Emocje 1 marca 2023

Dzieci i młodzież pod wpływem internetowych zdjęć

Aż 62 proc. nastolatek i nastolatków uważa, że tylko atrakcyjne osoby mogą coś osiągnąć – wynika z badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nieograniczony dostęp do internetu i aktywność młodych ludzi w mediach społecznościowych sprawia, że siła jego rażenia jest jeszcze większa. Młodzi za internetowe wzorce urody płacą coraz większą cenę.

Z badań przeprowadzonych przez  Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w 2021 r. wynika, że 23 proc. nastolatków obecnych jest w social mediach non stop, a 69 proc. od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. To, co tam oglądają, ma wpływ na ich nastrój, zachowanie i sposób myślenia o sobie.

Nasze babcie mawiały: „Nie szata zdobi człowieka”. Młode pokolenie miałoby trudność z identyfikowaniem się z tym powiedzeniem.

„Nasze badania pokazują naprawdę smutny, wręcz dramatyczny obraz tego, jak nastolatki mają się ze sobą: co trzecia dziewczyna (33 proc.) i co piąty chłopak (21 proc.) czują presję, by wyglądać lepiej. Dla wielu ciało staje się wrogiem, odbicie w lustrze albo wizerunek na zdjęciu budzi frustrację, niechęć, przygnębienie, a nawet nienawiść” – mówi psychoterapeutka Ewa Dziemidowicz, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS).

Fundacja opublikowała raport dotyczący wpływu korzystania z social mediów na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ów. Wynika z niego m.in., że:

  • Co trzecia nastolatka (33 proc.) i co piąty nastolatek (21 proc.) korzystając z mediów społecznościowych czuje presję, żeby poprawić swój wygląd
  • 43 proc. dziewcząt i 22 proc. chłopców stosuje filtry lub inne metody poprawiające wygląd na zdjęciu przed jego publikacją w internecie.
  • 37 proc. nastolatków po opublikowaniu zdjęcia/filmiku, na którym się znajduje, stresuje się tym, jak zostanie ono ocenione.
  • 43 proc. dziewcząt chciałoby na co dzień wyglądać tak, jak wygląda na zdjęciach publikowanych w internecie (wśród chłopców 27 proc.).
  • 32 proc. nastoletnich osób chciałoby wyglądać tak, jak osoby z sieci, których profile śledzi (wśród dziewcząt 38 proc.).
  • Co piąta osoba nastoletnia (20 proc.) uważa, że z powodu wyglądu ma małe szanse na popularność w sieci.
  • 30 proc. nastoletnich osób doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu.
  • 9 proc. nastolatków deklaruje, że nienawidzi swojego ciała.

Jak mnie widzą, tak się czuję

Zamieszczając zdjęcia czy filmiki nastolatki wystawiają się na ocenę – z jednej strony czekają na nią, z drugiej stresują się tym, jak będą odebrane, czy te materiały zyskają wystarczającą liczbę pozytywnych reakcji, a jeżeli nie, to czy nie lepiej byłoby je stamtąd usunąć. To sprawia, że wielu z nich co chwilę sprawdza, jak to, co wrzucili do sieci, jest ocenione. W rezultacie jakaś część uwagi cały czas pozostaje przy tym, co się dzieje w mediach społecznościowych.

„Internet to przestrzeń, gdzie dziś młodzi ludzie tworzą swoją tożsamość, eksperymentują zarówno z tym, kim mogą być, jak i z tym, jak zostanie to ocenione. Kiedy zmienią fryzurę, zastosują nowy makijaż czy zdecydują się na zmianę stylu – pierwsza weryfikacja często wydarza się w sieci. To stamtąd dowiadują się czy to jest ok, czy nie, i jak inni ich postrzegają. Często to opinia osób, których nawet nie znają, bo mają wśród znajomych osoby, których nigdy nie spotkali i znają tylko on-line. I to ci ludzie swoimi reakcjami sprawiają, że nastolatek czuje się ze sobą dobrze albo niedobrze, atrakcyjnie albo nieatrakcyjnie” – zwraca uwagę terapeutka.

Z badania wynika, że 15 proc. nastolatków uważa, że wygląda gorzej niż większość jego kolegów, 21 proc. deklaruje, że chciałaby wyglądać „bardziej normalnie”, zaś 11 proc chętnie skorzystałoby z operacji plastycznej. 18 proc. deklaruje, że wstydzi się tego, jak wygląda (ale wśród ofiar hejtu to aż 29 proc.).

Najlepsza wersja mnie trafia do sieci

Najpopularniejszym medium społecznościowym wśród młodych ludzi jest obecnie Instagram – korzysta z niego 70 proc. nastolatków, a wielu z nich ma dwa konta: oficjalne, którym dzielą się ze swoimi rodzicami, i coraz częściej też z dziadkami, i drugie, które jest ich wizytówką, miejscem, do którego zapraszają nowo poznane osoby i na którym kreują wizerunek kogoś, kim chcieliby być, a niekoniecznie kogoś, kim są.

„Instagram to miejsce, w którym pokazuje się najlepszą wersję siebie, nie umieszcza się tam zdjęć przypadkowych, tylko te starannie wybrane, w fajnym outficie, dobrze wystylizowane” – mówi Ewa Dziemidowicz.

Żeby to kontrolować i mieć jakiś wpływ, 1/3 nastolatków przed publikacją zdjęcia w internecie stosuje filtry lub inne metody poprawiające wygląd (wśród dziewcząt odsetek ten wynosi 43 proc.).

„Co ciekawe, obecnie nie jest dobrze widziane, gdy osoby publikujące swoje zdjęcia retuszują je lub wykorzystują upiększające filtry. Lepiej, aby nie było to widoczne, dlatego niektórzy powtarzają zdjęcie tyle razy, aż będzie zadowalające – raport wykazał, że nastolatek robi średnio 14 zdjęć zanim wybierze się to najbardziej atrakcyjne i podzieli się nim ze znajomymi. W internecie jest też dużo inspiracji, które pokazują, jak osiągnąć pożądany efekt, czyli jak stanąć, jak się wygiąć, jak doświetlić jak ustawić ciało, żeby ono wyglądało jak najlepiej” – mówi specjalistka.

34 proc. nastolatków chciałoby na co dzień wyglądać tak, jak na zdjęciach publikowanych w internecie (wśród dziewcząt to jest 43 proc.).

To o tyle niepokojące, że oznacza, iż młodzi ludzie nie tylko porównują się aktorami, influencerami czy modelkami, ale też że odczuwają niezadowolenie widząc siebie w lustrze bez efektów specjalnych. Budzi to w nich  frustrację i pragnienie wyglądania inaczej.

„Ponieważ młodzi ludzie na co dzień mają do czynienia z ogromną ilością obrazów, to naturalne, że zostają one włączone do ich wewnętrznego systemu wartości i przez pryzmat tego postrzegają świat. Jeżeli coś odbiega tego, co kulturowo uważane jest za atrakcyjne, promowane czy pożądane, to budzi to wśród młodych ludzi uczucie smutku, frustracji, złości spowodowane tym, że wyglądają inaczej, mniej ładnie, mniej atrakcyjnie, bo nie spełniają standardów narzuconych przez kulturę promujących szczupłość czy umięśnienie” – wyjaśnia specjalistka.

„Ładny ma lepiej”

Wygląd jest dla młodych osób niezwykle ważny, nie tylko dlatego, że kultura promuje wagę wyglądu, ale dlatego, że mają one przeświadczenie, że tylko atrakcyjne osoby mogą coś osiągnąć – uważa tak aż 62 proc. młodych osób. Dla nastolatków wygląd sklejony jest atrakcyjnością. Połowa z badanych zgadza się z tym, że atrakcyjnym osobom łatwiej jest znaleźć przyjaciół, ponad 40 proc. – że ładne osoby są o wiele szczęśliwsze.

„Weźmy pod uwagę, że mówimy o nastolatkach, czyli ludziach w takim momencie w życiu człowieka, gdy przynależność do grupy jest bardzo ważna, a potrzeba akceptacji ze strony innych osób ogromna” – zwraca uwagę  terapeutka.

Jak dorośli mogą pomóc

  • Edukacja od najmłodszych lat. To ważne, by uczyć młodych ludzi krytycznej analizy mediów – im wcześniej pokażemy te mechanizmy, wyjaśnimy, w jaki sposób te wzorce wpływają na myślenie o sobie, tym będzie to skuteczniejsze.

„Z naszych badań wynika, że młodzi ludzie chcieliby mieć zajęcia, które dotyczą wyglądu i samopoczucia, ale też hejtu związanego z wyglądem. Mniej więcej w wieku licealnym zaczynamy uczyć się krytycznej analizy mediów, ale często wtedy już te uwewnętrznione obrazy są na tyle silne, że trudno jest to zmienić, zaproponować alternatywę czy przeciwwagę” – mówi terapeutka.

  • Wszystko zaczyna się w domu. To w rodzinie młoda osoba uczy się podejścia do swojego ciała. To, w jaki sposób rodzic wchodzi w interakcję z ciałem dziecka, w jaki sposób odpowiada na jego potrzeby, ile jest tym czułości, otwartości, bliskości, kształtuje go. Jeżeli rodzic potrafi troszczyć się o swoje ciało, to dziecko też się tego uczy. Jeżeli w rodzinie jest dużo krytycyzmu wobec siebie czy wobec innych, komentarzy typu: „Bartek to chyba zaczął dojrzewać, bo ma tyle pryszczy” , „Ona to chyba przytyła”,  „Paweł powinien się wstydzić tak wychodzić z domu”, ale także wobec siebie: „Jak ja brzydko wyglądam” – to tworzy krytyczną atmosferę i uczy młodych ludzi krytycznego patrzenia na ciało i wygląd swoje i innych.
  • Dostęp do różnorodnych treści. Niezwykle ważna jest tzw. medialna dieta. Warto wspierać młodych ludzi, żeby zadbali o to, by na ich profilach pojawiały się różne rzeczy, by obserwowali także osoby, które budują swoją popularność nie na wyglądzie, ale na swoich działaniach, na tym, co robią.

„Kiedy mamy dostęp tylko do profili, które pokazują idealne wizerunki, trafiamy do bańki medialnej i zapominamy, jak wygląda „normalny”, niewyretuszowany człowiek. To udowodnione, że poszerzenie swojej „medialnej diety” pozytywnie wpływa na samopoczucie osób, które przeglądają media społecznościowe” – mówi Ewa Dziemidowicz.

  • Pozytywne treści. Warto wypełnić swój profil tym, co wywołuje uśmiech na twarzy i sprawia, że polepsza nam się nastrój: zwierzęta, piękne widoki, sztuka.
  • Promowanie ciałopozytywności (czyli „Akceptuję swoje ciało takie, jakim ono jest”) i ciałoneutralności („To, jak się ze sobą czuję, nie ma nic wspólnego z tym, jak wyglądam”).

„Chodzi o to, by ciało nie było w centrum uwagi – składamy się z wielu elementów i cielesność jest tylko jedną z nich. Nie potrzebuję się na niej opierać, w związku z tym mogę czuć swoje ciało, zamiast na nie patrzeć. Mogę myśleć o swoich nogach, że są silne i dzięki temu mogę chodzić po górach, albo tańczyć, a nie, że nie są wystarczająco szczupłe. Przekierowuję swoją uwagę z wyglądu na możliwości ciała: mam sprawny nos, dzięki czemu czuję piękne zapachy, mam dobry wzrok, mogę więc widzieć piękną wiosnę itd. Takie przeformułowanie patrzenia może być odpowiedzią na wszechobecną presję dotyczącą wyglądu” – radzi terapeutka.

  • Zrezygnujmy z komplementów wobec wyglądu. Gdy w przestrzeni, w której funkcjonujemy, dużo się mówi o wyglądzie, nasze samopoczucie związane jest z wyglądem. A im jest niższe, tym więcej negatywnego myślenia o sobie, między innymi dlatego że wygląd stawiamy w centrum i on staje się najważniejszy. Ćwiczmy więc komplementowanie w inny sposób: zamiast „Jesteś piękna” – „Lubię z tobą rozmawiać”, „Kiedy jestem z tobą, inspirujesz mnie do działania” itd.

„Komplementy, które mają sprawić przyjemność często tak nie działają. Gdy ktoś źle się ze sobą czuje, powodują wewnętrzny dialog, w którym ta osoba nie zgadza się z tym stwierdzeniem i myśli sobie (albo też mówi to na głos): „To nieprawda, zobacz właśnie, że jestem gruba, właśnie, że mam duży nos i to nie jest ładne” – zwraca uwagę specjalistka.

  • Uczymy młodych ludzi jak reagować na hejt. Szczególnie, że kiedy jest się nastolatkiem, jest go dużo i trudno mu się nie poddać. Zdarza się, że komentarz, który młoda osoba usłyszała w 2 klasie szkoły podstawowej wpływa na nią w kolejnych latach i uczucie, które miała wtedy, towarzyszy jej cały czas.
  • Omawiane badanie pt. „Wpływ korzystania z social mediów na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ów zostało przeprowadzone metodą CAWI wśród dzieci i młodzieży w wieku 13-17 lat (N=600) w 2021 roku.

Źródło:

Webinar „Ciało nie określa – jak przeciwdziałać szkodliwym wzorcom urody” zorganizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty , 11 kwietnia 2022r.

Strona internetowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Zdjęcie:Obraz Mircea – All in collections z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 28 lutego 2023

Kolor moczu w ciąży. Co jest normą, a co powinno zaniepokoić?

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zauważyłaś, że kolor twojego moczu się zmienił, jednak w większości przypadków to nie powód do niepokoju. Zmiana zabarwienia moczu może być objawem samej ciąży lub niektórych dolegliwości. Twój mocz może przybierać kolor od jasnożółtego do jego ciemnych odcieni. Co to oznacza?

Czy kolor moczu zmienia się w ciąży?

U zdrowych osób barwa moczu zazwyczaj waha się pomiędzy jasnym a ciemnym odcieniem koloru żółtego, jednak podczas ciąży zmiany mogą być dość wyraźne i często niepokoją kobiety. Kolor moczu w ciąży może wahać się od intensywnie jasnożółtego do ciemniejszego, prawie pomarańczowo-żółtego. Skąd te zmiany? Wyjaśniamy.

Kolor moczu jest zależny od zawartego pigmentu, czyli urobilinogenu. Substancja ta powstaje, gdy organizm rozkłada hemoglobinę z martwych krwinek czerwonych. Ostatecznie kolor moczu będzie również zależny od jego skoncentrowania. Jeśli twój mocz jest rozcieńczony (gdy jesteś nawodniona), będzie miał jaśniejszy odcień,  jeśli  mocz jest skoncentrowany, pigmentu będzie więcej i mocz będzie miał ciemniejszy odcień. Oprócz tego istnieje wiele czynników, które będą decydować o kolorze moczu podczas ciąży.

Podczas ciąży dochodzi do zmiany w sposobie filtrowania wody przez nerki oraz jest całkiem sporo innych okoliczności (np. przyjmowane witaminy czy leki), które wpływają na ostateczny kolor moczu.

Dlaczego zmienia się kolor moczu w ciąży?

Kolor moczu w ciąży ulega zmianie w wyniku wielu procesów, jednak najczęściej przyczyną są dość błahe.

  1. Dieta

Bardzo często w czasie ciąży mocno zmieniają się nasze dietetyczne nawyki. Zachowujemy się bardziej świadomie i starannie komponujemy odpowiednie menu, bogate w warzywa, owoce i inne zdrowe produkty. Niektóre  owoce i  warzywa  mogą powodować zmianę koloru moczu podczas ciąży. Jeśli wcześniej wiele ich nie jadłaś, zmiana może wydawać się wyjątkowo wyraźna.

  1. Witaminy i inne przyjmowane leki

Wielu kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie pewnych witamin i suplementów. Najczęściej nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć wszystkich dostarczanych w ten sposób składników i są wydalane z organizmu wraz z moczem. Właśnie dlatego mocz może mieć ciemniejsze zabarwienie.

  1. Odwodnienie

To ile wody wypijasz, również decyduje o kolorze moczu. Im bardziej rozcieńczony mocz i większe nawodnienie, tym jego jaśniejszy kolor. Im mniej wody w organizmie i większe jej oszczędności, tym bardziej skoncentrowany i ciemniejszy mocz. W ciąży wody może brakować z powodu pewnej uciążliwej ciążowej dolegliwości: niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.

Hiperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych) to stan charakteryzujący się ciężkimi porannymi mdłościami, nudnościami i utratą masy ciała. Dolegliwości ta dotyka ok. 1 proc. wszystkich ciężarnych i nie należy jej mylić ze zwykłymi porannymi mdłościami. Odwodnienie objawia się ciemnym kolorem moczu.

Jeśli nie ma widocznych oznak odwodnienia, ciemny mocz może być oznaką powikłań wątrobowych i wymaga konsultacji z lekarzem.

  1. Zakażenia dróg moczowych

W ciąży dość często dochodzi do infekcji dróg moczowych, co również może powodować zmianę koloru moczu. Infekcja dróg moczowych nie powinna być lekceważona, ponieważ może mieć poważne konsekwencje, takie jak przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowa dziecka. W przypadku zakażenia dróg moczowych mocz ma jasną barwę i zwiększona jest ilość wizyt w toalecie. Może również pojawić się krew w moczu, co zawsze jest sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

  1. Krwiomocz

Krwiomocz to obecność krwi w moczu, nie oznacza to jednak potocznie rozumianego krwawienia. Organizm usuwa nadmiar czerwonych krwinek z organizmu poprzez wydalenie ich z moczem. Efektem jest zmiana koloru moczu. Mocz ma barwę ciemnożółtą lub czerwonawą.

  1. Infekcje pęcherza moczowego

Infekcja pęcherza najczęściej jest związana z zakażeniem dróg moczowych i jest infekcją bakteryjną. Podczas ciąży dochodzi do licznych zmian hormonalnych, które często skutkują powiększeniem pęcherza moczowego i osłabieniem wyściółki pęcherza. Z tego powodu pęcherz moczowy staje się bardziej podatny na infekcje.

  1. Choroby nerek

Niekiedy zmiana koloru moczu w ciąży może zwiastować poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, np. choroby nerek.

  1. Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe zakłócają normalne funkcjonowanie nerek i mogą powodować silny ból, nudności i  wymioty. Kolejnym objawem jest również zmiana koloru moczu.

Fioletowy i niebieski mocz? Biegiem do lekarza

Zmiana koloru moczu w ciąży na ciemnobrązowy lub odcienie fioletu czy nawet niebieski kolor powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. To objawy niebezpiecznych chorób, np. porfirii. Co ciekawe w przypadku tej choroby mocz ma ciemnobrązową barwę, jednak zdarza się, że próbka moczu w kontakcie z promieniowaniem słonecznym zmienia kolor na fioletowy.  Kolor niebieski lub niebieskofioletowy  może być spowodowany infekcją układu moczowego. Niektóre bakterie mogą powodować wytwarzanie się w pęcherzu moczowym barwnika indygo.

Badania moczu podczas ciąży

W czasie ciąży lekarz będzie wielokrotnie zlecał wykonanie badań moczu. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne i przydatne badanie, które może ujawnić wiele problemów ze zdrowiem. Z badań moczu otrzymuje się informacje o ogólnym stanie zdrowia oraz potencjalnych chorobach, np. o chorobach nerek, cukrzycy ciążowej czy infekcjach.

Chociaż zmiana koloru moczu w ciąży zazwyczaj jest niegroźna i fizjologiczna, czasami może być spowodowana poważniejszymi schorzeniami. Nie lekceważ innych objawów, które odczuwasz i problemów w oddawaniu moczu. Jeżeli cokolwiek cię niepokoi zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: healthwire.pk, hellozdrowie.pl

Zdjęcie: Photo by Elevate on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 27 lutego 2023

Uśmiechy i łezki misia Domisia – patronat medialny

Książeczek dla najmłodszych czytelników nie brakuje, a rodzice mają twardy orzech do zgryzienia, wybierając wśród wielu tytułów. Wiadomo, że młodsze dzieci mają szczególne wymagania, ponieważ jak gąbka chłoną świat, więc ważne jest, co trafia do ich świadomości, kształtując ją. Jeśli chcecie, by były to treści wyjątkowe, oferujące poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie objaśniające emocje i świat, książki z serii Educzytajki są tym, czego potrzebujecie. Do jednej z nich należy nowość, Uśmiechy i łezki misia Domisia, skierowana do dzieci od 3. roku życia. My, jako redakcja W Roli Mamy, objęłyśmy tę wartościową serię patronatem. A czego możecie się w książeczce spodziewać ?

Uśmiechy i łezki misia Domisia

Ile promyczków i słonych kropelek wypełni misiowy dzień?

Zmężniał nam ten mały misio – pa, pa, żłobku! Serca rodziców i siostrzyczki Olmisi przepełnia miłość i duma. Domiś wciąż wyciąga łapki po nieznane, lecz zawsze przy wsparciu niedźwiedziej rodzinki. Dlaczego warto być wytrwałym jak strażak Samiś? Co łączy misiowizor z powiedzeniem: „co za dużo, to niezdrowo”? I czy Wróżek Sikmiś każdego odwiedza w tym samym czasie?

Nie warto się troskać – warto się troszczyć, by troski migiem znikały.

Educzytajki prowadzą dziecko przez to, co bliskie, ważne i trudne, otulając ciepłem bajek i matczyną czułością. Seria, która pokazuje, uspokaja, tłumaczy i podpowiada.

O KSIĄŻCE :

Zmężniał nam ten mały misio – pa, pa, żłobku! Domiś wciąż wyciąga łapki po nieznane, lecz zawsze przy wsparciu niedźwiedziej rodzinki. Dlaczego warto być wytrwałym jak strażak Samiś? I co łączy misiowizor z powiedzeniem: „co za dużo, to niezdrowo”?

O SERII:

Nie warto się troskać – warto się troszczyć, by troski migiem znikały. Educzytajki prowadzą dziecko przez to, co bliskie, ważne i trudne, otulając ciepłem bajek i matczyną czułością. Seria, która pokazuje, uspokaja, tłumaczy i podpowiada.

TYTUŁ: Uśmiechy i łezki misia Domisia
SERIA: Educzytajki
AUTOR: Bożena Bobrzyk-Stokłosa
ILUSTRATOR: Magdalena Babińska
LICZBA STRON: 72
FORMAT: 165×240 mm
ZADRUK: 4+4
OPRAWA: twarda
ISBN: 978-83-8207-501-4
KATEGORIA WIEKOWA: 3+
KSIĄŻKA KIEROWANA DO DZIECI/MŁODZIEŻY/DOROSŁYCH
KATEGORIA: Książki, Bajki; Tematyczne, Przedszkolaki, Na prezent; Terapeutyczne

 

Duże troski małych zwierzątek – Katarzyna Wierzbicka – patronat medialny

Niedźwiedzi świat Olmisi – Bożena Bobrzyk-Stokłosa – patronat medialny

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close