Warsztaty Zrelaksowana Mama

Zrelaksowana mama dwójki dzieci… Czy to w dzisiejszych, zabieganych czasach jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak.

Na początku grudnia rozpoczęłam internetowe warsztaty dla mam pt. Zrelaksowana Mama.

Jak zapewne wiele z Was podeszłam do tematu dość sceptycznie i na dystans. No bo w końcu jak przez internet, przekazać komuś ważne treści, pokazać co zmienić w swoim zachowaniu, jak reagować na zachowanie dziecka, nie zanudzając jednocześnie?

Jak sprawić, żeby ktoś pomyślał chwilę nad tym jak zadbać o dobre relacje z dzieckiem, mężem? Jak odpowiednio pokierować rozwojem malucha?

Mnóstwo pytań nasuwało mi się przed rozpoczęciem kursu. Staram się jednak zawsze dać szansę na przedstawienie swoich atutów. Dlatego i tym razem, schowałam moje dylematy “do kieszeni” i z otwartym umysłem zasiadłam do komputera.

Już po kilku minutach zrozumiałam dlaczego autorzy uważają, że to się może udać 😉

Kurs składa się z krótkich, kilkuminutowych wykładów do odsłuchania, wraz z pojawiającą się w trakcie grafiką, zawierającą najważniejsze zdania czy słowa, krótkie scenki przedstawiające sytuacje z życia codziennego w formie komiksu oraz szczegółowo opisane ćwiczenia do uzupełnienia a także zadania domowe wraz z plikami do pobrania. Wszystko to jest dostępne na stronie internetowej zrelaksowanamama.pl po zalogowaniu się do kursu. Ja osobiście korzystałam z kursu tylko z komputera. Próbowałam uruchomić go z telefonu ale z jakiegoś powodu nie uruchamiał się. Nie stanowiło to jednak problemu, bo raczej ciężko byłoby mi się skupić na pewnych kwestiach trzymając w ręku telefon i próbując doczytać małe literki na jego ekranie 😉

Ciekawie, na temat, krótko i zwięźle – tak można opisać to co słyszysz już od pierwszych chwil. Pojawia się mnóstwo przykładów i wyjaśnień dlaczego dziecko czy rodzic reagują tak a nie inaczej, czemu powielamy wiele niedobrych schematów. Już od pierwszych wykładów pojawiają się podpowiedzi co i jak zmieniać, żeby zobaczyć efekty tych działań.

Ma się wrażenie, jakby to było skierowane specjalnie do nas, jakby ktoś znał nasze problemy i szukał specjalnie dla nas rozwiązania.
Umiejętnie zadawane pytania pojawiające się z ćwiczeniach i zadaniach domowych pozwalają zrozumieć wiele trudnych kwestii w wychowaniu dziecka oraz nauczyć się lepiej kontrolować swoje emocje.

Warsztaty opracowała psycholog Krystyna Łukawska. Opierając się na swoim doświadczeniu i praktyce przygotowała kurs składający się z 7 modułów:

 • Przekonania,

 • Uważność,

 • Emocje,

 • Dbanie o siebie,

 • Naturalny potencjał,

 • Wymagania,

 • Szczęście rodzinne

Każdy z modułów jasno i zwięźle opisuje dane zagadnienie i wraz z kilkoma ćwiczeniami stanowi świetną bazę do dalszej pracy nad sposobem myślenia i postępowania. Wykłady, ćwiczenia i zadania domowe odnosząc się do wielu spotykanych w życiu codziennym sytuacji, pozwalają spojrzeć na siebie, rodzinę i całe swoje życie z innej perspektywy.

Po warsztatach zgodnie z zapewnieniami mama powinna potrafić:

 • rozmawiać z dzieckiem o uczuciach i pomóc mu je wyrażać

 • reagować na ataki złości i agresji u dziecka

 • wyciszyć się i przekazać tę umiejętność dziecku

 • wyrobić u dziecka postawę szacunku wobec rodziców

 • kształtować w nim odpowiedzialność i umiejętność przewidywania konsekwencji swoich zachowań

 • mówić do dziecka tak, by zrozumiało, czego od niego oczekujesz oraz uważnie go słuchać

 • wyznaczać granice nie tracąc autorytetu

 • umiejętnie zachować się w okresach buntu, gdy dziecko na wszystko reaguje słowem NIE

Wydawało mi się to niemożliwe, jednak z perspektywy czasu widzę, że jest to realne i nawet jeśli nie uda się osiągnąć 100% to naprawdę warto poświęcić czas na warsztaty.

Muszę wspomnieć jeszcze o jednej niezwykle ważnej rzeczy. Warsztaty zostały opracowane tak, że spokojnie nawet najbardziej zapracowana mama przy odrobinie dobrych chęci zdąży je ukończyć.

Jeśli w danym momencie uda nam się przerobić jedynie część danego modułu następnym razem kurs uruchomi nam się w tym miejscu na którym zakończyliśmy. W każdej chwili możemy powrócić do przerabianych już tematów i ponownie je przesłuchać, aby utrwalić sobie omawiane kwestie. Najistotniejsze rzeczy otrzymamy w formie pliku pdf do zapisania na dysku, aby móc potem do tego wrócić.

To od nas zależy czy na warsztaty przeznaczymy 7 tygodni (jeden moduł tygodniowo) czyli czas w którym mamy dostęp do kursu czy też ukończymy go w tydzień przerabiając codziennie jedno zagadnienie.

Najważniejsze, aby spokojnie w swoim tempie “rozpracować” każdy z modułów tak, aby jak najwięcej wynieść z warsztatów – w końcu to przełoży się na nasze relacje z dziećmi.

Gorąco polecam skorzystanie z tej propozycji wszystkim mamom, które jak ja chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, ale że są w końcu tylko ludźmi, to czasem popełniają błędy.

Dzięki radom otrzymanym w trakcie kursu z pewnością uda się te błędy zminimalizować.

Paulina

Serdecznie dziękujemy firmie Positive Life Sp. z o.o. za udostępnienie warsztatów do recenzji

2 odpowiedzi na “Warsztaty Zrelaksowana Mama”

 1. Marta Leone pisze:

  Mało jest opinii na temat tego kursu.
  Opis bardzo mnie zachęcił i zdecydowałam sie warsztaty wykupić.

  Jestem bardzo zadowolona. Pomaga zastanowić sie nad swoimi błędami, wskazuje to co robili nasi rodzice o kaki to ma wpływ na nas teraz. Jeszcze nie zakończyłam wszystkich modułów ale bardzo polecam jeśli ktoś sie zastanawia 🙂

 2. Katie Jamr pisze:

  A mi sie nie podobało. Same ogólniki. Uproszczenia. W życiu jest inaczej. Nic nowego kurs nie wniósł w moje życie. Poza tym poza treścią forma nie powala- pocięte na zbyt krótkie odcinki- ciagle trzeba naciskać play. Dużo do wypełniania. Nie przystosowwne do smartfona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close