Mechaniki w grach planszowych – mini słownik

Mechanika od greckiego słowa, mechane, oznacza maszynę. Nie bez przyczyny kojarzy się ono nam z budową i działaniem różnych maszyn. Od początku ludzkości próbujemy wyjaśniać otaczający nas świat i ująć go w zrozumiałej dla wszystkich formie. Podobnie jest w grach planszowych, gdzie także wykorzystuje się słowo mechanika. Jakie mechaniki pojawiają się w grach planszowych?

Jakie mechaniki spotkamy w grach planszowych?

Mechaniki w grach planszowych charakteryzują, na czym polega dana gra, co jest jej motorem, jaki to jest typ/rodzaj gry. Niewtajemniczonym w świat gier planszowych angielskie określenia mogą nic nie mówić, a czasem nawet odstraszyć. Dlatego przygotowałam dla Was krótką listę najpopularniejszych mechanik, jakie możecie spotkać w grach planszowych wraz z przykładami gier.

 • Work placement – to jedna z moich ulubionych mechanik. Każdy gracz posiada pewną liczbę pracowników. Waszym zadaniem jest rozmieszczanie pionków (pracowników) na polach akcji, aby wykonać przypisane do nich akcje. Najczęściej pole zajęte przez jeden pionek staje się w tej rundzie niedostępne dla pozostałych. Dla początkujących graczy polecam Agricolę rodzinną, Epokę kamienia, a dla bardziej zaawansowanych Tzolkin, czy Agricole.
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Epoka kamienia

 • Deck-building – czyli budowanie talii. Gracze zaczynają z taką samą talią kart początkowych, a w trakcie gry stopniowo nabywają lepsze, pozbywając się tych słabszych. Odpowiednie karty na rękach pomogą nam wykonywać bardziej skomplikowane akcje i wygrać grę. Na początek polecam takie gry jak Challengers!, Dominion, Wyprawa do El Dorado, Star Reals/Hero Realms.

Fot. Gra Wyprawa do El Dorado

 

 • Bag building – jest bardzo podobna do mechaniki deck-bulding, z tą różnicą, że zamiast kart stosujemy worek, w którym umieszczamy zdobyte żetony albo kości, by wykorzystać je w późniejszym etapie gry. Spotkacie ją w: Szarlatanach z Piaskurowic, Dice Settlers.
 • Set collection – polega na kolekcjonowaniu kart, żetonów, surowców itp. niekoniecznie tego samego rodzaju. W wielu grach przekładają się na punkty zwycięstwa, ale mogą służyć do kupowania czegoś za konkretne zestawy z określonymi symbolami. Im więcej kart tego samego rodzaju, tym więcej punktów zwycięstwa. Tę mechanikę możecie spotkać w 7 Cudów Świata, Ticket to ride, czy Splendorze. 
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra 7 Cudów Świata. Architekci

 • Hand management – czyli zarządzenie ręką. Polega ona na takim doborze kart lub określonych zestawów kart, które przynoszą dodatkowe korzyści w trakcie gry, np. W grze Wsiąść do pociągu możemy za dany zestaw kart z wagonami wybudować kolejne połączenie kolejowe. Wśród gier, które opierają się na mechanice zarządzania ręką, znajdziemy jeszcze: Everdell, Zaginiona wyspa Arnak, 7 Cudów Świata, Star Wars: Wojny Klonów i wiele innych. 

Fot. Gra Star Wars. Wojny klonów

 • Gry kooperacyjne – polegają na współpracy wszystkich graczy. Najczęściej gramy przeciwko grze, jednak są i takie, gdzie wśród graczy ukrywa się zdrajca. Jego zadaniem jest utrudniać grę pozostałym graczom. Wśród wielu wciągających gier polecam dla najmłodszych: Lisek Urwisek, Zakazana wyspa, Księga cudów, Kroniki zamku Avel czy Magic Maze.

Fot. Gra Lisek urwisek

 • Push your luck, press your luck – to mechanika polegająca na podejmowaniu ryzyka, w celu uzyskania większych korzyści. Kusicie los i zdajecie się na łut szczęścia. Warto jednak być gotowym, by w razie niepowodzenia w miarę łagodnie poczuć klęskę. Mechanikę push your luck spotkacie w takich grach jak Mordercze krewetki, Pradawny las, Amazonia, Via Magica, czy Super farmer. 
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Amazonia

 • Area Control – czyli kontrola danego obszaru przez danego gracza, ale także utrzymanie jej do końca gry. Kontrolowane obszary mogą dodawać specjalne zdolności, czy punkty zwycięstwa.  Mechanikę kontroli obszaru spotkacie w takich grach jak Carcassonne, Cyklady, Pięć Klanów, Smallworld. 

Fot. Gra 5 Klanów – materiały prasowe

 • Tile placement – polega na wykładaniu kafelków, żetonów terenu, dzięki czemu powstaje większa całość. Najbardziej popularną grą wykorzystującą tę mechanikę jest Carcassonne, wśród innych równie popularnych znajdziecie Wyspa Skye, Akropolis, Lama Land, Dragomino.

Fot. Gra Wyspa Skye

 • Draft kości/kart – polega na tym, że wybieramy kartę lub kość z dostępnej dla wszystkich graczy puli. Każdy kolejny gracz ma mniejszy wybór. Na początek polecam lekkie i przyjemne tytuły jak Pachnący ogród, Moje skarby, czy 7 Cudów Świata.
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Moje skarby

 • Roll and move – czyli rzuć kostką i porusz się pionkiem o wyrzuconą liczbę oczek, które spotkacie w klasycznym Chińczyku, czy Eurobiznes. 

Jak już zapewne zauważyliście, wiele gier nie wykorzystuje tylko jednej mechaniki. Ten mini słowniczek to tylko pewna namiastka zestawienia, które zawiera najbardziej popularne mechaniki w grach planszowych. Mam nadzieję, że pomoże Wam odnaleźć ulubiony rodzaj gry. 

Odwiedź nas na Facebooku

Zdjęcia: Archiwum prywatne, materiały prasowe

Zdjęcie główne: TheAndrasBarta z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 7 maja 2023

Marchew to nie tylko beta-karoten, to klucz w „odmładzaniu na surowo”

Marchew jest częstym gościem na naszych, polskich stołach. Warzywo to doceniane jest za swoją dostępność, niską cenę, bogactwo wartości odżywczych oraz uniwersalność – idealnie nadaje się do potraw zarówno na słono, jak i słodko. Marchew kojarzy się przede wszystkim z beta-karotenem, ale warzywo to ma do zaoferowania znacznie więcej dobrego… Czy znasz wszystkie korzyści z jego spożywania?

Polska jest w czołówce europejskich producentów tego pomarańczowego warzywa. Co roku zbieramy jej około 800 tysięcy ton. Mimo to nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego jest ona tak ważna w naszej diecie i czemu szklanka świeżo wyciskanego soku z marchewki może pomóc w zapewnieniu dobrostanu całego organizmu.

Dlaczego marchew?

W projekcie Odmładzanie na surowo marchew pełni jedną z kluczowych ról ze względu na trzy charakteryzujące ją podstawowe cechy: cenę, dostępność oraz ogrom składników odżywczych i korzyści z jej spożywania dla naszego zdrowia. I tak jak o dostępności (znajdziecie ją w każdym warzywniaku i każdym markecie) i cenie (zwykle od 3 do 5 złotych za kilogram) przekonywać nie trzeba, tak warto przypomnieć o jej sile i właściwościach zdrowotnych…

Najzdrowszą i najbardziej odżywczą formą tego warzywa jest zatem oczywiście jego surowa postać, jak w większości przypadków, kiedy mówimy o warzywach i owocach. To właśnie w niej kryją się złoża wartości odżywczych, których desperacko pragną nasze organizmy. Gotowanie marchwi znacznie zwiększa jej indeks glikemiczny. Dlatego spożywanie jej w dużych ilościach w tej formie nie jest wskazana na przykład osobom zmagającym się z cukrzycą. Obróbka termiczna sprawia również, że jarzyna wytraca część swoich cennych wartości. Marchew jest także pokarmem lekkostrawnym, przez co idealnie nadaje się do jedzenia o każdej porze dnia i nocy. Pijąc świeżo wyciskany sok z 4-6 marchwi regularnie, dostarczysz sobie mnóstwa wartości odżywczych, poprawisz wzrok i skórę oraz pomożesz sobie uniknąć znacznej ilości chorób i zapaleń rozwijających się w organizmie. 

Nie bez powodu jest to również najbezpieczniejszy pokarm niemleczny dla niemowląt. Zaleca się jego podawanie dzieciom już od najmłodszych lat. Świeżo wyciskany sok z marchewki działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci, pobudzając tym samym kości do wzrostu. Ze względu na swoje działanie, marchew polecana jest również osobom starszym, które niestety często zmagają się z problemami kostnymi i mnóstwem innych schorzeń, na które remedium może być właśnie surowa marchew. 

Marchew kopalnią wartości odżywczych

Marchew posiada bardzo małą ilość węglowodanów – w 100 g zaledwie 11 g – bardzo mało, jak na warzywo. Zawiera cenny błonnik, który pozwala nam na prawidłowe trawienie oraz pobudza wątrobę do działania. Ponadto w marchewce znajdziemy cenne składniki takie jak potas, sód, wapń i magnez. 

Marchewka to złoża również witaminy K, ale przede wszystkim alfa i beta-karotenu, które człowiekowi potrzebne są do dbania o prawidłowy wzrok oraz piękną i młodą skórę. W naszych jelitach beta-karoten zamienia się w witaminę A, która następnie magazynowana jest w wątrobie i wykorzystywana do wielu funkcji chroniących nasz organizm. Marchew zawiera też cenne przeciwutleniacze, które bronią nas przed rakotwórczymi wolnymi rodnikami. Pomarańczowa jarzyna chroni nasz układ krwionośny, wzmacniając go i wspomagając, a do tego obniża niepożądany cholesterol, który jest przyczyną wielu chorób naszej generacji – takich jak miażdżyca czy udar. Spożywanie marchewki regularnie działa łagodząco na zapalenia, które rozwijają się w naszym organizmie częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Możliwości wykorzystania marchewki są nieskończone. Jeśli natomiast szukasz inspiracji, warto odwiedzić projekt Odmładzanie na surowo i zainspirować się zarówno wpisami innych użytkowników jak i filmami, które udostępniamy, również ze zdrowymi przepisami. 

Z marchewki oprócz pysznego napoju możemy zrobić dobrze nam znaną surówkę marchewkowo-jabłkową, a na fanów słodkości czeka ciasto, które swoim pysznym smakiem może przekonać nawet największych sceptyków tego warzywa.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Couleur z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 6 maja 2023

Przyszła wiosna, czas na piknik!

Dni coraz cieplejsze, świat wiosennie zmienia swoje oblicze, rozkwita… Idealnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu jest oczywiście piknik. Słońce, zieleń, szum wiatru czy wody i towarzystwo bliskich osób – czyż do szczęścia potrzeba czegoś więcej? Tak – koszyka piknikowego wypełnionego pysznościami!     

Spontaniczne nasiadówki pod chmurką mają swój urok, jednak gdy wyruszamy większą, zróżnicowaną grupą warto sporządzić plan wyprawy. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek. Oczywiście nie musimy planować wszystkiego minuta po minucie, jednak warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, nawet jeśli wydają się oczywiste.

Prognoza i transport

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić prognozę pogody na dzień pikniku i ewentualne możliwości  schronienia się przed deszczem czy palącym słońcem w miejscu, do którego zamierzamy się udać. Należy wziąć pod uwagę czy będą z nami dzieci (wtedy trasa powinna być krótsza i warto zaplanować dodatkowe atrakcje np. plac zabaw) i zwierzęta (wtedy dobrze „zahaczyć” o miejsce, gdzie będą mogły swobodnie pobiegać). Duże znaczenie ma też środek transportu, którym dostaniemy się na miejsce – zastanówmy się wcześniej czy skorzystać z samochodu, roweru a może komunikacji miejskiej i własnych nóg. Na piknik najlepiej nadaje się miejsce płaskie i równe.

Przydatny ekwipunek

Wybierając się na piknik musimy też zabrać z sobą odpowiedni ekwipunek. Przede wszystkim koc, ponieważ to na nim zwykle siedzimy. Najlepiej zaopatrzyć się taki z izolacją termiczną
i przeciwwilgociową, wtedy możemy być pewni, że nie przemarzniemy. Nie ma też prawdziwego pikniku bez kosza. Spakujmy do niego talerzyki (mogą być papierowe), sztućce i serwetki (najlepiej nawilżane). Pamiętajmy by zabrać apteczkę oraz worki na śmieci. Jeżeli chcemy urządzić ognisko należy wcześniej zorientować się, gdzie dozwolone jest palenie otwartego ognia. Na piknik można też zabrać gry, które umożliwią miłe i aktywne spędzenie czasu.

Jedzenie na pikniku

Istotnym elementem pikniku jest jedzenie. Generalna zasada – nie bierzmy produktów, które mogą się popsuć, dlatego zrezygnujmy z majonezowych sałatek, produktów mlecznych czy kompotów. Stawiajmy na jedzenie suche, czyli przede wszystkim kanapki (najlepiej z razowego pieczywa z dużą ilością warzyw), bułeczki, muffiny czy owsiane ciasteczka. Zabierzmy też pokrojone warzywa np. marchewkę, ogórka czy seler naciowy. Z owoców spakujmy winogrona, jabłka, gruszki, banany i truskawki. Nie pijmy słodkich, gazowanych napojów, lepiej zaopatrzyć się w zapas niegazowanej wody lub przygotować zdrową lemoniadę z cytryny, limonki i liści mięty.

Grill…

Jeżeli natomiast planujemy przyrządzić jedzenie na miejscu, powinniśmy zabrać grilla, najlepiej jednorazowego oraz węgiel drzewny.

– Posiłek na łonie natury proponuję wzbogacić o nasze wędliny z linii Dobrowolscy Tradycyjnie Wędzone – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. – Szczególnie polecam Paluszki wadowickie z szynki o zawartości 97% mięsa i Kiełbasę głogowską o 92% mięsności. Ciekawą propozycją są też dania gotowe z linii Dobrowolscy od kuchni, które z powodzeniem można grillować – szczególnie nasze dwie nowości: Hamburgery mięsne i Roladki mięsne kebab.

…czy tarta?

A dla tych, którzy nie planują zabierać grilla, a nie wyobrażają sobie posiłku na świeżym powietrzu bez wędliny proponujemy przepis na wiejską tartę z serem i szynką. Doskonale smakuje zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno. Udanego pikniku!

Tarta wiejska z szynką i serem

Fot. Materiały prasowe

Składniki:

50 dag ciasta francuskiego

25 dag Szynki bez dodatku konserwantów Dobrowolscy

25 dag sera mazdamer

1 jajko

Sposób przygotowania:

Szynkę kroimy drobno. Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy z niego dwa koła pasujące do blachy. Jej dno wykładamy papierem do pieczenia i na nim kładziemy pierwsze koło z ciasta. Układamy na nim szynkę i plastry sera. Zakrywamy drugim fragmentem ciasta i sklejamy brzegi. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Wierzch tarty pędzlujemy rozbełtanym jajkiem. Pieczemy przez 30 minut.


Dobrowolscy to rodzinny zakład mięsny założony w 1990 roku przez Stanisława Dobrowolskiego i jego syna Adama, zlokalizowany w Wadowicach Górnych. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wędlin i dań gotowych zgodnie z mottem
„Łączymy smakiem pokolenia”. Do produkcji wykorzystuje mięso pozyskiwane z tradycyjnego chowu. Od początku współpracuje z lokalnymi hodowcami, co łączy z dbałością o środowisko naturalne. Jest firmą ze 100% polskim kapitałem, która uzyskała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą i certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz „Solidna Firma”.

www.dobrowolscy.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close