Rozdwajające się końcówki – jak dbać o włosy, by ich nie niszczyć
Gęste, lśniące i zdrowe włosy to chyba marzenie każdej kobiety. Niezależnie od tego jak hojnie (lub nie) obdarzyła nas natura, bądź co wyciągniemy w genach, o swoją czuprynę trzeba odpowiednio dbać. Włosy bowiem każdego dnia narażone są na różne czynniki, które im nie sprzyjają, a wręcz im szkodzą.
Nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że włosy stają się suche, kruche i słabe, a przez to podatne są na uszkodzenia, w tym – rozdwajanie się końcówek. Warto więc przeanalizować nasze nawyki, uświadomić sobie, czego nie lubią nasze włosy, a potem wprowadzić pewne zmiany, jeśli to konieczne.
Rozdwajające się końcówki – przyczyny:
– tarcie (wycieranie) mokrych włosów ręcznikiem,
– zbyt częste korzystanie z suszarki i prostownicy,
– tarcie włosów o plecy, ubranie lub podczas snu o poduszkę,
– częste poddawanie włosów zabiegom fryzjerskim, takim jak: farbowanie czy trwała ondulacja,
– tapirowanie,
– stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu,
– niewłaściwe szczotkowanie włosów,
– czynniki sprzyjające wysuszaniu włosów: zbyt wysoka temperatura wody podczas mycia głowy, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, intensywne słońce,
– niewłaściwa dieta – kondycja włosów i paznokci to odzwierciedlenie sposobu odżywiania, jeśli są w złym stanie, to znaczy, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy,
– niski poziom nawilżenia.
Rozdwajające się końcówki – jak dbać o włosy, by ich nie niszczyć i zapobiegać uszkodzeniom:
MYCIE WŁOSÓW
Przed każdym myciem dokładnie rozczesz włosy, by nie były później zbyt splątane. Skórę głowy myj ruchami okrężnymi, masując ją opuszkami palców, zaś włosy ruchami głaszczącymi, od nasady po końce.
Do mycia używaj lekko ciepłej wody – nie gorącej. Pod koniec, po nałożeniu maski lub odżywki, spłukuj je chłodnym strumieniem. Czynność ta sprawia, że łuski włosów zamykają się, a ich końce nie są tak podatne na podrażnienia. Można też włosy potraktować ziołową lub kwaśną płukanką (np. octową).
MASAŻ
Podczas kąpieli i w trakcie nakładania różnych produktów do pielęgnacji, warto palcami wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy, który pobudzi układ krążenia, poprawiając przy tym kondycję cebulek, a co za tym idzie całych włosów i gwarantując lepszą penetrację składników odżywczych.
SZCZOTKOWANIE
Niezbędną czynnością pielęgnacyjną jest również codzienne szczotkowanie włosów, dzięki któremu między innymi: pozbędziesz się różnych zanieczyszczeń, rozprowadzisz na całej długości sebum, usuniesz jego nadmiar i poprawisz ukrwienie skóry głowy.
Co ważne, szczotkuj suche włosy, mokre są zbyt podatne na uszkodzenia. Ewentualnie można na nie nałożyć sporą ilość odżywki, która będzie stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie.
Szczotka do włosów osłabionych i zniszczonych powinna mieć miękkie włosie lub igły.
SUSZENIE WŁOSÓW
Kolejną ważną zasadą jest pozbycie się nawyku wycierania (tarcia) włosów, czy używania suszarki. Mokrą głowę wystarczy delikatnie owinąć ręcznikiem bawełnianym, na około jedną minutę, by odsączyć nadmiar kapiącej wody. Później ręcznik warto zsunąć z głowy, pozostawić na ramionach i pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.
Gdy jednak nie masz wyjścia, bo np. potrzebujesz niebawem wyjść z domu i musisz użyć suszarki, wówczas ustaw chłodny nawiew i trzymaj urządzenie tak, by strumień powietrza „płynął” zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – nie czochraj ich.
PIELĘGNACJA
Po umyciu włosów, zaaplikuj na nie odżywkę lub maskę i zabezpiecz końcówki olejkiem. Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu zarówno włosów, jak i skóry głowy (jeśli masz problem z tłustymi włosami u nasady, stosuj olej tylko na końcówkach).
Nie zapominaj o ochronie przed uszkodzeniami termicznymi – zanim potraktujesz włosy rozgrzaną prostownicą, zabezpiecz je najpierw odpowiednim kosmetykiem, np. naturalnym olejkiem. Zwróć też uwagę na to, by kosmetyki dobrane były do struktury i kondycji włosów.
WIZYTA U FRYZJERA
Odwiedzaj fryzjera regularnie, nawet jeśli zapuszczasz włosy. Systematyczne podcinanie może zapobiec rozdwajaniu. Poza tym w trakcie wizyty specjalista dokładnie obejrzy Twoje włosy, zwróci uwagę, jeśli ich kondycja zacznie spadać i podejmie odpowiednie kroki, by o nie zadbać. Ponadto u (dobrego) fryzjera oprócz samego cięcia, nakłada się też na włosy różne kosmetyki (maseczki, olejki), a więc wizyty te, stanowią swego rodzaju SPA dla włosów ?
SEN
Do snu warto włosy spinać / zaplatać, tak by nie trzeć nimi o poduszkę.
DIETA
Szukając odpowiedzi na pytania – jak dbać o włosy – bardzo często skupiamy się tylko na kosmetykach, a tymczasem kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta! Do swojego jadłospisu musisz więc wprowadzić:
– węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, brązowy ryż, warzywa),
– białko roślinne i zwierzęce (przetwory mleczne, mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe, zboża, kasze, orzechy),
– tłuszcze bogate w NNKT (tran, siemię lniane, ryby morskie, awokado, oliwa z oliwek, olej lniany),
– witaminy: A, B, C,
– minerały: siarka, krzem, cynk, żelazo, miedź, magnez,
– błonnik,
– wodę.
- 10 zastosowań oleju kokosowego, które koniecznie trzeba wypróbować
- O tym jak drożdże uratowały moje włosy…
- Wypadanie włosów. Wstydliwy problem, który można rozwiązać!
- Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne
- Pielęgnacja twarzy, ciała i włosów domowymi sposobami
- Serwatka – cenny produkt uboczny. Tego o niej nie wiesz
- Kawa dobra nie tylko do picia, ale też do pielęgnacji skóry i włosów – nie wyrzucaj fusów do śmieci!
Ja uważam, że dieta jest najważniejsza. Żadne składniki z zewnątrz nie wspomogą naszej skóry i włosów tak głęboko jak te od środka. Dlatego ja się pilnuję i staram się wybierać wartościowe produkty. Nawet gdy jestem już mega zmęczona i nie mam czasu to nie odpuszczam i wybieram gotowe mieszanki kaszy, np. Monini, aby tylko nie pozwolić sobie na fastfood 🙂