Dom 1 września 2023

Pokój dziecka pobudzający wyobraźnię – jak go urządzić?

Kreatywność dzieci nie zna granic. Z niepojętą dla dorosłych fantazją potrafią bawić się, śmiechem i energią wypełniając dzień. Marka Tikkurila podpowiada, jak urządzić pokój dziecka pobudzający wyobraźnię, aby dodatkowo wspierać ich pomysłowość i zapewnić kolorową przestrzeń do twórczej zabawy.

Jak mawiał duński baśniopisarz Hans Christian Andersen – „podróżować to żyć”. Niech więc inspirowane dalekimi ekspedycjami wnętrze przeniesie pociechy do najpiękniejszych zakątków świata. Kolor K396 Safari farby Tikkurila Optiva Nature Matt 5 wypełni pokój gorącym słońcem i energią, rozpalając dziecięce marzenia i wyobraźnię, tak by w przyszłości dziecko miało odwagę podróżować nie tylko palcem po mapie.  

Skąpany w zieleni pokój to wymarzone wnętrze dla kochającego przygody i naturę małego odkrywcy. Ściana pokryta farbą Tikkurila Optiva Nature Matt 5 w kolorze S451 Arbour wykreuje w pomieszczeniu malowniczą, stymulującą zmysły scenerię. Z zielenią lasu najlepiej skomponują się naturalne materiały, takie jak drewno czy rattan, dodatkowo podkreślając panujący we wnętrzu klimat. Dekoracje ze zwierzęcym motywem na ścianie i doniczkowe rośliny z okazałym listowiem uzupełnią wystrój, a stworzona z pledów, poduch i mebli kryjówka pozwoli poczuć się jak na wyprawie pod namiot do prawdziwego lasu. 

Rozgwieżdżone niebo w pokoju niemowlaka już od najmłodszych lat wprowadzi go w fascynujący kosmiczny świat. Blask księżyca, namalowanego na ciemnej ścianie  fluorescencyjną farbą Tikkurila Taika Glow, uprzyjemni noce maluszka pomagając w zasypianiu.  

 Więcej informacji o trendach w aranżacji dziecięcej przestrzeni znajduje się na stronie: https://tikkurila.pl/inspiracje/trendy-w-aranzacji-pokojow-dla-dzieci.

 

***

TIKKURILA to międzynarodowa marka wysokiej jakości produktów przeznaczonych do malowania, dekoracji i ochrony różnego rodzaju powierzchni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. W ofercie posiada szeroką gamę farb, impregnatów czy emalii dla klientów indywidualnych, a także profesjonalistów oraz powłoki i rozwiązania przemysłowe. Tikkurila wiele uwagi poświęca bezpieczeństwu wytwarzanych przez siebie wyrobów, stąd też produkty tej marki są przyjazne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, Tikkurila opracowała jeden z najbardziej zaawansowanych na rynku systemów barwienia farb – AVATINT. Umożliwia on pigmentację produktów na ponad 13 tys. odcieni, dzięki czemu można przygotować aranżację przestrzeni według indywidualnych upodobań kolorystycznych i preferencji klientów. Dodatkowo doskonałe parametry użytkowe wyrobów Tikkurila zapewniają pomalowanym powierzchniom piękne i trwałe wykończenie.

Produkty Tikkurila dostępne są w sprzedaży w około 40 krajach od ponad 150 lat. Firma powstała w 1862 r. w Finlandii, na polskim rynku pojawiła się w 1998 roku. Obecnie jest częścią koncernu PPG.

Więcej informacji na temat marki dostępnych jest na stronie www.tikkurila.pl.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz N-region z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 1 września 2023

Wady wzroku u dzieci a wyniki w nauce. Czy rodzice badają wzrok swoich dzieci?

Początek roku szkolnego to okres pełen wyzwań i przygotowań zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. Oprócz zakupu podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, istotne jest zadbanie o jeden z najważniejszych zmysłów – wzrok. Badanie wzroku powinno stanowić nieodłączny element przygotowań do szkoły, ponieważ wady wzroku u dzieci mogą utrudniać osiąganie sukcesów w nauce i znacznie obniżyć komfort w codziennym życiu. Czy rodzice przykładają do tego aspektu odpowiednią uwagę?

Za pomocą wzroku ludzie odbierają większość informacji o otaczającym świecie. W przypadku nauki szkolnej nie jest inaczej. Nauka pisania, czytania czy liczenia, zdobywanie nowych informacji z różnych przedmiotów opiera się właśnie na widzeniu. Komfortowe i dobre widzenie powinno być podstawą do rozpoczęcia nauki szkolnej, a badania wzroku powinny stanowić obowiązkowy punkt na liście z wyprawką szkolną. Czy tak jest w istocie? Według badania opinii rodziców dzieci w wieku od 3 do 15 lat przeprowadzonego w sierpniu 2023 r. na zlecenie Hoya Lens Poland, aż 76% ankietowanych planuje zbadać wzrok swojego dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wysoka świadomość rodziców na temat tego, jak ważna jest wizyta u specjalisty ochrony wzroku, to zdecydowanie pozytywny sygnał, choć z drugiej strony wynik ten oznacza, że 1 na 4 rodziców nie ma zamiaru wybrać się z dzieckiem na badanie kontrolne przed pierwszym dzwonkiem. Jakie podają powody? Część ankietowanych twierdzi, że dziecko jest pod stałą opieką specjalisty i dbają o regularne badania wzroku dziecka (27%). Blisko połowa (45%) ma zamiar zbadać wzrok dziecka dopiero wtedy, gdy zgłosi ono problem z widzeniem, a 23% respondentów nie widzi potrzeby takiego badania.

Tymczasem wady wzroku mogą wpłynąć nie tylko na wyniki szkolne i ogólną jakość życia dziecka, ale także zwiększać ryzyko innych chorób oczu w przyszłości. Przykładem może być krótkowzroczność – najczęściej diagnozowana obecnie wada wzroku u dzieci. Nieskorygowana w porę lub skorygowana nieprawidłowo jest dodatkowym obciążeniem dla układu wzrokowego dziecka, co może powodować progresję wady. Z kolei wyższy poziom krótkowzroczności prowadzi do większego ryzyka rozwoju chorób oczu zagrażających wzrokowi w późniejszych latach, takich jak: jaskra, krótkowzroczne zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma czy odwarstwienie siatkówki.

Cieszy fakt, że tak duża część rodziców zdaje sobie sprawę z konieczności monitorowania zdrowia oczu i jakości widzenia swoich dzieci. Jednak zbyt wielu rodziców wciąż bagatelizuje tę kwestię. Czekanie do momentu wyraźnych objawów lub sygnału ze strony dziecka może być bardzo szkodliwe. Takie reaktywne podejście niesie ryzyko zbyt późnego wykrycia problemu, a brak wczesnej interwencji może mieć daleko idące konsekwencje. Dzieci, szczególnie te młodsze, poprzez brak odniesienia jak to jest widzieć dobrze, często nie mają świadomości własnej wady wzroku i mogą nie zgłaszać problemów z widzeniem – przestrzega Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Wady wzroku u dzieci: Nie przeocz krótkowzroczności!

Krótkowzroczność to powszechna wada wzroku, z którą z roku na rok boryka się coraz więcej dzieci i młodzieży. Powoduje ona niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. U dzieci wykrycie krótkowzroczności nie zawsze jest proste, a jej objawy mogą być mylnie interpretowane. Co powinno zaalarmować rodziców?

  • problemy z koncentracją, 
  • mrużenie oczu przy spoglądaniu w dal, 
  • bóle głowy, 
  • zmęczenie oczu,
  • przybliżanie się do obserwowanych obiektów,
  • niechęć do czytania/pisania, czy brak entuzjazmu podczas ulubionych zabaw.

Ewidentnym objawem krótkowzroczności jest gorsze widzenie odległych obiektów. Jednak dzieci, nie mając punktu odniesienia, rzadko są w stanie zauważyć, że widzą słabiej. Na dorosłych spoczywa zatem odpowiedzialność, by te objawy zauważyć i zweryfikować podczas badania wzroku.

Gdy krótkowzroczność dotyka dzieci i nastolatków, zwykle pogarsza się w czasie aż do późnych lat nastoletnich lub wczesnej dorosłości. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej u dziecka pojawi się krótkowzroczność, tym większa może być jej wartość końcowa. Dlatego eksperci zalecają regularne wizyty kontrolne już od najmłodszych lat.

Wczesne wykrywanie krótkowzroczności jest niezwykle istotne. Niekorygowana krótkowzroczność może w skrajnych przypadkach prowadzić do rozwoju słabowidzenia, chorób oczu, a nawet do ślepoty. Za to wykrycie jej w jak najwcześniejszym stadium i zastosowanie metod spowalniania jej rozwoju pozwala to ryzyko znacząco zmniejszyć. Dlatego tak istotne są kontrolne badania wzroku. Ważne jest, aby wizyty u specjalisty ochrony wzroku przeprowadzać regularnie, minimum raz do roku, a w przypadku zdiagnozowanej wady wzroku co 6 miesięcy lub według zaleceń specjalisty – mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Do kogo udać się na badanie?

Pierwszym krokiem do zadbania o wzrok dziecka jest umówienie wizyty u okulisty, który sprawdzi zarówno zdrowie oczu, jak i całkowitą wielkość wady wzroku. Podstawowe wizyty kontrolne z dziećmi mogą odbywać się również u optometrysty, który w czasie wizyty sprawdzi ostrość widzenia, wykona niezbędne badania sprawności wzroku, a w razie potrzeby skieruje młodego pacjenta na badania okulistyczne. Podczas wizyty optometrysta przeprowadzi komputerowe badanie oczu, badanie refrakcji oraz widzenia obuocznego. Wizyta u optometrysty jest całkowicie bezbolesna i poza badaniem komputerowym skupia się na różnego rodzaju funkcjach wzrokowych, które ułatwią zweryfikowanie działania wzroku dziecka podczas podstawowych codziennych czynności, takich jak czytanie czy śledzenie wzrokiem obiektów.

Dobry wzrok jest niezbędny, by dziecko czuło się w szkole komfortowo i mogło w pełni wykorzystać swój potencjał, dlatego warto dopisać wizytę u specjalisty ochrony wzroku na początku roku szkolnego na listę rodzicielskich priorytetów.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 31 sierpnia 2023

Lanugo u noworodka. Czym jest i czy trzeba się tym martwić?

Lanugo u noworodka, czyli tzw. meszek płodowy, może wzbudzać u młodych rodziców konsternację. Niekiedy nadprogramowych włosków na ciele dziecka jest naprawdę wiele i są widoczne w różnych miejscach. Dlatego warto wiedzieć, jaką rolę pełni lanugo u noworodka i czy należy się jego obecnością niepokoić?

Lanugo u noworodka — czym jest?

Lanugo, czyli delikatne owłosienie zwane meszkiem płodowym, tworzy się między 13. a 16. tygodniem ciąży. Są to pierwsze włoski na ciele maluszka, które zazwyczaj zanikają pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Zdarza się także, że widać je po narodzinach.

Lanugo u noworodka jest bardzo charakterystyczne. Delikatne i puszyste, z reguły ma jasne zabarwienie. Włoski pojawiają się na całym ciele maluszka, poza wnętrzem dłoni i podeszwami stóp, powiekami oraz wargami. Wszędzie indziej meszek może być widoczny, choć zazwyczaj najwięcej jest go na ramionach, plecach oraz policzkach maleństwa. 

Jaką funkcję pełni lanugo?

Lanugo, wraz z mazią płodową, ma za zadanie chronić skórę płodu, gdy przebywa on w macicy. Gdyby była poddawana przez cały czas działaniu wód płodowych, bez takiej ochrony mocno by się zmacerowała. A tak, naturalna bariera z włosków i mazi zabezpiecza ją dobrze. 

Najczęściej z widocznym lanugo przychodzą na świat wcześniaki, u których włoski nie zdążyły się wytrzeć, i u nich widać je dłużej. U maluchów urodzonych o czasie takie zjawisko nie jest zbyt częste. Z kolei noworodki przenoszone mogą rodzić się z pomarszczoną skórą, ponieważ najczęściej nie mają już meszku płodowego, który by ją chronił. 

Kiedy lanugo znika z ciała dziecka?

Do ich wytarcia dochodzi zazwyczaj jeszcze podczas życia płodowego. Gdy wypadną, dziecko połyka je wraz z płynem owodniowym, a po narodzinach wydala ze smółką. Jeśli dziecko przychodzi na świat z lanugo, nie stanowi to powodu do zmartwień. Meszek znika w ciągu kilku tygodni po porodzie, gdy włoski wycierają się np. o ubrania, podczas kąpieli czy masażu. Nic nie trzeba z nim robić. 

Natomiast gdy utrzymują się na skórze kilkumiesięcznego brzdąca, warto skonsultować to z pediatrą. Czasem ich obecność bywa objawem zaburzeń hormonalnych. Rzadziej mogą towarzyszyć hipertrichozie meszkowej (tzw. syndrom wilkołaka), czyli chorobie wrodzonej, która powoduje nadmierne owłosienie ciała dziecka.


Źródło zdjęcia: Taksh/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close