Geranium (anginka) – dlaczego warto mieć ten “babciny” kwiat na parapecie?
Geranium to roślina należąca do szerokiej rodziny pelargonii, która ponownie zaczyna cieszyć się zainteresowaniem. Tzw. anginka, czy też śmierdziuszka, stała chyba w większości domów zamieszkanych przez starsze osoby. U mojej babci również parapety były dosłownie zastawione anginkami. Ich zapach i ciepło kaloryferów zimą wyryły się w mojej pamięci jako coś pięknego i bardzo osobistego.
Gdy szukałam geranium do swojego domu, nie dostałam go w żadnej z kwiaciarni! Przypadkiem, będąc w odwiedzinach u ciotki męża, natrafiłam wzrokiem na anginkę stojącą na kuchennym parapecie i poprosiłam o szczepkę. Od tamtej pory geranium stoi także u mnie, roztaczając przy każdym dotknięciu przyjemny, cytrusowy (w moim mniemaniu) aromat.
Jeśli Wy jeszcze nie macie, to sobie sprawcie tę roślinę. A wiecie, dlaczego warto mieć choć jedną anginkę w domu? Już tłumaczę.
Właściwości geranium (anginki)
Może roślina ta nie należy do najbardziej ozdobnych, jednak nie da się ukryć, że wydziela intensywny zapach, który można pokochać. Jeśli ktoś będzie miał szczęście, to odpowiednio pielęgnowane geranium po jakimś czasie wytworzy niewielkie kwiaty zebrane w baldachy. Ponadto jego włochate, zielone liście mają właściwości lecznicze i łagodzące ból, a także odstraszają latem komary.
Działanie anginki sprawdzano na mnie, ponieważ babcia zwiniętymi i roztartymi listkami lekko włożonymi do ucha, leczyła jego stany zapalne. Nie wiem, czy wiecie, ale geranium zawiera olejek eteryczny działający antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Stąd łagodzące działanie na obolałe ucho. Pewnie moja babcia nie znała się na substancjach chemicznych obecnych w roślinie, ale dobrze wiedziała, na co anginka z pewnością pomaga.
Poza tym napary z liści anginki wykorzystywane były do leczenia zapalenia zatok i bólu gardła, skąd wywodzi się potoczna nazwa tej rośliny. Do naparu potrzeba kilku świeżo zerwanych listków wrzuconych do szklanki wrzątku. Parzyć trzeba je przez kwadrans, a po przestudzeniu można wykorzystać do płukania. Ten sam napar można wykorzystać jako okład (po nasączeniu nim czystej tkaniny) na skórę, bolące stawy, czy podczas bólu głowy.
Świeżo roztarte liście stosowane były w medycynie ludowej do leczenia stanów zapalnych skóry — infekcji, trądziku czy łupieżu. Ten sam sposób działa łagodząco na miejsca ukąszenia komarów.
Olejek geraniowy
Z liści geranium wytwarza się olejek geraniowy, który bez problemu można kupić w sklepach zielarskich. Można go stosować przeciwko przeziębieniu i katarowi, dodając olejek z geranium do ciepłej kąpieli, oraz do inhalacji (zgodnie z zaleceniem producenta). Jeśli chcecie zastosować olejek geraniowy na skórę, pamiętajcie o jego wcześniejszym rozcieńczeniu. Ponadto warto wiedzieć, że sam zapach geranium działa relaksująco i jest polecany jako jeden ze sposobów na ukojenie nerwów po ciężkim dniu. Można powąchać roślinę, można również jej listki wrzucić do woreczka i położyć na poduszce. Ja już chyba nałogowo wącham listki za każdym razem, gdy siadam do pracy, bo anginka stoi na stoliku obok laptopa 😉
Uprawa geranium — jakiej pielęgnacji potrzebuje anginka?
Geranium jest bardzo łatwe w uprawie, praktycznie rośnie samo, bez większego zaangażowania z mojej strony. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć, by roślina cieszyła oczy zdrowym wyglądem.
Geranium lubi słońce, dlatego warto postawić je na parapecie okna po wschodniej lub zachodniej stronie. Ale uwaga, zbyt ostre słońce może uszkadzać jej liście, dlatego latem warto ją zacienić roletą w najgorętszej porze dnia, lub odsunąć nieco w głąb pokoju.
Geranium dobrze rośnie w uniwersalnej, przepuszczalnej ziemi i lubi regularne, ale niezbyt obfite podlewanie. Nie należy przelewać anginki, ponieważ jej korzenie mają tendencję do gnicia przy mokrym podłożu. Latem podlewamy ją obficiej niż zimą. Ważne jest także, by usuwać suche liście. Dlaczego ? Nie wiem, ciocia kazała, to usuwam, a roślinka ma się świetnie 🙂
Zdjęcia pochodzą ze stron:
https://search.creativecommons.org/photos/9466cfa1-ade5-49d3-a372-54b77b513aec
https://search.creativecommons.org/photos/d7461c35-a6ce-4561-b633-8b7b9c682d32
https://search.creativecommons.org/photos/bc80051b-3749-4f3a-8fa0-cef4eea1c9d0