W przedszkolu 8 września 2023

Ruszyła nowa edycja programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Do akcji edukacyjnej dołączają też zerówkowicze!

Z początkiem września wystartowała 11. edycja programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem” realizowanego przez Mars i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. W zajęciach edukacyjnych weźmie udział nawet 150 000 dzieci z całej Polski! Najnowsza odsłona programu została rozszerzona również o zerówkowiczów z oddziałów szkolnych oraz przedszkolnych, dla których przygotowano dedykowane materiały.

11. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”

Celem inicjatywy jest edukacja dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych z całej Polski w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. 1% ze sprzedaży gum Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r. zostanie przekazany na realizację programu, w tym na materiały i zajęcia edukacyjne dla nawet 150 tysięcy dzieci. W tym roku inicjatywa została rozszerzona również o zerówkowiczów z przedszkoli oraz szkół. Ambasadorką programu, już po raz piąty, jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różczka.

Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” powstał w 2013 roku. Projekt jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród najmłodszych. Choroba ta może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami i zwiększać ryzyko występowania innych schorzeń. Od samego początku partnerami merytorycznymi inicjatywy są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal 82% sześciolatków , natomiast raport WHO Global Oral Health wskazuje, że aż 46% przypadków próchnicy wśród dzieci w wieku do 9. roku życia nie jest leczonych . Właśnie dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości tego, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz edukacja zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców.

Jako firma odpowiedzialna społecznie oraz producent bezcukrowych gum, których żucie jest ważnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej, od ponad dekady realizujemy wspólnie z partnerami program „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki tej wyjątkowej współpracy konsekwentnie uczymy dzieci jak dbać o zdrowy uśmiech. Program jest w pełni finansowany przez Mars Polska. Cieszymy się, że w tym roku, dzięki wsparciu partnerów, ale przede wszystkich konsumentów, którzy kupują w sklepach stacjonarnych gumy Orbit we wskazanym okresie, będziemy mieć szansę dotrzeć z edukacją nawet do 150 tysięcy uczniów – mówi Monika Piekarska, Kierowniczka ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

Przez ponad 10 lat nasz wspólny program przechodził liczne zmiany. W naturalny sposób ewoluował, żeby przekazywana wiedza była atrakcyjna i angażująca dla uczniów. W ramach 11. edycji zdecydowaliśmy się objąć działaniami również młodsze dzieci – zerówkowiczów. Dzięki nowoczesnym formom przekazu oraz rozszerzeniu programu, możemy docierać do coraz większej liczby dzieci i ich rodziców, uświadamiając jak poważnym problemem społecznym jest próchnica i ucząc jej przeciwdziałać – dodaje Małgorzata Szukała, Kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów, Polski Czerwony Krzyż.

Program Orbit „Dziel się Uśmiechem” opiera się na zajęciach prowadzonych w szkołach oraz w zerówkach przedszkolnych. Organizatorzy przekazują nauczycielom angażujące i zgodne z podstawą programową materiały, pozwalające na efektywną edukację i budowanie prawidłowych nawyków wśród uczniów. W ciągu 10 lat trwania inicjatywy, wzięło w niej udział blisko 900 tysięcy dzieci z całej Polski.

Celem projektu Orbit „Dziel się Uśmiechem” jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób, wykorzystując przy tym cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w łatwy sposób można włączyć do codziennej rutyny:
1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.

Aktualny stan profilaktyki jamy ustnej wśród dzieci wymaga naszej stałej uwagi i zaangażowania. Poprzez program Orbit „Dziel się Uśmiechem” wspieramy aktywną edukację w tym zakresie już od najmłodszych lat, wierząc, że przyniesie ona trwałe efekty i przyczyni się do poprawy zdrowia jamy ustnej dzieci w Polsce. Ma to ogromny wpływ na kształtowanie przyszłych nawyków zdrowotnych – podkreśla Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Działania edukacyjne na rzecz prawidłowego dbania o zdrowie jamy ustnej budują społeczną świadomość. To najlepsza droga, do poprawy stanu uzębienia Polaków. Edukację należy rozpoczynać na wczesnym etapie, aby jak najwcześniej uczyć dzieci jak prawidłowo dbać o zęby, by zapobiegać próchnicy. Należy podkreślić, że kluczową rolę w całym procesie odgrywają rodzice i opiekunowie. Ich ogromną rolą jest budowanie prawidłowych nawyków oraz wprowadzania zasad higienie jamy ustnej do codziennej rutyny – zaznacza Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu.
Działania promujące program „Dziel się Uśmiechem” obejmą TV, radio, digital, współpracę z Influencerami, materiały POS oraz działania PR. Za kreację i przygotowanie materiałów odpowiada agencja Brandcomm, działaniami PR zajmuje się grupa Garden of Words, z kolei agencja MediacomEssence zakupiła media.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Nowa edycja programu Dziel się uśmiechem

 

O firmie Mars, Incorporated
Mars Incorporated to prywatna firma rodzinna z ponad stuletnią tradycją, która produkuje znane i lubiane przez naszych konsumentów produkty: wyroby czekoladowe (m.in. MARS®, M&M’S®, SNICKERS®, TWIX®), gumy do żucia i miętusy (ORBIT®, WINTERFRESH®, AIRWAVES®) oraz jedzenie dla zwierząt (PEDIGREE®, CHAPPI®, ROYAL CANIN®, SHEBA®, WHISKAS®, PERFECT FIT®). Obecnie w 80 krajach na całym świecie Mars, Inc. zatrudnia ponad 140 000 pełnych entuzjazmu Współpracowników, których łączy i którym przyświeca Pięć Zasad. Każda z nich – Jakość, Odpowiedzialność, Wzajemność, Wydajność i Wolność – inspiruje w codziennej pracy. Wszystkich Współpracowników łączy również przekonanie, że świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się od tego, jak prowadzimy nasz biznes dzisiaj.

Więcej informacji o firmie Mars publikujemy na stronie www.mars.com

O Polskim Czerwonym Krzyżu

Polski Czerwony Krzyż od ponad 104 lat wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką oraz promuje idee niesienia bezinteresownej pomocy. PCK prowadzi działania w trzech strategicznych obszarach: gotowość do działania w czasach kryzysu, działania na rzecz zdrowia
i profilaktyki, aktywizacja społeczeństwa i niwelowanie nierówności społecznych. Organizacja działa zgodnie z 7 zasadami: humanitaryzmem, bezstronnością, neutralnością, niezależnością, dobrowolnością, jednością i powszechnością. Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. PCK jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, który obecny jest w ponad 190 krajach. Więcej na: www.pck.pl

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 8 września 2023

„Małomiasteczkowy” kryminał Duszyńskiego o metropolitalnej sile… Nie uda ci się oderwać!

Tomasz Duszyński wraca do czytelników z nowym kryminałem. Tym razem wrzuca bohatera w sieć ścisłych powiązań i powracających traum z przeszłości w małomiasteczkowej atmosferze, gdzie każdy zna każdego… Czy jednak wystarczająco, aby odkryć, kto winien jest morderstwa? Policjant Konrad Cichecki wraca po latach do rodzinnego miasteczka. Czeka go tam nie tylko chory na raka ojciec oraz przykre wspomnienia. Poza trudną do rozliczenia przeszłością życia prywatnego od razu osaczają go niewyjaśnione przed laty sprawy kryminalne. Czy jednak jego powrót to dzieło przypadku, czy stoi za tym coś więcej? „Małomiasteczkowy”, czyli nowy kryminał Tomasza Duszyńskiego od wydawnictwa Skarpa Warszawska, nie pozwoli ci odłożyć się na bok!

Tym razem Tomasz Duszyński proponuje swoim czytelnikom książkę, której akcja rozgrywa się w nieco dusznej atmosferze małej miejscowości pod Wrocławiem i w samym Wrocławiu. Młoda dziewczyna, wciąż cierpiąca po trudnym rozstaniu, nie wraca do domu z wieczornego biegu i znika bez śladu. Najważniejszą wskazówką jest urwany sygnał z aplikacji na telefonie, z której korzystała. Rozpoczynają się bezowocne poszukiwania, w które angażuje się aspirantka Anna Rzecka, a Las Pilecki we Wrocławiu staje się miejscem domniemanej zbrodni. Wówczas poszukiwania zaczynają przybierać nieoczekiwany kierunek…

Traumy przeszłości

W tym samym czasie do małego dolnośląskiego miasteczka pod Wrocławiem, po ponad dwudziestu latach, powraca policjant Konrad Cichecki. Spotkanie z chorym na raka ojcem i dawnymi przyjaciółmi, których przed laty opuścił niemal bez słowa, nie jest łatwe. Ożywają wspomnienia, w tym wiele bolesnych, które uświadamiają mu istnienie wielu niezabliźnionych ran oraz liczne nieuświadomione traumy sprzed lat. Policjant prowadzi na własną rękę niejasną z początku dla czytelnika grę, nieubłaganie kierującą go do rozwiązania sprawy, która 20 lat temu wstrząsnęła małą społecznością miasteczka Wiązów, a która teraz właśnie nieoczekiwanie wraca na usta wszystkich…

Na terenie miejscowego rynku trwają prace archeologiczne, poprzedzające rewitalizację terenu. Pracownicy odkrywają zwłoki kobiety. Biegli rozpoznają w nich młodą dziewczynę zaginioną bez śladu 20 lat temu – przyjaciółkę po której zniknięciu ani Cichecki, ani jego przyjaciele nigdy się nie pozbierali.

Cichecki musi radzić sobie nie tylko z własnymi demonami, ale i zrozumieć powiązania pomiędzy zabójstwem sprzed lat a zniknięciem Joanny Wasiak we wrocławskim lesie… W sprawę zdają się być zamieszani wszyscy – od jego przyjaciela Marka, obecnie nauczyciela w miejscowym liceum aż po zajmującego się pracami archeologicznymi kolegę sprzed lat. Wszyscy pamiętają tragedię, która rozegrała się tutaj dwie dekady wstecz. Przed Cicheckim stoi trudne wyzwanie rozplątania ścisłej sieci powiązań i zależności oraz oddzielenie prywatnych uczuć od potrzebnych w tej sytuacji opanowania i profesjonalizmu…

„Miałomiasteczkowy” to nowy, wciągający oraz pełen niedopowiedzeń i nagłych zwrotów akcji kryminał, którego nie uda ci się odłożyć na bok!

Jaki finał czeka bohaterów Tomasza Duszyńskiego tym razem?
Aby dowiedzieć się, jak to się skończy, zajrzyj tutaj.

Małomiasteczkowy nowy kryminał Tomasza Duszyńskiego

Tomasz Duszyński (ur. w 1976 w Strzelinie pod Wrocławiem) – polski dziennikarz, pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, Złotego Pocisku Publiczności oraz autor nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Dariusz Sankowski z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 7 września 2023

Kryza płciowa u noworodka. Z czego wynika ten stan i czy powinien niepokoić?

Kryza płciowa (ciążowa) to termin, który dotyczy niektórych noworodków. Jest to specyficzny stan przejściowy, który często niepokoi świeżo upieczonych rodziców. Czym jest kryza ciążowa, co przyczynia się do jej powstawania i czy trzeba ją leczyć?

Czym jest kryza płciowa (ciążowa)?

Kryza płciowa to określenie stanu po porodzie, podczas którego w organizmie noworodka znajdują się hormony pochodzące z okresu ciąży od matki. W efekcie obecność hormonów matczynych może przyczynić się do tymczasowych zmian w gruczołach piersiowych oraz narządach płciowych. Kryza ciążowa pojawia się zarówno u chłopców jak i dziewczynek. 

Jak objawia się ten stan?

W przypadku kryzy płciowej u niektórych noworodków obserwuje się około 3.- 4. doby życia powiększenie gruczołów piersiowych, z których może uciekać niewielka ilość wydzieliny (tzw. mleko czarownic), podobnej składem do siary, czyli pokarmu pojawiającego się w ciągu kilku dni po porodzie. U dziewczynek około 7. doby życia uwydatniają się wargi sromowe i łechtaczka. Towarzyszyć temu może wypływ białawej, czasami krwiście podbarwionej, wydzieliny z pochwy. Ten stan może utrzymywać się przez kilka dni. Powyższe zmiany są dla debiutujących rodziców zaskakujące i często powodują niepokój.

Kryza płciowa — czy trzeba ją leczyć?

Przy stwierdzeniu kryzy płciowej nie ma konieczności umawiania się na wizytę do lekarza. Zazwyczaj zmiany te ustępują samoistnie, gdy hormony matki wypłukiwane są z organizmu. Najczęściej rodzicom zaleca się jedynie dbałość o higienę. Stan ten, podobnie jak pozostałe stany przejściowe, nie wymaga interwencji medycznej. 

Warto pamiętać, że okres noworodkowy trwa do 28. dnia życia i w jego trakcie dochodzi do poważnych zmian w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Przystosowanie się do nowych zadań w zupełnie innym środowisku niż podczas ciąży, to nie lada wyzwanie. Takie stany przejściowe, jak np. fizjologiczny spadek masy ciała, żółtaczka, czy kryza płciowa, nie są groźne dla dziecka, ale należy je obserwować. Warto, po powrocie ze szpitala do domu, omówić nową lub niepokojącą sytuację podczas kontrolnej wizyty położnej, lub u pediatry. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości, a młodzi rodzice będą mogli spać spokojnie.


Źródło: mjakmama24.pl, mustela.pl, wl.cm.umk.pl
Źródło zdjęcia: hessam nabavi/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close