Zdrowie 14 czerwca 2023

Nadwaga u dzieci – rodzice boją się o wagę swoich dzieci. Kampania Jedz owoce i warzywa

Wyniki badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” pokazują, że niektórzy rodzice, choć mają dużą wiedzę na temat tego, jak dbać o swoje pociechy, martwią się o masę ich ciała. Jak uniknąć u nich nadwagi lub otyłości? Jak zasady zdrowego stylu życia stosować na co dzień? Jak zachęcić i motywować do zmiany? Na te zagadnienia zwracamy uwagę podczas IV edycji kampanii.

Nadwaga u dzieci: Znamy zasady zdrowego stylu życia, ale ich nie stosujemy

Z sondażu przeprowadzonego w ramach kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” wynika, że rodzice podejmują szereg kroków związanych z odpowiednim odżywianiem swoich pociech – także po to, by zapobiec ich nadwadze lub otyłości. Spośród badanych prawie trzech na pięciu rodziców przyznało, że podaje dzieciom posiłki zawierające owoce i warzywa (58%), a podobny odsetek opiekunów zachęca ich do aktywności fizycznej. 

Respondenci zostali zapytani również o to, jakie wybrane czynności i z jaką częstotliwością wykonywały ich dzieci w ostatnim miesiącu. Okazuje się, że jedynie 1/5 ankietowanych wymieniła aktywność fizyczną, a tylko co 10. rodzic zadeklarował spożywanie warzywa/owocu w każdym z pięciu posiłków dziennie! Aktywnościami wykonywanymi zdecydowanie częściej przez najmłodszych są natomiast: regularne mycie zębów (wg odpowiedzi 45% opiekunów), picie wody (35%) i wysypianie się (28%). Z kolei co czwarty rodzic przyznał, że jego dziecko często korzysta z komputera i innych urządzeń elektronicznych.

Nadwaga u dzieci: Rodzice martwią się o masę ciała ich pociech

Biorąc pod uwagę rezultaty badania, nie dziwi fakt, że 1/3 rodziców obawia się, że ich dzieci będą miały nadwagę lub będą otyłe. 16% opiekunów przyznaje, że ich dziecko już jest otyłe lub ma nadwagę. Niepokojące jest również, iż niemal 30% respondentów twierdzi, że o swoją wagę martwią się także same dzieci. 

– Jako rodzice mamy świadomość tego, co jest ważne dla zdrowia naszych dzieci, jednak dużo trudniej jest nam stosować zasady zdrowego stylu życia na co dzień. Chcemy pokazać rodzicom, jak właściwe odżywianie oraz  odpowiednia dawka aktywności fizycznej wpływają na zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną dziecka,
i dlaczego tak ważne jest, by warzywa i owoce były stałym składnikiem wszystkich posiłków, a sport – oczywistym wyborem niemal każdego dnia. Wspólnie z ekspertami wiele uwagi poświęcimy temu, jak motywować samych siebie oraz nasze dzieci do zmiany nawyków, jak wykorzystać zasady dobrego życia w praktyce i jak wpływać na poprawę samooceny najmłodszych. Jeśli poznamy metody działania i wdrożymy je w życie, zmniejszy się nasz strach o przyszłość najmłodszych. W ten sposób pomożemy również im mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii „Jedz owoce
i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

nadwaga u dzieci

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilach na Facebooku i Instagramie:

https://jedzowoceiwarzywa.pl/
https://www.facebook.com/jedzowoceiwarzywa/

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Zaki AHMED z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 13 czerwca 2023

Łóżko piętrowe dla dziecka – hit dziecięcej sypialni

Aranżacja dziecięcej sypialni to świetna okazja do spełnienia marzeń najmłodszych członków rodziny poprzez zagwarantowanie prywatnej przestrzeni wykończonej w wybranym stylu w ulubionym motywem dzieci. To również nie lada wyzwanie dla rodziców, którzy muszą dokładnie zaplanować każdy metr pomieszczenia, by zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń dla swoich pociech. W tym celu nieocenione okaże się łóżko piętrowe, które gwarantuje maksimum wykorzystania powierzchni, a przy tym spełnia najważniejsze funkcje i nierzadko zapewnia dodatkową zabawę. Co ciekawe, łóżko piętrowe może być idealnym rozwiązaniem również w przypadku posiadania jednego dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego łóżka piętrowego dla dziecka? Zapraszamy do artykułu oraz do https://erli.pl/lozka-i-kojce-lozka-pietrowe,1362, gdzie znajdą Państwo duży wybór łóżek piętrowych w atrakcyjnych cenach!

Maksimum wykorzystanej przestrzeni z łóżkiem piętrowym 

Jednym z największych wyzwań podczas urządzania dziecięcej sypialni jest umiejętne połączenie komfortu i funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu dziecięcego stylu. Łóżko piętrowe jest doskonałym sposobem na wykorzystanie przestrzeni w pionie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z ograniczonym metrażem. Wielopoziomowa konstrukcja pozwala na zwiększenie dostępnej powierzchni użytkowej, co jest niezwykle przydatne w przypadku małych sypialni. Dziecko może spać na górnym łóżku, a dolną część można wykorzystać jako miejsce do zabawy, nauki czy przechowywania rzeczy. To rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w przypadku rodzeństwa dzielącego tę samą sypialnię. 

Jakie powinno być łóżko piętrowe? Przede wszystkim bezpieczne! 

Bezpieczeństwo jest oczywiście priorytetem, gdy mamy do czynienia z łóżkiem piętrowym dla dziecka. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję i solidność mebla, upewnić się, że jest ono stabilne i dobrze zabezpieczone. Ważne jest, aby wybrać łóżko z odpowiednimi barierkami, które zapobiegają upadkowi dziecka z górnego poziomu. Dodatkowo, drabinki lub schody powinny być dobrze zabezpieczone i łatwe w użyciu, aby dziecko mogło się swobodnie poruszać między poziomami. Starannie zaprojektowane łóżko piętrowe spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, dając rodzicom spokój, a ich pociechom bezpieczeństwo.  

Łóżko piętrowe to też zabawa! 

Warto również podkreślić, że łóżko piętrowe dla dziecka to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale także źródło radości i zabawy. Dla malucha to prawdziwe królestwo, które staje się miejscem poszerzania swojej wyobraźni. Wielopoziomowa konstrukcja może być wykończona w różnych stylach tematycznych, takich jak piraci, księżniczki, samochody czy bajkowe postacie. Takie rozwiązanie ucieszy dziecko oraz zdeterminuje całościowy styl sypialni, od którego będzie wręcz biło dziecięcym urokiem.  

Łóżko piętrowe, o którym marzy każde dziecko 

Każde dziecko marzy o własnym pokoju urządzonym w jego wymarzonym stylu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jesteśmy w stanie zapewnić taką sypialnie w bardzo rozsądnym budżecie. Łóżko piętrowe to mebel, który doceni większość pociech, a przy tym pozwoli na ogromną oszczędność miejsca. Będzie źródłem świetnej zabawy i niezapomnianych przeżyć. Pamiętajmy jedynie o odpowiednich zabezpieczeniach i mocnej konstrukcji, która pozwoli zarówno dzieciom, jak i rodzicom – spać spokojnie 🙂 

zdjęcie – Źródło: Licencja A

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 13 czerwca 2023

Niepłodność to także męska rzecz

Niepłodność dotyka pary – nie tylko kobiety, a diagnostyka mężczyzn, w tym badanie nasienia, to wciąż temat niedoceniany w staraniach o potomstwo. Tymczasem czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów borykających się z problemem niepłodności. Kiedy naturalne sposoby zawodzą, a badania wskazują na problem z płodnością, warto udać się do specjalistycznej kliniki, aby uzyskać kompleksową pomoc i spełnić marzenia o rodzicielstwie. 

Niepłodność tu liczby mają znaczenie

Przez cały proces diagnostyki oraz leczenia niepłodności lekarze i pary analizują liczby. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Rokicki, specjalista leczenia niepłodności z kliniki InviMed Warszawa – Każda rozmowa z pacjentami to sprawdzanie wyników, w których pojawiają się liczby. Dla przykładu: ważnym parametrem
u kobiety jest AMH, którego poziom koreluje z ilością wzrastających pęcherzyków jajnikowych, tym samym orientacyjnie ocenia tzw. rezerwę jajnikową czyli ilość komórek jajowych w jajnikach. W związku z tym, że kobieta z wiekiem sukcesywnie traci komórki jajowe, to zdecydowanie wyższego poziomu AMH spodziewamy się u 25 latki niż u kobiety w wieku 40 lat. U mężczyzn natomiast zwracamy szczególną uwagę na kilka kluczowych parametrów: jednymi z istotniejszych są ilość, ruchliwość oraz budowa. Czasem na podstawie analizy samych liczb jesteśmy w stanie postawić  diagnozę i zaproponować leczenie.

Według WHO, o niepłodności mówimy po 12 miesiącach, bezskutecznego starania się o dziecko. Choroba ta dotyczy ok. 1,5 miliona par w Polsce, a jej rozpoznanie wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki. Jedno jest pewne – zarówno czynnik żeński jak i czynnik męski mają wpływ na powodzenie w zajściu w ciążę. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów. Istotą niepłodności u mężczyzn są głównie obniżone parametry nasienia, które wykrywane
są podczas prostego badania. Dzięki niemu uzyskujemy wiele odpowiedzi mówi dr Aneta Kozioł, specjalista ginekolog-położnik z  kliniki InviMed we Wrocławiu. 

Kobieta do ginekologa, a mężczyzna… Do kogo?  

Mężczyzno – zaprzyjaźnij się z andrologiem! Niepodważalnym faktem jest, że niepłodność to problem pary,
a nie tylko kobiety. Szkoda marnować czas, więc kiedy naturalne starania o dziecko zawodzą, warto aby również mężczyzna udał się do właściwego specjalisty, który przeanalizuje wyniki np. badania nasienia i zaproponuje odpowiednio dobrane działania – przekonuje dr Piotr Dzigowski, specjalista urolog, androlog kliniczny z InviMed Warszawa. Podczas wizyty urolog/androlog przeprowadza specjalistyczny wywiad lekarski, analizując takie elementy jak: przebyte choroby, styl życia czy zaburzenia seksualne. Zleca również badanie nasienia. Wynik badania (spermiogram), pokaże jakie są rzeczywiste parametry nasienia. Jeśli wyniki są poza normą, androlog może poszerzyć  diagnostykę zalecając USG, badania hormonalne czy genetyczne. Wszystko po to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, które ułatwi uzyskanie oczekiwanej ciąży. 

Płodność męska – sprzymierzeńcy i wrogowie

Od ponad 20 lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa parametry nasienia oraz ich dolną granicę referencyjną. Wyliczenia opierają się na przykładach mężczyznach, którzy poczęli dziecko w ciągu 1 roku od rozpoczęcia starań uzyskania potomstwa. Podczas wyboru ścieżki leczenia bardzo dokładnie analizujemy wynik badania nasienia. Embriolodzy badając nasienie sprawdzają, m.in. takie parametry jak: całkowita liczba plemników – wg obowiązujących norm WHO powinno być ich ponad 39 milionów w ejakulacie, koncentracja (ilość plemników w 1 ml nasienia), która powinna wynosić przynajmniej 16 milionów, ich ruchliwość postępowa, która ma wykazywać przynajmniej 30% plemników czy morfologię – a więc plemniki o prawidłowej budowie, których odsetek powinien być większy lub równy 4% – wyjaśnia dr Aneta Kozioł. Co wpływa na spadek jakości nasienia? Lekarze wskazują głównie na choroby przewlekłe, do których zaliczymy cukrzycę czy nadciśnienie, a także niewłaściwy styl życia – związany z nieodpowiednią dietą, stresem, siedzącym trybem życia czy stosowaniem używek typu palenie papierosów lub nadmierna ilość alkoholu.

Gdy niepłodność męska staje się faktem

Niestety, zdarza się tak, że specjalista potwierdza u mężczyzny albo małą liczbę plemników – oligozoospermię, albo całkowity ich brak – azoospermię. Kiedy pacjent z niską liczebnością plemników wyrazi chęć posiadania potomstwa, można przeprowadzić biopsję – czyli pobranie materiału bezpośrednio z jąder. Następnie posłużyć on może do przeprowadzenia inseminacji lub procedury in vitro. W przypadku całkowitego braku plemników – a dotyczy to ok. 1% męskiej populacji, możliwe jest zapłodnienie pozaustrojowe, ale wówczas do rozważenia przez parę jest skorzystanie z dawstwa nasienia” – mówi dr Piotr Dzigowski. 

Bank nasienia – nadzieją na rodzicielstwo

Niecałe 6 milionów mieszkańców, nieco ponad 40 tysięcy m2 powierzchni – to Dania. W tak małym kraju drzemie jednak ogromny potencjał w zakresie wspierania płodności i rozrodu. Tutaj znajdują największe banki nasienia, z których korzysta Europa i świat. Według raportu ESHRE coraz więcej dzieci rodzi się dzięki metodzie in vitro, w Danii jest to aż 5,7% narodzin. Dla porównania w Polsce to zaledwie 1,6%. Born Donor Bank, to duński bank nasienia i międzynarodowy partner dla wielu klinik leczenia niepłodności w Europie i na świecie, w tym dla pacjentów InviMed w Polsce. Codziennie dajemy radość i nadzieję parom starającym się
o dziecko, a dla wielu z nich spełnia się marzenie o rodzicielstwie. Działamy w oparciu o procedury i regulacje prawne określone przez Ministerstwo Zdrowia Danii, organy ds. bezpieczeństwa pacjentów, dyrektywy UE w sprawie tkanek i komórek oraz bardzo wysokie standardy medyczne. Dostosowujemy się też do przepisów obowiązujących w krajach, gdzie znajdują się współpracujące z nami kliniki – mówi Marlene Stensballe Vium,  Prezes  Born Donor Bank.  Każdy potencjalny dawca przechodzi przez szereg badań lekarskich, genetycznych i przesiewowych. W doborze dawcy wykorzystujemy m.in. metodę GeneMatch – czyli opcjonalnego dopasowania genetycznego między pacjentami a dawcą, gdzie obie strony są badane pod kątem 400 chorób genetycznych – dodaje Marlene Vium. Zgodnie z wymogami duńskiego prawa, dawcy muszą zamieszkiwać
na terenie Danii i mieć od 18 do max. 45 lat. Parom, u których nie ma możliwości pozyskania  plemników, bank nasienia daje szansę  na udany proces leczenia i spełnienie marzeń o byciu rodzicami – podkreśla dr Aneta Kozioł. 

W Polsce dawstwo nasienia reguluje Dyrektywa 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich, a także ustawa o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 roku i rozporządzenie wykonawcze  do tej ustaw. Uregulowane  zasady związane m.in. z kwalifikacją dawców, ich wiekiem, procedurami przeprowadzania badań medycznych i genetycznych czy przechowywaniem materiału, a także gratyfikacją finansową. 

Niepłodność – kliniki InviMed

InviMed to sieć klinik leczenia niepłodności, obecna na rynku od 22 lat. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś InviMed to 6 specjalistycznych placówek w: Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku InviMed znalazł się wśród brandów Medicover. Wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami w zakresie niepłodności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i skutecznie leczy niepłodność, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Pacjenci mogą korzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. InviMed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom InviMed  na świat przyszło już ponad 13 tys. dzieci.  InviMed jest partnerem wielu samorządowych programów dofinansowania in vitro. 

Więcej informacji o leczeniu niepłodności oraz klinikach InviMed na www.invimed.pl 

niepłodność męska

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz NoName_13 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close