Krwawienie implantacyjne – jak wygląda, o czym świadczy i jak długo może trwać?
Krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) następuje w momencie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, który jednak nie pojawia się u wszystkich ciężarnych. Taka reakcja organizmu jest fizjologiczna, natomiast inne krwawienia na początku ciąży mogą zwiastować poważne kłopoty i wymagają konsultacji lekarskiej.
Krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) – co to jest i kiedy się pojawia?
Krwawienie implantacyjne jest fizjologiczną reakcją organizmu na zapłodnienie i po nim następujące przyjęcie zarodka. Zdecydowanie nie jest powodem do niepokoju, ponieważ nie stanowi zagrożenia ani dla zarodka ani dla ciężarnej. Takiej sytuacji doświadcza jedynie od 25 do 30% kobiet w ciąży.
Krwawienie implantacyjne (plamienie) najczęściej następuje po upływie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Zazwyczaj pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki i z tego powodu często bywa z nią mylone. Do plamienia dochodzi w sytuacji, gdy zarodek zagnieżdżając się w silnie ukrwionej i rozpulchnionej błonie śluzowej macicy, powoduje niewielkie uszkodzenie obecnych tam naczyń krwionośnych i widoczne plamienie.
Krwawienie implantacyjne – jak wygląda?
W momencie zagnieżdżenia się zarodka krwi nie ma zbyt wiele. Może pojawić się ledwie ślad na bieliźnie, kilka kropel lub drobne plamienia, trwające od kilku godzin do 2-3 dni. Plamienie implantacyjne można odróżnić od standardowej miesiączki. Przy krwawieniu implantacyjnym we krwi nie występują skrzepy i jest jej niewiele, o barwie ciemniejszej – nawet brunatnej. Krew miesięczna jest bardziej obfita, w żywszym odcieniu czerwieni. Zagnieżdżeniu się zarodka w macicy zazwyczaj nie towarzyszą dolegliwości charakterystyczne dla miesiączki, na przykład skurcze i bóle brzucha, obniżone samopoczucie, czy bóle głowy.
Niedługo po krwawieniu implantacyjnym mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży, takie jak: zawroty głowy, nadwrażliwość na zapachy, czy powiększone żyły na piersiach.
Krwawienie w ciąży – kiedy powinno niepokoić?
Ponieważ krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżeniu zarodka w macicy, występuje tylko raz. Każde inne plamienia czy krwawienia w przypadku ciąży powinny wzbudzić niepokój. Jest wiele przyczyn krwawień pojawiających u kobiet ciężarnych. Jednym z nich może być niebezpieczna ciąża pozamaciczna , czyli zagnieżdżenie się zarodka nie w macicy, a w jajowodzie lub niezwykle rzadko – w szyjce macicy, czy jamie otrzewnej. Ciąża pozamaciczna zawsze wymaga podjęcia odpowiednich kroków przez lekarza, by ratować jajowód przed pęknięciem. Gdyby do niego doszło, istnieje duże ryzyko wystąpienia krwotoku i wstrząsu, który zagraża życiu kobiety.
Inną przyczyną może być poronienie, które może się dotyczyć nawet co czwartej ciąży. Zdarza się także, że powodem pojawiającego się plamienia lub krwawienia, są istniejące nadżerki lub polipy na szyjce macicy.
O ile krwawienie implantacyjne jest naturalne, każde inne krwawienie w ciąży wymaga kontroli lekarskiej.
- 34 tydzień ciąży – co się dzieje w brzuchu kobiety?
- „Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca” – o ciąży, co nie jest stanem błogosławionym
- Alkohol w ciąży, czyli kilka faktów o FAS (płodowy zespół alkoholowy)
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Bezsenność w ciąży – jak zadbać o zdrowy sen?
- ,,W bólach rodzić będziesz” – a może nie? Znieczulenie przy porodzie