Półeczka – genialny logiczny abstrakt!

Półeczka to jedna z tych gier, którą trudno odłożyć na półkę. Sprawdza się nie tylko w gronie młodszych, ale z powodzeniem łączy trzy pokolenia graczy – dziadków, rodziców i dzieci. Gra Półeczka jest przeznaczona dla dwóch do czterech graczy, a sugerowany wiek to osiem plus. Można zaprosić do gry młodsze dzieci, ale nie oczekujmy od nich przemyślanych i strategicznych działań. 

O czym jest Półeczka?

Wyobraźcie sobie, że właśnie złożyliście regały i czas na rozpakowanie kartonów z książkami, ramkami, grami, czy trofeami. Ponadto znajdą się jeszcze jakieś kwiatki i koty, które uwielbiają przesiadywać na półce. 

Półeczka

Fot. Archiwum prywatne

Gotowi zakasać rękawy?

Tak? Zatem w pudełku znajdziecie:

 • planszę salonu
 • 4 półeczki
 • 132 płytki przedmiotów
 • 12 kart wspólnego celu
 • 12 kart tajnego celu
 • 9 żetonów punktów
 • 4 podstawki
 • fotel pierwszego gracza
 • worek
 • instrukcję

Półeczka – przygotowanie rozgrywki

Na początku musicie złożyć Wasze półeczki, które składają się z trzech elementów. Niestety po złożeniu nie mieszczą się w pudełku, dlatego po każdej rozgrywce trzeba je znów rozkładać. Następnie układamy planszę salonu i uzupełniamy ją przedmiotami z woreczka. Jeśli gramy tylko w dwójkę, nie rozkładamy na polach z trzema lub czterema kropami – te pola przeznaczone są dla większej liczby graczy. 

Fot. Archiwum prywatne

Żeton zakończenia gry umieszczamy na planszy, a następnie tasujemy wszystkie karty celów i dobieramy z nich dwie karty, które kładziemy odkryte przy planszy, tak aby wszyscy gracze dobrze je widzieli. Jeśli gracie po raz pierwszy lub z młodszymi dzieciakami, wybierzcie tylko jeden cel. Potem połóżcie na nich żetony punktów zgodnie z liczbą graczy (2 graczy – żeton 4 i 8, 3 graczy – żeton 4,6 i 8, 4 graczy – żeton 2,4,6 i 8). 

Z przetasowanych kart tajnego celu dobieracie po jednej karcie, którą należy wsunąć w podstawkę, tak aby nie była ona widoczna dla innych. Z młodszymi możecie grać na otwarte karty. 

Fot. Archiwum prywatne

Na koniec pierwszy gracz otrzymuje tekturowy fotel. To wszystko. Od tego, jak zorganizujecie swoją półeczkę, będzie zależało Wasze zwycięstwo. Jednak, żeby nie było tak łatwo, jest kilka zasad, z którymi musicie się liczyć. 

Jak grać w Półeczkę?

Gra Półeczka jest podzielona na tury. W swoim ruchu gracz musi dobrać jedną, dwie lub trzy płytki przedmiotów z planszy, przestrzegając poniższych zasad:

 • dobierane płytki muszą ze sobą sąsiadować bokiem i tworzyć prostą linię (poziomą lub pionową);
 • dobierane płytki muszą trafić do tej samej kolumny, Wy jedynie decydujecie o kolejności układanych przedmiotów; 
 • gdy na planszy salonu pozostanie cztery lub mniej przedmiotów, należy ponownie uzupełnić salon.
Półeczka

Fot. Archiwum prywatne

Gra Półeczka kończy się w chwili, gdy któryś z graczy zapełnił swoją półeczkę. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów. 

Jak zatem można zdobyć punkty? Poniżej cztery sposoby, jak możecie zyskać przewagę nad innymi graczami.

 1. Karta tajnego celu daje maksymalnie dwanaście punktów w zależności od wypełnienia jej warunków, czyli ułożenia danych przedmiotów, we wskazanych miejscach na półeczce. 
 2. Karty wspólnego celu przynoszą maksymalnie osiem punktów. Tutaj główną zasadą jest, kto pierwszy ten lepszy. Niestety czasem karty wspólnych celów kolidują z kartami tajnego celu. Wtedy trzeba podjąć nie lada trudną decyzję. 
 3. Sąsiadujące płytki przedmiotów przynoszą także dodatkowe punkty. Za sześć sąsiadujących ze sobą np. kwiatków, możemy zyskać aż osiem punktów. 
 4. Żeton końca gry o wartości jednego punktu, dla tego, kto pierwszy zapełni swoją półeczkę. Czasem ten jeden punkt potrafi przynieść zwycięstwo. 
Półeczka

Fot. Archiwum prywatne

Półeczka – wrażenia z rozgrywek

Półeczka to naprawdę świetna gra. Dawno tak dobrze nie spędzaliśmy czasu w międzypokoleniowym gronie. Niewiele zasad, do tego naprawdę prostych, sprawia, że gra mija szybko i nawet nie zauważycie, kiedy uzupełniacie planszę salonu do kolejnej rozgrywki. 

Półeczkę możemy ułożyć przy grach logicznych i nieco strategicznych. Zadziwiające jest to, jak odmiennie gra się z samymi dorosłymi lub tylko dziećmi. Dziecięce myślenie i podejmowane decyzje są dla mnie nielogiczne, a jednak pod koniec gry dzieciaki całkiem nieźle wychodzą na swojej strategii. To sprawia, że abstrakty logiczne to dobry trening dla umysłu oraz rozwijania umiejętności planowania i przewidywania ruchu. Wbrew pozorom, taka umiejętność przyda się nie tylko na lekcjach matematyki.

Gra Półeczka jest pięknie wydana, a najbardziej urzeka składany fotel, taki niby uszak, o którym marzę od wielu lat. Elementy są wykonane z grubej tektury, a półeczki z dobrej jakości plastiku. Mimo wielokrotnego ich składania i rozkładania nic nie pęka, wszystko dobrze się trzyma.

Choć mamy do dyspozycji tylko dwanaście kart wspólnego celu, to, mimo że czasem się powtórzą przy ponownym rozkładaniu, gra nie jest nudna. Jest tak wiele zmiennych, co sprawia, że gra jest bardzo regrywalna i chętnie wyciągana przez dzieci. Plusem jest także czas rozgrywki, który trwa raptem około trzydziestu minut. Gra Półeczka jest także dobrze wyważona. Jednakowo grając w dwójkę, czy czwórkę, dobrze się bawimy w rozmieszczanie przedmiotów na półeczkach. 

Fot. Archiwum prywatne

Gra Półeczka to świetny rodzinny tytuł, który sprawi, że układanie wszelkich bibelotów na półeczce przyniesie Wam ogromną radość, a wypełnienie idealnego regału pobudza i miło smyra nasze szare komórki. Jeśli lubicie nieustannie myśleć i kombinować, to gra Półeczka jest dla Was.

Tytuł: Półeczka
Autor: Matthew Dunstan, Phil Walker-Harding
Ilustracje: Shannon Grosenbacher, Sara Valentino
Wiek: od 8+
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 25 minut
Wydawca: Lucky Duck Games

Zdjęcia: Archiwum prywatne

Recenzja powstała w ramach współpracy z Lucky Duck Games 

Zobacz też inne gry Wydawnictwa Lucky Duck Games:

Zapowiedzi od Lucky Duck Games Polska

Gra Amazonia – największe zaskoczenie tego roku!

Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni- najlepsza gra roku 2021!

 

Kroniki przygody. Wyprawa po księżycowe kamienie

 

Odwiedź nas na Facebooku

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 9 maja 2023

Ratunku, mam nastolatka! Jak zadbać o siebie w okresie dojrzewania swoich dzieci?

Kryzys dojrzewania to trudny okres nie tylko dla dzieci, ale również rodziców i opiekunów. Czy rodzice mogą się jakoś przygotować na ten moment? Jak „nie stracić siebie”, skupiając się na wychowaniu dzieci? Jak zadbać o swoje zasoby i odporność psychiczną – tłumaczy Magdalena Heimrath, coach i doradczyni zawodowa z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Do okresu dojrzewania swoich dzieci rodzice teoretycznie mogą się przygotować. Mogą sięgać po fachową literaturę, aby dowiedzieć się, co się będzie działo z nastolatkiem w tym czasie. Mimo zachowania czujności, rzeczywistość zawsze jest jednak zaskakująca i nieprzewidywalna.

Bycie czujnym nie oznacza szpiegowania swoich dzieci, tylko obserwowanie, co się z nimi dzieje, w jakim są towarzystwie, w jakiej formie, kondycji psychicznej. Warto być czujnym, aby nie przegapić momentu, kiedy zacznie się ten trudny okres dojrzewania – tłumaczy Magdalena Heimrath.

Ratunku, mam nastolatka! Jak zadbać o siebie w okresie dojrzewania swoich dzieci?

Rodzic musi po prostu przetrwać ten trudny okres. Powinien jednak postarać się zadbać o swój dobrostan psychiczny. Jak to zrobić?

Często trudnością rodziców jest zastanawianie się, co zrobili źle. Tu zupełnie nie o to chodzi. Jestem zwolenniczką myślenia o tu i teraz oraz o przyszłości. Z przeszłości warto wyciągnąć wnioski, a poza tym musimy ją zaakceptować. Nie mamy wehikułu czasu. Zadawanie sobie pytań w rodzaju: “co zrobiłem źle?” nie wnosi niczego pozytywnego. U rodziców powoduje jedynie napięcie i poczucie winy, a to moment, gdy trzeba zadbać o swój dobrostan. Warto zastanowić się, co czuję, co mam z tej relacji, co jest w niej dobrego, co  dobrego dałem mojemu dziecku. Trzeba skupić się na tym, jakie mamy zasoby — wyjaśnia ekspertka.

Zachować czujność, ale nie szpiegować – jak nie przekroczyć granicy?

W każdej relacji także rodzica z dzieckiem, zaufanie jest kluczowe. Pozornie może się wydawać, że przeglądając telefon dziecka, można czemuś zapobiec. Jednak często można w ten sposób wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieci mają zazwyczaj bardziej rozwinięte kompetencje technologiczne i jeśli będą chciały obejść kontrolę rodzicielską, to zrobią to. Chwila, w której  nastolatkowie orientują się, że są szpiegowani to moment kompletnej utraty zaufania.

Trzeba pamiętać, że rodzic nastolatka okres intensywnego wychowania ma już za sobą. Teraz zbiera owoce tego, co dotychczas włożył w tę relację. Warto zaufać sobie. Skoro pewne wartości wpoiliśmy dziecku, to w wielu sytuacjach nastolatek odpowiednio się zachowa — mówi Magdalena Heimrath — Można dać także sygnał, że się niepokoimy. Zaufanie dla młodzieży jest niezwykle ważne. Nastolatkowie potrzebują przestrzeni do popełniania, rozumienia i naprawiania swoich błędów. Warto im także pokazywać, że każdy je popełnia. Kluczowe jest jednak wyciągnięcie z tego lekcji, a także świadomość ponoszonych konsekwencji.

Nie jesteś sam – szukaj sprzymierzeńców

Czasem mimo dobrych relacji nastolatek nie ma odwagi powiedzieć rodzicom o swoich problemach. Warto wtedy szukać sprzymierzeńców wśród innych dorosłych. Nastolatkowie często mają dobry kontakt z dziadkami, ciocią/wujkiem, doradcą zawodowym, psychologiem. Gdy rodzic ma świadomość, że dziecko jest w kontakcie z inną osobą dorosłą, może być spokojniejszy. Gdy będzie działo się coś złego, nastolatek ma więcej osób, do których może się zwrócić, a my większą szansę, że taki sygnał do nas dotrze.

Jak wspierać dzieci w poszukiwaniach własnej tożsamości? 

Okres dojrzewania to nie tylko czas zmian fizycznych, ale także poszukiwania własnej tożsamości. Wielokrotnie te odkrycia nie są zgodne z wartościami, które są ważne dla rodziców. Opiekunowie często chcieliby mieć dziecko podobne do siebie, mają wobec dzieci duże oczekiwania. Warto pamiętać, że młody człowiek to odrębna jednostka, która ma swoje cele, marzenia, predyspozycje. Chce próbować różnych rzeczy, np. dyscyplin sportowych. Dobrze, by rodzice go w tym wspierali. Warto pamiętać, że im więcej doświadczeń dziecko ma w życiu, tym łatwiej mu określić, co chce, a czego nie chce robić w życiu.

W kwestii poglądów dziecka, zwłaszcza innych niż nasze, najważniejsze są według mnie tolerancja i akceptacja. Przekonywanie nastolatka może przynieść odwrotny efekt. Można i warto o swoich poglądach dyskutować. Warto jednak to robić bez oceniania i wydawania sądów czy podważania. Tu znowu warto zaufać temu, co dziecku daliśmy i wpoiliśmy wcześniej i dać mu przestrzeń na poszukiwanie, i — co  nie jest łatwe — zaakceptować jego poglądy, tak jak to najczęściej robimy w życiu zawodowym czy w stosunku do innych dorosłych. Z moich doświadczeń wynika, że nastolatek najczęściej potrzebuje po prostu wysłuchania, a nie porady. Również wtedy, gdy ma inne poglądy – mówi Magdalena Heimrath.

Jak „nie stracić siebie”, skupiając się na wychowaniu dzieci?

Będąc rodzicem nastolatka, warto wykorzystać fakt, że ma się już więcej czasu, niż mając pod opieką małe dziecko. Warto wrócić do swoich pasji, do rzeczy, na które dotychczas nie miało się przestrzeni. Taki powrót może okazać się świetnym tematem do rozmowy z nastolatkiem. Wciąż będąc wzorem dla dorastającego dziecka, można go przy okazji zainspirować do poszukiwania własnych zainteresowań.

Ważne jest także zadbanie o siebie fizycznie. To moment na znalezienie aktywności, która jest do nas dopasowana, a nie taka, jaka jest akurat modna. Aktywność fizyczna pomaga oczyścić głowę, nabrać dystansu, innego spojrzenia na problemy. Można się oderwać od codzienności, przez chwilę zapomnieć o problemach, nie myśleć o tych rzeczach.

Bardzo ważne w trosce o swój dobrostan jest zerwanie z wizerunkiem idealnego rodzica, który narzucają nam media społecznościowe.

Trzeba te wyobrażenia zderzyć z rzeczywistością. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku – proponuje ekspertka.

Różne wizje wychowawcze rodziców – jak z tego wybrnąć? 

Choć opiekunowie często mają różne wizje wychowawcze, to jednak dla dobra dziecka warto szukać kompromisu. Dzieci, nastolatkowie potrzebują jasnych zasad, wyznaczania granic. Muszą mieć świadomość, że rodzice mają wspólną wizję. To nie jest łatwe i też nie zawsze się idealnie uda, nie obwiniajmy się za to, jesteśmy przecież różni, nasz nastolatek doskonale o tym wie. Ważne, żeby finalnie miał jednoznaczny komunikat.

Gdzie rodzice, opiekunowie mogą szukać pomocy, wsparcia?

Jeśli rodzice czują, że sytuacja ich przerasta, powinni sięgnąć po pomoc specjalisty, psychoterapeuty. Najlepiej takiego, który specjalizuje się w pracy z młodzieżą i dobrze zna jej problemy. Warto spojrzeć też, w jakim nurcie pracuje, jakimi metodami, czy one nam odpowiadają. Być może, jeśli nastolatek zobaczy, że rodzic szuka wsparcia, gdy ma problemy, też będzie chciał sięgnąć po fachową pomoc.

Jak przetrwać okres dojrzewania nastolatków – o budowaniu zasobów i odporności psychicznej rodziców to jeden z tematów, który będzie poruszany podczas konferencji Szkoła przetrwania. Jak budować odporność psychiczną w systemie edukacji. Wydarzenie odbędzie się 18-19 maja w Poznaniu (stacjonarnie i online).


Zdjęcie dodane przez Hannah Nelson

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 8 maja 2023

Dlaczego warto jeść sushi? Fakty i mity o sushi

„Dlaczego warto jeść sushi?” i „Czy sushi jest zdrowe?” to dwa pytania, które najczęściej zadają sobie osoby, które nigdy sushi nie jadły. Z niewiadomych powodów lęk przed zjedzeniem ryby z ryżem jest większy niż przed spróbowaniem krewetek w sosie winnym albo makaronu z mulami. 

 

Dlaczego warto jeść sushi?

Bo jest bardzo smaczne. Mogłabym się tu trochę pozachwycać niebiańskim smakiem rozpływających się w ustach futomaków, ale smak to rzecz gustu, dlatego postaram się przedstawić merytoryczne argumenty: 

 

– Ryby morskie i owoce morza zawierają łatwo przyswajalne białko i kwasy Omega-3, które wspierają pracę mózgu, serca i układu krwionośnego,

– Węglowodany zawarte w ryżu są zdrowym źródłem energii.

– Nori to sprasowane algi morskie, cenne źródło białka, witamin i minerałów, w tym jodu stymulującego pracę tarczycy.

– Sushi występuje w wielu wariantach, więc racząc się tym japońskim przysmakiem, można tak naprawdę za każdym razem zjeść coś innego.

Sushi jest uznawane za potrawę luksusową (aż trudno uwierzyć, że pierwotnie było pożywieniem biednych Japończyków), która sprawdzi się na eleganckim przyjęciu o wiele lepiej niż pizza czy pieczone ziemniaki ze schabowym. Co prawda o gustach, także kulinarnych, nie powinno się dyskutować, ale jak chcecie zrobić wrażenie na gościach, to raczej zamówcie sushi. 

 

Czy sushi jest zdrowe? 

Na pewno zdrowsze od schabowego z frytkami, lekkostrawne i odżywcze, jednak pytanie o to, czy sushi jest zdrowe, zazwyczaj ma też drugie dno. 

Sushi jest tak zdrowe, jak zdrowe są składniki, które zostaną użyte do jego przygotowania. W renomowanych susharniach bardzo dba się o to, by wszystkie składniki były świeże, przechowywane w odpowiedniej temperaturze, a proces przygotowania odbywał się z zachowaniem najwyższych standardów higieny. 

O ile samo sushi można uznać za prozdrowotne, to warto uważać, na rozmaite sosy, którymi jest polewane. Tradycyjnie serwowany do sushi sos sojowy jest słony i może podnosić ciśnienie. Cała gama sosów smakowych robionych na bazie majonezu to prawdziwe bomby kaloryczne. 

 

Po czym poznać dobrą susharnię? 

Ja zamawiam tam, gdzie do rolek trafia więcej ryb niż ryżu (można podejrzeć na zdjęciach robionych przez klientów i dodawanych do opinii w Google) i gdzie sushi robione jest na bieżąco. Nie szukam najniższej ceny, bo niestety odbija się to na jakości.  Nie przekonuje mnie milion dodatków i atrakcji typu rolka owinięta mango lub awokado, obsypana sezamem albo kawiorem, bo to zazwyczaj oznacza mniej ryby, a ta jest dla mnie priorytetem. Sushi, które widzicie na zdjęciu, może nie wygląda obłędnie, ale było jednym z lepszych, jakie jadłam. 

 

Czy kobiety w ciąży mogą jeść sushi?

Trudno zgadnąć, kto pierwszy powiedział, że kobiety w ciąży nie mogą jeść sushi, ale zapewne niewiele wiedział o tej potrawie. 

Kobiety w ciąży powinny unikać wszelkich zatruć pokarmowych i zakażeń pasożytami, to fakt. Z tego powodu odradza się im jedzenie surowego mięsa oraz surowych ryb i owoców morza. Nie znaczy to jednak, że nie mogą delektować się sushi z pieczonymi rybami lub gotowanymi krewetkami. Chociaż osobiście zgadzam się, że to nie to samo. 

Poza tym warto zauważyć, że odradzanie to nie to samo co zabranianie. Jeśli źródło, z którego pochodzą surowe ryby, jest stuprocentowo pewne, można nie rezygnować ze swoich ulubionych smaków. Nigdy nie zdarzyły mi się sensacje żołądkowe po sushi lub sashimi, a surowymi rybami zajadam się równie chętnie, co moja kotka. 

 

Czy dzieci mogą jeść sushi? 

Zależy, jakie dzieci mamy na myśli. Sushi nie zawiera alkoholu, nie jest smażone – ot, ryba z ryżem i dodatkami. Przy czym sama ryba jest źródłem łatwo przyswajalnego białka i kwasów Omega–3, niezbędnych w diecie małego dziecka. 

Kiedy podać dziecku sushi? Gotowane i pieczone ryby wprowadza się do diety około siódmego miesiąca życia dziecka, więc można założyć, że roczniak będzie gotowy na pierwsze hosomaki z pieczonym łososiem albo tuńczykiem. Surowe ryby podaje się dzieciom w wieku przedszkolnym. 

W Europie pytanie o to, czy dzieci mogą jeść sushi, traktowane jest bardzo serio, tymczasem Japończycy po prostu serwują je maluchom niemal bez zastanowienia. 

 

Czy sushi jest fit? 

Nietłuste i niemączne, czyli wydawałoby się – bezpieczne. No nie tak do końca, bo jedna rolka sushi to nawet 400 kcal. Wszystko zależy od tego, z czym jemy sushi – to z węgorzem ma więcej kalorii niż z rybą maślaną. 

W niektórych susharniach można zamówić fitmaki, czyli sushi bez ryżu, co też nieco obniża kaloryczność. 

Ogólnie jednak trzeba założyć, że jedzenie sushi z umiarem nie tuczy, nie jest to jednak produkt stricte odchudzający. 

 

Czy sushi jest daniem wegetariańskim?

Teoretycznie tak, bo w końcu to ryba z ryżem. Są też receptury na wegańskie sushi, z samymi warzywami. Jednak zdarza się sushi, do którego trafia kurczak lub kaczka. Warto mieć to na uwadze i dokładnie czytać menu. 

 

Czy warto jeść sushi z marketów? 

Zawsze warto próbować nowych smaków, jednak jeśli chodzi o sushi z marketów, raczej nie ma sensu spodziewać się efektu WOW. Na zawartość surowych ryb praktycznie nie ma co liczyć, bardzo często natomiast można znaleźć… marchewkę. Owszem, są i ryby, ale najczęściej pieczone lub w postaci tajemniczych past rybnych, a i tak ich ilość nie powala. 

Moje wątpliwości budzi ryż używany do przyrządzania marketowego sushi. Mam wrażenie, że nie jest to ten specjalny do japońskich przysmaków, ale zwykły biały ryż za kilka zł za kg, co niestety mocno odbija się na jakości potrawy. Do tego jest go nieproporcjonalnie dużo. Marketowe sushi to niestety głównie ryż, z niewielkim dodatkiem „czegoś w środku”. 

Jest jeszcze jedna kwestia. Dobre sushi to świeże sushi. Sklepowe może leżeć na półce w lodówce nawet kilka dni. 

 

Dlaczego sushi jest drogie? 

Jakość musi kosztować, a wspomniane wcześniej sushi z Biedronki lub Lidla dobitnie to udowadnia. Składniki do sushi są niestety drogie. Szczególnie windują cenę surowe ryby, które potrafią kosztować blisko 200 zł za kilogram! 

 

Ile sushi można zjeść na jeden raz? 

Wiadomo – zależy, jaki kto ma apetyt i jakie sushi trafi na stół. 

Najbardziej sycącym składnikiem sushi jest ryż – im więcej go w każdej porcji, tym szybciej przyjdzie uczucie pełnego żołądka. Ogólnie celowałabym w 10 – 20 sztuk. Przy czym 20 futomaków to naprawdę dużo, 20 hosomaków – niekoniecznie. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close