi młodym czytelnikom swoje najnowsze dzieło zatytułowane „Wnuczka antykwariusza”, które wzbogaciła wspaniałymi ilustracjami Emilii Dziubak. Nie zabraknie także lubianych przez dzieci animacji w stylu Fikołków, które będą nawiązywały do prezentowanej książki. Będzie rozmowa, kolorowanki i dużo dobrej zabawy.

Egzemplarze książki „Wnuczka antykwariusza” zostaną przekazane w listopadzie i grudniu do szkół podstawowych w całej Polsce w ramach Wyprawki Czytelniczej dla Pierwszoklasisty, która stanowi trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory dzięki tej inicjatywie w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 milionów książek.

Wydarzenia są bezpłatne, jednak liczba miejsc dla chętnych jest ograniczona. W każdym dwugodzinnym spotkaniu może wziąć udział 60 dzieci. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Instytutu Książki oraz Sal Zabaw Fikołki. Poniżej przedstawiamy szczegółowe kalendarium:

14 października (sobota) – Westfield Mokotów

godziny: 13:00/15:00/17:00

Zaczytane place zabaw – sala Fikołki w Westfield Mokotów | Facebook

21 października (sobota) – Westfield Arkadia

godziny: 13:00/15:00/17:00

Zaczytane place zabaw – sala Fikołki w Westfield Arkadia | Facebook

18 listopada (sobota) – CH Wola Park

godziny: 13:00/15:00/17:00

Zaczytane place zabaw – sala Fikołki w CH Wola Park | Facebook

Więcej informacji:

– na Facebooku Mała książka – wielki człowiek | Kraków | Facebook,

– na Instagramie Mała książka – wielki człowiek (@malaksiazkawielkiczlowiek) • Zdjęcia i filmy na Instagramie,

– na stronie kampanii: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Źródło informacji: Instytut Książki
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close