Rodzinka.pl – gra planszowa

liczba graczy: 2-5 osób
wiek: od 6 lat
wydawca: Polskie Gry Planszowe, TVP2
autorzy: Paweł Kołodziejski, Robert Krzeszowiak

Jeśli szukacie sposobu na wspaniałą rodzinną zabawę, sięgnijcie po grę Rodzinka.pl – Tripol. Odkąd gra pojawiła się w naszym domu, nie było jeszcze wieczoru bez rodzinnej rozgrywki. Jest to pierwsza planszówka, którą ekscytujemy się wszyscy – my – rodzice i nasz czteroletni syn.

Co kryje pudełko?

Pudełko, plansza i większość kartonowych elementów mają kształt trójkąta. Trójkąty, których używamy podczas gry, dzielą się na podstawowe (wielokolorowe), specjalne (z mamą, tatą i braćmi), „z pytajnikami”, „z barykadami”, trójkąt – start i „rodzinka” – jokery. Każde z wymienionych trójkątów mają swoje zasady specjalne, których sprytne wykorzystanie pozwoli zdobyć większą niż standardową liczbę punktów. Oprócz tego w zestawie znajdują się żetony premii, pionki i karty (zawierające tekst informujący o uzyskaniu bądź straceniu dodatkowych punktów).

Zasady gry

Gra polega na zdobyciu jak największej liczby punktów, które uzyskuje się dopasowując  kolorowe boki trójkątów w taki sposób, by zgadzały się kolorystycznie. Dodatkowe punkty otrzymuje się za pomysłowe wykorzystanie kart specjalnych z rysunkowymi wizerunkami bohaterów serialu Rodzinka.pl. Gracze wykonują swoje ruchy na przemian, a rozpoczyna najmłodszy uczestnik.

Wszystkie trójkąty rozkładamy tak, by kolory były niewidoczne i każdy gracz po kolei losuje jeden kafelek, a następnie próbuje go dopasować do trójkątów leżących na stole.

Na początku gra wydaje się dosyć skomplikowana i nie obędzie się bez ciągłego zaglądania do instrukcji. Po pewnym czasie okazuje się, że na pozór złożone zasady, nie są tak trudne do opanowania i po 2-3 rozgrywkach nawet małe dziecko zaczyna świetnie sobie z nimi radzić.

Instrukcja

Jest to mała, poręczna kilkustronicowa książeczka z opisem zasad i obrazkami, które są wygodnym rozwiązaniem (można w trakcie gry bezpośrednio się do nich odwoływać). Napisane jest jasno, ale niestety w praktyce okazuje się, że nie uwzględnia wszystkich możliwych kombinacji podczas gry. Sami na bieżąco musieliśmy ustalać jak liczymy punkty, gdy pojawia się ruch nieopisany w instrukcji.

Plusy gry, czyli dlaczego Rodzinka.pl jest tak fascynująca:

Wiek nie ma znaczenia – gra wciąga dorosłych i młodsze dzieci. Producent podaje dolną granicę wieku 5 lat lecz mój 4-letni syn radzi sobie bez jakichkolwiek problemów.

Integracja rodziny.

Emocje – rywalizacja sprawia, że podczas rozgrywki krew szybciej krąży w żyłach.

Niepowtarzalność każdej rozgrywki – wiele możliwości i rozwiązań dopasowań.

Nieprzewidywalny wynik – niekoniecznie ma znaczenie ilość ułożonych trójkątów, czasem wystarczy kilka przemyślanych ruchów, aby wysunąć się na prowadzenie.

Łut szczęścia, czyli element losowości – nikt nie może czuć się pewnie, bo oprócz precyzyjnego kombinowania znaczenie ma rodzaj karty, którą się wylosuje.

Możliwość wybrania jednej z kilku opcji zakończenia gry – uzależniona np. od czasu, jaki chcemy poświęcić na zabawę.

Gra kapitalna dla rozwoju umiejętności dzieci:

  • ·       ćwiczy spostrzegawczość i koncentrację uwagi,
  • ·       rozwija umiejętności logiczno-matematyczne (bez konieczności znajomości cyfr i liter),
  • ·       uczy cierpliwości,
  • ·    ćwiczy analizę i syntezę wzrokową, a więc przygotowuje dzieci do nauki pisania i czytania.
  • ·    rozwija kreatywność,
  • ·    uczy co to jest ryzyko.

Rodzinka.pl wciąga, a zabawa na pewno szybko się nie znudzi. To jest jedna z naszych absolutnie ulubionych gier! Polecam!

Basia

Serdecznie dziękuję firmie „Polskie Gry Planszowe” za przekazanie gry do recenzji.

Jedna odpowiedź do “Rodzinka.pl – gra planszowa”

  1. Milena kamińska pisze:

    Brzmi zachęcająco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close