Odwodnienie dziecka w czasie upałów – jak do tego nie dopuścić
Moje siostrzenice klika dni temu wylądowały w szpitalu – powalił je rotawirus, który bardzo szybko potrafi – szczególnie małe dzieci – doprowadzić do odwodnienia. Tak też się stało w przypadku dziewczynek, które nie nadążyły z piciem i dysproporcje wody przyjmowanej do zwracanej były spore.
Czym jest odwodnienie organizmu?
Jest to taki stan organizmu, w którym zawartość wody jest mniejsza od jej ilości niezbędnej do jego funkcjonowania. Niemowlęta i dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, ponieważ mają procentowo więcej wody w organizmie niż dorośli.
Kiedy może dojść do odwodnienia?
Najczęściej organizm się odwadnia przy wymiotach i biegunce. Ale pamiętaj, że wodę traci się także z moczem, obfitym potem, płaczem i podczas oddychania. Dlatego ważna jest rozwaga rodziców podczas upałów. Wysoka temperatura zwiększa utratę płynów i wtedy naszym zadaniem jest pilnować, by dzieci przyjmowały odpowiednią ich ilość. Poza tym dzieci często w trakcie zabawy po prostu zapominają o piciu!
Jak rozpoznać odwodnienie?
Początkowo odwodnienie przebiega bez objawów. Zaniepokoić nas powinien fakt, że dziecko nie piło od dłuższego czasu. Potem pojawia się wzmożone pragnienie i suchość w ustach. Zmienia się zachowanie malucha – może być senny, rozdrażniony, płaczliwy. Gdy ubytek wody zwiększa się, mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie, zmniejszona ilość oddawanego moczu. Gdy odwodnienie jest poważne, jest widoczne również na skórze dziecka, która traci swoją elastyczność (po uszczypnięciu i puszczeniu pozostaje fałdka, która bardzo powoli znika). O dalszym ciągu nawet nie piszę… po prostu nie możemy do tego dopuścić!
Zawsze, jeśli podejrzewasz u swojego dziecka odwodnienie, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pediatrą, bo może to zagrażać życiu.
Ile powinno pić dziecko?
Znalazłam informację o tym, że zgodnie z zaleceniami żywieniowymi powinno to być 100 ml na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg.
Czyli dziecko ważące 23 kg powinno w ciągu doby wypić minimum 1560 ml płynów.
Co podawać do picia?
Najlepsza jest niskozmineralizowana woda mineralna bez dodatku substancji smakowych i cukru. Ale także soki warzywne, owocowe (najlepiej te samemu wyciśnięte), woda z sokiem, kompoty, koktajle, smoothies. Jeśli dziecko nie przepada za piciem – warto mu urozmaicać napoje. Pamiętaj, że wodę zawierają też warzywa i owoce – najwięcej mają jej w sobie arbuzy (ponad 90%), truskawki, grejpfruty, melony, brzoskwinie, pomarańcze, morele, śliwki, ogórki, sałata, pomidory itp. Płyny można dostarczać też, przygotowując zupy, sosy na bazie jogurtu czy owoców.
Niemowlętom karmionym tylko piersią nie trzeba w upał dodatkowo podawać niczego do picia. Ważne jest jednak, by mogły pić tak często, jak mają na to ochotę!
Pamiętajcie, że dzieci trzeba wszystkiego nauczyć, wszystko pokazać, nad wszystkim czuwać i dopilnować. Mówmy o tym, jak ważne jest picie, stawiajmy im pod nosek kolorowy kubek/ bidon z płynem i sami dawajmy dobry przykład.
Soczyste owoce i warzywa też zawierają wodę
Na szczęście moje dzieci uwielbiają pić wodę i piją jej dużo plus dużo owoców
U nas tez od zawsze woda nr1 ! Świeżo wyciskane soki ewentualnie! Ostatnio w piciu wody pomagają śmieszne butelki promujące film Angry birds co dziennie pije z innej butli/ptaka
Oj tak pamiętam ,była wtedy bardzo smutna i nie tylko ona ale i Pola