Ciąża 16 maja 2024

Objawy implantacji zarodka. Jak można rozpoznać, że doszło do jego zagnieżdżenia?

Implantacja (zagnieżdżenie się) zarodka jest konieczna, aby ciąża mogła się rozwijać. Proces ten może wywołać objawy, które wskazują, że warto wykonać test ciążowy. Nie każda przyszła mama musi je u siebie zauważyć, ponieważ to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od organizmu.

Czym jest implantacja zarodka? Jak przebiega ten proces?

Implantacja zarodka ma miejsce w jamie macicy zazwyczaj kilka dni po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. Najczęściej dzieje się to między szóstym a dziesiątym dniem od zapłodnienia w jajowodzie. Tak tworzy się zygota, która ulega licznym podziałom, przekształcając się w morulę, a następnie blastocystę. Z jednej jej warstwy z czasem tworzy się zarodek, a następnie płód, a z drugiej wykształca się łożysko.

W jamie macicy, po wydostaniu się z otoczki blastocysta wczepia się w endometrium, które wtedy jest rozpulchnione, coraz głębiej, „zakopując się” w nim. W tym czasie organizm kobiecy zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon Beta HCG. To właśnie wzrost jego stężenia wykrywają domowe testy ciążowe. Trzeba pamiętać o tym, że hormon przyrasta szybko, ale by test był jak najbardziej miarodajny, najlepiej wykonać go nie wcześniej 12-14 dni po owulacji (w okolicy spodziewanej miesiączki).

Objawy implantacji zarodka 

Objawy implantacji lub ich brak zależą od kobiecego organizmu. Tutaj nie ma żadnej reguły i nie ma co się sugerować, że koleżanka czy siostra miała tak, a nie inaczej. Są panie, u których ten moment pozostaje niezauważony i dopiero spóźniająca się miesiączka daje do myślenia, że coś jest na rzeczy. Część kobiet jednak zauważa u siebie objawy związane procesem zagnieżdżania się zarodka. Najczęściej wskazywały na delikatne i krótkotrwałe plamienie (tzw. plamienie implantacyjne) związane z tym, że wówczas dochodzi do uszkodzenia przez zarodek drobnych naczyń krwionośnych. Czasem towarzyszy temu kłucie w podbrzuszu lub delikatne skurcze. Ponadto przyszła mama może zauważyć u siebie bolesność piersi, częste uczucie parcia na pęcherz, nadwrażliwość na zapachy i mdłości.

Niekiedy dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka i ciąży pozamacicznej (ektopowej) w jajowodzie, w otrzewnej czy szyjce macicy. W takim przypadku mogą pojawić się silne bóle brzucha, krwawienie, a także niespecyficzny przyrost stężenia beta- HCG. Takie objawy powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem ginekologiem. 

Proces prawidłowej implantacji zarodka jest niezwykle ważny. Trwa kilka dni i finalnie umożliwia rozwój ciąży przez kolejne miesiące. 


Źródło: parens.pl, medonet.pl, pbkm.pl
Źródło zdjęcia: Sincerely Media/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 16 maja 2024

„Czytajcie! Czytanie daje wolność!” Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości dziecka? Jak rodzinne czytanie buduje poczucie wolności i sprawczości? W jaki sposób wzmacnia autentyczne partnerstwo i buduje głęboką relację mężczyzna-dziecko? I dlaczego to takie ważne, by tata, wujek czy opiekun też czytał? Na te pytania odpowiada kampania #TataTeżCzyta2024 Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Tatarak.

Głównym celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Kampanii towarzyszy darmowa publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, a jej ambasadorami zostali m.in. Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak „Blog Ojciec”, Marcin Perfuński „Supertata.tv”, Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Magda Kordaszewska „Zabawkowicz” i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej pokazują, że panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53% kobiet lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Różnice między postawami czytelniczymi kobiet i mężczyzn nie zależą tylko od poziomu wykształcenia czy czasu poświęconego na jego zdobywanie.

„Kluczowe znaczenie mają też różne modele socjalizacji do czytania w środowisku rodzinnym. Ukształtowane w dzieciństwie i wczesnej młodości postawy w tej dziedzinie rzutują na zachowania późniejsze. Brak męskiego czytającego wzorca to jedna z przyczyn porzucania czytelniczych nawyków przez chłopców” – podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Aktywne zaangażowanie mężczyzn w socjalizację czytelniczą w środowisku rodzinnym sprzyja wyrobieniu i utrwaleniu czytelniczych postaw.

Hasło „#TataTeżCzyta …bo czytanie daje wolność” zwraca uwagę na czytanie jako skrzydła rozwoju. Badania z różnych dziedzin łącznie pokazują, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości.

„Wolność w tym haśle rozumiemy jako zbudowane dzięki czytaniu samoświadomość i kompetencje, które umożliwiają dziecku stawanie się kim chce – daje mu prawdziwą wolność wyboru drogi życiowej i ścieżki zawodowej. Chcemy, by każde dziecko w Polsce miało taką szansę – rodzinne czytanie temu służy” – podkreśla Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Bezpłatny poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, to kompendium wiedzy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom, co daje czytanie dziecku na poszczególnych etapach rozwoju i jak to robić. Poradnik w wersji online dostępny jest na stronie www.tatatezczyta.pl.

Organizatorzy zaprosili do współpracy czołowych polskich dystrybutorów i wydawców. Dzięki ich wsparciu poradnik „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” w nakładzie ponad 50 tys. egzemplarzy trafi bezpłatnie do wybranych księgarń, bibliotek, przedszkoli i szkół na terenie całej Polski, a rodzice mogą czerpać inspiracje z książek polecanych przez wydawców. Na stronie TataTeżCzyta.pl zamieszczone zostały m.in. scenariusze zajęć dla dzieci do pobrania i wykorzystania.

Kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy spot z udziałem ambasadorów akcji, kampania telewizyjna, outdoorowa, spot reklamowy w radiu, kampania w social mediach oraz influencer marketing.

Kampania potrwa do 23 czerwca. Formuła akcji jest całkowicie otwarta. Każdy może się włączyć. Organizatorzy zapraszają do udziału, a także pobierania i wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie TataTeżCzyta.pl.

kampania TataTeżCzyta

KONTAKT:

Aleksandra Strzelecka

Fundacja Powszechnego Czytania

e-mail: aleksandra.strzelecka@fpc.org.pl

784063019

 

 

Źródło informacji: Fundacja Powszechnego Czytania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 15 maja 2024

Żywiec Zdrój pięciokrotnie zwiększy ilość odnawianych przez siebie zasobów wody

Wraz z ogłoszeniem nowego projektu odtwarzania mokradeł „Kropla do kropli”, Żywiec Zdrój zobowiązuje się pięciokrotnie zwiększyć ilość dotychczas odnawianych dzięki działaniom „Po stronie natury” zasobów wodnych. Firma dąży w ten sposób do zwiększenia w 2030 roku dostępności wody [1] dla lokalnych społeczności w miejscach prowadzenia działalności [2] aż 2,5-krotnie.

Od wielu lat Żywiec Zdrój podejmuje strategiczne działania w zakresie zasobów wodnych. Projekty firmy skupione są wokół trzech obszarów: ochrona zasobów wodnych, dążenie do zamkniętego obiegu wody w zakładach producenta oraz zapewnienie dostępu do wody dla lokalnych społeczności w miejscach, w których Żywiec Zdrój prowadzi działalność. Wszystkie działania stanowią odpowiedź na realną potrzebę społeczną. Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne, które w widoczny sposób wpływają na stan zasobów wodnych, spółka zdecydowała o rozpoczęciu nowego projektu „Kropla do kropli”, który wpisuje się w wieloletni program „Po stronie natury”.

Zasoby wody w Polsce maleją

Polska jest czwartym od końca krajem europejskim pod względem ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się między innymi zmiany klimatyczne, które mają ogromny wpływ na zasoby wody słodkiej w Europie.

„Tak krytyczne dla Polski wyniki skłoniły nas do intensyfikacji działań i przeznaczenia kolejnych środków na zwiększenie dostępu do wody mieszkańcom regionów, w których prowadzimy działalność. Celem naszego nowego zobowiązania jest odtworzenie zasobów wodnych na terenach naszych zlewni, czyli obszarów, z których wody spływają np. do rzek czy jezior. Zobowiązanie to łączy dotychczasowe działania z zupełnie nowym projektem >>Kropla do kropli<< realizowanym z Centrum Ochrony Mokradeł. Nasz plan jest niezwykle ambitny. Już za sześć lat, dzięki prowadzonym inicjatywom, chcemy zwiększyć 2,5-krotnie ilość wody dostępnej bez szkody dla środowiska dla mieszkańców lokalnej społeczności. To ogromne wyzwanie, którego chcemy się podjąć za wszelką cenę, gdyż na szali jest jakość życia przyszłych pokoleń. A woda nie poczeka” – mówi Marek Sumiła, prezes zarządu Żywiec – Zdrój S.A.

Program „Po stronie natury” skupia w obszarze ochrony zasobów wodnych trzy inicjatywy: 8 milionów drzew posadzonych przez Żywiec Zdrój; „Kwietne Łąki” – trwającą od 12 lat inicjatywę polegającą na ochronie łąk wysokogórskich i spowalnianiu odpływu wody oraz zwiększaniu jej infiltracji na terenie 64 ha; „Kropla do Kropli” – projekt odnowy mokradeł.

„Kropla do kropli”

To projekt odtwarzania mokradeł, który został zainicjowany na początku lutego 2024 roku. Żywiec Zdrój rozpocznie ponowne uwadnianie osuszonych torfowisk na terenie gminy Mirosławiec w województwie zachodniopomorskim. Projekt realizowany będzie wspólnie z Centrum Ochrony Mokradeł pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Według danych aż 85% torfowisk [3], które dawniej stanowiły naturalny krajobraz Polski, dziś wymaga odtworzenia. Celem projektu „Kropla do Kropli” będzie więc przywrócenie naturalnych funkcji wytypowanym do projektu terenom w woj. zachodniopomorskim. Są nimi zdolność do gromadzenia zasobów wodnych, ograniczenie emisji, a docelowo trwałe pochłanianie dwutlenku węgla oraz zachowanie bioróżnorodności. Mokradła to dom dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Ostateczny zakres działań będzie realizowany na podstawie studium wykonalności, za którego przygotowanie będą odpowiedzialni eksperci z Centrum Ochrony Mokradeł.

„Torfowiska są naturalnymi rezerwuarami wody, stanowiącymi rodzaj gąbki nasyconej wodą pod powierzchnią ziemi. Mimo ogromnego znaczenia dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, ponad połowa europejskich torfowisk została zniszczona lub przekształcona, a tylko nieliczne zachowały swoje ekologiczne walory. Warunki beztlenowe charakterystyczne dla podmokłych terenów torfowisk spowalniają proces rozkładu materii organicznej, umożliwiając zgromadzenie i przechowywanie węgla pochodzenia roślinnego w postaci torfu. Dlatego zdrowe torfowiska mają kluczowe znaczenie zarówno dla zachowania różnorodności biologicznej w Europie, jak i dla realizacji celów Unii Europejskiej dotyczących łagodzenia skutków zmian klimatycznych, wynikających z globalnego ocieplenia. Pomimo zajmowania zaledwie 3% powierzchni Ziemi, torfowiska przechowują globalnie prawie 30% całkowitej ilości węgla w glebie. Dodatkowo, torfowiska odgrywają istotną rolę w oczyszczaniu wody, wpływając pozytywnie na kondycję gleby zarówno na obszarach rolniczych, jak i leśnych. Chronią one również przed skutkami powodzi i suszy, a także mogą zmniejszać erozję” – wylicza funkcje zdrowych torfowisk prof. Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu in. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracujący z Centrum Ochrony Mokradeł.

Źródła:

[1] w tzw. zasobach dyspozycyjnych, z których można korzystać bez szkody dla środowiska

[2] W rejonach, w których znajdują się zakłady rozlewnicze Żywiec Zdrój

[3] 85 proc. mokradeł i torfowisk w Polsce jest zdegradowanych. Na wdrożenie czeka strategia odbudowy takich obszarów – Wszystkie newsy – Newseria Biznes

 

Źródło informacji: Żywiec Zdrój

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close