Uroda 4 listopada 2020

Rozdwajające się końcówki – jak dbać o włosy, by ich nie niszczyć

Gęste, lśniące i zdrowe włosy to chyba marzenie każdej kobiety. Niezależnie od tego jak hojnie (lub nie) obdarzyła nas natura, bądź co wyciągniemy w genach, o swoją czuprynę trzeba odpowiednio dbać. Włosy bowiem każdego dnia narażone są na różne czynniki, które im nie sprzyjają, a wręcz im szkodzą.

Nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że włosy stają się suche, kruche i słabe, a przez to podatne są na uszkodzenia, w tym – rozdwajanie się końcówek. Warto więc przeanalizować nasze nawyki, uświadomić sobie, czego nie lubią nasze włosy, a potem wprowadzić pewne zmiany, jeśli to konieczne.

Rozdwajające się końcówki – przyczyny:

– tarcie (wycieranie) mokrych włosów ręcznikiem,

– zbyt częste korzystanie z suszarki i prostownicy,

– tarcie włosów o plecy, ubranie lub podczas snu o poduszkę,

– częste poddawanie włosów zabiegom fryzjerskim, takim jak: farbowanie czy trwała ondulacja,

– tapirowanie,

– stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu,

– niewłaściwe szczotkowanie włosów,

– czynniki sprzyjające wysuszaniu włosów: zbyt wysoka temperatura wody podczas mycia głowy, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, intensywne słońce,

– niewłaściwa dieta – kondycja włosów i paznokci to odzwierciedlenie sposobu odżywiania, jeśli są w złym stanie, to znaczy, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy,

– niski poziom nawilżenia.

Rozdwajające się końcówki – jak dbać o włosy, by ich nie niszczyć i zapobiegać uszkodzeniom:

MYCIE WŁOSÓW

Przed każdym myciem dokładnie rozczesz włosy, by nie były później zbyt splątane. Skórę głowy myj ruchami okrężnymi, masując ją opuszkami palców, zaś włosy ruchami głaszczącymi, od nasady po końce. 

Do mycia używaj lekko ciepłej wody – nie gorącej. Pod koniec, po nałożeniu maski lub odżywki, spłukuj je chłodnym strumieniem. Czynność ta sprawia, że łuski włosów zamykają się, a ich końce nie są tak podatne na podrażnienia. Można też włosy potraktować ziołową lub kwaśną płukanką (np. octową).

  MASAŻ

Podczas kąpieli i w trakcie nakładania różnych produktów do pielęgnacji, warto palcami wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy, który pobudzi układ krążenia, poprawiając przy tym kondycję cebulek, a co za tym idzie całych włosów i gwarantując lepszą penetrację składników odżywczych.

 SZCZOTKOWANIE

Niezbędną czynnością pielęgnacyjną jest również codzienne szczotkowanie włosów, dzięki któremu między innymi: pozbędziesz się różnych zanieczyszczeń, rozprowadzisz na całej długości sebum, usuniesz jego nadmiar i poprawisz ukrwienie skóry głowy.

Co ważne, szczotkuj suche włosy, mokre są zbyt podatne na uszkodzenia. Ewentualnie można na nie nałożyć sporą ilość odżywki, która będzie stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie.

Szczotka do włosów osłabionych i zniszczonych powinna mieć miękkie włosie lub igły.

 SUSZENIE WŁOSÓW

Kolejną ważną zasadą jest pozbycie się nawyku wycierania (tarcia) włosów, czy używania suszarki. Mokrą głowę wystarczy delikatnie owinąć ręcznikiem bawełnianym, na około jedną minutę, by odsączyć nadmiar kapiącej wody. Później ręcznik warto zsunąć z głowy, pozostawić na ramionach i pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

Gdy jednak nie masz wyjścia, bo np. potrzebujesz niebawem wyjść z domu i musisz użyć suszarki,  wówczas ustaw chłodny nawiew i trzymaj urządzenie tak, by strumień powietrza „płynął” zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – nie czochraj ich.

 PIELĘGNACJA

Po umyciu włosów, zaaplikuj na nie odżywkę lub maskę i zabezpiecz końcówki olejkiem. Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu zarówno włosów, jak i skóry głowy (jeśli masz problem z tłustymi włosami u nasady, stosuj olej tylko na końcówkach).

Nie zapominaj o ochronie przed uszkodzeniami termicznymi – zanim potraktujesz włosy rozgrzaną prostownicą, zabezpiecz je najpierw odpowiednim kosmetykiem, np. naturalnym olejkiem. Zwróć też uwagę na to, by kosmetyki dobrane były do struktury i kondycji włosów.

 WIZYTA U FRYZJERA

Odwiedzaj fryzjera regularnie, nawet jeśli zapuszczasz włosy. Systematyczne podcinanie może zapobiec rozdwajaniu. Poza tym w trakcie wizyty specjalista dokładnie obejrzy Twoje włosy, zwróci uwagę, jeśli ich kondycja zacznie spadać i  podejmie odpowiednie kroki, by o nie zadbać. Ponadto u (dobrego) fryzjera oprócz samego cięcia, nakłada się też na włosy różne kosmetyki (maseczki, olejki), a więc wizyty te, stanowią swego rodzaju SPA dla włosów ?

 SEN

Do snu warto włosy spinać / zaplatać, tak by nie trzeć nimi o poduszkę.

 DIETA

Szukając odpowiedzi na pytania – jak dbać o włosy – bardzo często skupiamy się tylko na kosmetykach, a tymczasem kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta! Do swojego jadłospisu musisz więc wprowadzić:

– węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, brązowy ryż, warzywa),

– białko roślinne i zwierzęce (przetwory mleczne, mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe, zboża, kasze, orzechy),

– tłuszcze bogate w NNKT (tran, siemię lniane, ryby morskie, awokado, oliwa z oliwek, olej lniany),

witaminy: A, B, C,

– minerały: siarka, krzem, cynk, żelazo, miedź, magnez,

– błonnik,

– wodę.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martini
Martini
4 lat temu

Ja uważam, że dieta jest najważniejsza. Żadne składniki z zewnątrz nie wspomogą naszej skóry i włosów tak głęboko jak te od środka. Dlatego ja się pilnuję i staram się wybierać wartościowe produkty. Nawet gdy jestem już mega zmęczona i nie mam czasu to nie odpuszczam i wybieram gotowe mieszanki kaszy, np. Monini, aby tylko nie pozwolić sobie na fastfood 🙂

W szkole 30 października 2020

Nauka zdalna – jak zmotywować dziecko

Nauka zdalna to konieczność, która dotknęła większość uczniów, a wraz z nimi rodziców. I chociaż wydaje się, że jej poziom znacznie podskoczył od wiosny, to zapewne nadal w wielu polskich domach jest ona źródłem spięć międzypokoleniowych. Zdradzę Wam dziś moje sposoby na to, jak wytrwać i nie zwariować podczas nauki zdalnej. 

Trzymaj się ustalonego rytmu dnia 

Wiadomo – trochę się zmieni, bo poranne pobudki nie będą tak wczesne. No, chyba że ktoś lubi bardzo rano wstawać, to proszę, ja nie bronię. U mnie w domu brak rannych ptaszków, więc i budziki zostały przesunięte do przodu. Zyskaliśmy w ten sposób czas, który był poświęcany na dotarcie do szkoły. Nadal obowiązuje zasada, że przed zajęciami trzeba się ubrać, uczesać i zjeść śniadanie. 

Po lekcjach zdalnych jest odrabianie prac domowych, zajęcia dodatkowe (też online), czas wolny, jedzenie, kąpanie i tak do wieczora. Staramy się chodzić spać o zwykłej porze. Co prawda nocne pogaduchy kuszą, ale wiemy już, jak to się kończy i robimy wszystko, żeby tego unikać. Zachowanie rytmu dnia, nawet w warunkach dalekich od normalności, bardzo dużo znaczy dla dziecka, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. 

 

Nie pozwalaj przekładać lekcji „na jutro”

Nie chodzi tu o lekcje zdalne, bo tych się nie da przełożyć, ale o prace domowe. Nie wiem, jak to rozwiązywaliście dotychczas, u nas w domu była zasada, że lekcje odrabia się tego dnia, kiedy zostały zadane. To znacznie ułatwia sprawę i zapobiega zapominaniu. Czasem naprawdę trudno po tygodniu pamiętać, co było z geografii czy muzyki. 

Nauka zdalna rozleniwia. Taka jest prawda. Niestety przekładanie prac domowych na bliżej nieokreślone potem (może w sobotę?) kończy się spiętrzeniem obowiązków i tu naprawdę może być ciężko. Nie pozwalałam na to wiosną i nie pozwalam teraz. Jak na razie (splunąć i odpukać!) widzę, że tych zadań do samodzielnego zrobienia jest mniej i mam nadzieję, że tak zostanie. W końcu lekcje zdalne też zabierają czas. 

 

Daj dziecku dobry przykład 

Trudno wymagać od dziecka, by zawsze było zwarte i gotowe, jeśli rodzice „leżą i pachną”. Co prawda nie mamy jeszcze lockdownu (dziś, tzn, kiedy to piszę, jest 29 października 2020), ale myślę, że to kwestia czasu. Mnie bezczynność nie grozi, bo od lat pracuję zdalnie, więc o dobry przykład dla dziecka raczej mogę być spokojna. Niemniej jeśli ktoś nagle został uziemiony w domu, a charakter wykonywanej pracy nie pozwala na świadczenie jej zdalnie, może poczuć się jak na urlopie. Nie dziwię się i nie potępiam, uważam jednak, że warto pokazać dziecku, że się pracuje, choćby przy myciu szklanek lub pucowaniu rodzinnych sreber. Taka mała domowa solidarność może bardzo pomóc. 

 

Pilnuj spacerów jak oka w głowie 

Póki nie ma lockdownu i nikt nie zabrania spacerować, trzeba zadbać, by dziecko wychodziło na dwór codziennie. Ja mam łatwo, bo mam podwórko i po prostu każę dziecku wyjść. Nie zawsze jest zadowolone, bo to niestety pokolenie, które dobrowolnie na dwór nie wychodzi. Niemniej jak już wyjdzie i znajdzie sobie zajęcie, to wraca dopiero, jak zmarznie. Dotlenione, rozruszane, energiczne, szczęśliwe. Zdalna nauka nie musi oznaczać zamknięcia w domu. Dopóki nie ma takiej potrzeby, warto się ruszać. Jeśli podwórka nie ma i dziecko nie może wyjść samo – no cóż – trzeba się ruszyć razem z nim! Jak tylko mam czas, wyciągam Duśkę na rowery. Jak nie mam, musi się wietrzyć sama. 

 

Zadbaj o regularne posiłki 

Ponoć są dzieci, które same wołają, że są głodne. Możliwe. Ja mam w domu inny egzemplarz. Taki, który łatwo traci apetyt, szczególnie jak się mało rusza. Dlatego bardzo naciskam na to, by posiłki były o stałych porach i nie daję wiary słowom: nie jestem głodna. No dobra, udaję, że nie daję wiary. Jestem w stanie uwierzyć, że dziecko, które od rana z domu nie wyszło, bo lekcje zdalne przykuły je do komputera, nie odczuwa głodu. Niemniej coś tam każę zjeść. Czasem apetyt rośnie w miarę jedzenia, czasem nie. Ale w regularności widzę klucz do sukcesu. Zabraniam też objadać się słodyczami, zresztą nie ma ich w domu za wiele. Za to duży nacisk kładę na picie wody i soków. Głodne dziecko nie myśli, nie tylko o nauce. 

 

Zadbaj o czas na przyjemności 

Nikt nie lubi tylko pracować. No, może poza pracoholikami, ale w szkolnych ławach ze świecą ich szukać. Żeby dziecko czuło się zmotywowane do nauki, dla równowagi musi mieć czas dla siebie. Na co go poświęci, to jego sprawa. Czasem to będzie czytanie, czasem „grzebanie” w telefonie, czasem video konferencja z przyjaciółmi. U mnie w domu odbywają się takie niemal codziennie i chociaż od śmiechu i pisku czasem boli mnie głowa, pozwalam i na to. 

Zdalna nauka to dla dzieciaków trudny czas. Żeby czuły się zmotywowane do pracy, inne dziedziny życia też muszą funkcjonować bez zarzutu. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 29 października 2020

Wypadanie włosów. Wstydliwy problem, który można rozwiązać!

Wypadanie włosów, prześwity, a nawet łysienie to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowe włosy świadczą bowiem o naszej atrakcyjności, dobrze wystylizowana fryzura potrafi doskonale dopełnić styl i dodać pewności siebie. Z powodów genetycznych oraz hormonalnych z tym problemem nieco częściej borykają się panowie, jednak pojawia się on także u kobiet. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Odpowiednie kosmetyki oraz suplementy mogą zdziałać prawdziwe cuda!

Dlaczego moje włosy wypadają?

Nie ma jednej jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy wypadają. U różnych osób problem ten może mieć różne źródło. Do najpopularniejszych należą:

  • niewłaściwa pielęgnacja – ciasne splatanie włosów, szarpanie przy rozczesywaniu oraz tapirowanie, może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń oraz zaniku mieszków włosowych. Podobnie z zabiegami takimi jak farbowanie, ondulacja oraz rozjaśnianie włosów. Również wysoka temperatura przy stylizacji może nie tylko uszkodzić istniejące już włosy, ale również wpłynąć na brak nowych. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy w kosmetykach, które stosujemy, nie występuje alkohol, który wpływa niekorzystnie na kondycje włosów.
  • zła dieta – mała ilość białka, aminokwasów, żelaza oraz cynku może prowadzić do problemów z włosami. Również w trakcie diety należy zadbać o uzupełnienie niezbędnych wartości odżywczych.
  • zaburzenia hormonalne – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub okres ciąży, a także zachwiany testosteron prowadzą do zaburzenia wzrostu włosów.
  • stres – nasilony stres może zaburzać podstawowe funkcje organizmu w efekcie czego, włosy mogą wypadać.
  • choroby tarczycy – kiedy zauważymy wypadanie włosów należy zbadać ewentualność występowania chorej tarczycy.
  • choroby skóry głowy – łysienie może powodować np. grzybica skóry głowy. Należy się wtedy zgłosić do dermatologa.
  • leki – niestety wiele terapii lekowych w chorobach np. serca, powoduje zaburzenie faz wzrostu włosów.

Załącznik:
pielegnacja-wlosow.jpg

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

W pierwszych krokach warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację. Jeśli dodatkowo podejrzewamy u siebie jakąś chorobę, należy wykonać szereg badań. Jeśli jednak lekarz wykluczy medyczne przyczyny wypadania włosów, warto sięgnąć po dobry szampon na wypadanie włosów (np. taki jak tutaj). Jest to kosmetyk, po który sięgamy najczęściej, a zastosowanie produktu z odpowiednim składem może przynieść piorunujące efekty. Szampon na wypadanie włosów powinien w swoim składzie zawierać:

  • biotynę;
  • żeń-szeń;
  • bioaktywne peptydy i oligosacharydy kiełków soi;
  • prebiotyki;
  • sok z aloesu;
  • pantenol.

Pielęgnacja, która daje efekty

Szampon, po który sięgamy, powinien być również rekomendowany przez dermatologów. Warto, aby wykazywał działanie hipoalergiczne i łagodzące. Warto również, aby skuteczność wybieranego przez nas produktu posiadała udokumentowaną skuteczność rzetelnymi badaniami. Stosowanie szamponu na wypadanie włosów przez okres 3-6 miesięcy może przynieść zaskakujące efekty w postaci gęstych i wzmocnionych włosów.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close