Rozwój 21 kwietnia 2023

Dlaczego rodzeństwo się kłóci?

Dlaczego rodzeństwo się kłóci? To pytanie na pewno zadają sobie rodzice kilkorga dzieci. W ich wyobraźni rodzeństwo było zgodne, kochające i wspierające się. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Powodów, dla których rodzeństwo się kłóci, jest kilka i nie zawsze występują łącznie. Warto jednak je znać, by łatwiej znaleźć źródło problemu. 

Zazdrość między rodzeństwem 

To jeden z najczęstszych powodów konfliktów. Rodzeństwo może być zazdrosne o uwagę rodziców, ale też o pozycję towarzyską w szkole, oceny, osiągnięcia itp. Przedmiotem pożądania może być też miejsce w domu (atrakcyjniejszy pokój), garderoba (nieśmiertelne donoszenie po starszym bracie często jest źródłem konfliktów), rzeczy należące do rodzeństwa itp. Powody zazdrości mogą też być całkowicie irracjonalne. 

 

Nierówne traktowanie przez rodziców 

Co prawda rodzice zawsze twierdzą, że kochają i traktują swoje dzieci jednakowo, ale one same mogą mieć inne zdanie na ten temat. Jeśli jedno z dzieci jest faworyzowane (np. ze względu na wiek lub płeć) albo częściej chwalone (lepiej się uczy, ma skonkretyzowane zainteresowania, rozwija zdolności), między rodzeństwem nieuchronnie dojdzie do konfliktu. 

Często starsze dzieci czują się odrzucone, bo rodzice poświęcają więcej czasu młodszym, ale bywa i odwrotnie. 

 

Wspólny pokój 

O ile małym dzieciom nie przeszkadza towarzystwo, to w wieku nastoletnim każdy potrzebuje prywatności. Jeśli dzieci muszą dzielić pokój z rodzeństwem, niemal na pewno dojdzie na tym tle do kłótni, zwłaszcza gdy jedno z nich będzie chciało przyjąć gości i nie życzy sobie w tym czasie obecności brata lub siostry w ich wspólnym pokoju. 

Wspólny pokój generuje też pospolite konflikty na przykład na tle porządku, podziału miejsca w szafie, ustalenia, które rzeczy są wspólne, a które całkiem prywatne, kto będzie miał biurko przy oknie itp. 

 

Zbliżony wiek 

Im mniejsza różnica wieku między rodzeństwem, tym częściej będzie dochodziło do kłótni. Dlaczego? Bo takie rodzeństwo spędza razem więcej czasu, a więc i okazji do konfliktu jest więcej. Wystarczy nieporozumienie w zabawie i już emocje mogą wziąć górę. Takie konflikty na ogół są krótkotrwałe, jednak dość częste. Dzieci w zbliżonym wieku mogą się kłócić o wspólne zabawki, szczególnie gdy oboje chcą się nimi bawić w tym samym czasie, a praktyka pokazuje, że tak jest niemal zawsze. 

 

Duża różnica wieku 

Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, mogłoby się wydawać, że im większa różnica wieku między rodzeństwem, tym mniej będzie powodów do kłótni. Można na to liczyć owszem, jeśli ta różnica wynosi naprawdę dużo, np. piętnaście lat. W innym przypadku starszak często będzie się złościł na pozostawionego pod jego opieką „smarkacza”, a małolat nie pozostanie dłużny i zagrozi poskarżeniem rodzicom, że starszy brat lub siostra nienależycie się nim opiekowali. Różnica potrzeb wynikająca z różnicy wieku to jeden z częstszych powodów konfliktu, szczególnie na początku wspólnej drogi. 

Różnice między rodzeństwem 

Rodzice często oczekują, że dzieci będą tworzyły zwarty i jednolity front. Tymczasem one same różnią się zainteresowaniami, temperamentem i światopoglądem. Jeśli przy tym będą usiłowały „wychować” rodzeństwo na swoją modłę, na pewno dojdzie do niejednej kłótni. 

Czasem taka kłótnia jest pokazem siły. Dzieci kłócą się, usiłując jednocześnie określić, kto jest ważniejszy i kto kim rządzi. Wbrew pozorom nie zawsze wygrywa starsze dziecko. 

 

Brak umiejętności komunikacyjnych

Właściwie ten punkt można by potraktować jako najważniejszy, bo to on jest źródłem większości problemów. Kłótnie między rodzeństwem bardzo często są efektem braku umiejętności komunikowania się – jeśli dziecko nie potrafi nazwać swoich emocji i zwerbalizować potrzeb, przykryje te braki złością skierowaną w stronę brata lub siostry. „Ona jest głupia” to zaledwie przykrywka, pod którą aż kipi. 

 

Chociaż kłótnie między rodzeństwem mogą być dla rodziców irytujące oraz męczące, warto potraktować je jako jeden z elementów dorastania. Nie zawsze wymagają interwencji, często dzieci same dochodzą do porozumienia, a pytanie o to, dlaczego rodzeństwo się kłóci, pojawia się coraz rzadziej. Pocieszające jest to, że z czasem takie kłótnie zanikają i skonfliktowane dzieciaki wyrastają na zgodnych dorosłych. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 21 kwietnia 2023

Czy koktajl to dobry pomysł na pełnowartościowe śniadanie?

Kolorowy koktajl – smaczny i łatwy w przygotowaniu to dobra propozycja na śniadanie dla dzieci. Jednak, aby pełnił funkcję pełnowartościowego posiłku, musi zawierać minimum trzy składniki. Jakie? Podpowiada ekspert Barbora Polska – dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia człowieka – Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, współautorka 10 książek, w tym 3 na temat diety dzieci. 

Liczne badania wskazują na to, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a obchodzony 24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania ma nam o tym przypominać. Zeszłoroczne badania przeprowadzone na zlecenie marki Barbora – internetowego sklepu spożywczego – pokazały, że aż 62% polskiego społeczeństwa nigdy nie zapomina o tym pierwszym posiłku, jednak główny wniosek, jaki się nasuwa, dotyczy jakości tego, co zjadamy zaraz po przebudzeniu. 

Poranny pośpiech nie sprzyja uważności przy komponowaniu pełnowartościowego śniadania. Dlatego koktajle mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Ich sporządzenie nie zajmuje wiele czasu, można je wziąć do ręki wychodząc z domu, a poza tym są smaczne i kolorowe. 

Jeśli koktajl ma być zdrowym śniadaniem, nie może być przygotowany z samych owoców, bo to za mało na pełnowartościowy posiłek. Aby zapewnić energię na dobry początek dnia, trzeba je „podbić” kalorycznie. To szczególnie ważne w żywieniu dzieci, które z samego rana ruszają do szkoły, a czasem najpierw na treningi, i potrzebują porządnie naładować akumulatory, aby mózg i ciało działały prawidłowo – mówi ekspert Barbora Polska i dodaje – Idealnie skomponowany koktajl powinien zawierać mimimum 3 składniki: owoce i ewentualnie warzywa, węglowodany oraz źródło białka. Jako ekstra składnik, który dodatkowo podniesie wartość kaloryczną i odżywczą, dorzuciłabym siemię lniane, nasiona chia lub masło orzechowe 100%. 

Owoce i warzywa – źródło witamin i minerałów

Do koktajlu pasują praktycznie wszystkie owoce, a zwłaszcza banany, drobne owoce jagodowetruskawki, maliny, borówki, jagody, poza sezonem mogą być z mrożonki. Można także ewentualnie dodać warzywa, takie jak: świeży szpinak lub wyciśnięty sok z marchwi czy buraka. Tylko urozmaicona dieta dostarczy wszystkich niezbędnych składników, witamin i minerałów, potrzebnych do rozwoju dziecka, a warzywa i owoce to grupa produktów, które mają największą gęstość odżywczą, czyli największą koncentrację witamin, minerałów czy błonnika, w małej ilości produktu. Dlatego w proponowanym dziecku śniadaniu warto uwzględnić produkt z tej kategorii. 

Węglowodany

Źródłem węglowodanów w koktajlu mogą być płatki owsiane, otręby, czy ugotowana kasza jaglana. W prawidłowo zbilansowanej diecie powinny się znaleźć węglowodany, najlepiej w postaci produktów zbożowych z pełnego przemiału. Są one podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek organizmu, w tym oczywiście dla układu nerwowego i mięśni. Węglowodany zawierają glukozę, która jest niezbędna do pracy mózgu, szczególnie podczas nauki i wzmożonej koncentracji. Warto wybierać przede wszystkim produkty pełnoziarniste, gdyż węglowodany z produktów nieoczyszczonych mają dłuższy czas trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Energia uzyskiwana z takiego pożywienia jest przyswajana stopniowo, a odczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej niż po zjedzeniu np. białego pieczywa. 

Białka

Jako źródło białka dodałabym do koktajlu jogurt naturalny, kefir, maślankę lub ewentualnie napój roślinny, tzw. „mleko” roślinne, z dodatkiem odżywki białkowej (dla trenujących) – mówi ekspert Barbora Polska. – Białka przede wszystkim stanowią cenny materiał budulcowy. Z nich powstają mięśnie, kości, enzymy, hormony, a także neuroprzekaźniki, np. serotonina, zwana hormonem szczęścia. Nasze ciało nie magazynuje białka, dlatego tak ważna jest jego codzienna podaż, aby umożliwić regenerację organizmu. Poza tym dodatek białka zapewnia większe uczucie sytości, dlatego bilansując zdrowe śniadanie, musimy o tym pamiętać. 

Tłuszcze

Jako dodatek uzupełniający w diecie dziecka powinno się stosować różne rodzaje tłuszczów spożywczych. W koktajlu ich źródłem może być tłuszcz mleczny z jogurtu, kefiru lub dodatek masła orzechowego czy siemienia lnianego. 

Więcej informacji: www.barbora.pl 

 

koktajl na śniadanie

Fot. Barbora

 

Źródło wpisu: informacja prasowa ITBC Communication
Obraz Niels Erik Bach Boesen z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 20 kwietnia 2023

Zakwas z buraków — przepis na domowe cudo do picia i na zupę

Zakwas z buraków to kolejna tradycyjna “kiszonka”, której wytwarzania nauczyłam się z myślą o wsparciu zdrowia rodziny. Jego przygotowanie nie nastręcza wiele trudności, choć warto uzbroić się w cierpliwość. 

Picie zakwasu buraczanego stanowi świetne wsparcie dla organizmu, po które można sięgać bez względu na porę roku. Bazując na własnym doświadczeniu zdradzę, jak zrobić domowy zakwas z buraków do picia i jak go przechowywać.

Zakwas z buraków — przepis na świeży zakwas buraczany

Cudownie, jeśli macie swojskie buraki, niepryskane, bez żadnej chemii. Na takich zakwas jest najlepszy, bo w pełni naturalny. Ze sklepowych buraków także można przygotować domowy zakwas, więc jeśli nie macie dostępu do ekologicznych warzyw, zróbcie go na zwykłych. 

Czego potrzebujecie do zrobienia domowego zakwasu z buraków?

Składniki na zakwas z buraków:

  • cztery duże buraki,
  • kilka liści laurowych, 
  • kilka ziaren pieprzu,
  • kilka ząbków czosnku,
  • sól (płaska łyżka soli na litr wody),
  • ewentualnie gałązka kopru.

Powyższe składniki możecie podwoić, jeśli chcecie uzyskać na raz więcej zakwasu. Ja przygotowuję go w kamionkowym naczyniu o pojemności niespełna 3 litrów.

 

Jak przygotować domowy zakwas buraczany?

Na początek wymyjcie naczynie (byle nieplastikowe) i wyparzcie je, by pozbyć się ewentualnych szkodliwych drobnoustrojów.

  1. Buraki wyszczotkujcie pod bieżącą wodą, obierzcie i pokrójcie na plastry.
  2. Wrzućcie je do naczynia razem z liśćmi laurowymi, pieprzem, czosnkiem (nie trzeba go obierać). Niektórzy dodają jeszcze skórkę z razowego chleba, ale przestrzegano mnie, że choć przyspiesza fermentację, to lubi pleśnieć, więc nie próbowałam.
  3. Zalejcie buraki z przyprawami ciepłą wodą z solą (przypominam: płaska łyżka soli na litr wody). Składniki powinny być nią przykryte, inaczej mogą spleśnieć.  
  4. Naczynie przykryjcie ściereczką i odstawcie w ciepłe miejsce na ok. 7-10 dni, co  zależy od temperatury i tempa procesu fermentacji. Raz dziennie zaglądajcie do tworzącego się zakwasu i zdejmujcie z jego wierzchu pianę. 

Po czym można poznać, że zakwas jest gotowy? Po wspaniałym smaku i zapachu oraz rubinowym kolorze. Jeśli coś pójdzie nie tak i na zakwasie pojawi się choć odrobina pleśni, niestety nadaje się już tylko do wylania. Wtedy trzeba ponownie wymyć i wyparzyć naczynie i powtórzyć całą procedurę do uzyskania oczekiwanego efektu. 

Gotowy zakwas można wykorzystać do picia lub dodać do czerwonego barszczu. Nadmiar przelejcie do wyparzonych szklanych butelek i przechowujcie w lodówce. Stać może tam przez kilka tygodni, ale u mnie znikał o wiele wcześniej, nie powiem więc dokładnie, jak długo da radę.

zakwas z buraków

Zakwas z buraków — właściwości

Zakwas z buraków to prawdziwa bomba witamin i minerałów. Obecne są w nim witaminy z grupy B, witaminy C, A, K i E. Nie brakuje w nim łatwoprzyswajalnego żelaza, wapnia, magnezu, czy potasu. Ponieważ zakwas powstaje w wyniku fermentacji, jest bogaty w kwas mlekowy i probiotyki. 

Zakwas buraczany ma wspaniałe właściwości dla zdrowia. Wzmacnia odporność, poprawia wyniki krwi przy anemii, reguluje ciśnienie krwi. Wspiera pracę nerek i wątroby, poprawia procesy trawienne i metabolizm, ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu. Jest świetnym źródłem energii, zwiększa wydolność. Sprawdza się nie tylko podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ale także intelektualnego. 

zakwas z buraków

Zakwas z buraków do picia — jak często można go stosować?

Warto sięgać po niego codziennie i robić to regularnie. Zacznijcie od łyżeczki i systematycznie zwiększajcie dawkę do pół szklanki dziennie. Dzieci mogą pić go dla zdrowia w dawce nie wyższej niż 50 ml dziennie. Oczywiście dzieciom również podawajcie go na początek w niewielkiej ilości. Organizm musi się przyzwyczaić do tego specyfiku. 

Zakwas buraczany — przeciwwskazania

Mimo fantastycznych właściwości dla zdrowia zakwas z buraków nie jest polecany każdemu. Uważać na niego powinny osoby cierpiące na kamicę nerkową, dnę moczanową i reumatyzm, ponieważ buraki są źródłem szczawianów. Zakwas mogą pić kobiety ciężarne i małe dzieci, choć w ich przypadku dobrze jest skonsultować z lekarzem taką decyzję. 


Fot. congerdesign/Pixabay

Odwiedź nas na Facebooku

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close