Odkurzacz Free’e ProPower 2500W BSGL52530

Tydzień temu pisałam o pierwszym – bardzo pozytywnym – wrażeniu, jaki wywarł na mnie odkurzacz marki Bosch Free’e Pro Power 2500W BSGL52530. Ale jak wiadomo, nie ocenia się książki po okładce, a odkurzacza po samym wyglądzie. Przyszedł więc moment, by opisać, jak sprawdza się w trakcie codziennego użytkowania.

Odkurzacza nie testowałam w specjalistycznym laboratorium, nie poddawałam go ogniowym próbom i badaniom trwałości sprzętu. Nie wykonywałam też tysięcy powtórzeń by sprawdzić wytrzymałość  wszystkich mechanizmów. Natomiast skrupulatnie obserwowałam jego działanie na różnych obszarach mojego mieszkania. Domu, w którym przeważają powierzchnie twarde (płytki, panele), z niewielką ilością dywanów, w którym mieszka kot i małe dziecko. A teraz wnioski.

Na kanapie – czyli test wygody

Odkurzacz jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Dzięki długiej rurze teleskopowej, której zakres można regulować, podczas  sprzątania w zasadzie nie trzeba się schylać. To samo dotyczy obsługi przycisku włącz/wyłącz – można uruchomić odkurzacz nogą. Rura dociera do najdalszych zakamarków, w  których może ukryć się kurz – jestem zadowolona, bo bez problemów mogę odkurzyć przestrzeń pod dużym małżeńskim łóżkiem, bez konieczności jego odsuwania. Rura nie skręca się i sprawnie się obraca na pomysłowym mocowaniu w kuli, które pozwala przechylać się rurze na wszystkie strony. Odkurzacz jest stabilny, nie wywraca się, prowadzi się go z dużą swobodą. Dzięki gumowym czterem obrotowym kółkom płynnie sunie po podłodze i jest zwrotny. Ogromny plus to długi kabel – nie trzeba co kilka metrów przepinać wtyczki do kolejnego gniazdka, co bardzo ułatwia pracę. Łatwy montaż i demontaż poszczególnych elementów odkurzacza – usprawnia i skraca czas pracy. Wszystkie te wymienione zalety sprawiają, że sprząta się łatwo i szybko – w mig można odkurzyć całe mieszkanie, by resztę dnia relaksować się na kanapie 😉

Sprzęt do zadań specjalnych

Dokładnie zbiera kurz i śmieci z podłóg i dywanów, jest też skuteczny w walce z kocią sierścią. Zbiera ją ze wszystkich powierzchni – także tapicerowanych co umożliwia małą końcówka do tapicerki. Wszystkie wymienne końcówki dobrze spełniają swoje funkcje – szczotka do parkietów trzyma się podłogi i jej nie rysuje.  Szczotka do dywanów wszystko zbiera , radzi sobie z małymi nitkami, a szerokość powierzchni ssania to 270 mm.  Nie mam też żadnych uwag do małej końcówki do szczelin  – sprawdza się odkurzając wąskie powierzchnie i  narożniki.  Dzięki przeźroczystym powietrznym listwom odkurzacz fantastycznie wypada w „crashtestach” – nie straszne mu zderzenia z futrynami i meblami.

Przydatną funkcją jest regulacja siły ssania – przy niskim zakresie mocy można z powodzeniem odkurzać np. zasłony, możemy zwiększać siłę ssania dostosowując moc do miejsca, które odkurzamy. Odkurzacz wprawdzie nie należy do najlżejszych (ponad 5 kg), ale jest za to poręczny, co nie jest bez znaczenia, szczególnie gdy w domu są schody.

Studio records czyli test poziomu hałasu

Odkurzacz jest bardzo cichy przy najsłabszym trybie mocy ssania (spokojnie można odkurzyć mieszkanie, gdy śpi dziecko)  i odpowiednio coraz głośniejszy przy zwiększaniu mocy. Odkurzanie jest bardzo głośne dopiero przy maksymalnej mocy. Jakiś czas temu mój mąż był zmuszony posprzątać po naszym kocie w środku nocy – mimo, że cały zabieg odbywał się tuż przy moim uchu – nie obudziłam się.

W szafie – czyli o przechowywaniu

Ważna jest kwestia –  jak dużo miejsca potrzebuje odkurzacz w “stanie spoczynku”. Testowany przeze mnie model zajmuje niewiele miejsca,  jeśli rozłożymy go na części pierwsze. W tym miejscu znów wspomnę o rurze teleskopowej, którą po prostu można złożyć do niewielkich rozmiarów. Jeśli nie zdemontujemy węża i rury, to możemy odkurzacz ustawić pionowo lub poziomo, ale wtedy już potrzebna jest większa przestrzeń na jego przechowanie. Końcówki dodatkowe znajdują się w schowku na akcesoria, więc nie tylko nie potrzebują dodatkowego miejsca, ale i nie zapodzieją się i zawsze są pod ręką.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Kabel nie plącze się w supły i nie blokuje w obudowie. System automatycznego zwijania przewodu zasilającego działa na tyle wolno, że nie powinno dojść do zagrożenia, w którym podczas szybkiego zwijania kabla zostałoby uderzone np. dziecko.

Odkurzacz został wyposażony w system filtracji Air Clean HEPA – jest to złożony system oczyszczania wydmuchiwanego powietrza, który zatrzymuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia (np. drobnoustroje, roztocza, substancje smoliste) – szczególnie ważne dla osób z alergią. Oczywiście należy pamiętać, by przynajmniej raz w roku wymienić filtr.

Podsumowując – jestem bardzo mile zaskoczona odkurzaczem marki Bosch Free’e Pro Power 2500W BSGL52530. Przyznam się szczerze, że trochę obawiałam się tych testów, gdyż na co dzień używam jednego z najlepszych na rynku odkurzacza bezworkowego. Wydawało mi się, że ciężko będzie nowemu urządzeniu dorównać odkurzaczowi, z którego jestem w 100% zadowolona. Tym czasem okazało się, że model Boscha sprawdził się na piątkę z plusem. Jedyny mankament, to konieczność stosowania worków, od których zupełnie się już odzwyczaiłam. „Stary” sprzęt na pewno u mnie zostaje, ale musi podzielić się obowiązkami ze swoim nowym kolegą 🙂

Basia

Serdecznie dziękujemy firmie BOSCH za przekazanie urządzenia do testów!

Informacje producenta

Najważniejsze cechy

Odkurzacz: Free’e, 2500 W, elektroniczna regulacja siły ssania, system filtracji Air Clean HEPA, rura teleskopowa, schowek na akcesoria, zasięg 15 m, 4 kółka, 3600 wygodne połączenie rury ssącej z odkurzaczem, czerwony kabel przyłączeniowy, kolor: czarny

Worki: BBZ41FGXXL

Cechy produktu

 • Promień działania: 15 m
 • Połączenie rury z odkurzaczem znajduje się w kuli, co zapewnia łatwe odkurzanie.
 • Przezroczysty zderzak powietrzny zabezpiecza ściany i meble przed uderzeniami
 • Elektroniczna regulacja siły ssania za pomocą pokrętła
 • Duży włącznik/wyłącznik, możliwość obsługi nogą
 • Wygodny, ergonomiczny uchwyt
 • Rura teleskopowa z regulacją długości i zatrzaskami
 • Przełączalna szczotka rolkowa (szerokość powierzchni ssania 270 mm)
 • 2-elementowe wyposażenie dodatkowe, zintegrowane w urządzeniu: ssawka szczelinowa, ssawka do tapicerki
 • Air flow control system®
 • Air safe®
 • System filtracji Air Clean HEPA
 • Pojemność worka wymiennego: 4.5 l
 • Worek wymienny MegaAir SuperTEX ze specjalnym zamknięciem
 • Wskaźnik konieczności wymiany worka na kurz
 • Parkowanie pionowe i poziome
 • Automatyczne zwijanie kabla
 • 4 kółka obrotowe
 • Moc: 300 – max. 2500 W
 • Ciężar: 5.3 kg (bez wyposażenia)
 • Worki wymienne: BBZ41FGXXL/TYP GXXL

0 odpowiedzi na “Odkurzacz Free’e ProPower 2500W BSGL52530”

 1. Posiadam inny odkurzacz Bosha – Pro Silence i jestem bardzo zadowolona! Odpowiednio duży, cichy, z długim kablem.

 2. Hanyap pisze:

  aż się rozmarzyłam 🙂 jak znaleźć taki pod choinką? tzn. pod którą.czyją szukać 😛 ?

 3. Marysia pisze:

  Wrolimamy a czy wiecie coś o odkurzaczu prosilence? Moje dziecko panicznie boi się odkurzacza:( a szczególnie hałasu. Szukam naprawdę cichego odkurzacza, ale nie jestem pewna czy takie działają dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close