Pluszaki Rozrabiaki – opowieści z podróży

Nazwa gry: Pluszaki Rozrabiaki – opowieści z podróży

Producent: Egmont Polska

Marka: Egmont Polska

wiek: 4-104 lat

liczba graczy: 2-5 osób

czas gry: 15 min

nagrody i wyróżnienia: Nagroda główna dla serii Pluszaki Rozrabiaki w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku” (Polska, 2011r.)

“Pluszaki Rozrabiaki – opowieści z podróży” to gra planszowa dla dzieci i dla dorosłych, którzy chcą pobawić się z maluchami. Składa się z 5 dwustronnych plansz ze scenkami, 40 kartoników z obrazkami, pionka z postacią kotki Zdrapki i kostki.

Jest to dosyć nietypowa gra – główne jej założenie to wymyślanie historyjek łączących wylosowany obrazek z dowolną scenką. Zadaniem dzieci w trakcie zabawy jest opisywanie na głos, co widzą na ilustracji, a następnie tworzenie własnego opowiadania – tak wygląda pierwszy etap.

Gra na pewno jest pomocna w rozwijaniu umiejętności ładnego wypowiadania się oraz jest dobrym narzędziem do trenowania twórczego myślenia. Podczas zabawy pobudzana jest wyobraźnia maluchów i poczucie humoru – można założyć na początku zabawy, że wymyślane historie mają być śmieszne.

Drugi etap gry polega na zdobywaniu kartoników z obrazami dzięki zapamiętaniu, co znajduje się na kartoniku przy którym stoi pionek. Ta część gry pozwala ćwiczyć spostrzeganie, koncentrację uwagi i zapamiętywanie.

W grę bawię się z trzyletnim synem i dziewięciolatkami w szkole na prowadzonych przeze mnie warsztatach twórczego myślenia. Porównując te dwa doświadczenia wydaje mi się, że bardziej się sprawdza wśród dzieci w wieku szkolnym. Mój trzylatek szybciej się nudzi (pewnie nie bez powodu gra jest proponowana od 4 roku życia), natomiast starsze dzieci potrafią lepiej wykorzystać walory gry. Grając z maluchem bardziej sprawdza się modyfikowanie zasad – dziecko opowiada co znajduje się na obrazkach. Jest to sposób na wspólną zabawę, w chwili gdy nie możemy w pełni jej się oddać (np. mama zmywa naczynia, a pociecha tuż obok opisuje na głos co widzi na obrazkach).

Należy też wspomnieć, że nie jest to typ “planszówki” nastawionej na rywalizację – większą część czasu pochłania jednak pierwsza część – tworzenie opowiadań.

Poszczególne elementy gry zostały wykonanie ładnie i starannie, zarówno jeśli chodzi o plansze, kartoniki jak i pudełko. Instrukcja jest przejrzysta i czytelna.

Basia

Serdecznie dziękujemy sklepowi Merlin.pl za przekazanie gry do recenzji.

Opis producenta:

Wyjątkowa gra polegająca na wymyślaniu, opowiadaniu i zapamiętywaniu historii. Gra rozwija pamięć i umiejętność wypowiadania się małych graczy oraz pobudza ich wyobraźnię. Opowiadając historie w gronie kilku graczy dzieci mają możliwość przełamać nieśmiałość.

 

Kotka Zdrapka wybrała się w podróż po świecie znanym dzieciom z czasopisma edukacyjnego „Pluszaki Rozrabiaki”. Przeżyła wiele niesamowitych przygód i poznała mnóstwo ciekawych opowieści. Wygra gracz, któremu uda się najlepiej zapamiętać opowiadane historie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close