Kulinaria 19 kwietnia 2023

Domowa pizza na wyciągnięcie ręki – przepis z Mąką Na Pizzę z Młyna Jaczkowice

Kto nie zna pizzy? Puszysty placek z dodatkiem aromatycznego sosu pomidorowego, ciągnącego się sera i pieczarek to klasyczny, włoski przysmak, który oczarował cały świat. Pizza może wystąpić w różnych konfiguracjach smakowych – na słono, ostro, z tradycyjnymi owocami lub tymi z morza, wszystko wedle uznania. Choć składniki mogą się zmieniać, to najważniejszym, niezmiennym elementem tego dania jest… ciasto. Dlatego warto przygotowywać je tylko z najlepszych składników.

Wyrabiając tradycyjny spód pizzy, włoscy kucharze stawiają na produkty wysokiej jakości składu oraz naturalnego pochodzenia. Jednak najistotniejsze podczas przygotowania ciasta na pizzę jest dobranie odpowiedniej mąki, dzięki której placek nie ugnie się pod ciężarem składników. Dlatego też dla domowych kucharzy oraz fanów włoskich wypieków, idealnym pomocnikiem będzie Mąka Na Pizzę z Młyna Jaczkowice.

Polsko-włoska pizza

Mąka Na Pizzę z linii „Domowa Piekarnia” od Młyna Jaczkowice to doskonałe rozwiązanie dla miłośników włoskiej kuchni. Wysoko rozdrobniona mąka nada ciastu delikatnego smaku i lekkości, równocześnie wzmacniając jego strukturę – tak, by nie uginał się pod ciężarem składników. Mąka sprawdzi się zarówno w cienkich, tradycyjnych spodach margherity, jak i miękkich, drożdżowych plackach w amerykańskim stylu. 

Odpowiednio upieczone ciasto charakteryzuje się nie tylko chrupkością, ale również zachowuje optymalny poziom wilgoci, by całość nie była przesuszona. Składnikiem za to odpowiedzialnym jest mąka, dlatego też warto wybrać produkt, który zarówno nada wypiekowi wilgotności, jak i po wypieczeniu zachwyci podniebienia lekkością. 

Wytworzona z najlepszych odmian pszenicy Mąka Na Pizzę z linii „Domowa Piekarnia” powstaje na żyznych ziemiach Dolnego Śląska. Wysoka jakość produktów Młyna Jaczkowice nadaje wypiekom lekkości i delikatności, która oczaruje kubki smakowe naszych gości oraz przeniesie ich do klimatu słonecznej stolicy pizzy – Neapolu. Domowe, chrupiące ciasto zachwyci niezwykłym aromatem, a w połączeniu z ulubionymi składnikami oczaruje domowników oraz zostanie gwiazdą każdej biesiady. 

Włoski przysmak na miarę każdej kuchni

Mąka Na Pizzę z Młyna Jaczkowice znakomicie sprawdzi się podczas przygotowania domowej, włoskiej pizzy. Wysoki stopień rozdrobnienia, znikoma zawartość popiołu oraz delikatny kolor zagwarantują naszym wypiekom lekkość, delikatny smak oraz doskonałą chrupkość. 

Źle dobrana mąka może zamienić wyczekiwaną gwiazdę kolacji w rozczarowujący zakalec. Dlatego podczas przygotowywania ciasta na pizzę, warto wybrać wysokiej jakości składniki, które zagwarantują udaną biesiadę oraz zadowolenie apetytu naszych gości. Mąka Na Pizzę z Młyna Jaczkowice wytwarzana jest przez doświadczonych młynarzy z najlepszej jakości pszenicy, co w późniejszym etapie nadaje wypiekom lekkości oraz oczaruje podniebienia gości chrupkością ciasta. 

pizza z mąki domowa piekarnia

Przepis na ciasto na pizzę

Składniki:

500 g Mąki na Pizzę „Domowa Piekarnia”

300 ml chłodnej wody

10 g świeżych drożdży

3 łyżki oleju

2 łyżeczki soli

1 łyżeczka cukru

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiewamy do miski i mieszamy z solą. Dodajemy rozpuszczone w chłodnej wodzie drożdże i cukier, a następnie olej. Mieszamy składniki. Ciasto wyrabiamy przez kilka minut aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Ciasto dzielimy na mniejsze porcje, według uznania. Z porcji forujemy kulki, a następnie wkładamy do pojemników z przykrywką. Ciasto wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny, dzięki czemu ciasto poddamy procesowi długiej fermentacji, wpływającemu na delikatność smaku. 

Wyrośnięte ciasto wykładamy na posypany mąką blat. Równomiernie rozciągamy ciasto we wszystkie strony, zachowując grubszy rant. Następnie przekładamy ciasto na blachę posypaną mąką i nakładamy dodatki. Wkładamy ciasto do nagrzanego piekarnika do 250°C i pieczemy przez ok. 10-15 min aż do zarumienienia brzegów i spodu ciasta. 

pizza z mąki domowa piekarnia

 

Źródło zdjęć i wpisu: informacja prasowa

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kampanie społeczne 19 kwietnia 2023

Najnowszy numer ABC Dobrej Mamy jest już dostępny!

Ciąża, poród, rozwój i wychowanie. Wszystkie ważne informacje znajdziesz w internetowym wydaniu ABC Dobrej Mamy. Czytaj online już teraz!

W najnowszym numerze:

  • Jak ważne są probiotyki w diecie dziecka
  • Co robić, gdy karmienie piersią nie przychodzi z łatwością
  • SPA z brzuszkiem
  • Strefa taty

i wiele porad innych mam.

ABC Dobrej Mamy

 

Najnowszy numer ABC Dobrej Mamy jest już dostępny!


Zdjęcie tytułowe: Pexels / Rasmus Svinding

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 19 kwietnia 2023

Kreatywność – czy naprawdę musimy z niej wyrastać?

Picasso powiedział: „Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia”. W jaki sposób wspierać twórczy potencjał dzieci, by wyrośli z nich równie kreatywni dorośli? Czy jest to w ogóle możliwe?

Nie da się ukryć, że z dziecięcej pomysłowości i wyobraźni z czasem się wyrasta. Powiedzmy sobie szczerze: czy jakikolwiek dorosły jest w stanie, np. otworzyć tubę ciastoliny, wziąć kawałek w palce, ulepić z niego bliżej niekreślony kształt, a po chwili zobaczyć w nim kudłatego pieska ze skrzydełkami, który ma na łapach tęczowe łyżworolki i leci do Nibylandii? Dla kilkulatka to takie naturalne, prawda?

Zaskakujące wyniki testów NASA

Kreatywność to jedna z nielicznych cech, których nie nabywamy wraz z rozwojem, a wręcz przeciwnie – tracimy. Dowiódł tego dr George Land w badaniach przeprowadzonych dla NASA. Ich wyniki ujawniły ogromną dysproporcję między twórczym potencjałem u dzieci i u osób dorosłych. Okazuje się, że aż 98% 4-5-latków to geniusze kreatywności. Tymczasem zaledwie 2% 30-latków potrafi w pełni wykorzystać swój potencjał. Zazwyczaj są to artystyczne dusze, które na co dzień tworzą, wymyślają i kreują.

kreatywność maleje wraz z wiekiem

Źródło zdjęcia: informacja prasowa Play-Doh

Jak pielęgnować kreatywność?

Chcąc, by nasze dzieci pozostały „artystami” jak najdłużej, możemy starać się po prostu im nie przeszkadzać. Wspieranie i stymulowanie naturalnej zdolności poszukiwania i eksperymentowania nie musi być trudne. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych wskazówek.

  • Sensoryczne doznania

Dawniej zdolności manualne dzieci rozwijały się podczas wykonywania prostych prac domowych – zmywania i wycierania mokrych naczyń, wyrabiania ciasta na pierogi i wałkowania. Dzięki temu ich dłonie nieustannie doświadczały doznań sensorycznych. Dziś nie musimy już wielu z tych rzeczy robić samodzielnie. Jednak, aby móc rozwijać się prawidłowo, dzieci w dalszym ciągu potrzebują podobnych doświadczeń. Warto wybierać aktywności, które działają stymulująco. Nieograniczone możliwości daje np. ciastolina Play-Doh, z której za każdym razem można wyczarować coś innego. Małe rączki mogą skręcać, toczyć i formować kolorową ciastolinę w najbardziej niesamowite kształty, a potem rozgniatać ją i zaczynać wszystko od nowa. Dziecko bawiąc się ciastoliną, wkracza do krainy wyobraźni, gdzie może puścić wodze fantazji, wykreować porywające historie i ich niezwykłych bohaterów. 

  • Artystyczny nieład i spontaniczność

Okazuje się, że bałagan może być naprawdę twórczy! A gdyby tak, chociaż częściowo ominąć utarte schematy i dać dziecku wolną rękę w podejmowaniu prostych decyzji, które go dotyczą? Pozwolić wyrzucić od czasu do czasu wszystko z szafy, bawić się modą, dobierając najbardziej zwariowane stylizacje? Zrobić małe przemeblowanie – zaszaleć z kolorem ścian albo chociaż poduszek i narzuty na kanapie? Powiesić nowe obrazki, kupić bukiet tulipanów, wprowadzając powiew wiosny? Swoboda tworzenia i możliwość realizacji własnych pomysłów to bodźce, które wyzwalają pomysłowość i pobudzają wyobraźnię. Dając przykład i zachęcając dziecko do wyrażania siebie, pozwalamy mu po swojemu, intensywnie przeżywać wszystkie emocje, co stymuluje kreatywność i w przyszłości pozwoli mu urządzić własny świat po swojemu.

  • Czytanie i opowiadanie historii

Czytając dziecku to, co lubi, efektywnie ćwiczymy jego mózg. Po skończonej lekturze można dodatkowo zachęcać dziecko, by spróbowało narysować kredkami lub ulepiło z ciastoliny bohatera historii i opowiedziało o nim własnymi słowami. Czynność ta doskonale rozwija wyobraźnię, utrwala poznane słownictwo i poszerza horyzonty. To fenomenalne ćwiczenie, które pobudza nowe ośrodki w mózgu, ćwicząc tym samym kreatywność. 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa Play-Doh
Obraz It is not permitted to sell my photos with StockAgencies z Pixabay

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close