Ciąża 25 stycznia 2024

Jak przyspieszyć poród? Domowe sposoby

Jak przyspieszyć poród to pytanie, które często zadają sobie ciężarne. Zazwyczaj do wydania dziecka na świat dochodzi pomiędzy 37. a 40. tygodniem ciąży, przy czym jedynie 5% kobiet rodzi dokładnie w terminie. Zdarza się też, że termin mija i nic się nie dzieje, co martwi przyszłe mamy. Zanim konieczne będzie przyspieszenie sprawy przez lekarza, można skorzystać z domowych sposobów, które dają nadzieję, że Matka Natura weźmie się do pracy. 

Zazwyczaj po ukończeniu 41. tygodnia ciąży lekarze rozważają indukcję porodu ze względu na ryzyko powikłań i umieralności okołoporodowej, ale przyszłe mamy, w zaciszu domowym próbują innych metod na pobudzenie macicy do skurczów. Ich skuteczność bywa różna, bo, po pierwsze, organizm musi być gotów do zadania, a po drugie, u jednej kobiety dany sposób może zadziałać, a u innej już nie — to kwestia indywidualnej reakcji.

Jak bezpiecznie przyspieszyć poród?

W zaciszu domowym można zrobić kilka rzeczy, które zwiększają szanse na wywołanie i przyspieszenie porodu. Oto one.

Seks

Oto pierwszy i prawdopodobnie najbardziej przyjemny sposób na wywołanie akcji. W trakcie współżycia bez zabezpieczenia męskie nasienie (zawiera prostaglandyny) przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy. Ponadto u kobiety podczas orgazmu dochodzi do wyrzutu oksytocyny, która działa skurczowo.

Stymulacja brodawek

Stymulacja brodawek sutkowych to drugi naturalny sposób na rozpoczęcie porodu, choć przez ich nadwrażliwość może być odbierany jako mniej przyjemny. Ta czynność również powoduje wydzielanie oksytocyny, istnieje więc szansa na to, że wywoła akcję porodową.

Aktywność fizyczna 

Choć w końcówce ciąży mało która przyszła mama ma ochotę na gimnastykę, to jednak ruch pomaga sprowadzić dziecko na świat. Przyszła mama może zdecydować się na spacer, wchodzenie i schodzenie po schodach, skakanie na piłce oraz przysiady, aby dziecko podczas ruchu ustawiło się odpowiednio w kanale rodnym. Należy jednak unikać nadmiernego wysiłku czy dźwigania ciężkich przedmiotów, aby uniknąć ryzyka odklejenia się łożyska. 

Herbata z liści malin

Ten sposób kobiety stosują od dawna, choć nie tyle wywołuje on skurcze, ile je nasila. Trzeba jednak wiedzieć, że wypijanie herbaty z liści malin polecane jest nawet na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. 

Ciepła kąpiel 

To dobra metoda na zrelaksowanie przyszłej mamy i nie tyle ma na celu wywołanie akcji, ile uspokoić. Szczególnie poleca się ciepłą, ale nie gorącą, kąpiel, gdy skurcze już się pojawiły. 

Lewatywa

To sposób, który chętnie praktykowano na polskich porodówkach. Można się na nią zdecydować po konsultacji z lekarzem, ale bardziej dla własnego komfortu już podczas porodu, niż przyspieszenie go. Wykonywano ją w przeświadczeniu, że jeśli kał nie będzie napierał na kanał rodny, dziecko urodzi się szybciej. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła stanowisko, że lewatywa nie jest konieczna do przeprowadzenia porodu i nie ma wpływu na jego przebieg.

Warto pamiętać, że powyższe metody, choć wydają się bezpieczne, przed zastosowaniem powinny być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa ciężarnej i dziecku, które ma przyjść na świat. Ostatecznie, jeśli domowe sposoby nie pomogą, z pewnością problemem poradzą sobie lekarze.


Źródło: enel.pl, szpital.ujastek.pl, porody.medicover.pl
Źródło zdjęcia: Jimmy Conover/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 25 stycznia 2024

Lovela Sponsorem Głównym 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podczas 32. Finału gorące serca Lovela i WOŚP już po raz czwarty będą bić tym samym rytmem. Tym razem na rzecz zdrowych płuc po pandemii i w trosce o bezpieczeństwo małych i dużych – od pierwszego oddechu.

Z tej okazji marka przygotowała moc atrakcji. Na sklepowych półkach pojawiła się limitowana kolekcja mleczek Lovela Baby z etykietą zaprojektowaną przez Jurka Owsiaka oraz charakterystycznym serduszkiem WOŚP.

Na tym jednak nie koniec. Jak mówi Katarzyna Sowa, przedstawicielka marki:

„Cieszymy się, że Lovela i WOŚP mają wspólne priorytety i możemy razem grać w trosce o zdrowie – małych i dużych, łącząc siłę naszych serc podczas Wielkiego 32. Finału WOŚP”.

Witaj na świecie – niecodzienna akcja Lovela

Z miłości i troski o najmłodszych od pierwszych dni życia, od pierwszego oddechu – zrodziła się akcja skierowana do wszystkich maluszków, które przyjdą na świat w dniu finału WOŚP, tj. 28.01.2024. To właśnie z myślą o nich i ich mamach, pierwszym dotyku i przytulaniu stworzone zostały specjalne wyprawki z mięciutkimi ręczniczkami produktami Lovela, które będą im towarzyszyć od pierwszych dni życia – więcej na temat akcji: www.lovelawita.pl.

Gdy serca biją razem to #WszystkoGraOK

Do wspólnego grania z marką Lovela i WOŚP może dołączyć każdy, mający ochotę wesprzeć tegoroczny cel. Wystarczy wesprzeć wirtualną e-skarbonkę marki. Z kolei z myślą o wszystkich, którzy podczas finałowego weekendu zdecydują się odwiedzić miasteczko WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego, marka Lovela przygotowała niezapomnianą, rodzinną atrakcję – wyjątkową karuzelę, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdego – zarówno dziecka, jak i dorosłego. Nie zabraknie również wolontariuszy Lovela, kwestujących na rzecz tegorocznego celu WOŚP.

„Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uda się zebrać znaczące środki na wsparcie tegorocznego celu, dając wszystkim szansę na bezpieczne, zdrowe życie. Grajcie razem z nami, razem z Lovelą” – dodaje odpowiedzialna za kampanię Klaudia Domagalska.

Lovela wspiera mamy

Lovela od ponad 20 lat wspiera mamy od pierwszych dni życia dziecka. Wszystko za sprawą bogatego portfolio produktów Lovela Baby i Lovela Family – o niezwykle delikatnej, przetestowanej dermatologicznie formule, która jest bezpieczna zarówno dla skóry dziecka, jak i całej rodziny. O ich wysokiej jakości świadczy pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a także fakt, że są to produkty, po które mamy sięgają najczęściej.

Lovela finał WOŚP

 

Źródło informacji: Lovela

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 24 stycznia 2024

LEK-AM i Monika Richardson dla WOŚP – wylicytuj wycieczkę do Szkocji

Firma farmaceutyczna LEK-AM wspólnie z Moniką Richardson, oferuje na tegoroczny finał WOŚP wspaniały wyjazd do Szkocji. Zwycięzcy zwiedzą nie tylko Edynburg, ale także poznają tajemnice dzikiej szkockiej przyrody. Wszystko to w szczytnym celu.

W tym roku WOŚP postanowiła zagrać i uzbierać środki na pomoc szpitalom w walce ze skutkami covid-19. W tej, jednoczącej miliony ludzi dobrej woli akcji, nie mogło zabraknąć firmy LEK-AM, która zajmuje się m. in. produkcją leków dla pacjentów pulmonologicznych.

Każdy, kto w tym roku będzie poszukiwał sposobu na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, może wziąć udział w licytacji wycieczki do Szkocji w towarzystwie Moniki Richardson.

Do Szkocji zwycięzcy aukcji udadzą się w terminie 16-19 maja 2024. Na miejscu mieszkać będą w najlepszych hotelach, zwiedzą piękny Edynburg oraz poznają ukochane miejsca Moniki Richardson. Odwiedzą destylarnię prawdziwej szkockiej whisky oraz popłyną w rejs po jeziorze Loch Lomond. Spróbują prawdziwego Sunday breakfast oraz może skuszą się na tradycyjne szkockie haggis?

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/polska-firma-farmaceutyczna-lek-am-i-monika-richardson-przygoda-w-szkocji-15057452990 

 

 

Źródło informacji: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Obraz Eszter Miller z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close