Dom 23 czerwca 2020

Dziecko w ogrodzie – o czym pamiętać?

Choć koronawirus powoli ustępuje, to wciąż sporo czasu spędzamy w częściowym odosobnieniu. Bywa to szczególnie trudne dla najmłodszych, którzy przy tak pięknej pogodzie najchętniej pobiegliby na osiedlowy plac zabaw, żeby pobawić się z rówieśnikami.

Na razie jednak zdrowy rozsądek podpowiada, aby unikać dużych skupisk ludzkich. Co zatem zrobić? Nadszedł czas, żeby przygotować przyjemne, komfortowe i wielofunkcyjne miejsce do zabawy w przydomowych ogródkach. Jak to zrobić dobrze? O tym napiszemy poniżej.

Dziecko w ogrodzie – podstawowe wskazówki

Ogród to idealna przestrzeń do regeneracji i odpoczynku. Stanowi także podstawowe miejsce do zabawy na świeżym powietrzu dla najmłodszych. Nawet w czasach koronawirusa możemy z niego korzystać do woli. Warto zatem zaaranżować tę przydomową strefę tak, żeby dzieci czuły się w niej dobrze.

Od czego zacząć? Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno być z dala od drogi, w zacisznym zakątku, który jednak możemy łatwo obserwować ze strefy wypoczynku lub kuchennego okna. Nie powinniśmy bowiem zostawiać maluchów bez opieki, nawet jeśli chcemy im dać przestrzeń do przyjemnej zabawy.

Tworząc przestrzeń do dziecięcych szaleństw, zaplanujmy wszystko tak, aby w jej pobliżu nie było niebezpiecznych roślin, które mogłyby zranić malucha. Warto również zrezygnować z nasadzeń w tej części ogrodu szczególnie cennych okazów flory. Szkoda by było, gdy uległy zniszczeniu podczas gry w piłkę lub zabawy w berka.

Podstawą kącika dla dzieci jest odpowiednie wyposażenie. Co musi się w nim bezwzględnie znaleźć, żeby zapewnić komfort?

Plac zabaw – królestwo dla najmłodszych

Podstawą ogrodowej przestrzeni dla dzieci powinien być precyzyjnie zaplanowany plac zabaw. Można postawić huśtawki, piaskownice i zjeżdżalnie, których szeroki wybór łatwo znajdziemy w ofercie wielu producentów. Wybierajmy modele certyfikowane, gwarantujące trwałość i bezpieczeństwo. Nie zapominajmy także o preferencjach małych użytkowników – to przecież dla nich budujemy to królestwo.

Dziecko w ogrodzie

Ciekawym rozwiązaniem są modułowe domki do ogrodu. To rodzaj wyposażenia, które rośnie razem z dzieckiem. W miarę potrzeb i możliwości udaje się łatwo je rozbudowywać, dodając nowe elementy. Dzięki temu dobra zabawa potrwa znacznie dłużej i będzie jeszcze przyjemniejsza.

Porządek również w ogrodzie

W miejscu nieustannych zabaw zazwycza pojawia się sporo zabawek, z których co rusz korzystają nasze pociechy. Warto znaleźć bezpieczne miejsce do przechowywania, w którym nie będą one narażone na zniszczenie wynikające ze szkodliwego działania czynników atmosferycznych, jak deszcz, mróz czy długofalowa ekspozycja na promieniowanie UV.

Świetnie w tej roli sprawdzają się praktyczne skrzynie lub szafy ogrodowe. Gwarantują sporo miejsca na wszystkie skarby. Dzięki nim w ogrodzie zapanuje ład, a nasze maluchy będą miały wszystkie zabawki zawsze na wyciągnięcie ręki.

Odpoczynek – chwilowa przerwa w szalonej zabawie

Nawet najbardziej nieokiełznana zabawa kiedyś się kończy. Wtedy dzieci potrzebują chwili wypoczynku lub mają ochotę zjeść na małe co nieco. W takich chwilach przydają się na przykład praktyczne meble ogrodowe z Bazkar.pl, idealnie dopasowane do potrzeb maluchów.

Oczywiście miejsce dla najmłodszych członków rodzinny musi się również znaleźć w głównej strefie relaksu. Jednak oprócz tego niewielki stolik i krzesełka obok placu zabaw, dopasowane do potrzeb dzieci, są równie ważne. Pozwalają na tworzenie prac plastycznych lub czytanie. Można przy nich również zjeść podwieczorek. Dzięki nim maluchy mają swoją własną przestrzeń do wypoczynku.

 

Pamiętajmy również o tym, że miejsce do wypoczynku, a w miarę możliwości nawet cały plac zabaw, powinny się znajdować w miejscu osłoniętym od promieni słonecznych. Zbyt długie przebywanie w mocno nasłonecznionych przestrzeniach prowadzi bowiem do poważnego odwodnienia, a nawet niekiedy udaru słonecznego. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie nie ma zbyt wielu drzew, zapewniających cień, trzeba zaopatrzyć się w duży parasol ogrodowy, który zapewni optymalne warunki do całodziennej zabawy.

Dziecko w ogrodzie – bezpieczeństwo i dobra zabawa

Nowoczesny ogród to miejsce do odpoczynku dla wszystkich członków rodziny i zapraszanych przez nich gości. To także miejsce do zabawy dla najmłodszych.

Zadbajmy zatem o to, żeby place zabaw w ogrodzie i kąciki wypoczynku dla maluchów były bezpieczne oraz wygodne, a przy tym zapewniały miejsce do przyjemnego spędzania czasu nie tylko podczas epidemii.

Wakacje za pasem – niech ogród stanie się zatem oazą do przyjemnego odpoczynku dla wszystkich domowników.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 22 czerwca 2020

Naturalne sposoby na mszyce

Naturalne sposoby na mszyce to temat na czasie, gdy rośliny rosną w siłę. Każdy, kto choć raz miał mszyce w swoim ogrodzie, czy też w donicach na balkonie, wie, jak straszne szkody są w stanie poczynić tak małe stworzenia. Gdy już obsiądą całą roślinę i zaczną wypijać sok, ostatecznie niewiele z niej zostaje.

Walka z mszycami wymaga stanowczości i regularności. Odpuszczenie szkodnikom na początku, gdy tylko się pojawią, jest fatalną decyzją, ponieważ w ekspresowym tempie się rozmnożą i staną się niezwykle trudne do wytępienia. Dopóki problem nie jest nasilony i nie trzeba sięgać po szkodzącą np. pszczołom chemię, warto zastosować naturalne sposoby na mszyce.

Naturalne sposoby na mszyce

  1. Pożyteczne owady

Mszyce mają w naturze kilku wrogów, którzy doskonale sobie z nimi radzą. Nie wiem czy wiecie, ale jedna dorosła biedronka w ciągu dnia jest w stanie zjeść kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa biedronki nawet kilkaset! Wieść niesie, że jeśli chcecie zwabić do ogrodu biedronki, powinniście przywiązać żółte wstążki, które ponoć przyciągają te owady. Innym owadem, który również nie gardzi mszycami jest złotook drapieżny, równie skuteczny w polowaniu na mszyce. Złotook żywi się także nektarem, więc warto mieć rośliny miododajne w ogrodzie. Niestety o stałą obecność na balkonie tych pożytecznych owadów jest znacznie trudniej.

     2. Woda

Woda, czyli środek absolutnie bezpieczny, jest pomocna przy zwalczaniu dużej ilości mszyc z mniej delikatnych roślin. Wystarczy skierować mocny strumień wody bezpośrednio na roślinę, na której żerują mszyce, by je stamtąd zdjąć mechanicznie. Najlepiej, by strumień wody leciał przez dłuższy czas tak, żeby wypłukać je z całej rośliny. Należy jednak uważać na delikatniejsze roślinki, które mogą nie przetrwać silnego uderzenia strumieniem. Zabieg ten warto powtarzać, dopóki mszyce się nie przestaną się pojawiać.

  1. Mleko

Wiele osób stosuje też mieszankę z mleka i wody. Chude mleko należy z  wodą w proporcji 1:1 i taką mieszaniną opryskać mszyce na roślinach.

  1. Zbieranie ręczne 

Mszyce można także usuwać ręcznie. Jest to może mało pociągająca perspektywa, ale przy użyciu rękawiczek jest ona bardzo skuteczna. Mechaniczne usuwanie i niszczenie mszyc skutecznie usuwa je z roślin. Po tym można pryskać z taką roślinę strumieniem wody, by zdjąć z niej resztki mszyc.

  1. Pokrzywa

Pokrzywa jest dobrym środkiem na mszyce. Wystarczy zebrać kilogram pokrzywy jeszcze przed kwitnieniem, wrzucić ją do wiadra z 10 litrami wody i zostawić w chłodnym miejscu na 24 godziny. Po upływie czasu opryskujemy mszyce bez rozcieńczania. Resztę wyciągu warto odstawić na kolejne 10-14 dni, by zrobić z niego gnojówkę. Trzeba tylko pamiętać, że  miesza się ją codziennie i trzymać pod przykryciem. Po tym czasie należy odcedzić płyn i spryskiwać nim rośliny. Gnojówkę z pokrzywy rozcieńcza się w proporcji 0,5l preparatu na 10l wody.

  1. Czosnek

Jeżeli macie główkę czosnku w domu, wystarczy dwa ząbki rozgnieść, zalać je wodą i zostawić na cały dzień. Następnie trzeba spryskać płynem nie rozcieńczając go, w miejscach, gdzie pojawiają się mszyce. 

  1. Rabarbar 

Inny, bezpieczny dla środowiska środek na mszyce, to rabarbar. Wystarczy zerwać 0,5 kg gałązek rabarbaru i gotować je przez 30 minut w 2 litrach wody. Na końcu gotowania należy dodać do wywaru płatki mydlane i poczekać aż się one rozpuszczą. Gdy płyn przestygnie, można go zastosować jako oprysk na rośliny. Wywar należy trzymać z daleka od dzieci.

8. Popiół drzewny

Do tego celu należy wykorzystać popiół z pieca lub kominka opalanego drewnem. Taki popiół należy rozpylić na roślinę zajętą przez mszyce.

9. Towarzystwo odpowiednich roślin 

Na mszyce działają nie tylko pewne owady będące ich naturalnymi wrogami, ale także rośliny, których one nie lubią szczególnie. Warto zasadzić m.in.: szałwię, lawendę, tymianek, lub czosnek, które wydzielają zapach wyjątkowo nieprzyjemny dla mszyc. 

Jak widzicie, jest wiele łagodnych dla innych stworzeń środków na mszyce. Zanim sięgniecie po szkodliwą  chemię, koniecznie wypróbujcie opisane sposoby na uciążliwe mszyce. Pozbędzie się kłopotu, bez szkód dla ekosystemu. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 18 czerwca 2020

Blokada/Interlock – gra logiczna dla wielbicieli łamigłówek

Blokada/Interlock to gra logiczna, którą pokochają osoby lubiące wszelkiej maści łamigłówki. Na tej grze najbardziej zależało mojemu najstarszemu synowi, on lubi kombinować, ja miałam usiąść do niej, jak już się zwolni. I usiadłam – na dłużej, niż planowałam.

Blokada/Interlock opiera się na budowaniu z odpowiednich bloków różnorodnych figur i kształtów. Gracz ma do dyspozycji 12 elementów – bloków – składających się z dwóch części. Na jednej części jest wtyczka, a druga część ma “gniazdo” pasujące do różnych innych wtyczek.

Blokada/Interlock - gra logiczna dla jednego gracza

Fot. Blokada/Interlock – gra logiczna dla jednego gracza

Żeby móc zbudować z tych elementów wskazaną bryłę, należy dopasować wtyczkę do odpowiedniego gniazda. Bryły mogą powstawać z odgórnie określonej lub dowolnej ilości bloków, i zawsze muszą mieć jednolite boki – żadne gniazdko i żadna wtyczka nie mogą być widoczne.

Fot. Blokada/Interlock – gra logiczna dla jednego gracza

Figura ułożona np. z wystającym z jednej strony gniazdem czy wtyczką, nie może zostać zaliczona jako wykonana poprawnie. Dla pewnego ułatwienia gniazdka zostały ponumerowane, co przydaje się, gdy chcemy stworzyć bryłę z dołączonej do pudełka gry instrukcji. Instrukcja z dokładnym objaśnieniem przydaje się, gdy przychodzi do ułożenia coraz bardziej skomplikowanych figur, lub gdy – tak bywa – ktoś utknie na jednej z nich. 

Blokada/Interlock - gra logiczna dla jednego gracza

Fot. Blokada/Interlock – gra logiczna dla jednego gracza

Kształtów do odwzorowania jest aż 50! Mam skromniejsze osiągnięcia, bo nie tyle skupiłam się na instrukcji i wskazówkach jak budować, tylko puszczałam wodze fantazji i samodzielnie, na logikę (to w końcu gra logiczna!) układałam własne konstrukcje.

Blokada/Interlock - gra logiczna dla jednego gracza

Fot. Blokada/Interlock – gra logiczna dla jednego gracza

Muszę przyznać, że jest to zajęcie relaksujące, hamujące galopadę myśli. Zamysł gry jest genialny w swojej prostocie. Po każdym małym sukcesie, aż chce się zrobić coś więcej i inaczej. Przy tych niewątpliwych zaletach gry, znalazłam – dosłownie – drobnostkę, do której mogę się przyczepić. Budując nieco trudniejsze konstrukcje pomyślałam, że trochę wygodniej by było, gdyby wtyczki i gniazda zostały ze sobą przy produkcji nieco bardziej dopasowane. Dla jasności – one pasują do siebie, trzymają kształt, ale tak sobie myślę, że mogłyby bardziej “stykowo”, mocniej nachodzić na siebie, żeby figura była bardziej zwarta. A może po prostu za dużo miałam kontaktu z klockami Lego i się czepiam? 

Na szczęście moja uwaga to jedynie niewielka plamka na obrazie całej gry, którą mogę i chciałabym Wam szczerze polecić. Jeżeli lubicie takie samodzielne wyzwania i uruchamianie swojej głowy na 110% gra Blokada/Interlock spełni Wasze oczekiwania. 

Tytuł gry: Blokada/Interlock
Producent: Eureka
Seria: Ah!Ha Games
Autor: Sjaak Griffioen, Bill Hanlon, Steve Wagner
Rok wydania: 2019
Liczba graczy: 1
Minimalny wiek graczy: 8
Maksymalny wiek graczy: 99
Zawartość opakowania:  

  • 12 elementów łamigłówki;
  • książeczka z wyzwaniami, instrukcją i rozwiązaniami.

Dziękuję Wydawnictwu G3 za przekazanie egzemplarza gry do recenzji

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close