Synechia – przypadłość, która dotyczy dziewczynek. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Synechia to przypadłość, która dotyczy dziewczynek. Jej powstanie może przyczynić się do odczuwania bólu przez dziecko, pojawienia się problemów z oddawaniem moczu oraz zwiększenia ryzyka rozwoju infekcji układu moczowego. Czym jest synechia i w jaki sposób można jej zapobiec?
Co to jest synechia?
Synechia to inaczej zarastanie (zrośnięcie, zlepienie) warg sromowych, które najczęściej diagnozuje się u dziewczynek między 1. a 2. rokiem życia, choć zdarza się także w późniejszych latach. W jej przypadku, w zależności od stopnia zaawansowania, dochodzi do częściowego lub całkowitego zespolenia mniejszych warg sromowych cienką błoną, które normalnie powinny być widoczne i rozchodzić się na boki. Po zrośnięciu pozostaje jedynie niewielki otwór, którym odpływa mocz.
Według statystyk problem ten może dotyczyć nawet 3% dziewczynek przed okresem pokwitania. Nie do końca poznano przyczyny synechii, ale najpewniej sprzyja jej przewlekłe podrażnienie w okolicach pochwy, słaba higiena oraz pieluszkowe zapalenie skóry. Inną przyczyną może być niedobór żeńskich hormonów płciowych, które odpowiadają za produkcję wydzieliny nawilżającej okolice intymne. Gdy jej brakuje, wargi sromowe mniejsze stają się cieńsze i suche, co sprzyja podrażnieniom i uszkodzeniom naskórka.
Objawy synechii
W przypadku sklejenia warg sromowych pojawiają się objawy takie jak:
- Ból, świąd i pieczenie okolic intymnych.
- Trudności podczas oddawania moczu.
- Zmiana kierunku wypływu moczu.
- Moczenie się dziecka (gdy mocz wypływa z tzw. zachyłków).
Dodatkowo po rozchyleniu większych warg sromowych widać cienką, przezroczysto-szarą błonkę, z otworem na mocz.
Jak zapobiegać synechii?
Niezwykle ważna jest dbałość o dobry stan skóry pod pieluszką. Podstawą zapobiegania problemowi jest prawidłowa pielęgnacja okolicy intymnej, szczególnie nakładanie na oczyszczoną skórę kremów podczas każdej zmiany pieluchy. Zdrową skórę wspiera często stosowany w kremach i maściach tlenek cynku, który zmniejsza ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego. Ważne są częste zmiany pieluszki, unikanie stosowania drażniących i wysuszających środków myjących oraz mocno perfumowanych chusteczek nawilżanych. Warto zwrócić także uwagę na to, by pieluszka lub majteczki miały odpowiednią wielkość, nie uciskały skóry i pozwalały jej oddychać.
Jak leczyć synechię?
Problem przede wszystkim należy omówić z pediatrą. Niewielkie sklejenie, które nie powoduje dolegliwości, może rozkleić się samoistnie. W takiej sytuacji ważne jest stosowanie zaleceń odnośnie do pielęgnacji okolic intymnych dziecka i obserwacja synechii.
Jeśli konieczne jest leczenie, najczęściej stosuje się miejscowo maść estrogenową, od 2 do nawet 6 tygodni, co zależy od powagi sytuacji. Alternatywą dla maści estrogenowej jest maść sterydowa.
W przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie daje efektu, konieczne jest mechaniczne rozklejenie warg sromowych. Najczęściej przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Rodzice nie powinni próbować samodzielnego rozklejania warg sromowych u dziecka, ponieważ to wiąże się z silnym bólem oraz ryzykiem powikłań.
Źrodło: www.mp.pl, ginekolog-warszawa.pro