Smółka – pierwsza kupa noworodka. Jak wygląda i kiedy powinna się pojawić?
Smółka to jeden z elementów fizjologii, które można zaobserwować u noworodków. Na początku życia ich organizmy podejmują nowe czynności, a rodzice przyglądają się temu z zaciekawieniem a czasem i zaniepokojeniem. Dzieje się tak również wtedy, gdy pojawia się smółka. W związku z tym padają pytania o to, jak powinna wyglądać i kiedy dziecko powinno ją wydalić? Podpowiadamy, co każdy debiutujący rodzic powinien wiedzieć o pierwszej kupce noworodka.
Czym jest smółka?
Smółka to pierwszy stolec, który wydalają nowo narodzone maluszki. Formuje się w jelitach jeszcze w życiu płodowym, już w 4-5 miesiącu trwania ciąży. Zazwyczaj wydalana jest w pierwszej dobie po porodzie. Warto wiedzieć, że to właśnie wydalenie smółki powoduje znaczny spadek masy ciała dziecka, do którego dochodzi w pierwszych dniach życia.
Jak wygląda pierwsza kupka noworodka?
W większości przypadków smółka pojawia się wtedy, gdy powinna, i zaskakuje rodziców wyglądem oraz wielkością. Dziwić może jej ciemnozielony, czasem wręcz czarny kolor. Wynika on z odkładania się żółci i martwych komórek przewodu pokarmowego w jelicie, a także z połykania przez malca wód płodowych. Co ciekawe, mimo nietypowego wyglądu, pierwsza kupka wydalana przez noworodka raczej nie posiada zapachu. Smółka jest też ciągliwa oraz lepka. Powyższe cechy pozwalają odróżnić smółkę od stolca, które dziecko zaczyna wydalać w następnych tygodniach. Te mają inną, rzadszą konsystencję, kolor i zdecydowanie mniej przyjemny zapach.
Jak długo noworodek wydala smółkę?
Smółka przeciętnie wydalana jest do 3 dni po narodzinach. Następnie pojawiają się tzw. stolce przejściowe, których zabarwienie, konsystencja i zapach zmieniają się z powodu wprowadzonego pokarmu.
Gdy smółka nie pojawia się o czasie
Wydalenie smółki w ciągu pierwszej doby po narodzinach jest bardzo ważne. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy dochodzi do tego podczas ciąży, jak i takie, w których nie pojawia się wcale.
W przypadku wydalenia stolca przez dziecko w łonie matki tworzą się zielone wody płodowe. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ niesie ryzyko rozwoju zachłystowego zapalenia płuc. Najczęściej dzieje się to w przypadku ciąż przenoszonych.
Natomiast gdy smółka nie pojawi się w ciągu pierwszej doby, może świadczyć to o problemach z drożnością układu pokarmowego malca lub o poważnych schorzeniach, takich jak np. mukowiscydoza lub choroba Hirschprunga.
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia: Jimmy Conover/Unsplash
- Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?
- Czkawka u noworodka i niemowlaka. Czy można jakoś ulżyć dziecku?
- Sapka, sapka i po sapce. Co można zrobić?
- Kolka u niemowląt – jak się jej pozbyć?
- Co z tym siusiakiem?! Pielęgnacja napletka u noworodków, niemowląt i małych chłopców
- Krochmal do kąpieli dla dziecka. Jak go zrobić i kiedy stosować?
- Odparzenia skóry pod pieluszką to nie zawsze prosta do opanowania sprawa. Przyczyny i sposoby leczenia mogą być różne
- 11 błędów popełnianych podczas przewijania niemowlęcia