Draftozaur – idealna gra dla fanów dinozaurów
Gra Draftozaur zabiera nas do krainy zamieszkanej przez dinozaury, które wędrują w poszukiwaniu najlepszych terenów. Jest to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o takich gatunkach jak tyranozaur, diplodok, triceratops, spinozaur, stegozuar, czy parazaurolof.
Dla kogo jest gra?
Draftozaur to gra przeznaczona dla dzieci od ósmego roku życia. Jednak nasza sześciolatka wdrożona w gry planszowe już jest w stanie sobie poradzić z zasadami i wcielić w życie.
W rozgrywce może uczestniczyć od dwóch do pięciu graczy i zajmuje ona teoretycznie około 25 minut. Moim zdaniem ta wartość jest przeszacowana. Bardzo rzadko kiedy nasze czteroosobowe rozgrywki trwały więcej niż 10 minut.
Jeśli macie wolne kilka minut przed pójściem do szkoły albo siedzicie w poczekalni u dentysty, ta gra jest w sam raz dla Was.
Co znajdziemy w pudełku?
W pudełku znajdziecie wyjątkowe elementy gry:
- 60 drewnianych pionków dinozaurów (sześć rodzajów dinozaurów)
- specjalną kostkę
- 5 dwustronnych plansz (lato i zima)
- miseczki na pionki
- woreczek do losowania dinozaurów,
- instrukcję.
Przygotowanie
Przed pierwszą rozgrywką należy złożyć według instrukcji papierowe koszyczki. Kolejne zadanie to wybranie odpowiedniej liczby dinozaurów do liczby uczestników gry. Dla dwóch lub czterech osób należy przygotować po osiem sztuk każdego rodzaju dinozaurów, dla trzech graczy po sześć każdego rodzaju, dla pięciu uczestników po dziesięć dinozaurów.
Każdy z graczy otrzymuje miseczkę oraz dobiera planszę. Gracze wspólnie decydują, czy grają w wersję lato, czy zima.
Draftozaur. Zasady gry
Gra trwa dwie rundy. Na początku każdej z nich wszyscy gracze losują z woreczka określoną liczbę dinozaurów, które umieszczają w swojej miseczce, tak by inni gracze nie mogli ich zobaczyć. Rozgrywka składa się z następujących faz:
Rzut kostką
Pierwszy gracz rzuca kostką, a wynik wskazuje, w jakim miejscu na planszy można umieścić dinozaura w tej turze. Tak na przykład choinka oznacza las, który znajduje się w górnej części planszy, gdy wypadnie wulkan, można ułożyć wybranego dinozaura po lewej stronie rzeki, a przy szkielecie po prawej stronie rzeki.
Wybranie dinozaura
Gracze wybierają ze swojej miseczki po jednym dinozaurze, tak aby rywale ich nie widzieli.
Umieszczenie dinozaura na planszy
W tym samym momencie wszyscy gracze umieszczają dinozaury zgodnie z następującymi zasadami:
- gracz, który rzucał kostką, może umieścić dinozaura w dowolnym miejscu na planszy.
- Pozostali gracze układają swoje figurki tam, gdzie wskazał rzut kostką.
Jeśli nie chcemy umieścić swojego dinozaura w danej części planszy, można go położyć na rzece.
Przekazanie dinozaurów i kostki
Następnie każdy gracz przekazuje miseczkę z dinozaurami osobie siedzącej po lewej stronie. Również kostka jest przekazywana. Gracze ponownie rozgrywają powyższe cztery fazy, do momentu aż ich koszyczki będą puste. Wtedy przechodzimy do rundy drugiej ponownie dobieramy wybraną ilość zgodnie z liczbą uczestników.
Po zakończeniu drugiej rundy uczestnicy podliczają punkty zgodnie z opisem plansz. W dołączonej instrukcji znajdziemy szczegółowe opisy i przykłady.
Wrażenia
Na ogromny plus zapracowała grafika gry, jak i poszczególne elementy. W zestawie otrzymamy w sumie sześćdziesiąt drewnianych figurek dinozaurów, takich jak: Tyranozaur, Diplodok, Triceratops, Spinozaur, Stegozuar, Parazaurolof, które w pewien sposób odzwierciedlają te prehistoryczne gady. To robi wrażenie. Po jednej z rozgrywek nasze dzieciaki bawiły się drewnianymi figurkami, odtwarzając scenki z czasów prehistorii.
Kolejnym plusem gry jest możliwość grania na wiele różnych sposobów, decydując się na planszę zimową lub letnią. Jest to typowa losowa gra. Jeśli zagramy na tzw. otwarte karty (odsłonięte miseczki z dinozaurami) możemy planować kolejne ruchy i wdrożyć odrobinę strategii.
Gra Draftozuar ponadto zawiera elementy edukacyjne. Na bokach pudełka znajdziemy krótkie charakterystyki sześciu wskazanych wyżej dinozaurów wraz z ciekawostkami, które zainteresują nie tylko dzieci. Kolejny aspekt to klasyfikacja, ponieważ to na nią nałożony jest podstawowy akcent gry. To taki mały poker, w którym zamiast kart dysponujemy drewnianymi figurkami dinozaurów.
Odniosłam wrażenie, że najwięcej czasu traciliśmy na schowanie gry. Jak zawsze narzekałam na za duże pudełka, tutaj pokuszę się o stwierdzenie, że jest nawet za małe, przy pięciu złożonych miseczkach.
Gra Draftozuar jest idealna dla fanów dinozaurów, osób szukających szybkich gier. Nam osobiście przypadła do gustu, nawet mój szanowny małżonek uznał, że gra jest fajna. 🙂
Szczerze i z ręką na sercu polecam.
Autorzy: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Theo Riviere
Ilustrator: Roman Kucharski
Wydawca: Nasza Księgarnia
Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1109/draftozaur
Zapowiada się bardzo ciekawie! Moi chłopcy szaleją na temat dinozaurów. Czy gra będzie zrozumiała dla pięciolatka?