Jak rozpoznać depresję u nastolatka? Te objawy łatwo zlekceważyć
Jak rozpoznać depresję u nastolatka? Niestety rodzice zbyt rzadko zadają sobie to pytanie, niesłusznie wychodząc z założenia, że to przypadłość dorosłych. Tymczasem szacuje się, że choroba ta dotyka co piątego nastolatka. Być może odsetek byłby większy, gdyby nie problemy z dostępnością do psychiatrów dziecięcych.
Jak rozpoznać depresję u nastolatka?
Niestety nie jest to łatwe, bo sporo objawów depresyjnych może być pomylonych z zachowaniami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania. Z tego też powodu rodzice często robią sobie wyrzuty, gdy sytuacja stanie się dramatyczna. Z drugiej strony nie dajmy się zwariować – nie każde skrajne zachowanie będzie świadczyło o depresji i wymagało konsultacji psychiatrycznej. Ważna jest częstotliwość występowania tych zjawisk, różnorodność oraz stopień ich nasilenia. Żaden zdrowy nastolatek nie jest wyłącznie zły, rozdrażniony i smutny. Niepokojący powinien być brak przeciwstawnych emocji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Poniżej lista najczęstszych objawów depresji u nastolatków.
Zmiany nastroju
Właściwie słuszniej byłoby napisać – utrzymujący się zły nastrój. Zmiany nastroju są bowiem bardzo charakterystyczne dla okresu dojrzewania i doprawdy trudno każdy pojedynczy wybuch złości diagnozować jako depresję. Jeśli jednak tych wybuchów jest dużo, a nasz nastolatek ma permanentnie obniżony nastrój, jest smutny, wycofany, płaczliwy, to na pewno trzeba zachować wzmożoną czujność.
Zmiany w zachowaniu
To nie do końca to samo, co zmiany nastroju. Tym razem chodzi np. o sytuacje, w których nastolatek rezygnuje z uwielbianych aktywności, porzuca dotychczasowe hobby, staje się apatyczny i wyraźnie brak mu motywacji. Może być też odwrotnie – nagłe i niekontrolowane wybuchy agresji też powinny dać rodzicom do myślenia, czy to czasem nie depresja.
Skłonność do izolacji
Depresja skutecznie zniechęca do kontaktów towarzyskich. Jeśli nasz nastolatek do tej pory był otoczony przyjaciółmi i chętnie spędzał z nimi czas, a teraz siedzi zamknięty w pokoju i warczy na rodziców oraz rodzeństwo, to nie można dać się zbyć informacją, że nic się nie dzieje. Najpewniej dzieje się i to dużo. Oczywiście nie chodzi o jednorazowy incydent, jeśli jednak takie sytuacje stają się codziennością, nie powinno się ich lekceważyć.
Problemy ze snem
Kolejny objaw, który trudno sklasyfikować jako jednoznaczny, bo:
– zegar biologiczny nastolatków różni się od zegara dorosłych – nastolatki zasypiają później i chętnie by później wstawały, ale budzik jest bezlitosny,
– nastolatki spędzają dużo czasu przed urządzeniami mobilnymi, co powoduje zaburzenia wydzielania melatoniny.
Jeśli jednak nastolatek śpi jak za czasów niemowlęcych, to coś jest na rzeczy i to niezależnie od tego, czy może spać praktycznie non stop, czy też często budzi się w nocy. Jeden i drugi objaw jest niepokojący.
Zmiany nawyków żywieniowych
Okres dojrzewania to czas, w którym u nastolatków pojawia się wilczy apetyt. Nagle zaczynają więcej jeść i nie ma w tym nic dziwnego. Bywa jednak i tak, że ten apetyt tracą i odmawiają jedzenia, uparcie twierdząc, że nie są głodne, a ta bułka na śniadanie wystarczy. W odwrotnej sytuacji jedzą bardzo dużo.
Za niepokojące trzeba uznać zmiany wielkości masy ciała, zarówno gwałtowne przybieranie na wadze, jak i jej utrata mogą być objawem depresji. Mogą też być objawem kilku innych chorób, dlatego duże wahania trzeba skonsultować z lekarzem.
Pogorszenie ocen w szkole
Na efektywność nauki wpływa wiele czynników i nie każda jedynka będzie świadczyła o depresji, czasem może być wynikiem zaniedbania. Jeśli jednak uczeń, który do tej pory przodował w klasie, nagle zaczyna mieć złe oceny ze wszystkich przedmiotów, albo choćby z połowy, to rodzice powinni poczuć niepokój. Problemy z koncentracją i brak motywacji to jeden z objawów depresji.
Dolegliwości fizyczne o nieustalonym podłożu
Bóle głowy, brzucha, nudności, biegunka, wymioty i inne dziwne przypadłości nie muszą być wymyślone. Zwykle są reakcją organizmu na przedłużające się problemy emocjonalne, o których nastolatek nie chce mówić.
Jak rozpoznać depresję u nastolatka i jak mu pomóc?
Rozpoznanie depresji wymaga uważności, cierpliwości i otwartości. Pomoc natomiast powinna polegać na skontaktowaniu syna lub córki z psychologiem albo psychiatrą. Depresja to nie zły humor, to choroba i jak każda inna wymaga diagnostyki i specjalistycznego leczenia.
Pozytywne jest natomiast to, że dla nastolatka wizyta u psychiatry to mniej więcej to samo, co wizyta u internisty albo stomatologa.
- Czy nastolatki mogą pracować? Jak rozliczyć dochody nieletnich z Instagrama, TikToka i innych źródeł
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Czego nie mówić nastolatkom?
- Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?
- Dlaczego nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru?