Dlaczego rodzeństwo się kłóci?
Dlaczego rodzeństwo się kłóci? To pytanie na pewno zadają sobie rodzice kilkorga dzieci. W ich wyobraźni rodzeństwo było zgodne, kochające i wspierające się. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Powodów, dla których rodzeństwo się kłóci, jest kilka i nie zawsze występują łącznie. Warto jednak je znać, by łatwiej znaleźć źródło problemu.
Zazdrość między rodzeństwem
To jeden z najczęstszych powodów konfliktów. Rodzeństwo może być zazdrosne o uwagę rodziców, ale też o pozycję towarzyską w szkole, oceny, osiągnięcia itp. Przedmiotem pożądania może być też miejsce w domu (atrakcyjniejszy pokój), garderoba (nieśmiertelne donoszenie po starszym bracie często jest źródłem konfliktów), rzeczy należące do rodzeństwa itp. Powody zazdrości mogą też być całkowicie irracjonalne.
Nierówne traktowanie przez rodziców
Co prawda rodzice zawsze twierdzą, że kochają i traktują swoje dzieci jednakowo, ale one same mogą mieć inne zdanie na ten temat. Jeśli jedno z dzieci jest faworyzowane (np. ze względu na wiek lub płeć) albo częściej chwalone (lepiej się uczy, ma skonkretyzowane zainteresowania, rozwija zdolności), między rodzeństwem nieuchronnie dojdzie do konfliktu.
Często starsze dzieci czują się odrzucone, bo rodzice poświęcają więcej czasu młodszym, ale bywa i odwrotnie.
Wspólny pokój
O ile małym dzieciom nie przeszkadza towarzystwo, to w wieku nastoletnim każdy potrzebuje prywatności. Jeśli dzieci muszą dzielić pokój z rodzeństwem, niemal na pewno dojdzie na tym tle do kłótni, zwłaszcza gdy jedno z nich będzie chciało przyjąć gości i nie życzy sobie w tym czasie obecności brata lub siostry w ich wspólnym pokoju.
Wspólny pokój generuje też pospolite konflikty na przykład na tle porządku, podziału miejsca w szafie, ustalenia, które rzeczy są wspólne, a które całkiem prywatne, kto będzie miał biurko przy oknie itp.
Zbliżony wiek
Im mniejsza różnica wieku między rodzeństwem, tym częściej będzie dochodziło do kłótni. Dlaczego? Bo takie rodzeństwo spędza razem więcej czasu, a więc i okazji do konfliktu jest więcej. Wystarczy nieporozumienie w zabawie i już emocje mogą wziąć górę. Takie konflikty na ogół są krótkotrwałe, jednak dość częste. Dzieci w zbliżonym wieku mogą się kłócić o wspólne zabawki, szczególnie gdy oboje chcą się nimi bawić w tym samym czasie, a praktyka pokazuje, że tak jest niemal zawsze.
Duża różnica wieku
Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, mogłoby się wydawać, że im większa różnica wieku między rodzeństwem, tym mniej będzie powodów do kłótni. Można na to liczyć owszem, jeśli ta różnica wynosi naprawdę dużo, np. piętnaście lat. W innym przypadku starszak często będzie się złościł na pozostawionego pod jego opieką „smarkacza”, a małolat nie pozostanie dłużny i zagrozi poskarżeniem rodzicom, że starszy brat lub siostra nienależycie się nim opiekowali. Różnica potrzeb wynikająca z różnicy wieku to jeden z częstszych powodów konfliktu, szczególnie na początku wspólnej drogi.
Różnice między rodzeństwem
Rodzice często oczekują, że dzieci będą tworzyły zwarty i jednolity front. Tymczasem one same różnią się zainteresowaniami, temperamentem i światopoglądem. Jeśli przy tym będą usiłowały „wychować” rodzeństwo na swoją modłę, na pewno dojdzie do niejednej kłótni.
Czasem taka kłótnia jest pokazem siły. Dzieci kłócą się, usiłując jednocześnie określić, kto jest ważniejszy i kto kim rządzi. Wbrew pozorom nie zawsze wygrywa starsze dziecko.
Brak umiejętności komunikacyjnych
Właściwie ten punkt można by potraktować jako najważniejszy, bo to on jest źródłem większości problemów. Kłótnie między rodzeństwem bardzo często są efektem braku umiejętności komunikowania się – jeśli dziecko nie potrafi nazwać swoich emocji i zwerbalizować potrzeb, przykryje te braki złością skierowaną w stronę brata lub siostry. „Ona jest głupia” to zaledwie przykrywka, pod którą aż kipi.
Chociaż kłótnie między rodzeństwem mogą być dla rodziców irytujące oraz męczące, warto potraktować je jako jeden z elementów dorastania. Nie zawsze wymagają interwencji, często dzieci same dochodzą do porozumienia, a pytanie o to, dlaczego rodzeństwo się kłóci, pojawia się coraz rzadziej. Pocieszające jest to, że z czasem takie kłótnie zanikają i skonfliktowane dzieciaki wyrastają na zgodnych dorosłych.