Ginekologia estetyczna – coraz częściej poruszany temat tabu
Ginekologia estetyczna jest bez wątpienia tematem tabu. Wynika to z faktu, że dotyczy okolic intymnych, ich wyglądu oraz funkcjonowania, co przekłada się na samopoczucie kobiety. Nie każda kobieta głośno przyzna, że “coś” zrobiła ze swoimi piersiami, lub chirurg miał wkład w poprawę wyglądu nosa. A co dopiero głośno powiedzieć np. “wykonałam plastykę miejsc intymnych”?
Poczucie zawstydzenia jest możliwe do zrozumienia, ale czasy się zmieniają i ginekologia estetyczna zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Można zapytać, po co właściwie “tam” grzebać, ucinać, powiększać, skoro i tak poza kobietą i ewentualnie jej partnerem nikt nie zagląda?
Mimo tego, że miejsca intymne skrywane są pod ubraniami, ich wygląd nie jest nam obojętny. Chcemy też “tam” ładnie wyglądać, czuć się sexy, być zadbane, przede wszystkim dla komfortu psychicznego. Tak jest, gdy ciało przetrwało ciążę i porody – szczególnie wielokrotne – i nie da się ukryć, że po nich wiele się zmienia, wcale nie na lepsze.
Jeżeli nadal ginekologia estetyczna i plastyczna kojarzą się Wam z niepotrzebną fanaberią, pomyślcie, jak przykre muszą być dolegliwości związane np. ze zbyt wydatnymi wargami sromowymi, które utrudniają stosunek lub powodują dyskomfort podczas noszenia bielizny, intensywnego ruchu. Podobny problem może zaistnieć w przypadku różnych powikłań po porodach naturalnych czy w przypadku nietrzymania moczu. Właśnie wtedy ginekologia estetyczna i plastyczna służy kobietom pomocą. Tylko od nas zależy, czy będziemy miały chęć i odwagę, by walczyć o nasz komfort psychiczny i fizyczny.
Więcej o tym, czym jest i jakie znaczenie ma ginekologia estetyczna i plastyczna, wyjaśnia lek. med. Marta Mączka z Centrum Medycznego Kobieta i Matka.
Ginekologia estetyczna i plastyczna – czy te zabiegi to fanaberia?
W Brazylii urodzinowym zwyczajem stało się obdarowywanie nastolatek voucherami na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej (korekta nosa, uszu, piersi). Czy z ginekologią estetyczną i plastyczną ma stać się analogicznie w Polsce? Z pewnością nie, gdyż te zabiegi zbyt głęboko wkraczają w intymność kobiet, aby mogły być postrzegane jako odpowiedź na kaprys dorastających nastolatek.
W praktyce zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej nierzadko pomagają kobietom zmierzyć się z licznymi anatomicznymi problemami, przywracają zadowolenie z życia seksualnego, które bywa zrujnowane po porodach, dają komfort psychoemocjonalny, a także przywracają pewność siebie. – Ginekologia estetyczna to przede wszystkim gałąź medycyny, która ma nieść pomoc dla kobiet. Jej głównym celem jest redukcja dyskomfortu fizycznego i psychicznego poprzez usuwanie zaburzeń strukturalnych okolic intymnych, usuwanie dolegliwości bólowych, czy poprzez redukcję poczucia wstydu. Jak sama nazwa wskazuje, w ginekologii estetycznej wyróżniamy też zbiegi wyłącznie estetyczne, wykonywane w ramach upiększania ciała. Przy tym, z mojego lekarskiego doświadczenia wynika, że dla zdecydowanej większość pacjentek decyzja o wykonaniu zabiegu z zakresu ginekologii plastycznej czy estetycznej nie jest fanaberią, a realną próbą zmierzenia się z długo ukrywanym i głęboko przeżywanym problemem – komentuje ginekolog Marta Mączka.
Ginekologia estetyczna i plastyczna – jakie zabiegi wchodzą w ich zakres?
Zabiegi ginekologii estetycznej realizowane są w obszarze żeńskich narządów płciowych tzn. warg sromowych, krocza, wzgórka łonowego i pochwy. Zaliczamy do nich zabiegi laserowe oraz zabiegi z użyciem: radiofrekwencji, wypełniaczy, nici liftingujących, substancji modelujących i redukujących naddatki tkanki tłuszczowej. Z kolei zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są: plastyka warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych, napletka łechtaczki, fałdów międzywargowych, plastyka przedsionka pochwy, plastyka pochwy, plastyka krocza, plastyka błony dziewiczej. – Zauważyłam, że część osób myśli, że ginekologia estetyczna to wyłącznie zwężanie pochwy. Jest to duże uproszczenie, ponieważ w ginekologii estetycznej i plastycznej istnieje szerokie spektrum zabiegów, które np. redukują objawy nietrzymania moczu, zwalczają suchość pochwy, ograniczają infekcje intymne, czy też pomagają je zwalczać.
*Do powstania wpisu wykorzystano materiały prasowe pochodzące ze strony dspectrum.pl
- Cytologia. Czemu służy i na czym polega to badanie?
- Tylko 17% Polek wykonuje regularnie badania cytologiczne. Wyłam się i weź udział w bezpłatnych profilaktycznych badaniach cytologicznych
- ,,W bólach rodzić będziesz” – a może nie? Znieczulenie przy porodzie
- Poród przez cesarskie cięcie, jak dbać o bliznę?