Podróże 25 kwietnia 2024

Odkryj Bratysławę i Koszyce podczas majówki. Weź udział w wydarzeniach dostępnych dla wszystkich bez opłat za wstęp

Idealnym momentem na odwiedzenie dwóch największych miast Słowacji jest tegoroczna majówka. W Bratysławie odbędzie się wielogatunkowy festiwal na świeżym powietrzu a lokalni artyści otworzą swoje galerie dla publiczności. W Koszycach po remoncie ponownie ożyje wyjątkowa Śpiewająca Fontanna a wielka uroczystość upamiętni ważne wydarzenie, jakim było nadanie herbu miastu.

Obowiązkowym przystankiem w stolicy Słowacji będzie jej dominujący nad Dunajem Zamek Bratysławski. Odwiedzającym zaoferuje wspaniały widok na okolicę, zwiedzanie z przewodnikiem, wejście na wieżę koronacyjną i odpoczynek w barokowych ogrodach. Bratysławę przeplatają romantyczne uliczki, na których turyści mogą odkryć jej autentyczne oblicze, co z pewnością się powiedzie w trackie oryginalnych majówkowych wydarzeń.

Dzień Otwartych Galerii i Bratysławskie Juwenalia

Dzień Otwartych Galerii odbędzie się 1 maja w Centrum Kultury i Kreatywności Nowa Cvernovka. Związek artystów udostępni odwiedzającym 140 galerii a wydarzenie wzbogacą teatry dziecięce, wystawy, warsztaty i koncerty. Nowa Cvernovka jest popularnym miejscem, do którego ludzie przyjeżdżają dla kultury, edukacji lub po prostu, aby spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. Dzień Otwartych Galerii jest znakomitą okazją do zapoznania się z centrum i działającą przy nim społecznością.

Miłośników muzyki z pewnością ucieszą Bratysławskie Juwenalia, odbywające się w dniach 3 i 4 maja. Ten wielogatunkowy festiwal na świeżym powietrzu odbywa się w stolicy Słowacji, bezpośrednio nad brzegiem Dunaju. To połączenie wysokiej klasy muzyki i wyjątkowej lokalizacji, które razem gwarantują niepowtarzalne wrażenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koszyce świętują, fontanna ponownie zaśpiewa

Główna ulica w Koszycach jest historyczną i towarzyską arterią miasta. Tysiące odwiedzających zakochało się w jej klejnocie, gotyckiej katedrze św. Elżbiety. Zaledwie kilka metrów od katedry znajduje się wyjątkowa Śpiewająca Fontanna. Jej repertuar obejmuje ponad 200 piosenek, w których rytmie wytryskuje woda z 750 dysz. Po prawie rocznej rekonstrukcji zostanie oficjalnie otwarta przez miasto podczas majówki, 4 maja. Ikoniczna fontanna będzie jeszcze bardziej spektakularna dzięki nowemu oświetleniu, a spektakle z Teatru Narodowego w Koszycach będą regularnie wyświetlane na ekranie wodnym.

Podczas majówki odwiedzający będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i społecznych organizowanych przez miasto Koszyce. To właśnie w tych dniach będą się odbywać XXX Dni Miasta Koszyce, które organizowane są dla upamiętnienia przyznania miastu herbu w roku 1369. Odwiedzający będą mogli posłuchać słowackiego folkloru i koncertów muzyki nowoczesnej, do miasta przyjadą zabytkowe samochody a na rynku odbędą się targi rzemiosła. Pomysły na spędzenie tegorocznej majówki podsuwa SLOVAKIA TRAVEL, państwowa agencja wspierania i promocji turystyki.

 

Źródło informacji: SLOVAKIA TRAVEL

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 24 kwietnia 2024

Europejska debata o edukacji włączającej dzieci

Edukacja włączająca dzieci jest kluczowa dla budowania społeczeństwa opartego na równości i integracji. Daje każdemu dziecku szansę na rozwój, niezależnie od jego indywidualnych cech czy potrzeb. Ta idea przyświecała wszystkim uczestnikom debaty zorganizowanej w kwietniu przez Parlament Europejski.

17 kwietnia 2024 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się wydarzenie poświęcone edukacji włączającej dzieci, zorganizowane przez Ewę Kopacz – wice przewodniczacą oraz kordynatorkę Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka. Spotkanie zgromadziło praktyków i ekspertów związanych z wdrażaniem edukacji włączającej w krajach Unii Europejskiej, przedstawicieli sektora edukacji, Komisji Europejskiej oraz Europarlamentarzystów. Celem wydarzenia było omowienie roli szkół oraz wymiana najlepszych praktyk i narzędzi wspierających nauczycieli, wychowawców i decydentów w ich roli polegającej na promowaniu i kształceniu dzieci w zakresie włączania.

„Empatia to zrozumienie drugiego człowieka, to także podstawowe kompetencje, których powinny być uczone dzieci w szkole i to już od najmłodszych lat. Bo z niewiedzy bierze się brak akceptacji, brak tolerancji ale także agresja” – powiedziała wiceprzewodnicząca PE Ewa Kopacz.

Wśród prelegentów, oprocz europoslanki Ewy Kopacz, pojawili się: Iliana Ivanova (Unijna Komisarz ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży), Sabine Verheyen (posłanka do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczaca Komisji ds. Kultury i Edukacji), Chiara Piccolo (The Alliance for Childhood European Network Group), Andreas Beckmann (Szkoły Europejskie), Annalisa Cannoni (Komisja Europejska), Oana Felecan (Komisja Europejska), Ally Dunhill (Eurochild).

Polskim głosem w dyskusji był przedstawiciel Czepczyński Family Foundation – Damian Kupczyk, psycholog, pedagog i terapeuta dziecięcy, który podzielił się doświadczeniami z wprowadzania projektu ABC Empatii do przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce i za granicą.

„Edukacja włączająca dzieci jest nie tylko naszym moralnym obowiązkiem, ale także strategiczną inwestycją w przyszłość społeczeństwa. Zapewnienie każdemu dziecku równych szans i wsparcia w procesie uczenia się jest kluczowe dla tworzenia bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata” – podkreśla Damian Kupczyk.

Wydarzenie stało się ważną platformą do prowadzenia dyskusji na temat sposobów tworzenia bardziej inkluzywnych społeczeństw poprzez system edukacyjny. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania uwag zarówno na miejscu, jak i online. Rezultaty debaty przyczynią się do dalszego rozwoju praktyk edukacyjnych w Europie.

Czepczyński Family Foundation

Czepczyński Family Foundation jest organizacją społeczną, której głównym celem jest zwiększanie dostępności do edukacji oraz stałe podnoszenie jej jakości. Fundatorami CFF są Justyna i Artur Czepczyńscy, którzy od wielu lat prowadzą działalność filantropijną i charytatywną. Zespół CFF tworzą eksperci z takich dziedzin jak: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika, terapia rozwojowa czy wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Fundacja współpracuje z wieloma partnerami, m.in. Komisją Europejską, OECD, DG FISMA, ROTARY Polska, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja ORLEN, Fundacja PZU, Konfederacja Lewiatan, NBP czy BGK.

 

 

Źródło informacji: Czepczyński Family Foundation

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 23 kwietnia 2024

Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Według badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową [1], w 2023 r. 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Użytkownicy Allegro nie pozostają w tyle: w ubiegłym roku niemal 3,9 miliona osób zdecydowało się na zakup literatury na platformie, a łącznie sprzedano ponad 24 miliony książek – to średnio 46 egzemplarzy na minutę.

W zeszłym roku rekordzista zrobił zakupy za niemal 106 tys. zł na platformie Allegro. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z kategorii takich jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie czytelników książkami „Young Adults” czy komiksami dla dzieci.

Książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na Allegro pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były: Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (np. repetytoria, lektury) były to – Wydawnictwo Greg i Nowa Era.

Preferowanym urządzeniem dokonywania transakcji w 2023 roku wciąż pozostawały smartfony (63%), a dniem i porą – poniedziałek między 20:00 a 21:00. W 2023 roku peak zakupowy przypadł na 6 września (jest to także Dzień Czytania Książek, który wywodzi się z Stanów), zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego – tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy, czyli 134 książki na minutę. Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart – aż ¾ zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Allegro stanowi doskonałe miejsce dla miłośników książek, oferując tysiące lektur w wielu kategoriach i formach. Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie i dają im również drugie życie wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii „Książki i komiksy” wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski – to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki – w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął „Kapitan Żbik. Salto śmierci” – został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie.

Rozwój cyfrowego handlu oraz wygodne opcje płatności i dostawy sprawiają, że kupowanie książek online staje się coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Z kolei atrakcyjne promocje i festiwale zakupowe organizowane przez Allegro, to dobra okazja, aby uzupełnić swoją domową biblioteczkę i inne akcesoria niezbędne do nadchodzącego wakacyjnego wypoczynku.

[1] Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 – Biblioteka Narodowa (bn.org.pl)

 

Źródło informacji: Allegro

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close