Prezent dla nauczyciela, który zrobisz własnoręcznie
Koniec roku szkolnego to nie tylko pora podsumowań osiągnięć dzieci, ale też nauczycieli. To dobry moment na to, by podziękować im za poświęcony czas – często po godzinach pracy, za okazanie cierpliwości, empatii i życzliwości. Za udzieloną pomoc na różnych płaszczyznach i współpracę w wychowywaniu młodych ludzi.
Dziękować można w różny sposób, jedni preferują kwiaty, inni czekoladki czy herbaty, jeszcze inni celują wyżej w bony podarunkowe lub biżuterię. Nie mnie oceniać, co jest dobrym pomysłem, a co nie, choć nie będę ukrywać, że nie jestem zwolenniczką drogich podarunków, chociażby z tego względu, że mogą one stawiać nauczycieli w niezręcznej sytuacji. Poza tym ciężko jest trafić w czyjś gust, po co więc na siłę kogoś uszczęśliwiać?
Osobiście jestem miłośniczką prezentów typu hand made, które stworzymy sami lub z pomocą dzieci, wkładając w nie serce. Nawet jeśli nie będą prezentować się tak pięknie, jak różnego rodzaju gotowce, obdarowywana osoba będzie wiedziała, że poświęciliśmy swój czas, by podarować jej coś wyjątkowego i spersonalizowanego, czego nie kupi w pierwszym lepszym sklepie.
I tak dla przykładu w szybki i prosty sposób z pomocą dzieci możemy wyczarować:
Słodkie wypieki
Upiecz z dzieckiem ciasto, pierniczki, ciasteczka, babeczki… – cokolwiek, co potrafisz. Jeśli masz odpowiednie produkty i zdolności, wierzch swoich wypieków ładnie udekoruj lub zwieńcz napisem „Dziękuję/emy” – wystarczy odrobina lukru i specjalne cukrowe pisaki.
Notatnik/Kalendarz
W dzisiejszych czasach sporo zapisujemy w smartfonach i pewnie niejeden nauczyciel korzysta z tego udogodnienia, myślę jednak, że klasyczny – papierowy notatnik/kalendarz też może się przydać. Szczególnie jeśli będzie zrobiony specjalnie dla obdarowanej osoby. W tym celu wystarczy kupić ładny zeszyt, kołonotatnik lub kalendarz i własnoręcznie go ozdobić, nie zapominając o dedykacji na pierwszej stronie!
Album ze zdjęciami
Fajnie jest, gdy dysponujemy zdjęciami, z różnych występów, wycieczek i wszelkich innych wspólnych okazji z całego roku szkolnego. Można je wówczas wywołać i stworzyć z nich pamiątkowy album. Koniecznie opisany datami, tytułami wydarzeń, może wzbogacony jakimiś dodatkowymi komentarzami. Jeśli jednak nie mamy takich zdjęć, zawsze można zwołać dzieciaki (wraz z nauczycielem) w jakieś fajne miejsce i zrobić na szybko mini sesję.
Ramka ze zdjęciem
Jeśli nie mamy z czego stworzyć pełnego albumu, można zastąpić go ramką, do której włożymy grupowe zdjęcie lub stworzymy kolaż z indywidualnych fotek. Warto je podpisać przynajmniej imieniem dzieci, żeby za paręnaście lat nauczyciel mógł przypomnieć sobie, kogo uczył.
Pamiętnik
Z albumu np. do scrapbookingu, można stworzyć pamiętnik, w którym dzieci napiszą coś od siebie albo narysują. Mogą to być życzenia, podziękowania albo po prostu wspomnienia – co najbardziej zapadało im w pamięć ze wspólnie spędzonego czasu. Dzieci w wieku przedszkolnym, które nie potrafią jeszcze pisać, mogą powiedzieć (podyktować) rodzicom, co chciałyby zapisać.
Słoik życzeń
Zamiast albumu, można wykorzystać słoik, do którego wrzuci się karteczki z życzeniami lub wspomnieniami.
Zakładka do książki
Nawet jeśli nauczyciel nie czyta dla przyjemności, to jednak na co dzień używa różnych książek, w których może zaznaczać sobie to i owo wykonaną specjalnie dla niego zakładką. Na dodatek dzieci mogą ją zrobić (w dużej mierze) samodzielnie.
Breloczek
Zamiast zakładki można pokusić się o ręcznie robiony breloczek do kluczy. Ostatnio bardzo popularne są takie ze sznurków do zaplatania makramy – są one proste i uniwersalne, a przy tym ładne. W sieci jest dużo filmików typu DIY, z pomocą których sami wyczarujecie taki gadżet i to bez większych problemów.
Świadectwo
Czy ktoś powiedział, że świadectwo ukończenia roku szkolnego należy się tylko uczniom? Nie! Nauczyciele też mogą je dostać. Wystarczy na kartce papieru wydrukować, ewentualnie odręcznie napisać, dla kogo jest ów dokument i wypisać kilka ocen, chociażby za podejście do uczniów, kreatywność i wyrozumiałość. Myślę też, że warto takie świadectwo oprawić ramką, tak by nauczyciel mógł je powiesić w domowym biurze czy (przed)szkolnej sali.
- Ciasto na niedzielę, czyli 5 najłatwiejszych ciast, które zawsze się udają
- AllRight – nauka angielskiego dla dzieci
- Czy zadawane w szkole prace domowe muszą być rodzinnym polem bitwy?
- Bawimy… Słuchamy…
- Jak dbać o środowisko i czego nauczyć dzieci, by nie martwić się o ich przyszłość?
- Aby nauka stała się przyjemnością – Niezbędnik każdego rodzica
- Co zrobić, by Twoje dziecko nie mogło się doczekać lekcji WF-u?
- 7 pomysłów na niezapomniane wakacje, czyli atrakcje po zmroku
- ABC rodzinnych wakacji