Dom 7 listopada 2023

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830 – moje odkrycie roku 2023

Kuvings Revo 830 to pierwsza na rynku hybrydowa wyciskarka wolnoobrotowa, tzn. łącząca cechy wyciskarki poziomej – polecanej do zielonych warzyw liściastych i włóknistych oraz pionowej – która lepiej radzi sobie z miękkimi owocami. Jak to urządzenie sprawdza się w praktyce? Czy to prawda, że jest lepsze od sokowirówki? Zapraszam do mojej recenzji. 

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830 na pierwszy rzut oka, czyli jak wygląda i z jakich elementów się składa?

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830 to wszechstronny sprzęt służący nie tylko do robienia soków owocowych i warzywnych, ale też do przygotowywania  koktajli, smoothie, sorbetów, a także lodowych deserów. W związku z tym cały zestaw składa się z kilku części – sześciu podstawowych, montowanych przy każdy przygotowywaniu napoju czy deseru oraz trzech rodzajów sit – używanych zamiennie w zależności od tego, co chcemy stworzyć. 

Dopełnieniem całości są trzy różne szczotki do czyszczenia, co według mnie świadczy o bardzo przemyślanym projektowaniu tego urządzenia i trosce o klientów, bo po skończonej pracy nie musimy się martwić o to, czym wyszorować wyciskarkę z resztek jedzenia.

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830

Co konkretnie zawiera model Revo 830?

 1. Baza (obudowa silnika) – największa i najważniejsza część wyciskarki, która skrywa napęd bazujący na wersji gastronomicznej CS600 Chef, gwarantujący gładkie wyciskanie soku nawet z bardzo twardych warzyw. Dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych: księżycowe srebro, ognista czerwień, alabastrowa biel i kosmiczna czerń. Dzięki temu urządzenie można dopasować do wystroju wnętrza swojej kuchni.
 2. Miska na sok – pojemnik, w którym miksują się składniki (nie jest to docelowy zbiornik na sok), wyposażony dodatkowo w korek niekapek, który jest banalnym, a przy tym genialnym rozwiązaniem. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że przy zamkniętym korku wszystkie składniki mogą się dokładnie ze sobą wymieszać. Po drugie nic nam nie kapie z otworu, jeśli tego nie chcemy. W mojej sokowirówce (innej marki) nie ma takiego gadżetu i zawsze mnie irytowało to, że zanim rozkręciłam do mycia cały sprzęt, miałam zachlapany blat. Ponadto korek przydatny też jest w procesie mycia wyciskarki, ale o tym powiem niżej.
 3. Obrotowa obudowa (koszyk z silikonowymi wycieraczkami) – część, do której wkładamy potrzebne nam sito.
 4. Sito – do dyspozycji mamy trzy rodzaje sit: do soku, deserowe i koktajlowe.
 5. Śruba nazywana też ślimakiem – część obrotowa, która dzięki technologii Smart Cut kroi i rozdrabnia wrzucone do wyciskarki produkty, a ponieważ jest wysoka, z łatwością je wciąga do środka, w związku z tym używanie popychacza ograniczone jest do minimum.
  W modelu Kuvings Revo 830 po raz pierwszy użyto ślimaka z ostrzem Smart Cut, który kręcąc się, sam tnie składniki na mniejsze części. Nie trzeba już kroić marchewki, selera naciowego, wkładamy także w całości jabłka, pomarańcze, które ślimak także sam potnie.
 6. Pokrywa – na jej szczycie znajdują się dwa otwory:
  duży o średnicy 88 mm tzw. podajnik z klapką, do którego wrzucamy miękkie warzywa i owoce np. jabłka, pomarańcze czy pomidory, a także twarde, które nie mieszczą się w mniejszym otworze, np. buraki;
  mały otwór auto-krojący o średnicy 43 mm, do niego wrzucamy twarde i włókniste warzywa takie jak: marchew, seler naciowy, szpinak bądź jarmuż.
 7. Popychacz – jak sama nazwa wskazuje, służy do popychania składników w małym otworze – producent przestrzega przed zastępowaniem go wszelkimi sztućcami, a w szczególności palcami!
 8. Pojemnik na  odpady – do niego wpadają resztki warzyw i owoców, czyli pulpa.
 9. Pojemnik na sok.

Co ważne — wszystkie elementy wyciskarki zostały stworzone z materiału Eco Zen, co oznacza, że nie zawierają szkodliwego BPA i Bisfenolu F. 

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings

Użytkowanie wyciskarki Kuvings Revo 830 – niech nie zmyli Cię pierwsze wrażenie

Czasem jest tak, że natłok pewnych informacji oraz liczba części do złożenia w jedną całość potrafi przerazić, a nawet zniechęcić do działania. Żyjąc w ciągłym biegu, chcemy wszystko szybko i łatwo. I tu Wam powiem – z wyciskarką Kuvings tak właśnie się pracuje.

Montaż wyciskarki

Patrząc na liczbę części wyciskarki Revo 830 można by pomyśleć, że jej składanie jest skomplikowane i dosyć pracochłonne. Nic bardziej mylnego, montaż jest bowiem banalny i zajmuje dosłownie chwilę.

Przygotowanie i użytkowanie

Podobnie rzecz ma się w kwestii korzystania z urządzenia – zapoznanie się z najważniejszymi wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi i poradniku użytkowania, daje takie poczucie, że proces tworzenia soku będzie trudny i tych wszystkich informacji jest dużo do zapamiętania, po czym człowiek przystępuje do działania i okazuje się, że był w błędzie. Korzystanie z wyciskarki jest bardzo proste, a tworzenie napojów niezwykle przyjemne. I mówię to z ręką na sercu, mając porównanie w wyciskaniu soków w sokowirówce.

Czyszczenie sprzętu

Przyznaję, że ten punkt wzbudzał we mnie najwięcej obaw i niechęci, bo z całego procesu tworzenia soku jest najmniej atrakcyjny – delikatnie rzecz ujmując. Jednak ku mojemu zaskoczeniu mycie nie jest ani trochę kłopotliwe. Wszystkie części płuczemy pod bieżącą wodą, a miejsca narażone na  większe zabrudzenia, jak np. wyloty pulpy i soku czyścimy dołączonymi do zestawu szczoteczkami. To samo tyczy się sita – do dyspozycji mamy specjalną szczotkę obrotową, która dobrze radzi sobie z usuwaniem resztek produktów z otworów. Z niczym nie musimy się męczyć, niczego nie trzeba specjalnie szorować i tu chylę czoła przed osobami, które projektowały tę wyciskarkę, bo mam wrażenie, że pomyślały o każdym szczególe.

Ponadto wyciskarkę można płukać bez konieczności rozbierania jej – wystarczy wlać wodę do miski, w której mieszają się składniki na sok, zamknąć korek niekapek i włączyć urządzenie na około 3 minuty. Na marginesie dodam, że w poradniku użytkowania pojawiła się sugestia, by zlewki z tego procesu wykorzystać np. do podlewania kwiatów, co uważam za cenną wskazówkę. 

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings

Największe zalety wyciskarki Kuvings Revo 830 – moja subiektywna ocena

Cicha praca

Wyciskarka Kuvings to nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje technologię wyciskania soku przy wolnych obrotach, dzięki temu pracuje wyjątkowo cicho i to stanowi jej ogromny atut. Mam porównanie do sokowirówki i muszę przyznać, że wciąż jestem pod wrażeniem różnicy w skali hałasu, jakie generują te dwa urządzenia – choć to określenie w ogóle nie pasuje do Kuvingsa. Zdarzyło mi się miksować soki wcześnie rano, kiedy moje dzieciaki jeszcze spały i nikogo nie obudziłam – myślę, że to mówi samo za siebie.

Miksowanie soków z twardych warzyw, pozwala przemycać niejadkom cenne wartości odżywcze

Zastosowany w wyciskarce napęd pozwala na sprawne wyciskanie soku nawet z twardych warzyw – marchewki, imbiru czy buraka. Dzięki temu możemy komponować urozmaicone napoje i przemycać dzieciom cenne składniki z produktów, których normalnie by nie zjadły. Choć tak po prawdzie to nie dotyczy tylko małolatów, bo ja np. selera naciowego też nie zjem w postaci surowej, ale jak zmiksuję go z zielonym jabłkiem, ogórkiem, gruszką i cytryną, to wypiję z uśmiechem na ustach i będę rozglądać się za dokładką!

wyciskarka wolnoobrotowa

Myjemy wszystko, kroimy tylko to, co nie mieści się we wlocie

Wiele produktów można wrzucać w całości, wraz ze skórką i (drobnymi) pestkami – to znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Wyjątek stanowią cytrusy oraz owoce z grubą, niejadalną skórą jak np. ananas, arbuz czy melon – te produkty należy obrać.

Podobnie rzecz ma się z owocami, które mają  duże i twarde nasiona – brzoskwinie, nektarynki, morele, śliwki lub mango – przed wrzuceniem tego typu składników do wyciskarki, należy usunąć z nich pestki.

Dajemy mało, bierzemy dużo – wydajność na wagę złota

Z robienia soków w sokowirówce pamiętam, że trzeba było użyć dużo owoców, by wycisnąć zadowalającą ilość soku, to skutecznie zniechęcało mnie do pracy. Wyciskarka wolnoobrotowa pracuje inaczej, rzec by można, że wyciska z produktów, ile się da, dzięki czemu stosunkowo łatwo (niewielką ilością produktów, a co za tym idzie tanim kosztem) można napoić pięcioosobową rodzinę.

wyciskarka wolnoobrotowa

Różne możliwości – wyciskarka to nie tylko tworzenie soków

Po pierwsze (jak już wspomniałam wyżej) dzięki trzem rodzajom sit, poza klasycznymi sokami możemy stworzyć koktajle i desery. Po drugie, resztę owoców i warzyw, czyli pulpę możemy ponownie wykorzystać do stworzenia prostych dań dla dzieci, np. purée bądź placków. To z pewnością spodoba się miłośnikom idei Zero Waste.

Gęsty, treściwy, nierozwarstwiony sok

W tym aspekcie obserwuję kolosalną różnicę pomiędzy wyciśniętym sokiem w wyciskarce, a sokowirówce. W tym drugim napój niestety się rozwarstwia, dzieląc się na dwie części: półtransparentną, jakby zabarwioną wodę i na górze gęstszą formę, „udekorowaną” pianką, której nie lubię – zawsze ją ściągałam łyżeczką przed spożyciem. W wyciskarce sok jest jednolity i gęsty, wygląda więc zdecydowanie apetyczniej i bardziej treściwie. Nie twierdzę, że nigdy nie tworzy się tu pianka, bo to zależy od tego, jakich składników się używa — jedne się pienią, inne nie – ale jeśli się pojawia, jest zdecydowanie subtelniejsza niż ta z sokowirówki.  

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings

Prosty, a przy tym bardzo estetyczny wygląd

Wizualny aspekt nie ma oczywiście żadnego znaczenia dla pracy urządzenia i jakości wyciskanych soków, ale nie będę ukrywać, że po prostu lubię ładnie zaprojektowane rzeczy, które nie szpecą wystroju wnętrz. Sekret uroku tego urządzenia tkwi w jego prostocie wpisującej się w najnowsze minimalistyczne trendy, pozwalając tym samym wpasować się do każdego stylu. Gdyby nie fakt, że moja kuchnia jest malutka i ciągle brakuje mi blatu do pracy, wyciskarka stałaby dumnie na wierzchu, tak by zawsze być pod ręką, gotowa do działania.

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings

Reasumując wyciskarka Kuvings Revo 830 to moje odkrycie tego roku! Jestem nią absolutnie zachwycona. Ogromnie się cieszę, że wpadła w moje ręce i mogłam ją przetestować, zobaczyć, jak bardzo różni się od sokowirówki – dużo o tym słyszałam, ale do tej pory nie miałam okazji tego doświadczyć. 

Z przyjemnością odtwarzam przepisy zamieszczone w dołączonej do zestawu książce i chętnie eksperymentuję. A największą radość dają mi uśmiechy bliskich, którzy próbują moich mikstur – to że im smakują to jedno, ale to, że spożywają codziennie sporą dawkę witamin (czasem przemyconych potajemnie), daje mi chęci do dalszego miksowania. 

Zdecydowanie polecam!

P.s. Dla naszych czytelników mamy ofertę specjalną ze zniżkami i gratisami do zakupów produktów marki Kuvings!

wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo 830

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bez kategorii 7 listopada 2023

Polacy wybierają naukę języków online, bo mówią po angielsku gorzej niż 15 lat temu

Pandemia bezpośrednio pomogła w rozpowszechnieniu szkoleń językowych online. Pracownicy, którzy musieli pracować z domu, nauczyli się pracować zdalnie, ale i uczyć zdalnie – przekonywał Łukasz Sennik z platformy eTutor podczas debaty „Jak zmotywować pracownika? Skuteczne systemy motywacyjne i benefity”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.

Firmy coraz częściej wykorzystują pozapłacowe metody nagradzania pracowników – benefity zwiększają jakość i produktywność, a także budują stabilność i zadowolenie zespołu. Wśród nich są m.in. kursy językowe, które nie tylko pozytywnie wpływają na motywację pracowników, ale także podnoszą ich kwalifikacje.

Łukasz Sennik, dyrektor metodyczny w eTutor, przekonywał, że kurs językowy jest atrakcyjnym benefitem pozapłacowym, ponieważ pracownicy z dobrą znajomością języków zarabiają więcej.

„Benefit w postaci kursu językowego nie tylko rozwija pracownika, ale pozwala mu także uzyskać wyższe zarobki. Pracownik, który jest na bardzo wysokim poziomie znajomości języka, często dyktuje pracodawcy warunki zatrudnienia” – tłumaczył Łukasz Sennik.

I podał przykład pracownika urodzonego w Manchesterze, który wynegocjował o kilka tysięcy wyższą pensję, ponieważ firmie był potrzebny native speaker.

Zdaniem Łukasza Sennika w przyszłości kursy językowe dla firm coraz częściej będą się odbywały w formule online.

„W wielu firmach tylko wybrane osoby korzystały z nauki języka, bo jakoś to sobie to załatwiły. Kursy online pozawalają uczestniczyć wszystkim, czy to jest 300 czy 3000 osób” – tłumaczył Łukasz Sennik.

Podkreślał, że Polacy mówią dziś po angielsku gorzej niż piętnaście lat temu. Wtedy – jego zdaniem – był to poziom B2 (średnio zaawansowany), teraz jest to B1 (niższy średnio zaawansowany).

Nauka języków obcych wciąż będzie obecna w firmach, ponieważ poziom w szkołach publicznych i na uczelniach jest coraz niższy. Pracownicy, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, są poniżej poziomu średnio zaawansowanego i przez to wymagają dalszego kształcenia” – mówił Łukasz Sennik.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Obraz Tina Koehler z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 6 listopada 2023

Rówieśnicza przemoc seksualna

Młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę, że przemoc seksualna to robienie i przesyłanie zdjęć, wygłaszanie komentarzy na temat ciała, naruszanie przestrzeni osobistej przez dotyk, dotknięcia intymnych części ciała, ściąganie ubrań, jak również używanie obraźliwych określeń dotyczących płci. To dzieje się w szkołach i na podwórkach.

Tego typu przemocy doświadczają miliony dzieci na świecie. Popularny jest stalking. Zachowania o charakterze seksualnym występują, rzecz jasna, nie tylko w szkole i są trudne do rozpoznania. Dlaczego? Bo rówieśnicza przemoc seksualna jest tabuizowana. Jest także niedoceniana w procesie rozwoju psychoseksualnego młodzieży. To zjawisko trzeba koniecznie rozpoznawać i przeciwdziałać mu. Paradoksalnie osób stosujących przemoc seksualną nie należy stygmatyzować, lecz również wspierać.

„Konsekwencje przemocy seksualnej ciągną się od depresji poprzez PTSD, sięganie po alkohol, słabe uczenie się, izolowanie. Czasem dzieci nie chcą pójść do szkoły, bo boją się, że znów je >>to<< spotka. Niektóre mogą nie chcieć zgłaszać tego komukolwiek. Milczę, bo dbam o swoje bezpieczeństwo, bo boję się, że nie dostanę wsparcia od dorosłych. Dorośli bowiem często nie rozumieją przemocy seksualnej wśród rówieśników. Niedowierzają dziecku, bagatelizują. Największym problemem jest bezczynność. W dziecku modeluje się wówczas bezsilność” – mówi dr Izabela Jąderek, psycholog, seksuolog z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, autorka pierwszej w Polsce książki dla nauczycieli, rodziców i edukatorów seksualnych w kompleksowy sposób przedstawiający seksualność nastolatków wraz ze współczesnymi dla niej zagrożeniami.

Szanuj granice intymności dziecka

Dzieci normy wynoszą z domu. A w domach bywa różnie. Można przypuszczać, że rodzice często nie szanują granic intymności dziecka. W jaki sposób? Wchodzą do łazienki, nie pukają do pokoju nastolatka, komentują szyderczo jego wygląd, sposób ubierania się, kontrolują dziecko na każdym kroku. Warto pamiętać: nadmiernie kontrolowane dziecko nie rozwija świadomości prywatności i może wywierać nacisk na inne dzieci albo nie umieć postawić granic w relacji z rówieśnikami.

Dr Izabela Jąderek podkreśla, że należy uczyć dzieci, że nie tylko ich uczucia są ważne, należy kształtować empatię  – to, co robię, kogoś innego może ranić. W okresie dojrzewania bardzo ważne jest wykształcenie granic fizycznych swoich i innych – dziecko musi to wiedzieć!

„Nie uczymy o prywatności cielesnej, relacyjnej seksualnej, albo przekazujemy nieadekwatne do wieku wiadomości. Najlepiej omówić przemoc seksualną z dzieckiem na przykładzie, żeby ono mogło się odnieść. Wiek 11 lat to jest już za późno, żeby mówić o pornografii. W telefonach dzieci oglądają różności. Należy zwrócić uwagę, jak to wpływa na dziecko, jak kształtuje jego relacje rówieśnicze” – mówi dr Izabela Jąderek.

„Zawsze należy zadać sobie ważne pytanie, po co dziecko to robi, należy spojrzeć od spodu, sprawdzić, o co chodzi, że tak się zachowuje. Może samo w domu doświadcza przemocy seksualnej? Częsty brak wiedzy ze strony opiekunów, nauczycieli, rodziców związanych ze zjawiskiem przemocy seksualnej przyczynia się do bagatelizowania zachowań agresywnych, braku reakcji na określone zachowania, a w rezultacie podtrzymywania przemocy seksualnej i bierności osób jej doświadczających, jak również ewentualnych świadków takich zdarzeń. Bezwzględnie trzeba rozpoznawać określone zachowania i przygotować działania profilaktyczne wśród opiekunów” – dodaje ekspertka.

Warto pamiętać, że seksualnej przemocy rówieśniczej może doświadczyć każdy, niezależnie od tego, z jakiego domu pochodzi. A temat zarówno agresji rówieśniczej, jak i przemocy seksualnej musi przestać stanowić tabu.

Przemoc seksualna rówieśnicza w badaniach

Aż 68 proc. dziewczyn i 23 proc. chłopców odczuwało ból wskutek doświadczenia przemocy podczas randki (ogółem było to 44%) – pokazuje „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” opublikowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przemocy podczas randki doświadczyło kiedykolwiek: 6 proc., w ostatnim roku: 4 proc. Ponadto starsze nastolatki (15-17 lat) częściej niż młodsze (13-14 lat) doświadczały przemocy fizycznej podczas randki (8 proc. vs 4 proc.).

Agnieszka Izdebska i Katarzyna Pilarczyk z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w artykule „Wykorzystanie seksualne dziecka. Wyniki Ogólnopolskiej diagnozy skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci” również analizują niechciany dotyk ze strony rówieśnika. Jako sprawcę w przeważającej mierze wskazywano niespokrewnione osoby znane badanym (63 proc.). Niższy, chociaż nadal znaczący, odsetek (41proc.) dotyczył osób, z którymi badani byli w związku. Wyniki te są zgodne z uzyskanymi we wcześniejszej diagnozie (Włodarczyk, Sajkowska, 2013), w której również zdecydowaną większość (61 proc.) sprawców stanowili znajomi rówieśnicy, zaś w 36 proc. przemoc seksualna odbywała się w związkach osób badanych.

 

Źródła:

Wystąpienie dr Izabeli Jąderek odbyło się w czasie sesji „Przemoc rówieśnicza – nowe fenomeny i trendy w profilaktyce”, 24.10.2023; 20. Ogólnopolska Konferencja „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem” zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Urząd m.st. Warszawy. Zarówno raport, jak i konferencja zostały sfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Agnieszka Izdebska, Katarzyna Pilarczyk, Wydział Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza „Wykorzystanie seksualne dziecka. Wyniki Ogólnopolskiej diagnozy skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci”; 2019.

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Obraz SplitShire z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close