Dlaczego nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru?
Eksperymenty modowe nastolatka mogą przyprawić o siwe włosy, szczególnie jeśli nowe koncepcje znacznie różnią się od poprzednich i latorośl postuluje wymianę całej garderoby. Czy to normalne? Dlaczego nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru? Jak się okazuje, powodów jest bardzo dużo.
- Poszukiwanie własnej tożsamości – Do tej pory ubierany przez rodziców, babcie i zapobiegliwe ciocie, noszący ubrania po starszych kuzynach, nastolatek chce samostanowić o swoim wyglądzie, ale… nie do końca wie, jaki ten wygląd ma być. Stąd ciągłe eksperymentowanie, zestawianie ze sobą różnych kolorów i wzorów tylko po to, by za chwilę popaść w jednolitą czerń. Szerokie, a może wąskie? Krótkie, długie, za duże, za małe? Minie trochę czasu, zanim nastolatek poczuje, że nareszcie jest sobą.
- Wyrażanie swojej indywidualności – ubiór nigdy nie jest dobierany w oderwaniu od zainteresowań, poglądów i osobowości nastolatka. A że wszystkie te cechy często ulegają zmianie, więc i szafa nastolatka wymaga odświeżenia znacznie częściej, niż garderoba rodziców. Do tego dochodzą normalne zmiany gustu związane z dojrzewaniem. Widać to szczególnie u dziewczynek, które nagle, niemal jak na komendę, odcinają się od uwielbienia dla różu.
- Chęć dopasowania się do ogólnie przyjętego wizerunku społecznego dyktowanego modą, wpływem mediów społecznościowych i popkultury – eksperymentowanie z ubiorem pozwala lepiej dopasować się do aktualnych trendów, a więc być częścią grupy, co w tym wieku jest bardzo ważne. Jeszcze istotniejsze będzie dobieranie stroju zgodnie z normami określonej subkultury.
- Budowanie pewności siebie – nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany strój może dodać pewności siebie. Nastolatek musi się tego nauczyć i dlatego eksperymentuje. Z czasem dowie się, jak ubiór dodaje mu pewności, a w jakim czuje się w najlepszym razie nijako.
- Kreatywne wyrażanie siebie – coraz częściej nastolatki sięgają po oryginalne rozwiązania wizerunkowe, chcąc w ten sposób podkreślić własną osobowość. Celują w tym zwłaszcza kreatywne osoby o dużych zdolnościach artystycznych. Nie zawsze pierwsze próby są udane i stąd kolejne eksperymenty.
- Buntowanie się i okazywanie niezależności – jak najlepiej to zrobić, jeśli nie ubiorem właśnie? I to najlepiej takim, który rodzice nie do końca są w stanie zaakceptować? Ten nieakceptowalny styl ubioru ma być sposobem na podkreślenie swojej odmienności i sprzeciwu wobec obowiązujących norm.
- Nauka rozumienia znaczenia wizerunku – eksperymentujący nastolatek szybko odkryje, że jest różnie odbierany właśnie ze względu na ubiór. Nauczy go to dopasowywać wygląd do sytuacji i sprawi, że dress code przestanie być tajemnicą. Warto pozwalać eksperymentować, bo samodzielna nauka zawsze znaczy więcej niż słowo rodzica. O ile w wieku nastoletnim wpadki związane z nieodpowiednim wizerunkiem na ogół są wybaczane, to w dorosłym życiu nie będzie tak łatwo. Im wcześniej nastolatek opanuje sztukę dopasowania kreacji do okoliczności, tym lepiej.
- Wyrażanie emocji i manifestowanie nastroju – czym najlepiej podkreślić humor jak nie strojem? Być może nastolatkowie robią to nie do końca świadomie, jednakże wyraźnie ogłaszają światu, w jakim humorze są danego dnia. To też cenna wskazówka dla rodziców i nauczycieli.
Powyższa lista to oczywiście nie wszystkie powody, dla których nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru. I chociaż te eksperymenty mogą przyprawiać rodziców o ból głowy, warto pamiętać, że są naturalnym etapem rozwoju, dokładnie takim samym, jak nauka samodzielnego jedzenia widelcem i jazdy na rowerze.
Oczywiście trzeba nastolatka w tych próbach wspierać, także finansowo, starając się jednakże postawić zdrowe granice, bo wymiana garderoby raz na miesiąc to jednak przesada.
Największą trudnością dla rodziców może być szanowanie obranego wizerunku, który mocno odbiega od preferencji mamy, czy taty. Pocieszeniem może być fakt, iż te wszystkie eksperymenty ze stylami ubioru mają charakter przejściowy. Raczej nie widuje się na ulicach czterdziestolatków ubierających się równie ekstrawagancko, jak ich dzieci.
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
- Bunt nastolatka – czy jest potrzebny i jak go przetrwać
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Czego nie mówić nastolatkom?
- Dlaczego nastolatkowie mają bałagan w pokoju?
- Dzieci i młodzież pod wpływem internetowych zdjęć
- Jak rozmawiać z nastolatkiem o polityce?
- Pierwsza miłość. Po czym poznać, że nastolatek jest zakochany?
- Po czym poznać, że dziecko ma kontakt z sektą?