Kryza płciowa u noworodka. Z czego wynika ten stan i czy powinien niepokoić?
Kryza płciowa (ciążowa) to termin, który dotyczy niektórych noworodków. Jest to specyficzny stan przejściowy, który często niepokoi świeżo upieczonych rodziców. Czym jest kryza ciążowa, co przyczynia się do jej powstawania i czy trzeba ją leczyć?
Czym jest kryza płciowa (ciążowa)?
Kryza płciowa to określenie stanu po porodzie, podczas którego w organizmie noworodka znajdują się hormony pochodzące z okresu ciąży od matki. W efekcie obecność hormonów matczynych może przyczynić się do tymczasowych zmian w gruczołach piersiowych oraz narządach płciowych. Kryza ciążowa pojawia się zarówno u chłopców jak i dziewczynek.
Jak objawia się ten stan?
W przypadku kryzy płciowej u niektórych noworodków obserwuje się około 3.- 4. doby życia powiększenie gruczołów piersiowych, z których może uciekać niewielka ilość wydzieliny (tzw. mleko czarownic), podobnej składem do siary, czyli pokarmu pojawiającego się w ciągu kilku dni po porodzie. U dziewczynek około 7. doby życia uwydatniają się wargi sromowe i łechtaczka. Towarzyszyć temu może wypływ białawej, czasami krwiście podbarwionej, wydzieliny z pochwy. Ten stan może utrzymywać się przez kilka dni. Powyższe zmiany są dla debiutujących rodziców zaskakujące i często powodują niepokój.
Kryza płciowa — czy trzeba ją leczyć?
Przy stwierdzeniu kryzy płciowej nie ma konieczności umawiania się na wizytę do lekarza. Zazwyczaj zmiany te ustępują samoistnie, gdy hormony matki wypłukiwane są z organizmu. Najczęściej rodzicom zaleca się jedynie dbałość o higienę. Stan ten, podobnie jak pozostałe stany przejściowe, nie wymaga interwencji medycznej.
Warto pamiętać, że okres noworodkowy trwa do 28. dnia życia i w jego trakcie dochodzi do poważnych zmian w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Przystosowanie się do nowych zadań w zupełnie innym środowisku niż podczas ciąży, to nie lada wyzwanie. Takie stany przejściowe, jak np. fizjologiczny spadek masy ciała, żółtaczka, czy kryza płciowa, nie są groźne dla dziecka, ale należy je obserwować. Warto, po powrocie ze szpitala do domu, omówić nową lub niepokojącą sytuację podczas kontrolnej wizyty położnej, lub u pediatry. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości, a młodzi rodzice będą mogli spać spokojnie.
Źródło: mjakmama24.pl, mustela.pl, wl.cm.umk.pl
Źródło zdjęcia: hessam nabavi/Unsplash
- Ile ważył najcięższy noworodek w Polsce i na świecie? Te wartości robią wrażenie
- Badania noworodka w pierwszych godzinach po urodzeniu
- Bezdech afektywny – co robić, gdy dziecko przestaje oddychać?
- Sapka, sapka i po sapce. Co można zrobić?
- 19 sposobów na kolkę niemowlęcą
- Czkawka u noworodka i niemowlaka. Czy można jakoś ulżyć dziecku?
- Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?
- Smółka – pierwsza kupa noworodka. Jak wygląda i kiedy powinna się pojawić?