Patchwork: Polski folklor – idealna gra dla dwóch osób
Patchwork: Polski folklor to kolejna odsłona gry Uwe Rosenbera, która przypadnie do gustu wszystkim, a w szczególności tym, którzy uwielbiają, gdy w grze można odnaleźć polską nutę.
W Patchwork: Polski folklor Waszym zadaniem będzie połączyć kawałki materiału w taki sposób, by stworzyć nowy piękny wzór. Kiedyś z właśnie takich ścinek i fragmentów materiałów powstawały piękne, kolorowe, a przede wszystkim ciepłe patchworkowe narzuty. Jednak uszycie takiej pełnej artystycznej nuty kołdry nie jest takie łatwe. Wymaga przede wszystkim wysiłku, czasu, a kawałki materiału nie zawsze do sobie pasują. Nie zapomnijcie też o guzikach, które pomogą Wam zakończyć dzieło.
Patchwork: Polski folklor to gra dla dwóch graczy od ośmiu lat. Idealna na wieczór we dwójkę, jako rozgrzewka przed dłuższym tytułem. Rozgrywka nie zajmie Wam dłużej niż trzydzieści minut.
Co znajdziemy w pudełku:
- 1 główną planszę czasu;
- 2 plansze kołder;
- 2 znaczniki czasu;
- 1 pionek neutralny;
- 23 żetony skrawków materiału;
- 6 żetonów skórzanych łatek;
- 31 żetonów guzików;
- 1 instrukcję.
Przygotowanie rozgrywki Patchwork: Polski folklor
Usiądźcie wygodnie i przygotujcie się na kombinowanie i wygryzienie przeciwnika. Ktoś z Was musi być pierwszy, prawda? Każdy z graczy bierze jedną planszę kołdry, jeden znacznik czasu i pięć guzików. Pozostałe guziki połóżcie w zasięgu obu graczy. Guziki to waluta w grze Patchwork: Polski folklor.
Następnie główną planszę połóżcie pośrodku, a znaczniki czasu połóżcie na polu początkowym. Zwykłe skrawki materiału ułóżcie razem wokół planszy, tak aby tworzyły okrąg. Przy najmniejszym skrawku 1 × 2 postawcie pionek neutralny pomiędzy nim a następnym skrawkiem w okręgu.
Na koniec żeton specjalny połóżcie obok planszy, a łatki ułóżcie na specjalnie oznaczonych miejscach czasu. Grę rozpoczyna gracz, który ostatnio miał igłę w ręce.
Gotowi na rozgrywkę?
Kilka słów o zasadach
Podobnie jak w grze Nova Luna nie będziecie wykonywać swoich tur naprzemiennie. Swoją turę przeprowadza gracz, którego znacznik czasu znajduje się bliżej początku. Podczas Waszej tury możecie wykonać jedną z poniższych akcji:
Przesuwanie się i otrzymywanie guzików. Ruch ten polega na przesunięciu swojego znacznika czasu na miejsce tuż przed znacznikiem drugiego gracza. Za każde przebyte pole weź z zasobów ogólnych jeden guzik. Pamiętaj, że guziki są walutą w tej grze i są niezbędne, by wykonać drugą możliwą akcję.
Zabranie skrawka materiału i umieszczenie go na planszy. Wykonanie tej akcji składa się z pięciu faz, które należy zrealizować w podanej niżej kolejności:
-
- wybierzcie skrawek materiału leżący przed neutralnym pionkiem;
- przesuńcie neutralny pionek tak, aby znalazł się obok wybranego skrawka;
- zapłaćcie za skrawek materiału odpowiednią liczbą guzików;
- umieśćcie płytkę na swojej planszy kołdry – można je dowolnie obracać, nie mogą na siebie zachodzić;
- przesuń znacznik czasu o tyle pól, ile wskazuje metka na płytce materiału.
Jeśli w trakcie gry twój znacznik czasu skończy ruch na zajętym już polu, połóż swój znacznik na wierzchu.
Gra kończy się, kiedy oba znaczniki czasu znajdą się na ostatnim polu planszy. Wygrywa gracz, który na koniec zdobędzie najwięcej punktów, a liczycie je następująco:
- 1 punkt za każdy guzik;
- 7 punktów za żeton specjalny;
- 2 punkty ujemne za każde niezagospodarowane pole na planszy.
Patchwork: Polski folklor – plusy są, a minusy?
Patchwork: Polski folklor to gra, która oddaje urok polskiego folkloru. Zachwyca grafiką. Te wszystkie detale sprawiają, że gra jest przyjemna dla oka i ducha, a jakość komponentów jest naprawdę bardzo dobra. Szkoda tylko, że nie ma wypraski w pudełku. Dlatego warto mieć pod ręką kilka woreczków strunowych, chyba że bałagan w pudełku Wam niestraszny.
Patchwork: Polski folklor należy do gier logicznych, gdzie będziecie mogli sprawdzić swoje taktyki oraz to, czy potraficie przewidzieć ruch przeciwnika. Czasami trzeba podjąć szybką decyzję i być elastycznym, bo nawet najlepiej zaplanowana strategia może lec w gruzach. Gra przyjemnie łechce zwoje mózgowe, dlatego tak miło spędza się z nią czas. Mimo tylko dwudziestu trzech skrawków materiału gra jest bardzo regrywalna, a każda rozgrywka jest inna.
Zasady są bardzo proste i do przyswojenia jednakowo przez młodszą, czy starszą osobę. Sprawdzi się jako gra dla dziadków, a także w rywalizacji wnuczek-dziadek, czy babcia.
Dla kogo Pachtwork: Polski folklor?
Dla tych, którzy:
- nie lubią skomplikowanych zasad;
- szukają fajnej gry dla dwojga;
- lubią dobrze wykonaną, jakościową grę z urzekającą grafiką;
- nie lubią ciągnących się w nieskończoność rozgrywek, czy oczekiwania na ruch drugiego gracza;
- lubią nieco pokombinować;
- lubią szlifować swoją umiejętność planowania i strategię;
- uwielbiają gry Uwe Rosenberga.
Polecam wszystkim początkującym, a w szczególności rodzicom, którzy planują wejść razem z dzieckiem w świat gier planszowych.
Tytuł: Patchwork: Polski folklor
Autor: Uwe Rosenberg
Ilustracje: Jolanta Lendzioszek
Wiek: od 8+
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Wydawca: Rebel
Z jakich gier możecie znać autora Uwe Rosenberga? Zerknijcie na poniższe recenzje!