Zdrowie 3 lipca 2023

Napoje energetyczne – rosnący problem z uzależnieniem wśród nastolatków

Spożywanie napojów energetycznych, zwłaszcza przez nastolatki, może być uzależniające. To uzależnienie jest jednak inne i słabiej zbadane niż od kofeiny w kawie. Młode osoby pod wpływem napojów energetycznych stają się bardziej impulsywne, podatne na wpływ grupy. A po ich odstawieniu mają dużo gorszy nastrój – opisuje neuropsycholog dr hab. Paweł Krukow.

Jak wskazuje w rozmowie z PAP specjalista z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, „energetyki” są sztuczne. „Tam – może poza wodą – nie ma naturalnych składników. A oprócz kofeiny i cukru są to substancje, które potencjalnie mogą być szkodliwe” – dodaje.

W lutym do Sejmu wpłynął poselski projekt noweli ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzający zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy, m.in w telewizji w godz. 6.00-20.00.

Składnikami napojów energetycznych są często tauryna czy glukuronolakton, ale nie tylko. Działanie tych wszystkich dodatków na organizm nie jest zaś dokładnie przebadane. „Tam mogą być substancje, które, choć w pojedynczej dawce są w śladowej ilości i nie mają znaczenia, to często przyjmowane mogą się odkładać w organizmie lub wywoływać długofalowe skutki. Chcemy to zrewidować”- tłumaczy naukowiec.

„To jeszcze nowy, nieprzebadany temat. Interesuje nas na, ile regularne spożywanie napojów energetycznych może być czynnikiem ryzyka zaburzeń psychicznych. Oraz to, czy u osób, które regularnie nadużywają tych napojów, w zapisie aktywności neurofizjologicznej mózgu widać pewne zmiany” – zapowiada naukowiec, który będzie się starać się o grant na zbadanie tego zagadnienia.

Dr hab. Krukow informuje, że badania psychologiczne u osób młodych – od 15. do 20. roku życia – które nadużywają napojów energetycznych, wykonywano choćby w Korei Południowej. „Wskazano, że to się może łączyć ze szkodliwymi skutkami psychologicznymi. Osoby pod wpływem napojów energetycznych są dużo bardziej impulsywne i podatne na wpływ grupy niż osoby, które nie piły energetyków. A kiedy odstawiają te środki, mają dużo gorszy nastrój, który czasem sięga prawie epizodu depresyjnego. Widać więc, że nadużywanie takich substancji (nie chodzi o picie raz na miesiąc, tylko codziennie, albo 2-3 razy w tygodniu) prawie że spełnia kryteria uzależnienia” – opisuje.

I doprecyzowuje: „Jeżeli młode osoby piją dużo energetyków, to jest to uzależniające. Należy bowiem pamiętać, że podatność mózgu nastolatka na potencjalnie zagrażające, uzależniające czynniki jest dużo większe niż u osoby, u której układ nerwowy jest już ukształtowany”. Przypomina, że w wieku rozwojowym układ nerwowy przeżywa duży zakres zmian i przemodelowania aktywności. Wtedy nadużywanie wszelakich substancji może być szkodliwe.

„Nie zalecalibyśmy 15-latkowi picia 2-3 espresso dziennie. A puszka popularnego napoju energetycznego zawiera tyle kofeiny, co dwie filiżanki mocnej czarnej kawy. Plus zwykle mnóstwo cukru i inne składniki, których w kawie nie ma” – porównuje naukowiec.

„Były próby rozeznania, ile młodych osób w Polsce sięga regularnie po napoje energetyczne. Uważa się, że mniej więcej 30 procent osób w wieku licealno-studenckim spożywa napoje energetyczne więcej niż raz na tydzień. To zdecydowanie za dużo” – alarmuje badacz.

Naukowiec zwraca też uwagę na osobny problem: łączenie napojów energetycznych z alkoholem. Połączenie alkoholu i kofeiny może sprawiać, że pijący m.in. ma złudne wrażenie, że jest bardziej trzeźwy. Z amerykańskich analiz wynika, że osoby, które stosują takie połączenie – są bardziej narażone na picie do upadłego (binge-drinking), zatrucie alkoholowe, odwodnienie, a także są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o niebezpieczne zachowania pod wpływem alkoholu – jazdę po pijaku czy seks bez zabezpieczeń.

Dr Krukow dodaje, że w USA ponad dekadę temu pojawiły się firmy produkujące drinki alkoholowe na bazie napojów energetycznych. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zwróciła jednak wtedy uwagę, że takie połączenie może być niebezpieczne i drinki te wycofano ze sprzedaży.

 

Źródło informacji: Nauka w Polsce
Obraz (Joenomias) Menno de Jong z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 2 lipca 2023

Czas odkrywać mleczne smaki. Rusza kampania „Polskie produkty mleczne każdego dnia”

„W Polsce mamy wiele do zaoferowania – od wyśmienitych produktów mlecznych, po kreatywne sposoby ich wykorzystania w każdej kuchni, każdego dnia. Dlatego zorganizowaliśmy kampanię pod hasłem „Polskie produkty mleczne każdego dnia”, żeby jeszcze bardziej zachęcić Polaków do mlecznych smaków” – powiedział Waldemar Broś, prezes zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew.

Kampania została sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Jej celem jest przedstawienie korzyści płynących z codziennego spożywania polskich produktów mlecznych, zarówno dla zdrowia, jak i kulinarnych doznań. Akcja ma zasięg ogólnopolski i skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od najmłodszych, przez młodzież, dorosłych, aż po seniorów.

Organizatorzy stawiają na edukację, chcąc podnieść świadomość społeczną na temat wartości odżywczej produktów mlecznych, jak również procesów związanych z produkcją i przetwórstwem mleka. Starają się dotrzeć do Polaków z informacją o korzyściach płynących z codziennego spożywania produktów mlecznych. Nie tylko promują te produkty, ale także zwiększają wiedzę społeczeństwa o jakości produktów mlecznych, co pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku całego sektora mlecznego.

Dlatego „Polskie produkty mleczne każdego dnia” to nie tylko hasło, ale przede wszystkim szereg działań promocyjnych i edukacyjnych, które odbędą się od czerwca do grudnia 2023 roku. Aktywności te pojawią się zarówno w telewizji, jak i w internecie.

W 9 odcinkach „Pytania na Śniadanie” w TVP2, w kącikach kulinarnych zaprezentowane zostaną propozycje mlecznych dań na każdy posiłek dnia – od energetycznego śniadania, po syty obiad, aż do lekkiej kolacji. Pokazane dania będą podane w estetyczny sposób, z dbałością o detal, a do każdej propozycji zostaną dodane informacje o mleku i jego przetworach.

Dla miłośników tradycyjnych dań organizatorzy kampanii przygotowali serię programów kulinarnych „Nasze najpyszniejsze”. Gospodarzem odcinków został Kuba Steuermark, znany i ceniony kucharz, który wraz z laureatkami i finalistkami konkursu Miss Polonia, będzie kulinarnie podróżować po różnych regionach Polski. W programie widzowie zobaczą tradycyjne przepisy na dania, w których kluczową rolę odgrywają mleko i jego przetwory.

Polskie produkty mleczne każdego dnia- w mediach społecznościowych

Kampania nie ominie również internetu. Z myślą o użytkownikach mediów społecznościowych, powstały specjalnie przygotowane profile na Facebooku (https://www.facebook.com/polskie.produkty.mleczne/) i Instagramie (https://www.instagram.com/mlekokazdegodnia/), gdzie do końca grudnia będą publikowane posty z kulinarnymi inspiracjami, ciekawostkami i poradami dotyczącymi mleka i jego przetworów.

Kuba Steuermark na swoim profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/KubaSteuermark) poprowadzi cykl krótkich filmów, w których razem z gościem opowie, dlaczego mleko i jego przetwory są tak ważne w diecie różnych grup wiekowych. Z kolei influencerka, Magda Rudak (https://www.instagram.com/kabeliska/), podzieli się swoimi mlecznymi inspiracjami. Na swoim profilu Magda pokaże, jak często korzysta z produktów mlecznych w swojej kuchni i zaproponuje smaczne dania do samodzielnego przygotowania.

Dla fanów podcastów organizatorzy przygotowali odcinki „Mlecznego podcastu”, które pojawią się w sieci jesienią. W nich wspólnie z dietetykiem zostaną przedstawione produkty mleczne i ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do aktywnego śledzenia kampanii i odkrywania mlecznych inspiracji. Polskie produkty mleczne to coś więcej niż tylko element diety – to tradycja i smak, który warto docenić na co dzień. Pamiętajmy o tym, korzystając z polskich produktów mlecznych.

Organizatorem kampanii „Polskie produkty mleczne każdego dnia” jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. w Warszawie. Partnerami są: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych SOLIDARNOŚĆ i Polski Związek Zawodowy Rolników. Patronat nad całością działań objęła Fundacja Instytut Matki i Dziecka.

Kampania sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Produkty mleczne

 

Źródło informacji: capital24tv.pl
Obraz Myriams-Fotos z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 2 lipca 2023

Ziemniaki na śniadanie? Spróbuj ziemniaczanych przepisów z kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”

Ziemniaki to jeden z ulubionych produktów Polaków. Najczęściej jemy je na obiad, gotowane, jako dodatek do mięsa lub ryby. Tymczasem kartofle znakomicie nadają się jako posiłek do pracy, szkoły, na trening, ale również na piknik, wycieczkę rowerową lub spotkanie ze znajomymi. Są idealne na każdy dzień i każdą porę dnia – także na śniadanie! Zachęcamy do wypróbowania ziemniaczanych przepisów na pierwszy posiłek, przygotowanych przez blogerów kulinarnych w ramach kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.

Ziemniaki  na śniadanie: FRITTATA

Frittata to zapiekanka z masy jajecznej i ziemniaków, z dodatkiem warzyw, często podawana na śniadanie we Włoszech
i Hiszpanii.

Składniki:

  • 200 g ziemniaków
  • 6 jajek
  • 100 g brokułów
  • pół papryki czerwonej
  • pół cebuli
  • 40 g sera typu oscypek
  • garść pokrojonego pora
  • 2 średnie plasterki boczku pokrojonego w kostkę
  • olej

Sposób przygotowania:

Ziemniaczki kroimy w ćwiartki lub połówki (w zależności od wielkości). Zalewamy wodą, solimy i doprowadzamy do wrzenia. Mają się gotować przez 4 min. od zagotowania. Na ostatnią minutę wrzucamy brokuły i paprykę pokrojoną w kostkę. Odsączamy. Drobno pokrojoną cebulkę szklimy na niewielkiej ilości oleju razem z boczkiem i porem. Jajka wbijamy do miski
i mocno roztrzepujemy, doprawiając solą i pieprzem. Do naczynia żaroodpornego przekładamy ziemniaczki, brokuły, paprykę
i zalewamy masą jajeczną połączoną z cebulką, boczkiem i porem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. (termoobieg) na ok. 25 min. (frittata może potrzebować trochę więcej czasu – trzeba obserwować).

Ziemniaki na śniadanie Fritatta

(przepis: Kamil Krupicz)

Ziemniaki na śniadanie: MUFFINY 

To zdrowe śniadanie z regionalnymi składnikami. Zostały ci ziemniaki z dnia poprzedniego? Nie wyrzucaj ich! Można z nich zrobić pyszne muffiny ziemniaczane. Warto też podkręcić smak muffinek kiełbasą lub boczkiem.

Składniki:

  • 700 g ugotowanych ziemniaków (mogą być z dnia poprzedniego)
  • 3 małe jajka
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • większa szczypta soli i pieprzu
  • 1 łyżka pokrojonego sera podpuszczkowego 
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka posiekanego szczypiorku

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie (lub wykorzystujemy te ugotowane z dnia poprzedniego). Przestudzone ziemniaki ugniatamy za pomocą tłuczka. Dodajemy jajka, gałkę muszkatołową, sól, pieprz, śmietanę, mąkę, ser i posiekany szczypiorek. Całość mieszamy za pomocą łyżki. Nakładamy do silikonowych foremek (z tego przepisu wychodzi 7 sztuk). Pieczemy przez 20-25 minut w temp. 180 st.

Ziemniaki na śniadanie Muffiny

(przepis: Joanna Małagowska – Po Prostu Pycha)

ZIEMNIAKI Z PATELNI ZAPIEKANE Z SEREM ŻÓŁTYM, SZYNKĄ I JAJKIEM SADZONYM 

Smaczne śniadanie, zwłaszcza gdy nie wiemy, co zrobić z ziemniakami, które zostały nam z poprzedniego dnia. W połączeniu
z serem, szynką i jajkami zasmakują każdemu.

Składniki:

  • 5-6 ziemniaków
  • 1 cebula
  • 150 g szynki
  • 100 g sera żółtego tartego
  • 3 jajka
  • 2 łyżki oleju
  • po 1 łyżeczce słodkiej papryki, czosnku granulowanego i ziół prowansalskich
  • sól i pieprz
  • szczypiorek

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy (lub wykorzystujemy te z poprzedniego dnia). Kroimy w niedużą kostkę. Dodajemy paprykę słodką, czosnek, zioła, olej oraz sól i pieprz. Dokładnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, wykładamy ziemniaki i smażymy do zarumienienia. Dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę oraz szynkę w mniejsze plasterki. Wszystko mieszamy i podsmażamy. Na koniec wbijamy trzy jajka, doprawiamy całość solą i pieprzem i smażymy pod przykryciem ok. 6-7 min. Na koniec posypujemy posiekanym szczypiorkiem.

Ziemniaki z patelni

(przepis: Kinga Nożyńska – Kuchenne Mecyje)

Ziemniaki na śniadanie: ZAPIEKANKA Z CUKINIĄ I POMIDOREM 

Zdrowo, kolorowo, smacznie. Prosta i szybka w przygotowaniu zapiekanka. Składniki na zapiekankę dostępne są w sklepach przez cały rok, a danie jest pożywne i sycące. 

Składniki:

  • 5 średniej wielkości ziemniaków
  • 1 cukinia (400 g)
  • 1 pomidor średniej wielkości
  • 1 cebula czerwona mała
  • 100 g tartego sera (np. parmezan 70 g i 30 g mozzarella)
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz, papryka słodka
  • 3 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, kroimy na pół, gotujemy w osolonej wodzie 5 minut od zagotowania wody. Przestudzone ziemniaki, cukinię, pomidora i cebulę kroimy w niezbyt grube plasterki. Do miski przekładamy cukinię, ziemniaki i cebulę. Dodajemy olej, sól, pieprz, słodką paprykę oraz czosnek. Warzywa nacieramy dokładanie przyprawami. Do naczynia żaroodpornego układamy naprzemiennie wszystkie warzywa pionowo. Posypujemy startym serem. Pieczemy pod przykryciem w temp. 180 st. przez 35 min., a następnie ok. 10 minut bez przykrycia.

Zapiekanka

(przepis: Kulinarne Przygody)

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Bernadette Wurzinger z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close