Moczenie nocne u dzieci — co stoi za tym problemem i jak można z nim walczyć?
Moczenie nocne u dzieci to jedna z bardziej kłopotliwych dolegliwości, które mogą pojawić się u młodszych jak i starszych pociech. Po udanym odpieluchowaniu dziecka rodzice mają nadzieję, na to, że potrzeby fizjologiczne będą załatwiane w toalecie. W wielu przypadkach jednak wciąż zdarzają się nocne wpadki ze zmoczeniem łóżka. Co może powodować moczenie nocne u dzieci i na czym polega leczenie problemu?
Dzieci uczą się kontrolować mocz najpierw w ciągu dnia, a następnie tę umiejętność opanowują także w nocy. Specjaliści zakładają, że do około końca piątego roku życia dziecko powinno nauczyć się obu tych czynności. Statystycznie szybciej udaje się to osiągnąć dziewczynkom niż chłopcom. Różnice między dziećmi mogą wynikać z indywidualnych predyspozycji każdego z nich, a problem z kontrolowaniem oddawania moczu może być spowodowany np. chorobą. Nocne moczenie się (bezwiedne oddawanie moczu w trakcie snu) nie jest zależne od woli dziecka. Najczęściej mija samoczynnie, wraz z wiekiem.
Moczenie nocne u dzieci rozróżnia się jako:
- Pierwotne – wynikające z wad lub problemów zdrowotnych, które dziecko ma od urodzenia.
- Wtórne – czyli gdy do nawrotu problemu dochodzi po 6 miesiącach, gdy dziecko już się nie moczyło.
Nocne moczenie się dzieci — przyczyny
Według badań ok. 5-10 proc. siedmiolatków moczy się w nocy. Kiedyś uważano, że główną przyczyną takiego stanu są silne przeżycia emocjonalne. Teraz specjaliści podkreślają rolę organicznych czynników w powstawaniu problemu moczenia nocnego u dzieci.
Do głównych przyczyn nocnego moczenia się dzieci zaliczane są:
Zwiększona produkcja moczu w nocy
Normalnie organizm produkuje więcej moczu w ciągu dnia (80% z całości), nie w nocy. U części dzieci dochodzi do wyrównania produkcji w dzień i w nocy. W efekcie mocz nie mieści się w pęcherzu, a gdy do tego dziecku ciężko wybudzić się ze snu, mokra niespodzianka jest niemal pewna. Nawet 40 proc. dzieci moczących się w nocy może cierpieć właśnie z tego powodu.
Zmniejszona objętość pęcherza
To druga najczęstsza przyczyna nocnego moczenia u dzieci. Zbyt mały pęcherz nie jest w stanie pomieścić nawet normalnej produkcji moczu gromadzącego się w pęcherzu przez noc.
Zapalenie układu moczowego
W przypadku infekcji dróg moczowych lub refluksu moczowodowo-pęcherzowego może dochodzić do nagłego i na tyle silnego parcia na mocz, że dziecko oddaje go bezwiednie.
Zbyt głęboki sen
W przypadku zaburzenia wybudzania się ze snu mózg nie otrzymuje od układu nerwowego informacji o konieczności wstania, więc dziecko mimowolnie oddaje mocz przez sen.
Choroby
Takie problemy, jak cukrzyca typu I, choroby układu nerwowego, oraz schorzenia nerek także powodują zbyt duże wytwarzanie moczu i problemy z kontrolą pęcherza, co przekłada się na nocne moczenie.
Czynniki genetyczne
Wykazano, że dzieci rodziców, którzy mieli w przeszłości trudności z moczeniem podczas snu, są bardziej narażone na wystąpienie tego samego problemu.
Nocne moczenie u dzieci — jak postępować?
Dziecko trzeba zabrać do lekarza. Najpierw należy wykluczyć wyżej wspomniane schorzenia, które mogą być przyczyną moczenia nocnego, np. przewlekłą chorobę nerek czy cukrzycę typu I. To poważne i zagrażające życiu choroby, które należy właściwie zdiagnozować i leczyć.
Moczenie nocne u dzieci powoduje problemy natury psychologicznej, a nie, jak kiedyś uważano, odwrotnie. To, czego rodzice nigdy nie powinni robić, jest zawstydzanie dziecka, karanie go czy wyśmiewanie. U dzieci moczących się w nocy często stwierdza się niską samoocenę i gorsze funkcjonowanie w szkole, co przekłada się na wyniki osiągane w edukacji. Starsze dzieci, którym zdarzają się mokre wypadki podczas snu, często izolują się od koleżanek i kolegów, unikają biwaków i wspólnych nocowań, ponieważ wstydzą się i obawiają, że w ich obecności ten problem wyjdzie na jaw.
Jak rodzice mogą pomóc dziecku?
Poza odpowiednią diagnostyką i wsparciem emocjonalnym, rodzice w przypadku nocnego moczenia u dziecka mogą we własnym zakresie je wesprzeć. Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne opróżnianie pęcherza w ciągu dnia. Zbyt długie przetrzymywanie moczu powoduje zaburzenia czynności pęcherza. Warto przypominać dziecku o konieczności skorzystania z toalety, szczególnie wieczorem, i ograniczyć picie na 2-3 godziny przed pójściem spać (bez ograniczania w ciągu dnia).
Źródło: mp.pl
Źródło zdjęcia: Annie Spratt/Unsplash