Lifestyle 21 czerwca 2023

Słoneczne poranki i ciepłe wieczory Spędź letni dzień z Tchibo

Promienie słońca o poranku, śpiew ptaków, aromatyczna kawa i chwila oddechu – brzmi jak relaks w najlepszym wydaniu. Na tym letnie przyjemności jednak nie muszą się kończyć. Z Tchibo spędzisz nie tylko spokojny poranek, ale i aktywne popołudnie oraz pełen inspirujących rozmów wakacyjny wieczór. Marka ma w swoim portfolio produkty, które idealnie sprawdzą się podczas nadchodzących letnich dni.

Każdy z nas ma swój rytm dnia. To on wpływa na to, jak wyglądają nasze kalendarze czy codzienny harmonogram. A gdyby tak uwzględnić w nich czas na ulubioną kawę, kreatywne popołudnie i pyszną kolację z bliskimi? Lato i nadchodzące wakacje to doskonały czas, by urozmaicić codzienną rutynę, a znalezienie sposobów na perfekcyjny letni dzień wydaje się łatwiejsze z Tchibo.

Letni dzień z Tchibo: aromatyczny poranek

Promienie słońca sprawiają, że letnie poranki są pełne pozytywnej energii i spokoju. Niezależnie czy spędzamy je w ogrodzie, na tarasie, balkonie lub w domowym zaciszu, możemy podarować sobie chwilę relaksu, czasu na głęboki oddech i cieszenie się codziennością. Dlaczego by takiego poranka nie uzupełnić filiżanką kawyespresso, czarnej lub mrożonej? Będzie ona jeszcze bardziej aromatyczna, kiedy do jej przygotowania wykorzystasz akumulatorowy młynek do kawy. Oczywiście najlepiej będzie smakować, jeśli wypijesz ją wprost z ulubionej szklanki, kubka czy filiżanki. Brzmi jak poranek idealny, prawda?

Letni dzień z Tchibo: aktywne i komfortowe popołudnie

Po chwili oddechu i relaksu nadchodzi doskonały moment na aktywność fizyczną. Letnie popołudnia spędzone w lesie, na bulwarach, czy też w pobliskim parku to recepta na zachowanie dobrej kondycji fizycznej z dozą chwili dla siebie. Podczas letnich aktywności doskonale sprawdzi się wygodna i ekologiczna odzież sportowa oraz funkcjonalne akcesoria. Tchibo ma w swojej kolekcji wszystko, czego potrzebujesz, aby jogging, wyprawa na rower, czy też długi spacer z psem po okolicy były komfortowe. Od koszulek z powłoką DryActive Plus, przez legginsy o długości 7/8, po bezszwowe biustonosze sportowe i bidon z wkładem chłodzącym, które będą doskonałymi kompanami każdego wysiłku.

Letni dzień z Tchibo: rodzinnie i klimatycznie o zachodzie słońca

Wieczory to czas, kiedy zwalniamy i po relaksującym poranku oraz aktywnym popołudniu chcemy cieszyć się doskonałym zakończeniem dnia. Letnie zachody słońca spędźmy z naszymi bliskimi. To dla nich zwłaszcza od święta gotujemy smaczne kolacje, kupujemy najlepsze produkty i urządzamy rodzinne przyjęcia. Dlaczego by nie celebrować wspólnie drobnych, radosnych momentów na co dzień? Wakacyjne wieczory są ku temu idealną okazją, a chwile te uzupełnią wygodne i modne kuloty połączone z satynową bluzką o pudełkowym kroju oraz miękko wyściełane sandały z profilowaną podeszwą, wykonane wewnątrz w 100% z poliestru z recyklingu. Idealny letni dzień zakończony w doskonałym stylu!

Lato to znakomity czas, aby z każdego dnia czerpać to, co najlepsze. W towarzystwie najbliższych i akompaniamencie produktów z letnich kolekcji Tchibo przekonasz się, że codzienne przyjemności czekają tuż za rogiem.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Mohamed Hassan z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 20 czerwca 2023

Krótkowzroczność u dzieci – przeciwdziałanie jej postępowi z nowymi soczewkami od Rodenstock

Krótkowzroczność, zwana również miopią, to coraz częstszy problem wśród dzieci. Wielu rodziców nie wie, że może ona powodować poważne choroby oczu w wieku dorosłym, dlatego tak ważne jest, aby kontrolować ją jak najwcześniej. Eksperci firmy Rodenstock opracowali w tym celu rozwiązanie. Nowe soczewki okularowe MyCon od Rodenstock są stworzone do korekcji krótkowzroczności, gwarantują ostre widzenie i przeciwdziałają postępowi krótkowzroczności u każdego krótkowzrocznego dziecka, również jako środek zapobiegawczy.

Jeśli jedno z rodziców jest krótkowidzem, ryzyko rozwoju krótkowzroczności u dziecka zwiększa się. Jeśli oboje rodziców jest dotkniętych tym problemem, prawdopodobieństwo to wzrasta nawet do 35-60%. Krótkowzroczność ma również tendencję do szybszego postępu, jeśli rodzice dziecka są krótkowzroczni. Krótkowzroczność w dzieciństwie zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób oczu w wieku dorosłym, niezależnie od stopnia jej zaawansowania. Kontrolowanie krótkowzroczności w dzieciństwie pomaga zapewnić zdrowsze oczy w dłuższej perspektywie, ponieważ ryzyko rozwoju chorób oczu w wieku dorosłym jest znacznie zmniejszone. Jako eksperci w dziedzinie widzenia, firma Rodenstock zawsze dąży do zapewnienia jak najostrzejszego widzenia – również u dzieci. Dlatego w nowych soczewkach MyCon (nazwa pochodzi od Myopia Control) firma opracowała rozwiązanie pomagające kontrolować postęp krótkowzroczności u dzieci już od pierwszej dioptrii, które jest odpowiednie dla wszystkich krótkowzrocznych dzieci w wieku od 6 do 14 lat, niezależnie od stopnia zaawansowania krótkowzroczności.

Krótkowzroczność jest wynikiem nieco zbyt długiej gałki ocznej. Zwykłe soczewki jednoogniskowe nie są przeznaczone do spowolnienia postępu krótkowzroczności. Mogą skorygować wadę wzroku i tym samym poprawić widzenie. Jednak proces wydłużania się gałki ocznej, który jest odpowiedzialny za krótkowzroczność, nie zostaje zatrzymany.

Z pomocą wkracza firma Rodenstock z soczewkami okularowymi precyzyjnie zaprojektowanymi w celu korekcji krótkowzroczności, zapewnienia ostrości widzenia i przeciwdziałania postępowi krótkowzroczności. W przeciwieństwie do zwykłych soczewek jednoogniskowych, soczewki MyCon posiadają horyzontalne obszary kontroli krótkowzroczności. Umożliwiają one spowolnienie postępu krótkowzroczności, ponieważ odbijają światło tak, aby padało przed a nie za siatkówką oka. Dzięki temu spowalniają wydłużanie się gałki ocznej, a tym samym postęp krótkowzroczności, jednocześnie pozostawiając główne strefy widzenia soczewki niezakłócone. Obszar ostrości widzenia w soczewce zapewnia, że dziecko widzi ostro wszędzie tam, gdzie skupi wzrok. Z perspektywy długoterminowej spowolnienie krótkowzroczności ma pozytywny wpływ na zdrowie oczu, ponieważ może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu w wieku dorosłym.

Szczególnie dzieci postrzegają cienką i lekką konstrukcję soczewek okularowych MyCon jako decydującą zaletę. Pomaga im to przezwyciężyć niepewność związaną z wyglądem podczas noszenia okularów. Soczewki nie wyróżniają się i nie wyglądają niekorzystnie nawet przy wysokich mocach z recepty. Innowacyjna powłoka X-tra Clean jako wierzchnia warstwa na przedniej i tylnej stronie soczewki okularowej tworzy niezwykle gładką powierzchnię, do której z trudem przylega brud i można ją łatwo wyczyścić bez pozostawiania smug i osadów.

Badanie kliniczne potwierdza skuteczność

Niezależne, zewnętrzne kliniczne badanie długoterminowe* badające progresję krótkowzroczności u dzieci rasy kaukaskiej w wieku od 7 do 14 lat przez okres 5 lat wykazało skuteczność: soczewki okularowe oparte na założeniach Rodenstock MyCon mogą spowolnić progresję krótkowzroczności nawet o 40% i są odpowiednie dla każdego dziecka od pierwszej dioptrii, nawet prewencyjnie.

W przeciwieństwie do specjalnych soczewek kontaktowych i kropli do oczu, soczewki okularowe MyCon są najprostszą i najmniej inwazyjną formą leczenia i przeciwdziałają progresji krótkowzroczności. Ponieważ liczy się każda dioptria, szczególnie w przypadku dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.rodenstock.com/pl/pl/okulary-dla-dzieci.html

O Rodenstock

Grupa Rodenstock jest wiodącym na świecie producentem wysokiej jakości soczewek okularowych. Z filozofią „B.I.G. VISION® FOR ALL”, producent soczewek reprezentuje zmianę paradygmatu w indywidualnych soczewkach progresywnych. Firma została założona w 1877 roku i ma swoją główną siedzibę w Monachium, w Niemczech. Zatrudnia około 5.100 pracowników na całym świecie i jest reprezentowana w ponad 85 krajach. Rodenstock posiada 6 centralnych zakładów produkcyjnych, aby zapewnić globalne dostawy.

* Tarutta EP, Proskurina OV, Tarasova NA, Milash SV, Markosyan GA. Long-term results of perifocal defocus spectacle lens correction in children with progressive myopia. Vestn Oftalmol. 2019;135(5):46-53.

 

Źródło informacji: PR Newswire
Obraz Pexels z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 20 czerwca 2023

Bilans zdrowia dziecka. Kiedy na niego iść i dlaczego warto?

Organizm malucha, który kończy pierwszy rok życia, wciąż intensywnie się rozwija, w tym m.in. układ odpornościowy czy mózg, a także kształtują się funkcje poznawcze. Rodzice mogą wspierać te procesy na wiele sposobów, w tym poprzez dopasowany do potrzeb dziecka sposób żywienia. Trzeba przy tym regularnie sprawdzać, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo. W tym celu warto wykonywać regularnie  bilans zdrowia dziecka. Czym jest? Kto go przeprowadza i jak się do niego przygotować?

Czym jest bilans zdrowia dziecka?

Bilans zdrowia dziecka to bezpłatne badanie, dzięki któremu rodzice mogą kontrolować stan zdrowia malucha na różnych etapach jego rozwoju – w 1. roku życia, po ukończeniu przez niego 12. miesięcy, 2 lat i później, aż do 19. roku życia. To profilaktyczne badanie może być przeprowadzane przez lekarza pediatrę i/lub pielęgniarkę.

To ważne!
Chociaż bilans zdrowia dziecka nie jest obowiązkowym badaniem, warto z niego skorzystać, ponieważ dzięki niemu rodzice:
– mogą sprawdzić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo,
– mogą potwierdzić, że u dziecka nie występują wady mózgu, poznawcze czy zaburzenia wzroku lub słuchu,
– mają szansę na rozmowę z lekarzem na temat m.in. diety malucha.

Takie regularne wizyty w gabinecie lekarskim pozwalają na kontrolowanie przebiegu rozwoju dziecka, a tym samym – na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości czy chorób. Dzięki temu istnieje większa szansa na wyleczenie ich jeszcze na wczesnym etapie lub zapobiegnięcie pogłębienia się problemu w kolejnych latach. Ponadto podczas badania lekarz lub pielęgniarka udzieli również wskazówek w zakresie prawidłowego żywienia dziecka oraz wspierania jego rozwoju, a także odpowie na pytania rodziców.

Bilans zdrowia – jak przygotować do niego dziecko?

Wizytę, która zazwyczaj trwa od 20 do 60 minut, należy wcześniej umówić. Ważne, aby dziecko było zdrowe – jeśli maluch jest w trakcie infekcji, bilans należy przełożyć. Do przychodni należy zabrać ze sobą:

  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • dokumenty potwierdzające tożsamość,
  • dokumentację medyczną dziecka, w tym karty z leczenia szpitalnego, jeśli maluch był hospitalizowany,
  • listę z pytaniami do lekarza/pielęgniarki.

Podczas wizyty lekarz lub pielęgniarka zapozna się z dokumentacją medyczną, przeprowadzi rozmowę z rodzicami, a następnie zbada dziecko, w tym zmierzy je i zważy. Pomiary są następnie nakładane na siatki centylowe, co pozwala zweryfikować, czy na tle danych statystycznych maluch prawidłowo się rozwija. Są one również porównywane z wynikami poprzednich bilansów, a ważnym zadaniem rodziców jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie tego procesu. Jak to robić? Poprzez pokazywanie maluchowi otaczającego go świata i opowiadanie o nim, wspólne zabawy, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, szczepienia ochronne, a także odpowiednio zbilansowaną dietę. To właśnie te działania mają znaczenie dla wyników bilansu zdrowia.

Bilans zdrowia i prawidłowe żywienie

Sposób żywienia to jeden z kluczowych czynników odgrywających rolę w rozwoju dziecka, ma więc pośredni wpływ na wyniki bilansu zdrowia dziecka. Warto o tym pamiętać również wtedy, kiedy dziecko kończy roczek – wraz z rozwojem rosną bowiem jego potrzeby żywieniowe.

  • Małe dziecko potrzebuje 114% więcej witaminy A, 200% więcej witaminy C i 150% więcej witaminy D niż niemowlę w 2. półroczu życia [1], a to właśnie te witaminy są ważne dla wciąż rozwijającej się odporności.
  • U roczniaka wciąż duże jest zapotrzebowanie na istotny dla rozwoju układu odpornościowego cynk, którego dziecko po 1. urodzinach potrzebuje tyle samo, co półroczne niemowlę [2].
  • Kwasu ALA z grupy omega 3, który wpływa na kształtowanie się i pracę mózgu, małe dziecko potrzebuje nawet 143% więcej niż niemowlę w 2. półroczu życia [3].

Zaspokojenie tak dużych potrzeb małego dziecka wcale nie musi być trudne. Skarbnicą ważnych witamin i składników mineralnych jest mleko mamy, które wciąż powinno być ważnym elementem diety roczniaka. Jeśli dziecko z różnych powodów nie jest już karmione piersią, rodzice nadal mogą wspierać jego prawidłowy rozwój. Warto z pomocą lekarza pediatry wybrać dopasowaną do jego rosnących potrzeb odżywczą formułę na bazie mleka wzbogaconą w witaminy i składniki mineralne, np. Bebilon 3 Advance Pronutra, kompozycję dopasowaną do potrzeb żywieniowych dzieci po 1. roku życia. Eksperci zauważają [4], że dzięki temu, że takie produkty są wzbogacone m.in. w wapń, żelazo czy witaminę D, pomagają uzupełnić codzienną dietę roczniaka w te często deficytowe składniki. Badania dowodzą również, że dzieci dwuletnie, którym nadal są podawane takie produkty, otrzymują więcej składników odżywczych, w tym witaminy D, żelaza i jodu niż te, które rzadziej spożywają produkty na bazie mleka stworzone z myślą o małych dzieciach [5].Jeszcze więcej informacji o rozwoju i żywieniu roczniaka
Chcesz wiedzieć, jak długo rozwija się odporność, jak szybko rośnie mózg i jak przebiega rozwój poznawczy Twojego dziecka? Wejdź na www.BebiProgram.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci – lekarze i specjaliści – którzy podpowiedzą, jak wspierać rozwój dziecka oraz zadbać o jego odpowiednie żywienie.

 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

[1] Jarosz M. (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, 2020.
[2] Tamże.
[3] Estymowane zapotrzebowanie na podstawie: Jarosz M. (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, 2020.
[4] Weker H., Rowicka G., Dyląg H., Barańska M., Strucińska M., Więch M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Instytut Matki i Dziecka, 2020.
[5] Komentarz do artykułu Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. prof. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022. T. 19.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Semevent z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close